Tenisistka starająca się uderzyć rakietą w piłkę

Historia tenisa ziemnego. Czym jest Wielki Szlem?

Gra w tenisa ziemnego kiedyś i dziś. Czym się różnią mecze, korty i zasady gry? Wyjaśniamy!

Tenis ziemny to jedna z najbardziej popularnych dyscyplin sportowych, która cieszy się ogromnym zainteresowaniem na całym świecie, gromadząc miliony entuzjastów na każdym kontynencie. Choć dokładne pochodzenie i moment powstania tego sportu pozostają nadal zagadką, niektórzy historycy sięgają do czasów antycznych w poszukiwaniu jego korzeni. Istnieją teorie sugerujące, że początki tenisa znane były już starożytnym Grekom, Rzymianom i Egipcjanom. Zwolennicy tej koncepcji wskazują na arabskie słowo "rahet", które oznacza dłoń i być może jest etymologicznym przodkiem słowa "racket". Co warto wiedzieć o tej dyscyplinie? Podpowiadamy!

Historia tenisa ziemnego – jak wyglądały początki sportu?

Trudno uwierzyć, ale pierwsze wzmianki o możliwym prototypie tenisa ziemnego naukowcy znaleźli już w starożytnym Egipcie. Na ścianach świątyń zachowały się malowidła przedstawiające działanie, które przypomina odbijanie piłki (lub podobnego przedmiotu) dłonią. Niektórzy historycy posuwają się nawet dalej w swoich teoriach dotyczących genezy tenisa. Twierdzą, że nazwa tego sportu wywodzi się od starożytnej miejscowości Tennis nad Nilem. Dodatkowe ślady meczów przypominających tenis znajdziemy także w literaturze starożytnej Grecji i Rzymu.

Do Europy tenis trafił w VIII wieku wraz z najazdem Saracenów na południową Francję. Początkowo rozgrywki cieszyły się popularnością wśród mnichów, a następnie były rozgrywane na magnackich dworach. Gra polegała na odbijaniu piłki dłonią, stąd też nazwa tej dyscypliny "Jeu De Paume", co można przetłumaczyć jako "gra dłonią". Stopniowo gra w tenisa ziemnego ewoluowała: drewniane piłki zastępowano skórzanymi, wypełnionymi różnymi materiałami. Zawodnicy zaczęli nosić rękawicę na dłoni, a następnie wprowadzono drewniane rakiety. Około 1500 roku pałeczki zastąpiły rakiety z drewnianą ramą i strunami z baranich jelit.

Początki współczesnego tenisa sięgają koszar wojskowych, gdzie w 1873 roku oficer brytyjskiej armii, Walter Clopton Wingfield, wynalazł grę, która przypominała najbardziej współczesną odmianę tenisa. 

Mężczyzna grający w tenisa ziemnego

Kort tenisowy – jak wyglądał dawniej?

Początki tenisa ziemnego sięgają dworów królewskich, gdzie sale balowe często przekształcano w "korty". Środek pomieszczenia przecinał sznurek, nad którym gracze musieli przebijać piłkę. Związana jest z nim także tragiczna historia dwóch władców. W 1316 roku, po wyczerpującym meczu, zmarł ówczesny król Francji, Ludwik X. Podobnie nieszczęście spotkało króla Karola VIII, który stracił życie na korcie po uderzeniu głową w futrynę drzwi prowadzących do pomieszczenia do gry.

Tenis zagościł również na angielskich dworach, gdzie każdy dom miał własne zasady gry. Ze względu na to, że był to sport uprzywilejowany dla wyższych sfer, w Anglii zaczęto go nazywać królewskim tenisem. Królami, którzy pasjonowali się tenisem, byli Henryk VII i Henryk VIII. Pierwotnie kort tenisowy miał kształt dwóch trapezów połączonych ze sobą krótszymi podstawami na środku. Jednak ta forma kortu spotkała się z krytyką ze strony graczy i nie utrzymała się długo.

Historia polskiego tenisa 

Na ziemiach polskich tenis zadebiutował pod koniec XIX wieku. Do 1910 roku był on uznawany głównie jako rozrywka towarzyska dla elit, głównie ze względu na wysoką cenę rakiet tenisowych. W okresie zaborów rozwój tenisa na tych terenach kształtował się zależnie od polityki danego zaborcy.

Z chwilą odzyskania przez Polskę niepodległości rozpoczęła się nowa era w historii polskiego tenisa. W 1919 roku sekcja tenisowa KS Warta Poznań zorganizowała pierwszy w historii Polski ogólnokrajowy turniej tenisowy, który wyłonił mistrza Wielkopolski. Rok później, w 1921 roku, utworzono Polski Związek Lawn Tenisowy.

Został on założony dokładnie 27 sierpnia 1921 roku. Pierwszym prezesem organizacji został Zdzisław Szulc z Warty Poznań. Już w pierwszym roku funkcjonowania stowarzyszenia w naszym kraju odbyły się pierwsze Mistrzostwa Polski. Za pierwszy międzynarodowy oficjalny start uznaje się udział drużyny polskiej w Pucharze Davisa – miało to miejsce w 1925 roku. W 1927 roku rozegrano pierwsze drużynowe mistrzostwa Polski. Natomiast międzynarodowe mistrzostwa Polski odbyły się pierwszy raz w 1931 roku. Najstarszym klubem tenisowym na ziemiach polskich był Teschner Tenis Klub. Był to pierwszy na świecie klub tenisowy, który gromadził obywateli pochodzenia niemieckiego i austriackiego. 

Kobieta uderzająca rakietą w piłkę podczas meczu tenisa ziemnego

Zasady gry w tenisa ziemnego 

Zainteresowanie tenisem znacznie spadło w XVIII wieku, ale wszystko wróciło do normy w 1850 roku za sprawą Charlesa Goodyeara, który odkrył proces wulkanizacji gumy. Ten przełomowy wynalazek umożliwił produkcję piłek tenisowych, które doskonale odbijały się na różnych podłożach, w tym na trawie, co pozwoliło na grę na otwartej przestrzeni. Zmieniono również zasady, aby dostosować je do nowych warunków. Odkrycie Goodyeara można uznać za początek tenisa ziemnego w formie znanej dzisiaj.

Kilka lat po tym wydarzeniu, w 1874 roku, major Walter Clopton Wingfield opublikował pierwszy zbiór zasad gry, którą nazwał "Sphairistike" – pochodzącą z języka greckiego. Była to kombinacja squasha i badmintona podobna do tenisa. 

W 1874 roku w USA powstał pierwszy kort tenisowy. Już rok później rozpoczęto eksport gotowych zestawów do gry (zawierających piłki, rakiety i siatkę do tenisa) do Chin, Indii, Kanady i Rosji. Wówczas popularna gra w krykieta, która wymagała gładkich powierzchni do gry, ułatwiła dostosowanie istniejących boisk do tenisa. W 1875 roku Henry Cavendish Jones przekonał władze All England Club Croquet do przekształcenia jednego z boisk przeznaczonych do gry w krykieta na kort tenisowy. Dwa lata później klub zdecydował się zorganizować pierwszy turniej tenisowy na Wimbledonie.

Od czasu inauguracji pierwszego turnieju na Wimbledonie, większość zasad tenisa pozostała niezmieniona. W pierwszych latach istnienia tego sportu dokonano jedynie kilku drobnych modyfikacji, takich jak obniżenie wysokości siatki, zmniejszenie pola serwisowego (karo) oraz wprowadzenie serwisu z góry, przewagi, równowagi oraz drugiego podania.

W 1970 roku, podczas światowego US Open, wprowadzono tie-break. Początkowo tie-break grano przy wyniku 8-8, a dopiero od 1979 roku przy wyniku 6-6, z wyjątkiem seta finałowego. Rekordowym tie-breakiem był ten rozegrany między Johnem McEnroe i Bjornem Borgiem (16-18).

Zmieniła się również wysokość nagród dla najlepszych graczy, co zapoczątkowało powstaniem tenisa zawodowego. Korzenie tenisa zawodowego sięgają lat 20. XX wieku, kiedy to najlepsi tenisiści zaczęli utrzymywać się z gry w tenisa, a wygrane zaczęły być coraz bardziej cenne.

Czym jest Wielki Szlem?

W terminologii tenisowej, Wielki Szlem odnosi się do czterech prestiżowych turniejów. Jednakże warto zaznaczyć, że jest to pojęcie potoczne, gdyż Wielki Szlem to głównie tytuł, który zdobyć mogą zawodnicy, triumfując we wszystkich czterech z tych turniejów, nazywając się potem gwiazdami tenisa

Historia Wielkiego Szlema sięga 1905 roku, kiedy to odbyła się pierwsza edycja Australian Open – jednego z najbardziej renomowanych turniejów tenisowych na świecie. Pozostałe trzy to: French Open (rozpoczęte w 1891 roku), US Open (pierwsza edycja w 1881 roku) i Wimbledon (zainaugurowany w 1877 roku).

Najważniejsze turnieje tenisa ziemnego

Marzeniem każdego sportowca, który stawia swoje pierwsze kroki w profesjonalnym tenisie, jest odniesienie zwycięstwa w jednym z turniejów wielkoszlemowych. Do tej elitarnej grupy należą cztery imprezy: Australian Open w Melbourne (na nawierzchni twardej), Roland Garros w Paryżu (na ceglanej), Wimbledon w Londynie (tenis na trawie) oraz US Open w Nowym Jorku (ponownie na nawierzchni twardej). 

W tenisie kluczowymi wskaźnikami sukcesu są rankingi kobiet (WTA) i mężczyzn (ATP tour). Obie organizacje przyznają punkty za występy w turniejach zaliczanych do swoich cykli. Zarówno tenisistki, jak i tenisiści rywalizują o miejsca w dwóch zestawieniach – ogólnym oraz za jeden sezon. To drugie zestawienie decyduje o kwalifikacji do końcowych imprez sezonowych – WTA Finals i ATP Finals. Każda z tych imprez gromadzi najlepszą ósemkę zawodniczek i zawodników z danego roku. Jest to druga najważniejsza impreza po Wielkim Szlemie.

Turniej Wimbledon – najstarszy turniej tenisa 

Pierwszy turniej Wimbledon, zaliczany do Wielkiego Szlema, odbył się 9 lipca 1877 roku. Początkowo skupiał się jedynie na rozgrywkach singlowych mężczyzn i nie miał charakteru mistrzostw kraju. Dopiero w 1884 roku program rozszerzono o singlowe zawody kobiece oraz deble męskie. Deble żeńskie oraz mieszane zostały dopuszczone dopiero w 1913 roku. Mimo że był jednym z turniejów Wielkiego Szlema, był bojkotowany przez zawodników amatorskich aż do 1968 roku, kiedy przyjął formę otwartą.

Dzisiaj polski tenis jest silny i dynamiczny. Młodzi gracze, tak jak Iga Świątek, kontynuują tradycję sukcesów na światowych arenach, dając nadzieję na dalszy rozwój tej pięknej dyscypliny sportu w Polsce.

Przeczytaj także:

kobieta w stroju tenisowym trzymająca rakietę tenisową na korcie

Rodzaje kortów tenisowych - jaka nawierzchnia do tenisa?

Nawierzchnie kortów tenisowych różnią się od siebie. Sprawdź, o czym świadczą kolory nawierzchni do tenisa ziemnego i wybierz najlepszy dla siebie.

Mężczyzna w odzieży tenisowej trzymający rakietę do tenisa ziemnego stojąc na korcie

Zasady gry w tenisa ziemnego

Jakie są podstawowe zasady gry w tenisa ziemnego? Ile trwa mecz, z ilu gemów się składa? Poznaj zasady tej dyscypliny.

mężczyźni grający w tenisa stołowego

Historia tenisa stołowego - jak zaczęła się ta dyscyplina

Czy tenis stołowy to to samo co ping pong? Jaka jest historia tenisa stołowego? Na czym polega ta gra? Przeczytaj artykuł i poznaj zasady.

kobieta grająca w tenisa ziemnego na profesjonalnym korcie w odzieży sportowej

Squash a tenis – podobieństwa i różnice sportów rakietowych

Sporty rakietowe, jak squash czy tenis ziemny, to doskonały sposób na aktywność. Squash i tenis – czym różnią się te dyscypliny?

kobieta i mężczyzna w odzieży tenisowej grający w tenisa na korcie

Gra w tenisa - poznaj zasady gry w tenisa

Jak grać w tenisa ziemnego? ⭐ Opanuj zasady gry w tenisa, zanim wyjdziesz na kort tenisowy ⭐ Rozpocznij przygodę z tenisem