Norseman Triathlon – trasa, dystans, miejsce
Isklar Norseman Xtreme Triathlon to prawdziwe marzenie każdego zapalonego miłośnika triathlonu. Zawody te rozgrywają się co roku w Norwegii, a dokładnie w okolicach miasta Eidfjord. Są nie lada gratką nawet dla najlepszych triathlonistów, a ich pokonanie wiąże się z prawdziwym prestiżem w świecie tego sportu. Jak dokładnie wyglądają te zawody?
Jak każdy triathlon, Norseman Xtreme składa się z trzech etapów: pływania, jazdy na rowerze i biegu. W przypadku Norsemana długość i charakterystyka poszczególnych etapów wygląda następująco:
– pływanie – zwykle rozpoczyna się bardzo wcześnie rano. Co ciekawe, start odbywa się nie z lądu, a z promu, który wypływa wraz z zawodnikami na wody fiordu Hardanger. Tam uczestnicy po wskoczeniu do zimnej wody mają do pokonania 3,8 kilometrów w wodzie,
– jazda na rowerze – po dotarciu do brzegu, na sportowców czeka przeprawa rowerowa przez dolinę Måbødalen. Trasa liczy sobie 180 km i prowadzi przez trudno dostępny obszar. Przez pierwsze 40 km muszą mierzyć się z górskim terenem i znacznymi przewyższeniami, a cała trasa jest dla wielu ekstremalna do pokonania,
– bieg – ostatnim etapem rywalizacji jest bieg na dystansie maratońskim. Przez pierwsze 25 km biegu trasa prowadzi asfaltową nawierzchnią dookoła pobliskiego jeziora. Później jest już tylko trudniej, gdyż trasa zaczyna robić się coraz bardziej pochyła i kręta. Nic dziwnego – zawodnicy pokonują drogę wiodącą na miejscową górę Gaustatoppen, która liczy sobie 1880 m n.p.m. Meta mieści się na szczycie góry. Co więcej, do głównej trasy dopuszcza się tylko 160 najlepszych zawodników, którzy po ukończeniu jej otrzymują czarną koszulkę jako trofeum, pozostali muszą zmierzyć się z łatwiejszą trasą, której pokonanie wiąże się z nieco niższym trofeum, a mianowicie białą koszulką. To prawdziwe wyzwanie, któremu sprostać mogą tylko najwytrwalsi.
Co warto wiedzieć o Norsemanie? Niezwykle istotne jest to, że jest to wyścig, który odbywa się bez wsparcia. Każdy zawodnik musi zorganizować sobie swoją własną ekipę supportu, która samochodem będzie podążać za nim i dostarczać mu potrzebny sprzęt, jedzenie i wodę. To dodatkowy aspekt wpływający na poziom trudności tego wydarzenia.