Czym właściwie są biegi ultra? Kto może w nich biegać?
Biegi ultra to specyficzny rodzaj biegów, które według niektórych powinny być nawet uznawane za odrębną dyscyplinę sportu. W tych zawodach biegowych długość trasy wynosi powyżej 43 kilometrów, czyli więcej niż dystans maratonu. W rzeczywistości mogą one prowadzić przez trasy o długości 50, 60, a nawet 5000 km! Górna granica nie istnieje, a same zawody mogą trwać nawet kilkadziesiąt godzin.
Biegi ultra zwykle mają charakter biegów terenowych, które odbywają się w pięknych okolicznościach przyrody ze wszelkimi podbiegami i zbiegami uformowanymi przez naturę. Można wyróżnić trzy główne typy biegów ultra trail:
– Skyrunning – tak zwane biegi wysokogórskie, odbywają się na trasach położonych na wysokości około 2000 metrów nad poziomem morza;
– Fell running – bieganie po terenach górskich, jednak poza obrębem utartych szlaków i ścieżek;
– Górskie biegi ultra – takie, które nie muszą odbywać się na znacznych wysokościach.
Dla kogo jest więc bieganie ultra? Czy każdy może w nich wystartować? Bez przygotowania – zdecydowanie nie. Są to bardzo wymagające i sprawdzające naszą wytrzymałość zawody. Konieczne jest wcześniejsze, skrupulatne przygotowanie się do nich. Nie ulega wątpliwości, że nie jest to dyscyplina dla każdego. Może sprawdzić się u osób, które miały już do czynienia z półmaratonem oraz maratonem. Będzie także ciekawym pomysłem dla sportowców, którzy szukają wyzwań i urozmaicenia swoich doświadczeń fizycznych.