Historia golfa – starożytny Rzym, Szkocja, czy może Chiny?
Trudno uwierzyć, że pierwsze wzmianki o grze podobnej do golfa pochodzą z czasów Juliusza Cezara. Być może to właśnie wraz z żołnierzami rzymskimi gra przywędrowała na Wyspy Brytyjskie i do Szkocji, gdzie bardzo się zadomowiła. Popularność golfa rosła tak bardzo, że 6 marca 1457 roku król Szkotów Jakub II ustawą parlamentu zakazał tej gry swoim poddanym. Szkoci rzekomo grali na ulicach i na cmentarzach kościelnych, zamiast ćwiczyć umiejętności łucznicze w ramach obowiązkowego szkolenia wojskowego.
Nie ma pewności, że zakazana przez szkockiego króla gra rzeczywiście była przodkinią współczesnego golfa, choć historycy są pewni, że już w połowie XVI wieku grano z wieloma kijami na duże odległości do dziury w ziemi. Historycy odkryli książkę do gramatyki łacińskiej z epoki, w której golf był nauczany łaciny. Vocabula, która została opublikowana przez szkockiego nauczyciela Davida Wedderburna, zawiera najwcześniejsze opisy gry i pierwszą wzmiankę o dołku golfowym.
Współcześni historycy z Chin twierdzą jednak, że to tam należy umiejscowić początki dyscypliny, a ich przodkowie grali w tę grę na długo przed Szkotami. Na wystawie z 2006 roku w Muzeum Dziedzictwa w Hong Kongu przedstawione zostały dowody na to, że w Chinach grano w golfa już w 1368 roku. W muzeum pokazano powiększony fragment zwoju dynastii Ming „Jesienny bankiet”, który przedstawia uczestników dworu cesarskiego uderzających piłkę w kierunku dziury w trawie. Na wystawie znalazła się również opublikowana w 1282 r. książka „Wan Jing”, która zawierała zasady gry przypominającej grę w golfa.
Holendrzy również roszczą sobie pretensje do uznania ich kraju za ojczyznę golfa. Już pod koniec XIII wieku uprawiano tam grę z kijem i piłką. Polegała na tym, że za pomocą specjalnego kija należało uderzyć piłkę tak, by z odległości kilkunastu metrów trafić do tarczy. Gra nazywała się kolf i niewątpliwie nosi pewne cechy współczesnej gry w golfa. Być może to właśnie od tego holenderskiego słowa powstała dzisiejsza nazwa gry.