Historia tenisa ziemnego – jak wyglądały początki sportu?
Trudno uwierzyć, ale pierwsze wzmianki o możliwym prototypie tenisa ziemnego naukowcy znaleźli już w starożytnym Egipcie. Na ścianach świątyń zachowały się malowidła przedstawiające działanie, które przypomina odbijanie piłki (lub podobnego przedmiotu) dłonią. Niektórzy historycy posuwają się nawet dalej w swoich teoriach dotyczących genezy tenisa. Twierdzą, że nazwa tego sportu wywodzi się od starożytnej miejscowości Tennis nad Nilem. Dodatkowe ślady meczów przypominających tenis znajdziemy także w literaturze starożytnej Grecji i Rzymu.
Do Europy tenis trafił w VIII wieku wraz z najazdem Saracenów na południową Francję. Początkowo rozgrywki cieszyły się popularnością wśród mnichów, a następnie były rozgrywane na magnackich dworach. Gra polegała na odbijaniu piłki dłonią, stąd też nazwa tej dyscypliny "Jeu De Paume", co można przetłumaczyć jako "gra dłonią". Stopniowo gra w tenisa ziemnego ewoluowała: drewniane piłki zastępowano skórzanymi, wypełnionymi różnymi materiałami. Zawodnicy zaczęli nosić rękawicę na dłoni, a następnie wprowadzono drewniane rakiety. Około 1500 roku pałeczki zastąpiły rakiety z drewnianą ramą i strunami z baranich jelit.
Początki współczesnego tenisa sięgają koszar wojskowych, gdzie w 1873 roku oficer brytyjskiej armii, Walter Clopton Wingfield, wynalazł grę, która przypominała najbardziej współczesną odmianę tenisa.