Jak poprawnie biegać? Podstawowe zasady techniki biegania
Wielu osobom wydaje się, że aby biegać, wystarczy nałożyć odpowiednie buty, wyjść z domu i zacząć biec. Z jednej strony – tak właśnie jest, bo bieganie to jeden z najprostszych i najbardziej dostępnych sportów. Z drugiej – bez prawidłowej techniki biegania możemy szybko nabawić się kontuzji, takiej jak chociażby naciągnięte ścięgno pod kolanem.
Podstawą jest dobra postawa podczas biegu. To oznacza, że biegacz utrzymuje prosty kręgosłup – ale bez przeprostu. Garbienie się jest niepożądane i utrudnia bieg. Z reguły jest to zresztą oznaka tego, że biegacz zmaga się z kolką wysiłkową. Barki i ręce powinny być rozluźnione, a kąt ramienia w stosunku do przedramienia ma wynosić ok. 80°. Podczas biegu machamy rękami do tyłu.
A jak stawiać stopy podczas biegania? Stopa musi dotykać nawierzchni pod biegaczem, a nie przed nim. Należy lądować na śródstopiu, a nie na pięcie. W ten sposób odciążamy stawy. Obciążenie przerzucone zostaje na ścięgno Achillesa i mięśnie łydek. Kadencja biegu (częstotliwość kroków) zależy od biegu, jaki wybieramy. Przykładowo jeśli wybieramy technikę slow jogging, to kadencja wynosi 45 kroków na 15 sekund. W biegach standardowych początkujący biegacze wykonują do ok. 70 kroków na minutę. Biegacze, którzy walczą o wynik wykonują już ok. 100 kroków na minutę. Poprawa kadencji daje korzyść w wyniku lądowania bardziej na śródstopiu.
Dobre buty do biegania z pewnością ułatwią trening. Ważne jest także prawidłowe oddychanie podczas biegania.