Czym jest himalaizm? Historia wypraw w Himalaje
Mówiąc wprost, himalaizm to eksplorowanie najwyższych partii gór w Himalajach i Karakorum oraz górach Wysokiej Azji takich jak Pamir, Hindukusz czy Tienszan. Przyjmuje się, że powinny one mieć wysokość 7000 metrów nad poziomem morza. Dla zwykłego turysty, który w góry wybiera się raz do roku, pokonanie takich szczytów byłoby wręcz niemożliwe.
Zdobywanie siedmio- i ośmiotysięczników sięga początków XX wieku. Wtedy to po raz pierwszy angielski himalaista, Tom Longstaff, zdobył szczyt Trisul. Mawia się, że apetyt rośnie w miarę jedzenia, podobnie jest również ze wspinaczką. Wśród miłośników górskich wyzwań rósł apetyt na zdobywanie wierzchołków niezdobytych do tej pory ośmiotysięczników. W połowie XX wieku pierwszą zdobytą górą z tego grona była Annapurna. Do końca wieku ludzka stopa sięgała także pozostałych szczytów wszystkich czternastu najwyższych gór, w tym także wielkiego Mount Everest.
Choć przodującym narodem w himalaizmie byli Austriacy, również polscy himalaiści mogli pochwalić się niemałymi sukcesami. Złota Era Polskiego Himalaizmu, czyli czas, w którym Polacy dokonywali wielkich himalaistycznych osiągnięć, wpisała się złotymi zgłoskami w historię zdobywania gór wysokich.