kobiety w szatni ubrane w odzież do jogi

Joga dla otyłych - czy trzeba być szczupłym, żeby zacząć ćwiczyć jogę?

Joga to aktywność, która kojarzy się głównie ze staniem na głowie i trudnymi figurami. Czy osoby z nadwagą i otyłością mogą trenować? Zobaczcie sami.

Wiele osób boryka się z nadwagą lub otyłością, które w niektórych przypadkach odbierają całkowicie radość z życia, a same zainteresowane czują się zwyczajnie dyskryminowane. Na szczęście mamy coraz większą świadomość, a ruch body positive (u wielu otyłych osób), zmienił myślenie na swój temat. Aktywność fizyczna jest dla każdego, a tym bardziej dla tych, który chcą rozpocząć przygodę z odchudzaniem. Czy joga dla osób z nadwagą to dobry pomysł na zrzucenie zbędnych kilogramów? Zobaczcie sami.

Joga dla osób z otyłością. Czy to dobry pomysł?

W mediach społecznościowych możemy zobaczyć szczupłe i wysportowane kobiety, które prezentują swoje ciało w skomplikowanych figurach i śmiałych strojach. Ten widok może przytłoczyć osoby, które zmagają z kompleksami i chciałaby zapisać się na jogę, ale powstrzymuje je wstyd. Na szczęście większość szkół stawia na akceptację i z otwartymi ramionami przyjmuje osoby bez względu na figurę, kondycję czy wiek. Poza tym pamiętajmy, że każde ciało jest piękne i wyjątkowe, nawet jeśli zmaga się z jakimiś problemami. Chociaż osoby z nadwagą mogą mieć problem z niektórymi pozycjami jogi, to warto wiedzieć, że ta aktywność nie tylko spala tkankę tłuszczową, ale wzmacnia również mięśnie i poprawia jakość życia.

Do praktykowania jogi najważniejsze jest odpowiednie nastawienie
. Nie warto porównywać się do osób ćwiczących obok nas, ponieważ nie każdy jest gotowy na zbyt intensywny wysiłek fizyczny. Dobrym pomysłem będzie zapisanie się na zajęcia jogi dla początkujących, które są dostosowane do możliwości osób biorących udział w treningu. Osoba otyła po kilku regularnych zajęciach, powinna zobaczyć diametralną poprawę swojego stanu zdrowia.

Dobrym pomysłem może być również zapisanie się na jogę online, rozpoczęcie aktywności w domowym zaciszu będzie bardziej komfortowe. Aby znaleźć takie zajęcia warto skorzystać z wyszukiwarki Decathlon GO.

kobieta w odzieży do jogi trenująca na macie do ćwiczeń

Joga dla osób z nadwagą - dlaczego warto praktykować tę aktywność fizyczną? Ciało i umysł

Intensywny trening jogi dla osób szczupłych i z nadwagą korzystnie wpływa na wiele sfer naszego życia. Wystarczy odpowiednio dopasowany plan treningowy, regularne ćwiczenia oraz wsłuchanie się w swoje ciało. Co daje nam joga?

- ćwiczenia oddechowe wpływają pozytywnie na układ nerwowy oraz emocje (pozwalają poradzić sobie nie tylko z nadwagą, ale również innymi zaburzeniami);

- głębokie oddychanie pozwala ustabilizować przepływ energetyczny i tym samym hormonalny, który często odpowiada za problemy z nadwagą;

- joga pozwala wzmocnić poczucie własnej wartości i uczy akceptacji - osoby z nadwagą mają duże problemy z zaakceptowaniem swojego ciała, zwłaszcza gdy dookoła widzą idealne ciała. Przekłada się to na brak motywacji, żeby zadbać o swoją sylwetkę i zdrowie, a ponadto pojawia się problem, żeby w ogóle wstać z łóżka. Joga i medytacja dają zaskakujące efekty, które stają się motorem napędowym do dalszej walki o zdrowie, a to z kolei zwiększa poczucie własnej wartości;

- tego rodzaju aktywność pozwala na wzmocnienie mięśni i stawów - joga ma korzystny wpływ na całe ciało. U osób z nadwagą dochodzi do nadmiernego obciążenia stawów oraz przykurczu mięśni. Joga jest zatem świetnym sposobem na wzmocnienie tych partii i robimy to przede wszystkim powoli i z rozwagą, dzięki czemu organizm przystosowuje się do nowego stylu życia i nie doznaje szoku. Ponadto wzmocnione mięśnie mobilizują ciało do wysiłku i nie odczuwamy tak szybko zmęczenia;

- joga jest idealna do uprawiania w domu - to kolejna zaleta tej aktywności. Jeśli nie jesteście gotowi, żeby pojawić się na zajęciach w większej grupie, możecie się wdrażać w zaciszu domowym. W internecie dostępne są różne asany dla osób, którym zależy na zrzuceniu zbędnych kilogramów;

- ćwiczenia zwiększają poziom kortyzolu we krwi, poprawiają nastrój i przyspiesza metabolizm - u osób ze sporą nadwagą często pojawiają się stany depresyjne, które są efektem niskiego poczucia własnej wartości. Joga pozwala lepiej się poczuć, wyzwolić endorfiny i podnieść samoocenę.

Praktyka jogi dla otyłych to świetny pomysł, ponieważ nie nadwyręża mięśni oraz stawów, jak to może być w przypadku zbyt intensywnych ćwiczeń. Dobry plan treningowy pozytywnie wpływa na całe ciało, ale pamiętaj, że efekty przychodzą stopniowo.

Pozycje jogi dla osób z nadwagą. Siedząca aktywność

Osoby otyłe podczas ćwiczeń na macie - powinny skupić się w pierwszej kolejności na oddechu i wydolności oraz nie forsować się zbyt mocno. Nadwaga powoduje, że mamy problem ze złapaniem tchu (zwłaszcza podczas ćwiczeń), dlatego w jodze bardzo ważna jest nauka ruchu z oddechem (synchronizacja). Poniżej przygotowaliśmy kilka pozycji, które sprawdzą się na początku Waszej drogi z tą aktywnością. 

Pozycja pioruna (vajrasana). Siadamy na piętach, ze złączonymi kolanami. Następnie wyciągamy ręce za siebie (w miarę swoich możliwości) i próbujemy dotknąć nimi podłogi. Podczas wykonywania tej pozycji tułów powinien być rozciągnięty, a klatka piersiowa uniesiona (pomoże w tym ściągnięcie łopatek).

Pozycja w siadzie skrzyżnym (sukhasana). Na macie kładziemy koc złożony w kostkę, siadamy na nim w siadzie skrzyżnym, a następnie rozluźniamy barki i rozkładamy ramiona na boki. Teraz opuszczamy lewą rękę (na wydechu), wyciągając jednocześnie prawą do samej góry i kierując ją w bok. Potem wykonujemy wdech i ponownie unosimy lewę rękę do góry, a opuszczamy prawą. Wykonujemy w ten sposób kilka sekwencji.

Pozycja wschodzącego księżyca (wygięcie do tyłu) - nieco bardziej zaawansowana kombinacja, ale na tyle prosta, że osoba z otyłością nie powinna mieć z nią problemu. Najpierw wykonujemy pozycję psa z głową w dół i wykonując wydech, wysuwamy do przodu prawą nogę, umieszczając ją pomiędzy dłońmi. Następnie zginamy prawe kolano, tak aby znajdowało się nad prawą kostką, a udo było ustawione równolegle do podłogi. Teraz kładziemy lewe kolano na podłodze, a lewą nogę wysuwamy jak najdalej do tyłu (dla ułatwienia możesz położyć dłonie na prawym kolanie). Pogłębiamy wypad do przodu i wynosimy wysoko tułów (na wdechu). Kolejny krok - wysuwamy ramiona w bok, a potem prostujemy je w stronę sufitu prostopadle do podłoża. W tej pozycji opuszczamy delikatnie biodra do podłogi, wyciągając się do góry i do tyłu. Pozostajemy tak przynajmniej przez minutę. Ta asana pomaga na problemy z kręgosłupem (poprawia jego elastyczność) i rwę kulszową.

kobieta siedząca na macie do jogi ubrana w odzież do jogi

O czym powinny pamiętać osoby z nadwagą, które chcą zrzucić zbędne kilogramy?

Osoby z nadwagą często szukają sposobów na nową sylwetkę i oprócz diety, szukają dla siebie odpowiednich ćwiczeń. Często są to typowe aktywności cardio, które są dosyć intensywne, dlatego należy do nich podchodzić bardzo rozważnie. Forsowanie się nie prowadzi raczej do niczego dobrego, a może wręcz zaszkodzić - w łatwy sposób nabawicie się niechcianej kontuzji lub zadyszki. Najlepiej zacząć od spacerów kilka razy w tygodniu, a potem dołączyć do tego pływanie, jazdę na rowerze czy właśnie jogę. Najważniejsza jest jednak zmiana myślenia i przewartościowanie swojego stylu życia. Jeśli problem otyłości tkwi w nieodpowiednim jedzeniu - warto zasięgnąć porady dietetyka, a jeśli przyczyną są choroby - należy skonsultować się z lekarzem. Zanim zaczniecie swoją przygodę z odchudzaniem i aktywnością, pamiętajcie o kilku istotnych sprawach.

Uwaga na stawy. Nadwaga powoduje, że są one mocno obciążone, dlatego na sam początek warto zacząć np. od pływania zamiast podnoszenia ciężarów na siłowni. Dla osób otyłych dobrym pomysłem będzie także nordic walking, który odciąża kolana, a jednocześnie wzmacnia inne partie mięśni.

Konsultuj się z lekarzem. Osoby, które zmagają się nie tylko z nadwagą, ale chorują dodatkowo na inne choroby przewlekłe, powinny przed podjęciem jakiejkolwiek aktywności skonsultować się z lekarzem. Specjalista doradzi Wam, na co możecie sobie pozwolić, a czego warto unikać.

Regularność. Pamiętajcie, że trening raz w tygodniu nie przyniesie spektakularnych efektów, w przeciwieństwie do regularnych ćwiczeń. Lepiej wykonywać mniej intensywne zajęcia, ale częściej niż przemęczać organizm raz na tydzień, a potem cierpieć z powodu zakwasów. Wyleczenie otyłości wymaga przede wszystkim zmiany dotychczasowego stylu życia, a ruch powinien być nieodłącznym elementem codzienności tak jak poranna toaleta. Nad sylwetką możemy pracować również poza salą treningową. Zamiast wyjechać windą na czwarte piętro, spróbuj wyjść po schodach, a samochód zamień na rower - oczywiście, jeśli to możliwe. Małymi krokami można osiągnąć naprawdę dużo, nie wspominając już o spalonych kaloriach i lepszym samopoczuciu.

Mamy nadzieję, że powyższe porady pozwolą Wam przełamać swoje słabości oraz kompleksy i zacząć nowy rozdział w życiu. Pamiętajcie, że sport nie patrzy na wygląd i wiek, ponieważ każdy może zawalczyć o swoje zdrowie. Jeśli jesteście na etapie szukania odpowiedniego stroju sportowego - zajrzycie do sklepu Decathlon (stacjonarnie lub online). Znajdziecie tam między innymi bezszwowe biustonosze do jogi, maty oraz legginsy w różnych rozmiarach. Powodzenia!

Przeczytaj także

kobieta medytująca  na macie do jogi w domu

Joga na bezsenność i spokojny sen – czy joga pomaga zasypiać?

Wieczorna praktyka asan jogi na bezsenność? Joga pomaga zasnąć dzięki zwiększeniu produkcji melatoniny – warto spróbować przed pójściem spać

kobieta leżaca na macie na trawie

Joga nidra czyli joga snu świadomego i medytacji - na czym polega?

Joga nidra to popularna technika medytacyjna. Praktyka pozytywnie wpływa na ciało i umysł. Czym jest i na czym polega medytacja? Wyjaśniamy.

mężczyzna wykonujący asanę na macie do jogi w terenie

Historia jogi - kiedy i jak powstała joga?

Droga do osiągnięcia równowagi duchowej dzięki aktywności fizycznej – historia jogi dla początkujących i chcących wiedzieć więcej o kulturze Indii

kobieta medytująca na macie

Mantry - co to takiego? Jak je śpiewać i powtarzać?

W tym artykule dowiesz się, jak działają mantry, oraz jak je śpiewać. Poruszymy ośrodki energetyczne by oczyścić umysł i rozluźnić ciało. Zapraszamy !

SUP joga – fitness na desce SUP

SUP joga – fitness na desce SUP

Deska SUP to popularne akcesorium do uprawiania sportów wodnych. Można ją wykorzystywać na wiele sposobów. Co to jest SUP joga? Odpowiadamy!