Unselected
kobiety i mężczyźni trenujący w odzieży fitness

Rodzaje treningów na siłowni – jaki rodzaj aktywności wybrać dla siebie? 

Branża fitness podsuwa nam wiele pomysłów treningowych. Jaki rodzaj treningu wybrać dla siebie? W jaki sposób go wykonywać? Podpowiadamy!

Unselected

Należy pamiętać, że nie ma jedynej słusznej drogi do osiągnięcia zdrowia i formy fizycznej. Dla jednych będzie nią trening siłowy, a dla innych cardio lub crossfit. Siłownia oferuje wiele rodzajów ćwiczeń, a wybór odpowiedniego typu zależy od indywidualnych potrzeb i celów. Dlatego też w dzisiejszym artykule przedstawimy różne odmiany treningów siłowych, które pomogą zbudować mięśnie i poprawić siłę. Jak również rodzaje cardio, które pozwolą poprawić kondycję fizyczną i spalić nadmiar tłuszczu. Znajdziesz tutaj też informacje o tym, jakie są zalety obu odmian, aby pomóc dokonać wyboru odpowiedniego programu treningowego dla siebie.

Unselected

Jakie rodzaje treningów wyróżniamy?

Jeśli dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z treningiem, to zajęcia fitness będą dobrym wyborem.  Na siłowniach możemy znaleźć całą gamę różnych typów aktywności. Dobra informacja jest jednak taka, że mogą być one wykonywane zarówno przez osoby początkujące, jak i bardziej zaawansowane. Można wyróżnić trzy podstawowe rodzaje treningu, które można wykonać na siłowni: trening siłowy, trening cardio oraz crossfit. Poniżej przedstawimy ich ogólną charakterystykę, a następnie przejdziemy do bardziej szczegółowego omawiania każdego z nich.

1. Trening siłowy – jest to rodzaj aktywności, który skupia się na zwiększeniu masy mięśniowej i siły poprzez stosowanie ciężaru lub treningu oporowego. Obejmuje on m.in. takie ćwiczenia jak wyciskanie sztangi, przysiad, martwy ciąg czy podciąganie na drążku. Ten rodzaj treningu może być przeprowadzony przy użyciu wolnych ciężarów, maszyn lub własnego ciała.

2. Trening cardio – jest on ukierunkowany na poprawę wydolności układu sercowo-naczyniowego. Wymaga dużego wysiłku, którego zadaniem zwiększenie tętna i oddychania. Trening aerobowy można wykonać na siłowni (np. na bieżni lub orbitreku) albo na świeżym powietrzu (np. bieganie lub jazda na rowerze).

3. Crossfit – ten rodzaj aktywności łączy w sobie elementy treningu siłowego i cardio. Jego zadaniem jest poprawa ogólnej wydolności i kondycji fizycznej poprzez ćwiczenia, które angażują całe ciało. Crossfit składa się z ćwiczeń siłowych, takich jak m.in. przysiad czy martwy ciąg oraz ćwiczeń cardio, np. skakania na skrzynię lub biegania.

Unselected
kobieta trzyma hantel w jednej dłoni

Trening siłowy

W pierwszej kolejności warto pochylić się nad treningiem siłowym, który jest jedną z najpopularniejszych aktywności. Jak już wspomnieliśmy – jest to rodzaj treningu ukierunkowany na zwiększenie siły i masy mięśniowej poprzez ćwiczenia wykonywane z obciążeniem. Jego celem jest zaangażowanie do pracy jak największej liczby mięśni. Można go wykonywać przy użyciu hantli, sztang, maszyn lub wykorzystując ciężar własnego ciała.

Trening siłowy może być wykonywany przez osoby w każdym wieku i o każdym stopniu zaawansowania. Ważne jest jednak, aby uwzględnić swoje doświadczenie i dobrać pod tym kątem odpowiedni ciężar. Trening z obciążeniem jest szczególnie polecany osobom, którym zależy na zwiększeniu siły i masy mięśniowej, poprawieniu sylwetki, zwiększeniu wytrzymałości i elastyczności ciała, a także spaleniu tkanki tłuszczowej. Na tym jednak korzyści treningu siłowego się nie kończą. Wpływa on również na poprawę ogólnej sprawności fizycznej i samopoczucia, zwiększa tempo przemiany materii, a także zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych, cukrzycy oraz osteoporozy. Wszystko to jednak pod warunkiem uprawiania regularnej aktywności fizycznej, gdyż inaczej trening nie przyniesie rezultatów.

Unselected

Trening FBW

Trening FBW (Full Body Workout) to rodzaj treningu siłowego, w którym podczas jednej sesji treningowej angażowane są wszystkie grupy mięśniowe. Oznacza to, że w trakcie jednego treningu wykonujemy ćwiczenia na całe ciało, a nie tylko na konkretne partie mięśniowe. FBW zwykle składa się z 3-4 ćwiczeń na każdą grupę mięśniową i jest wykonywany 2-3 razy w tygodniu. Warto wiedzieć, że w tym treningu dominują wielostawowe ćwiczenia. Jest on bardzo dobrym wyborem dla osób początkujących, które chcą stosunkowo szybko zwiększyć swoją siłę mięśniową i wytrzymałość.

Unselected

Trening SPLIT

Jednym z rodzajów treningu siłowego jest również trening SPLIT. Jest to podejście, w którym poszczególne partie mięśniowe trenuje się oddzielnie, w różnych dniach tygodnia. W praktyce oznacza to, że podczas jednego dnia skupiamy się na jednej lub dwóch partiach mięśniowych, takich jak np. klatka piersiowa, plecy, ramiona lub nogi. Trening SPLIT warto zaplanować w ten sposób, aby każdy partia była trenowana 1-2 razy w tygodniu, co oznacza trening nawet 5 razy w tygodniu. Według trenerów personalnych trening ten będzie dobrym wyborem dla bardziej zaawansowanych osób, które chcą maksymalizować efekty swojego treningu siłowego poprzez skupienie na konkretnych partiach mięśni.

Unselected

Trening obwodowy

Trening obwodowy to rodzaj aktywności fizycznej, która składa się z kilku różnych ćwiczeń wykonywanych w obwodzie lub cyklu. Zwykle jest to połączenie ćwiczeń siłowych i cardio, takich jak pompki, przysiady, podskoki, bieganie czy jazda na rowerze stacjonarnym. Ten typ treningu najczęściej opiera się na wykonywaniu krótkich serii ćwiczeń, po których następuje przerwa, a następnie kolejne serie. Trening obwodowy trwa zwykle od 20 do 45 minut. 

Unselected

Trening funkcjonalny

Zadaniem treningu funkcjonalnego jest rozwijanie siły i wytrzymałości mięśniowej, a także poprawa równowagi, koordynacji i elastyczności. W tym rodzaju treningu wykorzystuje się ćwiczenia, które naśladują ruchy wykonywane przy codziennych czynnościach. Wśród przykładowych ćwiczeń wymienić można m.in. skoki, podnoszenie ciężarów, rzuty itp. Trening na ogół wykonywany jest przy użyciu ciężarów lub z wykorzystaniem ciężaru własnego ciała. Trening funkcjonalny zwykle składa się z kilku ćwiczeń, które wykonywane są w serii, z krótką przerwą pomiędzy nimi.

Unselected
mężczyzna w odzieży sportowej robiący wykroki

Trening cardio

Trening cardio (zwany również treningiem aerobowym) to rodzaj ćwiczeń fizycznych, które skupiają się na zwiększeniu wydolności układu sercowo-naczyniowego i oddechowego poprzez podniesienie tętna i tempa oddychania. Celem treningu cardio jest poprawienie swojej ogólnej sprawności fizycznej, zwiększenie wytrzymałości organizmu, a także pozbycie się tkanki tłuszczowej. 

Unselected

Trening cardio może być wykonywany na wiele różnych sposobów. Na siłowni możemy wykorzystać do niego bieżnię, orbitrek lub wchodzenie po schodach. Poza siłownią może być to bieganie, jazda na rowerze lub pływanie. Trening aerobowy niesie za sobą wiele różnych korzyści. Głównymi są oczywiście zwiększenie wydolności układu sercowo-naczyniowego i oddechowego, poprawa krążenia krwi i utleniania tkanek, spalanie tkanki tłuszczowej oraz poprawa nastroju i ogólnego samopoczucia.

Aby cardio przyniosło określone efekty, należy wykonywać regularne treningi. Optymalną częstotliwością dla uzyskania pozytywnych efektów dla zdrowia i kondycji fizycznej jest wykonywanie treningu 3 razy w tygodniu. Ważne jest także, aby dobierać intensywność i częstotliwość ćwiczeń adekwatnie do swojego stanu zdrowia oraz kondycji fizycznej, unikając przeciążenia organizmu. Jeżeli cierpimy na poważne schorzenia, przed rozpoczęciem treningów warto skonsultować się z lekarzem.

Unselected

Trening wytrzymałościowy

Trening wytrzymałościowy łączy w sobie cechy treningu siłowego i cardio. Jak sama nazwa wskazuje – jego głównym celem jest poprawa wytrzymałości organizmu. Trening ten obejmuje ćwiczenia aerobowe, które polegają na wykonywaniu ćwiczeń wytrzymałościowych. Wśród nich wymienić można m.in. biegi długodystansowe, jazdę na rowerze, pływanie, ale także ćwiczenia siłowe wykonywane z mniejszą intensywnością i większą liczbą powtórzeń. Trening wytrzymałościowy może przybierać formę treningu interwałowego, tempowego czy obwodowego.

Trening ten niesie za sobą wiele korzyści dla zdrowia. Przede wszystkim poprawia on wydolność organizmu i zwiększa zdolność do wykonywania codziennych czynności bez odczuwania zmęczenia. Warto również wiedzieć, że trening wytrzymałościowy zwiększa zdolność organizmu do utleniania tłuszczów, co może przyczynić się do utraty wagi i poprawy składu ciała. Oprócz tego trening ten wzmacnia układ sercowo-naczyniowy oraz zapobiega chorobom serca i układu krążenia.

Trening wytrzymałościowy można wykonywać samodzielnie, jednak osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z aerobami, powinny skonsultować swój plan treningowy z trenerem personalnym. Ważne jest, aby stopniowo zwiększać intensywność treningów i unikać przeciążenia organizmu, które może prowadzić do kontuzji lub problemów zdrowotnych. Przed rozpoczęciem treningu należy również poświęcić czas na rozgrzewkę, a po skończonej sesji na rozciąganie.

Unselected

Trening interwałowy

Jedną z najpopularniejszych odmian cardio jest trening interwałowy. Jego cechą charakterystyczną jest intensywność ćwiczeń zmieniania w określonych odstępach czasowych. Najczęściej wykonywany jest poprzez naprzemienną zmianę krótkich okresów intensywnego wysiłku z okresami regeneracji lub niższej intensywności. Długość i intensywność poszczególnych etapów zależy od celów treningowych i kondycji osoby ćwiczącej. 

Trening interwałowy uważany jest za jeden z najskuteczniejszych sposobów na spalanie tłuszczu, ponieważ powoduje, że organizm zużywa więcej energii w krótszym czasie. Intensywny wysiłek w trakcie treningu zwiększa tętno i przyspiesza metabolizm, co prowadzi do spalania większej liczby kalorii i w konsekwencji do utraty tkanki tłuszczowej. Oprócz tego trening ten może zwiększać wydolność tlenową organizmu, co pozwala na wykonywanie ćwiczeń o większej intensywności i dłuższym czasie trwania.

Trening ten może być wykonywany na wiele różnych sposobów, w tym na bieżni, rowerze stacjonarnym, czy w formie skakania na skakance. Istnieją także różne formy treningu jak np. tabata, w którym intensywny wysiłek podczas jednego ćwiczenia trwa 20 sekund, a okres regeneracji 10 sekund. Jako że interwały to ćwiczenia o wysokiej intensywności należy dostosować je do swoich możliwości, a w razie konieczności skonsultować również z trenerem personalnym lub lekarzem.

Unselected

Crossfit

Nieco odmienną gałęzią fitnessu jest crossfit. Upraszczając, można powiedzieć, że jest to forma treningu siłowego, który rozwija kondycję fizyczną poprzez łączenie różnych ćwiczeń funkcjonalnych, takich jak podnoszenie ciężarów, sprinty, skoki, przysiady czy wspinaczka. Należy zdawać sobie sprawę, że treningi crossfit są bardzo intensywne oraz wymagają dużej wytrzymałości, siły i koordynacji.

W ostatnich latach mamy do czynienia ze zdecydowanym wzrostem zainteresowania crossfitem. Dzieje się tak ze względu na wysoką skuteczność w poprawie kondycji fizycznej, zredukowaniu tkanki tłuszczowej i budowaniu mięśni. Tego typu treningi odbywają się zazwyczaj w grupach pod okiem doświadczonych trenerów, którzy prowadzą ćwiczenia i dbają o bezpieczeństwo uczestników. Crossfit łączy w sobie elementy treningu siłowego, cardio, treningu interwałowego oraz funkcjonalnego. Treningi bywają bardzo zróżnicowane i różnią się od klasycznego treningu siłowego tym, że wymagają od uczestników wykonywania szybkich i intensywnych ćwiczeń.

Przed rozpoczęciem treningów crossfit zaleca się poświęcenie odpowiedniej ilości czasu na zapoznanie się z techniką ćwiczeń. Swoją przygodę z tą formą aktywności warto rozpocząć od mniejszych obciążeń, aby uniknąć kontuzji. Warto również zdawać sobie sprawę, że w crossficie funkcjonują specjalne terminologie. Jako przykład można podać WOD (Workout of The Day), AMRAP (As Many Rounds As Possible) czy EMOM (Every Minute on the Minute). Są to specjalne metody treningowe, z którymi warto zapoznać się przed rozpoczęciem treningów.

Jak widać, mnogość dostępnych rodzajów treningu sprawia, że każda osoba jest w stanie znaleźć coś dla siebie. Odpowiednie zajęcia można wyszukać na stronie Decathlon GO, można tam znaleźć ważne wydarzenia i aktywności sportowe w swoim mieście. Typ aktywności powinien być jednak dobrany do naszych osobistych celów oraz aktualnych możliwości.

Unselected

Przeczytaj także

Trening wytrzymałościowy – ćwicz wydolność i szybkość bez przetrenowan

Trening wytrzymałościowy – ćwicz wydolność i szybkość bez przetrenowan

Trening wytrzymałościowy – czy trening cardio i ćwiczenia wytrzymałościowe wpływają na pracę układu krążenia i jak poprawiają wydolność i szybkość

mężczyzna w odzieży fitness podnoszący kettlebell

Jak zacząć trenować crossfit

Sprawdź, jak prawidłowo rozpocząć siłowy trening crossfit i zrealizować każdy plan treningowy.

mężczyzna w odzieży fitness trenujący podciąganie

Trening crossfit – sposób, by spalić kalorie

Sprawdź, czy trening crossfit jest dobrym sposobem pozbycia się nadmiaru tłuszczu i policz ile kcal spalisz podczas każdej sesji

kobiety w odzieży fitness trenujące na siłowni z kettlebell

Program ćwiczeń siłowych dla kobiet

Poznaj zalety ćwiczeń siłowych i dowiedz się jakie grupy mięśni ćwiczyć. Czym jest trening obwodowy? Od jakich ćwiczeń warto zacząć trening?