Joga hormonalna – czym jest i na czym polega?
Joga to specyficzna aktywność fizyczna, która skupia się nie tylko na ciele, ale także na sferze psychicznej. Niewiele osób jednak ma świadomość, że praktykowanie jogi ma pozytywny wpływ również na układ hormonalny człowieka. Dzięki temu jej wpływ jest jeszcze bardziej korzystny i może być wykorzystywany przez osoby, które mierzą się z różnego rodzaju zaburzeniami hormonalnymi. Nadnercza, tarczyca, jajniki czy przysadka – wszystko to są gruczoły dokrewne, na których działanie masz okazję w pewnym stopniu wpłynąć.
Joga hormonalna to metoda, która wykorzystuje określone asany, czyli pozycje jogiczne, ale także medytację, kontrolę oddechu i metody relaksacji ciała oraz umysłu. Jak działa? Poprzez swój wpływ na relaksowanie ciała i natlenianie tkanek, joga pomaga regulować poziom hormonów, wpływa na funkcjonowanie narządów, które je produkują i wspomaga wydzielanie endorfin (hormonu szczęścia, który odpowiada za zmniejszanie stresu i poprawę nastroju) oraz serotoniny (hormonu, który również reguluje nasze samopoczucie, wzmaga koncentrację i wspiera funkcje poznawcze naszego organizmu).
Praktykując więc jogę, możesz liczyć nie tylko na większą elastyczność i mobilność ciała, ale także na poprawione samopoczucie i lepsze funkcjonowanie układu dokrewnego.