Rodzina grająca w palanta

Gra w palanta – historia, zasady gry i sprzęt. Poznaj tę grę!

Zastanawiasz się, na czym polega gra w palanta? Sprawdź, co będzie Ci potrzebne do rozgrywki w palanta i jakie zasady rządzą tą grą!

Zapewne wielu z nas zna grę w palanta z podwórek i szkolnych boisk. Ta gra uwielbiana była także przez naszych dziadków i rodziców, obecnie jednak nieco odchodzi w zapomnienie. Może warto jednak do niej wrócić? Nie wiesz, czym jest gra w palanta? Przekonaj się, na czym polega gra w palanta, skąd się wzięła i jak właściwie w nią grać. Sprawdź, czego potrzebujesz, by zagrać w tę grę!

Palant – gra. Czym właściwie jest?

W dzisiejszych czasach nazwa „palant” rzadko kiedy oznacza pozytywny stosunek, a już najmniej kojarzy się z do jeszcze niedawna całkiem powszechną grą. Palant to zespołowa gra ruchowa, w której potrzebne są piłka, drewniany kij do baseballa, a najlepiej do palanta, boisko o odpowiednich wymiarach (które często można zwyczajnie narysować kredą na betonie, dlatego też przed kilkunastoma laty w palanta chętnie grały całe grupy dzieciaków), a przede wszystkim szybkość, zwinność i spostrzegawczość.

Ta celnościowa zabawa to świetny sposób na spędzenie aktywnie czasu na świeżym powietrzu z rodziną czy przyjaciółmi. Oferuje nie tylko odpowiednią dawkę ruchu, poprawę kondycji czy koordynacji, ale przede wszystkim świetną, pełną emocji zabawę. Warto odświeżyć nieco zasady tej gry, by już niedługo spróbować ponownie swoich sił i oddać się tej przyjemnej grze z najbliższymi.

Ojciec trzymający z dzieckiem kij do palanta na plaży

Gra w palanta – historia

Historia palanta sięga czasów średniowiecznych – to prawdopodobnie wówczas narodziła się koncepcja tego sportu jako ludowych zabaw. W Polsce palant pojawił się za czasów króla Zygmunta III Wazy. Rozwijał się nie tylko na terytorium naszego kraju, choć w innych państwach przyjmował inną nazwę i nieco inne zasady. Jego nazwa, którą znamy do dziś, pochodzi z języka włoskiego „pallante”, czyli „grający piłką”

Ciekawostką jest, że niektóre źródła, jak na przykład książka „Boże igrzysko” Normana Daviesa wskazuje, że palant był pierwowzorem sławnej amerykańskiej gry – baseball. To ponoć Polscy emigranci już w XVII wieku przywieźli go do Ameryki.

W XIX i na początku XX wieku palant cieszył się dużą rozpoznawalnością w naszym kraju.
Wprowadzono go do szkolnych rozgrywek, a nawet założono Polski Związek Piłki Palantowej i zorganizowano pierwsze mistrzostwa Polski w tym sporcie. Po latach 80. XX wieku palant zaczął tracić na znaczeniu, a dziś jest już bardzo rzadko uprawianym sportem. Może warto to zmienić?

Chłopcy grający na trawie w palanta

Sprzęt – co będzie potrzebne do rozgrywki palanta?

Rozgrywki w palanta nie wymagają tak naprawdę wiele sprzętu. Konieczne będą przede wszystkim kij do gry w palanta i piłeczka palantowa. Czym charakteryzują się te dwa elementy?

Kij do palanta – wymiary tego elementu mogą być dwojakie. Używa się bowiem kijów płaskich (o szerokości około 6-6,5 cm) oraz okrągłych (nieco dłuższych, a ich średnica wynosi mniej więcej 4-4,5 cm). Te pierwsze sprawdzą się u nieco słabszych zawodników, podczas gry drugie lepiej posłużą osobom o większej sile. Trzeba mieć na uwadze, że kij powinniśmy być w stanie utrzymać jedną ręką. Zwykle spotykamy się z drewnianymi kijami do palanta. Nazwa tego elementu wyposażenia często jest w potocznym języku określana po prostu „palantem” lub „bijakiem”.

Piłeczka do gry w palanta – musi ważyć minimum 80 gram i posiadać obwód około 20-22 centymetrów. Zwykle wykonana jest ze specjalnego włosia, które obszyte jest skórą lub gumą. Dobrze dobrana piłeczka do palanta uderzona we właściwy sposób może lecieć nawet ponad 120 kilometrów na godzinę!

Do gry warto wyposażyć się także we właściwy strój sportowy, który nie będzie sprawiał nam dyskomfortu podczas rozgrywek i umożliwiał wykonywanie swobodnych ruchów. Nie zapomnij także o dobrze dobranym obuwiu sportowym – od niego może zależeć Twoja stabilność, zwrotność i przyczepność do podłoża.

Jak się gra w palanta? Zasady gry w palanta szkolnego

Zasady palanta są tak naprawdę różne, gdyż modyfikowano je na przestrzeni lat. Różnią się od siebie jednak jedynie niuansami, a podstawowe reguły są w większości przypadków podobne. Jak więc wyglądają zasady palanta – sportu?

1. Zawodnicy – w meczu uczestniczą dwie drużyny, z których każda liczy od 10 do 15 zawodników.
2. Czas gry – to 20 minut x 2 z pięcioma minutami przerwy pomiędzy częściami. Czasami też mecz nie jest rozgrywany na czas, a na liczbę zmian aż do zdobycia ustalonej liczby punktów.
3. Boisko – to zazwyczaj prostokąt o wymiarach 25 metrów na 50 metrów. Jeden krótszy bok to linia gniazda, drugi – linia graniczna. W odległości 20 metrów od linii gniazda znajduje się linia półmetka, inaczej linia środkowa, która dzieli pole na przedpole i pole. Dziesięć metrów od linii granicznej umiejscowiona jest linia mety, zaś w połowie gniazda znajduje się pole podbijania, czyli koło o średnicy 2 metrów.
4. Cel gry – w palancie chodzi o to, by zdobyć więcej punktów (obiegów) niż drużyna przeciwników. 

By przybliżyć nieco bardziej przebieg gry, trzeba przejść do bardziej precyzyjnych zasad rządzących palantem. Na początku następuje losowanie, która drużyna zaczyna. Następnie drużyna, która zaczyna, ustawia się w gnieździe, druga – w polu i na zapolu, a jej zadaniem jest zdobycie gniazda (punkty może zdobywać jedynie drużyna, która się w nim znajduje). Gracze z gniazda wybijają kolejno piłkę kijem z półkola jak najdalej, a przeciwnicy starają się ją przejąć i odrzucić z powrotem za linię gniazda. Gdy wybicie jest prawidłowe, zawodnik wybijający biegnie do mety i z powrotem. Jeśli uda mu się to zrobić, zanim piłka wróci od drużyny przeciwnej, zdobywa punkt.

By zdobyć gniazdo, drużyna znajdująca się w polu musi trafić piłką (czyli „skuć”) biegnącego przeciwnika, zanim ten znajdzie się w bezpiecznym miejscu. Przejęcie gniazda następuje także wtedy, gdy rywalom uda się trzy razy złapać piłkę jednorącz bez jej kontaktu z ziemią (tak zwana „Kampa” lub „Chytek”). By „odkuć” gracza ze swojej drużyny, zawodnicy mogą wbiec w pole, by schwytać piłkę i trafić nią kogoś z drużyny przeciwnej. Gdy się to uda – utrzymują gniazdo, jeśli nie – następuje zamiana stron.

Warto wiedzieć, że wybicie może zostać uznane za nieważne, gdy:

– zawodnik podbijający wypuści kij z ręki,
– sam nie podrzuci sobie piłeczki,
– nie trafi palantem w piłkę.

Gracz, który nie trafił, czeka, aż inny zawodnik jego drużyny uderzy prawidłowo w piłkę. Wówczas biegną obaj równocześnie, jednak zawodnik, który ukończył bieg nie z własnego odbicia, nie zdobywa punktu dla drużyny, a jedynie możliwość dalszego uderzania. O zwycięstwie decyduje liczba zdobytych punktów w określonym czasie.

Gra w palanta może wydawać się na początku skomplikowana, jednak po kilku próbach zasady same wchodzą do głowy. Spróbuj swoich sił w tym sporcie i spędź miło czas ze swoimi najbliższymi.

Przeczytaj także:

Osoby ćwiczące przeciąganie liny

Przeciąganie liny – zabawa i gra zespołowa dla dzieci i dorosłych

Przeciąganie liny to zabawa dla dzieci i dorosłych. Ta gra obecna była nawet na olimpiadzie! Sprawdź, jakich umiejętności potrzeba do tej dyscypliny.

Mężczyźni grający w beach soccer

Czym jest piłka nożna plażowa? Zasady gry w beach soccer

Beach soccer to interesująca gra na plaży. Jakie są zasady podczas meczu? Jak grać w piłkę nożną plażową? Oto wskazówki!

Dwie pary przygotowujące się do gry mieszanej w tenisa ziemnego

Mikst, czyli co powinieneś wiedzieć o grze mieszanej w tenisie

Tenis ziemny cieszy się ogromną popularnością w naszym kraju. Jedną z odmian jest gra mieszana. Mikst w tenisie – co warto o nim wiedzieć?

Dziewczynka w stroju sportowym trzymająca w górze rakietkę chcąc odbić lotkę podczas gry w kometkę

Gra w kometkę – zasady. Czym się różni od badmintona?

Gra w kometkę to popularny sport rekreacyjny. Czy zasady gry w badmintona i kometkę są takie same? Jak rozgrywać mecz w kometkę?

3 mężczyzn gra w rugby na boisku w strojach sportowych

Zasady gry w rugby – jak grać w rugby?

Rugby to sport kontaktowy, który cechuje się sprecyzowanymi zasadami gry. Ilu zawodników liczy drużyna i jak wygląda gra w rugby? Sprawdź!