Wędkarz łowiący ryby

Jak złowić karpia jesienią? Metodą nęcenia PVA!

Jesień to sezon dla karpiarzy. Sprawdź, w jaki sposób jesienią łowić ryby. Skuteczne metody i przynęty na karpią jesienią.

PVA to najlepsza metoda punktowego nęcenia ryb. Opiera się na zastosowaniu materiałów PVA, czyli takich, które po wylądowaniu w wodzie zaczynają się stopniowo rozpuszczać, co umożliwia nam bardzo precyzyjne zanęcenie naszego miejsca. Jakie materiały PVA są najpopularniejsze? Jakie zanęty na ryby można zaliczyć do metody PVA? Jaką taktykę zastosować, aby połów był udany i nasz sezon wędkarski karpiowy można było uznać za owocny? Sprawdź!

Jak łowić, aby złowić karpia jesienią?

Jesień jest dość specyficzną porą roku – aby uzyskać dobre efekty nad wodą należy zastosować odpowiednią strategię zasiadki. O tej porze roku nie mamy do czynienia z tak intensywnymi braniami, jak to bywa w okresie letnim. Jednak nie oznacza to, że nie powinniśmy wtedy próbować swoich sił nad wodą. W okresie letnim ryby intensywnie żerują jednak w okresie jesiennym czy zimowym wygląda to zupełnie inaczej, wędkarz musi mieć głębszy plan.

O tej porze roku nie możemy przesadzać z ilością stosowanej zanęty, która trafia do wody. Świetnym rozwiązaniem podczas łowienia w zimnej wodzie jest stosowanie siatki bądź worka rozpuszczającego się po kontakcie z wodą. W tym artykule przeczytasz o radach na punktowe nęcenie miejscówki za pomocą materiałów PVA, dzięki czemu Wasz wyjazd na ryby na pewno będzie satysfakcjonujący, a wędka nie zostanie pusta!

Przygotowana zanęta z siatki pva

Czym są materiały PVA stosowane do nęcenia ryb?

Materiały PVA występują w wielu postaciach:

– nici, np. nić rozpuszczalna Soluron,
– siatka (Soluron PVA),
– woreczek PVA,
– taśma,
– i wiele innych.

Materiały te po wylądowaniu w wodzie zaczynają się stopniowo rozpuszczać, co umożliwia nam bardzo precyzyjne zanęcenie naszego miejsca. Dzięki takiemu rozwiązaniu cała mieszanka jakiej użyjemy będzie się znajdowała bezpośrednio przy naszej przynęcie. Jednak jest pewna kwestia, która wpływa na tempo rozpuszczania się zapasów w wodzie – temperatura wody.

Zasada przedstawia się następująco: im cieplejsza woda, tym krótszy jest proces rozpuszczania, z kolei umieszczenie PVA w zimnej wodzie znacznie wydłuży ten proces. Stosując siatki PVA w zimnej i jednocześnie płytkiej wodzie, maksymalnie skracamy czas rozpuszczania. Inaczej ma się sytuacja gdy łowimy w zbiornikach głębokich gdzie trzeba umieścić swój zestaw na głębokości 15, a niekiedy nawet 20 metrów. Wtedy warto wybrać worek pva, który w porównaniu do siatki rozpuszcza się dłużej. Przy takim rozwiązaniu możemy mieć 100-procentową pewność, że nasz zestaw przed rozpuszczeniem wyląduje na dnie.

Stick mix, czyli zanęta na ryby – kolejna podstawa PVA

Stick mix jest to nic innego jak rodzaj zanęty, który jest dedykowany właśnie do punktowego nęcenia za pomocą materiałów PVA. Na rynku jest ich wiele, jednak warto wybierać takie, które będą bogate w składniki zwiększające atrakcyjność dla ryb. 

Wędkarz trzymający kulki proteinowe do zanęty dla ryb

Drobny pellet – kolejna część mieszanki PVA do nęcenia ryb

Pellet w związku z tym, ze wolniej pracuje, dłużej będzie towarzyszył dla naszej przynęty w wodzie. Ważne jest jednak, żeby nie wybierać pelletu o zbyt dużej granulacji – możemy wtedy doprowadzić do przekarmienia ryb, które bardzo słabo pobierają pokarm.

Gdy tworzysz mieszanki do PVA staraj się bazować na takich samych lub zbliżonych do siebie aromatach. Nie mieszaj aromatów słodkich ze śmierdzącymi. Pellet będzie dłużej rozpuszczał się w wodzie, dzięki czemu nawet po dłuższym czasie nasza przynęta będzie znajdowała się w okolicy zanęty.

Kulki proteinowe – idealny materiał do nęcenia ryb w zimnej wodzie

Kolejnym składnikiem mixu mogą być kulki proteinoweoczywiście o aromacie identycznym bądź zbliżonym do całej mieszanki. O tej porze roku warto stosować kulki z wyższej półki. Są one tworzone z mieszanek bardziej trwałych i jednocześnie bardziej atrakcyjnych dla ryb. Kulki występują w kilku rozmiarach, między innymi 14 czy 20 milimetrów. Można je dodawać do mieszanki w formie pokruszonej lub drobno pociętej.

Gotowane konopie – intensywny zapach ułatwiający nęcenie

Do powyższych składników można dodać także gotowane konopie – o aromacie naturalnym bądź pikantnym. Są to bardzo drobne ziarna o intensywnym zapachu, które są w stanie w łatwy i szybki sposób zwabić rybę w nasze upatrzone miejsce.

Mają one pozytywny wpływ na trawienie karpi co może się przyczynić do częstszego odwiedzania naszego łowiska przez ryby.

Mężczyzna łowiący ryby

Dip w płynie – uzupełnienie mieszanki do materiałów PVA

Do dobrze wymieszanej mieszanki należy dodać jakiś płynny aromat – dip bądź booster. Dzięki dodaniu go do mieszanki będzie ona dłużej pracować w wodzie. Odradzam nawilżanie mieszanki wodą – może ona rozpuścić nasze PVA. Pamiętajmy jednak, aby kupować dodatki płynne z etykietą ‘’friendly pva’’, bowiem nie wszystkie dipy współpracują z PVA.

Musimy wybrać takie, które po dodaniu nie zaczną rozpuszczać naszych przygotowanych pva. 

Jak przygotować mieszankę z materiałów PVA?

Po dodaniu powyższych składników należy je dokładnie wymieszać w wiadrze tak, aby dip pokrył całą mieszankę. Tak przygotowany mix zamykam w wiaderku na około 15 minut, aby składniki wchłonęły część płynnego aromatu. W tym czasie przygotowujemy nożyczki, ubijak i siatkę PVA. Po upływie 15 minut jesteśmy gotowi do wiązania tak zwanych kiełbasek PVA.

Do tuby, na której znajduje się siatka wsypujemy taką ilość mieszanki, jaka jest nam potrzebna, następnie zbijamy ją ubijakiem. Ostatnie co robimy to wiążemy 2 supły na siatce. Pomiędzy nimi wykonujemy nacięcie nożyczkami, aby oddzielić gotową kiełbaskę od reszty PVA.

Wykonywanie kiełbasek PVA jest bardzo proste! Warto ich używać – zwłaszcza jesienią w zimnej wodzie.

Przeczytaj także:

mężczyzna wędkujący przy namiocie

Na co biorą karpie? Przynęty, które lubią najbardziej

Zastanawiasz się, na co biorą karpie? Jak je nęcić? Sprawdź, jaka jest odpowiednia przynęta na karpia!

mężczyzna zakładający spławik na żyłkę

Wędkarstwo spławikowe - na czym polega łowienie na spławik?

Wędkarstwo spławikowe ⭐ Zobacz, na czym polega łowienie na spławik ⭐ Poznaj podstawy tej metody i potrzebny sprzęt ☛ Dowiedz się więcej

mężczyźni z wędkami łowiący ryby nad wodą

Wędkarstwo spinningowe - co to jest, jak zacząć?

Wędkarstwo spinningowe ⭐ Sprawdź na czym polega i w jaki sposób zacząć ⭐ Zobacz jaki sprzęt będzie Ci potrzebny ☛ Dowiedz się więcej

węgorze leżące w wodzie

Wędkarstwo: jak złowić węgorza. Łowienie ryb - wędkarskie porady

Jak złowić węgorza? Jaki sprzęt wędkarski jest najlepszy do połowu tej ryby? Gdzie szukać, na co i kiedy łowić węgorze? Sprawdź w naszym poradniku!