Kobieta rozsmarowująca na nodze maść rozgrzewającą

Jak działa maść rozgrzewająca? Na jaki ból może pomóc?

Zastanawiasz się, w jaki sposób działa maść rozgrzewająca? Czy jest dobra przy bólu mięśni, stawów czy urazach? Sprawdź, w jaki sposób pomaga.

Masz problemy z bólami mięśni i stawów? A może pojawiają się obrzęki? Zastanawiasz się, jakie leczenie zastosować? Dobrym wyborem będzie maść rozgrzewająca dla biegaczy i innych sportowców. Jak działa? Kiedy stosować? Sprawdź!

Jak działa maść rozgrzewająca?

Maść rozgrzewająca działa poprzez stymulację receptorów w skórze, co prowadzi do zwiększenia przepływu krwi w miejscu aplikacji i uczucia ciepła. Najczęściej stosowane w niej składniki to:

kapsaicyna – naturalny związek pozyskiwany z papryczek chili, który działa poprzez aktywację receptorów bólu, powodując uczucie pieczenia i ciepła,
kamfora – substancja o właściwościach rozgrzewających, która zwiększa ukrwienie skóry,
mentol – mimo że daje uczucie chłodu, często jest łączony z innymi składnikami, aby poprawić przepływ krwi i łagodzić ból,
olejek eukaliptusowy lub terpentynowy – działają drażniąco na skórę, co prowadzi do efektu rozgrzewającego,
kasztanowiec – wzmacnia naczynia krwionośne, poprawia krążenie i zmniejsza ból oraz obrzęki,
olejek z mięty pieprzowej – mentol zawarty w olejku działa przeciwbólowo i pomaga złagodzić napięcie mięśni,
olejek rozmarynowy – ułatwia rozluźnienie mięśni, łagodzi bóle reumatyczne oraz wspomaga regenerację po wysiłku fizycznym,
olejek lawendowy – pomaga zmniejszyć napięcie mięśniowe, łagodzi silny ból i wspiera regenerację. 
krwawnik pospolity – wspomaga odbudowę tkanek, łagodzi bóle mięśniowe i stawowe oraz działa przeciwobrzękowo.
koper włoski – wspiera poprawę krążenia i działa przeciwzapalnie, przydatny w regeneracji
miłorząb – pobudza krążenie, poprawia dotlenienie tkanek i działa na ból i stan zapalny.

Rozgrzewająca maść działa na zakończenia nerwowe w skórze, wywołując reakcję podobną do lekkiego podrażnienia. Organizm reaguje na to rozszerzeniem naczyń krwionośnych. Pomaga to w regeneracji tkanek, zmniejsza napięcie mięśni i przyspiesza gojenie. Efekty działania takiego preparatu to zniwelowanie napięcia mięśni i uczucia sztywności, bólu mięśni, stawów i reumatycznego oraz zwiększenie zakresu ruchu.

Mężczyzna dotykający kolano dwiema rękami-siedzac

Jaką maść wybrać?

W aptekach dostępne są różne rodzaje preparatów. Jednym z nich jest maść tygrysia, która występuje w dwóch odmianach. Czerwona działa rozgrzewająco, dzięki czemu sprawdza się przy bólach mięśniowych, stawowych i przeziębieniach. Zawiera między innymi kamforę, olejek eukaliptusowy oraz goździkowy. Biała z kolei działa chłodząco i przeciwzapalnie. Często stosuje się ją przy migrenach, bólach głowy czy po ukąszeniu owadów.

Kolejnym rodzajem jest maść końska, która zawiera między innymi mentol, olejki eteryczne, w tym eukaliptusowy i jałowcowy oraz wyciągi z roślin, w tym arniki i rozmarynu. Stosuje się ją do rozluźnienia mięśni i zwiększenia przepływu krwi. Pomaga między innymi w napięciu mięśni, bólach pleców, stawów oraz przed wysiłkiem fizycznym. Często stosują ją sportowcy oraz osoby, które mają problemy reumatyczne.

Maść niedźwiedzia to kolejny rodzaj, który ma silne właściwości rozgrzewające i regeneracyjne. Zawiera ekstrakty roślinne, olejki eteryczne oraz kamforę. Często składniki są inspirowane tradycją, choć nie zawierają tłuszczu niedźwiedziego. Maść ta silnie rozgrzewa skórę, pobudzając krążenie krwi w miejscu aplikacji. Dzięki temu przyspiesza regenerację mięśni i stawów oraz działa przeciwbólowo. Ta rozgrzewająca maść rozluźnia także napięte mięśnie. Pomaga też przy leczeniu przeziębienia i infekcji dróg oddechowych.

Maść alpejska z kolei zawiera naturalne składniki inspirowane górskim klimatem. Są to między innymi mentol, kamfora, olejki eteryczne (w tym eukaliptusowy, sosnowy, rozmarynowy) oraz wyciągi roślinne, które rozgrzewają, poprawiają krążenie oraz wspomagają regenerację tkanek. Często stosuje się ją także przy przeziębieniach.

Jak korzystać z maści rozgrzewającej?

Jeśli chcesz skorzystać z działania przeciwzapalnego i przeciwbólowego maści rozgrzewającej, pamiętaj, aby odpowiednio ją stosować. Oto wskazówki:

– upewnij się, że miejsce aplikacji jest czyste i suche, aby maść dobrze się wchłonęła,
nie nakładaj maści na rany, zadrapania, oparzenia lub podrażnienia skóry,
używaj niewielkiej ilości maści. Nałóż cienką warstwę na małym obszarze, by sprawdzić, czy nie występuje reakcja alergiczna,
– wykonaj delikatny masaż okrężnymi ruchami, aż do wchłonięcia maści. Wspomoże to ukrwienie obolałego miejsca,
– myj ręce po każdej aplikacji maści,
nie nakładaj maści zbyt często. Stosuj ją zgodnie z zaleceniami producenta, najczęściej 2-3 razy dziennie i unikaj nakładania przed snem.

Warto też pamiętać, by maści nie stosować u dzieci powyżej 12. roku życia, chyba że producent wskazał inaczej. Lepiej też unikać jej, gdy masz uczulenie na którykolwiek jej składnik.

Kobieta dotykająca jedną ręką łydkę siedząc w drugiej ręce trzyma krem

Kiedy warto stosować maść rozgrzewającą?

Maść rozgrzewającą można stosować w wielu przypadkach, by wspomóc leczenie i zniwelować dyskomfort. Kiedy będzie korzystna? Oto kilka zastosowań maści.

Bóle mięśniowe – po intensywnym wysiłku fizycznym, gdy mięśnie są napięte lub obolałe, przy naciągnięciach spowodowanych urazami lub przeciążeniem oraz do regeneracji po treningach sportowych.
Bóle stawowe – sprawdzi się w przypadku dolegliwości związanych z reumatyzmem, artretyzmem lub zwyrodnieniem stawów oraz po długotrwałym staniu, chodzeniu lub pracy fizycznej. Jeśli na przykład odczuwasz ból kolana po bieganiu, maść rozgrzewająca przynosi ulgę.
Przewlekłe napięcie mięśni – maść pomaga na sztywność karku i pleców, szczególnie u osób pracujących w pozycji siedzącej lub wykonujących prace wymagające powtarzalnych ruchów. Będzie pomocna także w przypadku bólu odcinka lędźwiowego kręgosłupa.
Przeziębienia i infekcje dróg oddechowych – zawarte w maściach olejki eteryczne pomagają poprawić komfort oddychania i złagodzić uczucie zimna. Maść będzie też działać wspomagająco przy katarze i kaszlu.
Bóle pourazowe – stosuj przy stłuczeniach, skręceniach czy drobnych urazach mięśni, po wstępnym schłodzeniu miejsca urazu.
Terapia relaksacyjna – sprawdzi się podczas masażu rozluźniającego napięte mięśnie, zmniejszenia stresu i zniwelowaniu bólu oraz stanu zapalnego.
Utrzymanie ciepła – w chłodnych warunkach atmosferycznych maść może poprawić krążenie w stopach i dłoniach.

Maść rozgrzewające przed treningiem – kiedy warto?

Dobrym wyborem będzie maść rozgrzewająca przed bieganiem na zewnątrz w niskich temperaturach. Pomoże zwiększyć ukrwienie mięśni i utrzymać ich elastyczność, a tym samym też uniknąć kontuzji. Gdy nie masz możliwości przeprowadzenia pełnej rozgrzewki, kosmetyk może być pomocna w przyspieszeniu przygotowania mięśni do pracy. Możesz też ją nałożyć, jeśli odczuwasz napięcie mięśni po wcześniejszym treningu lub dłuższym okresie braku aktywności.

Niezależnie od tego, czy interesuje Cię maść na kolano biegacza, czy przy przeziębieniach lub bólach mięśni i pleców, możesz mieć pewność, że dobrze rozgrzewa i uśmierza ból. Pamiętaj, aby jej nakładanie połączyć z delikatnym masażem. Jeśli masz wątpliwości co do używania jej w Twoim przypadku, warto skonsultować się z lekarzem.

Przeczytaj także:

Kobieta leżąca na łóżku czytająca gazetę z elektrodami do elektrostymulacji przypiętymi na uda by zregenerować je po przetrenowaniu

Przetrenowanie organizmu – objawy i skutki

Intensywny trening może być powodem, dla którego odczuwasz duże zmęczenie organizmu i ból mięśni. Sprawdź, czym jest przetrenowanie.

Osoba cierpiąca na ból kostki w butach narciarskich

Ból kostki w butach narciarskich – jak sobie rodzić z bólem?

Odczuwasz ból kostki w butach narciarskich? Twoje nowe buty muszą pasować idealnie do wszystkich części stopy. Sport ma być przyjemny, nie bolesny.

Mężczyzna leżący na śniegu który doznał kontuzji kolana na nartach

Kontuzje stawu kolanowego i urazy kolana przy jeździe na nartach

Silny ból w stawach podczas jazdy na nartach? To mogą być urazy więzadeł lub inne kontuzje kolana. Zimowe porady eksperta dla fanów narciarstwa.

Fizjoterapeuta stosujący kinesiotaping w bólu rwy kuszlowej

Jak wykonać i stosować taping na rwę kulszową?

Taping na rwę kulszową wspiera mięśnie pleców i łagodzi ból przez cały czas noszenia plastrów. Nawet kilka dni! Zobacz, jak nakleić i stosować tejpy!

Para wykonująca ćwiczenia na rozciąganie pleców

Ból pleców – przyczyny, objawy, ćwiczenia na kręgosłup

Dlaczego bolą plecy? Powodem może być brak ruchu lub poważna choroba. Poznaj najlepsze ćwiczenia na ból pleców i pozbądź się bólu na dobre.