gra w dwa ognie na sali gimnastycznej

Gra w dwa ognie – poznaj zasady tej gry ruchowej

Gra w dwa ognie to ciekawa zabawa ruchowa dla dzieci i nie tylko. Poznaj zasady i sprawdź, jak najlepiej zaangażować w nią najmłodszych.

Różnego rodzaju zabawy ruchowe to ciekawe rozwiązanie na zachęcenie dzieci do odrobiny aktywności fizycznej, a przy okazji na integrację grupy ze sobą. Gra w zbijaka, w dwa ognie i cztery ognie to świetne przykłady właśnie takich angażujących gier ruchowych. Poznaj zasady gry w dwa ognie, przekonaj się, czym różni się od gry w zbijaka i zachęć najmłodszych do aktywnego spędzania wolnego czasu. A może zechcesz namówić znajomych do wspólnej zabawy?

Gra w dwa ognie – zasady i przebieg gry

Zapewne większość z nas miała przyjemność posmakować dwóch ogni na zajęciach WF-u w szkole lub na boisku po zajęciach ze znajomymi. To bardzo angażująca gra, która sprawia uczestnikom mnóstwo frajdy. Warto sobie jednak przypomnieć reguły, które rządzą tą zabawą. Dwa ognie – zasady:

w zabawie biorą udział dwie drużyny. Liczba uczestników jest dowolna, zespoły muszą jednak być równe i mieć tyle samo graczy. Drużyny ustawiają się po dwóch stronach sporego pola w kształcie prostokąta podzielonego na dwie połowy. Potrzebna jest także miękka piłka, najczęściej wykorzystuje się piłkę do siatkówki,

– za każdą z drużyn staje jedna osoba z przeciwnej grupy – jest to tak zwana „matka”. Nie można jej zbijać, a jej zadaniem jest pomóc swojej drużynie w zbiciu jak największej liczby przeciwnych graczy,

– gracze próbują uderzyć piłką zawodników przeciwnej drużyny, podczas gdy ci uciekają i unikają trafienia. Zbita osoba schodzi z boiska lub naliczany jest punkt przeciwnikom i gra toczy się dalej. Celem gry jest albo wyeliminowanie całej drużyny przeciwników, albo zyskanie jak największej liczby punktów,

– ważne jest, że uczestnicy nie mogą wykraczać poza swoją część boiska. Punkt liczy się wtedy, gdy piłka uderzy osobę i odbije się od ziemi. Gdy ktoś złapie piłkę, także liczy się to jako trafienie.

Zabawa w zbijaka a dwa ognie – czy to to samo?

Bardzo często można spotkać się z wymiennym stosowaniem nazw obu tych gier. Wbrew pozorom, nie są to jednak tożsame zabawy. Choć obie są grami drużynowymi i właściwe są do siebie łudząco podobne, nie jest to jedna nazwa tej samej zabawy. Gra w zbijaka zasady ma nieco inne, a główną różnicą jest fakt, że nie występują w nim matki – drużyny walczą przeciw sobie bez jej udziału.

Jakie są zasady zbijaka? Gra dla dzieci ma na celu ćwiczenie sprytu, zwinności, szybkości i odpowiedniej koordynacji ręka-oko. W tym przypadku obie drużyny rzucają piłką w siebie nawzajem, a wygrywają ci, którzy jako pierwsi zbiją wszystkich przeciwników.

Obie gry, zarówno zbijak, jak i dwa ognie, mogą przybierać różne formy. Z uwagi na ich powszechność wśród dzieci, obie zabawy doczekały się wielu kreatywnych modyfikacji, co czyni je jeszcze bardziej ciekawymi i atrakcyjnymi.

Mężczyzna w stroju sportowym stojący na sali trzymajacy piłkę w rękach

Na czym polega gra w cztery ognie?

To kolejna wariacja na temat znanej i lubianej gry zespołowej. Na czym polegają cztery ognie? Ten wariant jest nieco bardziej skomplikowaną wersją wyjściowej zabawy. Co można powiedzieć o regułach?

– W grze udział biorą dwie drużyny, z których po trzech zawodników ustawia się na dwóch bocznych i jednej końcowej linii boiska o stronie przeciwników.

– Gracze piłką zbijają się nawzajem, utrudnieniem jest zwiększona liczba „matek”. W przypadku, gdy ktoś zostanie trafiony, następuje rotacja zawodników: zbity przechodzi na prawą stronę boiska przeciwnika, a pozostali zawodnicy liniowi przesuwają się o jedno miejsce i w konsekwencji jeden z nich trafia na boisko.

– Czas gry można dowolnie ustalać.

Ruchowe zabawy integracyjne to ciekawe i atrakcyjne propozycje na spędzanie czasu dla najmłodszych, ale dorośli z pewnością też mogą czerpać z nich przyjemność. Zbierz drużynę, weźcie piłkę i spróbujcie swoich sił w tych grach.

Przeczytaj także:

Rodzina grająca w palanta

Gra w palanta – poznaj zasady gry

Zastanawiasz się, na czym polega gra w palanta? Sprawdź, co będzie Ci potrzebne do rozgrywki w palanta i jakie zasady rządzą tą grą!

Ręka przesuwająca krążek po stołowym boisku od shuffleboard

Shuffleboard – co to za gra? Jakie są zasady?

Zastanawiasz się, jakie są zasady gry w shuffleboard? Na czym polega rywalizacja? Sprawdź, co warto wiedzieć o tej zabawie.

Dzieci bawiące się w kabaddi

Kabaddi – co to za gra? Na czym polega ten nietypowy berek?

Kabaddi to sport narodowy Bangladeszu i kilku indyjskich stanów. Na czym polega ta gra? Co musi robić zawodnik? Oto wszystko o meczu kabaddi.

Osoby ćwiczące przeciąganie liny

Przeciąganie liny – zabawa i gra zespołowa dla dzieci i dorosłych

Przeciąganie liny to zabawa dla dzieci i dorosłych. Ta gra obecna była nawet na olimpiadzie! Sprawdź, jakich umiejętności potrzeba do tej dyscypliny.

Dziewczynka w stroju sportowym trzymająca w górze rakietkę chcąc odbić lotkę podczas gry w kometkę

Gra w kometkę – zasady. Czym się różni od badmintona?

Gra w kometkę to popularny sport rekreacyjny. Czy zasady gry w badmintona i kometkę są takie same? Jak rozgrywać mecz w kometkę?