Mężczyzna w kasku i odzieży alpinistycznej uprawiający himalaizm zimowy

Himalaizm – czym jest? Charakterystyka alpinizmu w Himalajach

Czym jest himalaizm? Czym różni się od alpinizmu? Dowiedz się jakie wyzwania ma przed sobą himalaista oraz jakie są style wspinaczkowe w himalaizmie.

Dla jednych wspinaczka wysokogórska i zdobywanie najwyższych szczytów to jedynie niebezpieczny sport, dla innych zaś styl życia i prawdziwa pasja. Nie podlega jednak negocjacjom fakt, że to niesamowicie wymagająca aktywność, której podjąć mogą się tylko nieliczni i dobrze przygotowani wspinacze. Czym jest himalaizm i z czym się wiąże jego uprawianie?

Czym jest himalaizm? Historia wypraw w Himalaje

Mówiąc wprost, himalaizm to eksplorowanie najwyższych partii gór w Himalajach i Karakorum oraz górach Wysokiej Azji takich jak Pamir, Hindukusz czy Tienszan. Przyjmuje się, że powinny one mieć wysokość 7000 metrów nad poziomem morza. Dla zwykłego turysty, który w góry wybiera się raz do roku, pokonanie takich szczytów byłoby wręcz niemożliwe.

Zdobywanie siedmio- i ośmiotysięczników sięga początków XX wieku. Wtedy to po raz pierwszy angielski himalaista, Tom Longstaff, zdobył szczyt Trisul. Mawia się, że apetyt rośnie w miarę jedzenia, podobnie jest również ze wspinaczką. Wśród miłośników górskich wyzwań rósł apetyt na zdobywanie wierzchołków niezdobytych do tej pory ośmiotysięczników. W połowie XX wieku pierwszą zdobytą górą z tego grona była Annapurna. Do końca wieku ludzka stopa sięgała także pozostałych szczytów wszystkich czternastu najwyższych gór, w tym także wielkiego Mount Everest.

Choć przodującym narodem w himalaizmie byli Austriacy, również polscy himalaiści mogli pochwalić się niemałymi sukcesami. Złota Era Polskiego Himalaizmu, czyli czas, w którym Polacy dokonywali wielkich himalaistycznych osiągnięć, wpisała się złotymi zgłoskami w historię zdobywania gór wysokich.

Himalaiści ze sprzętem alpinistycznym poruszający się po górach uprawiając himalaizm zimowy

Himalaizm a alpinizm – podobieństwa i różnice

Dla osób, które nie są profesjonalistami w dziedzinie wspinaczki górskiej, często te dwa terminy wydają się tożsame. Czy słusznie? Warto zacząć na początek od zdefiniowania alpinizmu. W węższym znaczeniu będzie to po prostu wspinaczka w Alpach. Jednak w szerszym rozumieniu jest to rodzaj wspinaczki, do której wspinacz potrzebuje specjalistycznego sprzętu i odpowiedniego przygotowania. Obejmuje między innymi wspinaczkę sportową, wysokogórską, alpinizm jaskiniowy i narciarstwo wysokogórskie.

Z tego wynika, że himalaizm jest jednym z rodzajów alpinizmu. Jednak nie każdy alpinizm będzie himalaizmem, warto o tym pamiętać.

Jakie wyzwania stoją przed himalaistami?

Góry górom nierówne. Można traktować to nie tylko w przenośni, ale także dosłownie. Zdobywanie niższych gór tak naprawdę nie ma wiele wspólnego ze wspinaniem się na wysokie wierzchołki. Jak zostać himalaistą? Co trzeba wziąć pod uwagę? Jakie trudności sprawia wspinaczka wysokogórska?

Aklimatyzacja – na wysokości około 8 tysięcy metrów nad poziomem morza temperatura sięga około -50 stopni Celsjusza. Powietrze jest bardzo rozrzedzone, co utrudnia oddychanie i dotlenienie organizmu, a ciśnienie atmosferyczne jest bardzo niskie. By funkcjonować w takich warunkach, ludzki organizm musi się stopniowo do nich przyzwyczajać. Mimo wszystko zachowanie trzeźwości umysłu i umiejętna ocena sytuacji jest często bardzo trudna przy tak niesprzyjających i niecodziennych okolicznościach. Dlatego też himalaizm często można porównać do balansowania między życiem a śmiercią.

Choroby wysokościowe – są nimi na przykład obrzęk płuc lub mózgu. Himalaiści narażeni są również na silne podmuchy wiatru, co tylko wzmaga odczucie niskiej temperatury. Częstą dolegliwością jest także tak zwana śnieżna ślepota, którą powoduje promieniowanie ultrafioletowe. 

– Obciążenie fizyczne i psychiczne – podejście do ataku szczytowego czasami może wymagać kilku tygodniu wspinaczki w trudnych warunkach. Wówczas himalaista zmuszony jest spać w ścianie góry oraz nieść ze sobą dużą ilość ekwipunku wspinaczkowego i prowiantu. To wszystko w połączeniu z adaptowaniem się organizmu do zastanych warunków jest niesamowicie wyczerpujące. By dostać się na upragniony wierzchołek trzeba również mieć mocną psychikę. Przełamywanie własnych barier, walka z niepokojem i zwątpieniem wymaga dużej dozy motywacji i samozaparcia.

W dzisiejszych czasach himalaizm został w dużej mierze skomercjalizowany i często trudno odróżnić himalaistę od turysty wysokogórskiego. Wiele agencji przystosowało góry do tego, by móc na nie wprowadzać swoich klientów bez większych kłopotów. Spowodowało to, że himalaiści sportowi musieli przenieść się na niższe partie, które nadal dają im możliwość samodzielnego wytyczania szlaków i wykonywania podejść.

Kobieta w kasku i odzieży alpinistycznej wędrująca po górach uprawiając himalaizm

Style wspinaczkowe w himalaizmie – jak wygląda himalaizm?

W himalaizmie można wyróżnić cztery style wspinaczkowe:

– Styl oblężniczy – inaczej styl wyprawowy. Najstarszy i najczęściej wykorzystywany styl wspinaczkowy. Na czym on polega? U podnóża góry grupa wspinaczy tworzy specjalną bazę. Podczas podejścia i pokonywania kolejnych fragmentów trasy, himalaiści tworzą poręczowanie (system lin i ułatwień), obozy przejściowe, do których transportowany jest ekwipunek. Ostatnim etapem jest zbudowanie obozu podszczytowego, z którego podejmuje się ataki szczytowe. W tym stylu wspinaczkowym udział biorą także tragarze czy specjalni robotnicy.

– Styl alpejski – w tym stylu ataku na wierzchołek dokonuje się bezpośrednio z bazy. Grupa wspinaczy samodzielnie dźwiga swój sprzęt, nie zakłada żadnych obozów ani nie mocuje poręczowania. Do zdobycia góry podchodzi się bez uprzedniego rozpoznania trasy.

– Styl kapsułowy – to styl pośredni między oblężniczym i alpejskim. Uczestnicy wyprawy pokonują drogę, dźwigając swój sprzęt, jednak robią to etapami, by zapewnić sobie odpowiednie warunki do aklimatyzacji.

– Styl solowy – jest to typ wspinaczki w górach, w którym wspinacz wyrusza na wyprawę w pojedynkę. Zabiera ze sobą tyle sprzętu, ile jest w stanie, nie buduje po drodze żadnych baz. Zdarza się czasami, że gościnnie korzysta z tych, które wybudował inny zespół himalaistów.

Himalaizm zimowy – najbardziej wymagający rodzaj wspinaczki górskiej

Himalaizm niemal zawsze wiąże się ze wspinaczką lodową, gdyż w partiach wysokich gór śnieg utrzymuje się niemal bez przerwy. Jednak zimowe podejścia są o wiele trudniejsze i niebywale wyczerpujące. O tej porze roku alpiniści muszą mierzyć się z mrożącym wiatrem i utrudniającym poruszanie się lodem.

Wspinaczka w takich warunkach jest jednym z największych wyzwań. Podjęli je jako pierwsi himalaiści z Polski i przez długi czas wiedli prym w tej dyscyplinie wspinaczkowej. To właśnie polska wyprawa jako pierwsza zdobyła zimą Mount Everest. Dzięki swojemu zacięciu i odwadze polscy alpiniści zyskali miano „Lodowych wojowników”, a polski himalaizm zimowy przeszedł do historii

Himalaizm to rodzaj wspinaczki, który wymaga od alpinisty wielu przygotowań i odporności zarówno fizycznej, jak i psychicznej. Oferuje jednak niezapomniane przeżycia, których próżno szukać w innych sportach.

Przeczytaj także:

Kobieta w kasku wspinaczkowym wbijająca czekan w lód podczas wspinaczki lodowej

Wspinaczka lodowa – czym jest i jak się do niej przygotować?

Wspinaczka lodowa wymaga odpowiedniego przygotowania. Czym dokładnie jest i jak zacząć się wspinać po lodzie? Oto wskazówki.

Jak założyć uprząż wspinaczkową?

Jak założyć uprząż wspinaczkową?

Uprząż to jeden z najważniejszych elementów sprzętu wspinaczkowego. Sprawdź, jak ją poprawnie założyć i wspinać się bezpiecznie.

Kobieta w kasku wspinaczkowym i uprzęży uprawiająca wspinaczkę hakową

Co to jest wspinaczka hakowa? Czy to aktywność dla każdego?

Wspinaczka hakowa to wymagająca aktywność. Jak się do niej przygotować? Jaki sprzęt skompletować? Tutaj znajdziesz wskazówki.

Mężczyzna w uprzęży i kasku wspinaczkowym wspinający się po skale o wysokiej skali trudności

Skala wspinaczkowa – skala trudności dróg skalnych i lodowych

Skala wspinaczkowa określa poziom trudności danej drogi wspinaczkowej. Istnieją różne skale trudności. Sprawdź, czym się charakteryzują.

Mężczyzna w kasku wspinaczkowym budujący stanowisko wspinaczkowe używając liny wspinaczkowej i karabinków

Stanowiska wspinaczkowe – czym są? Jakie są rodzaje?

Zastanawiasz się, czym jest stanowisko wspinaczkowe? Jakie są typy stanowisk? Co warto wiedzieć o asekuracji? Tutaj znajdziesz odpowiedź!