Kobieta w odzieży sportowej ćwicząca jogę hormonalną na macie

Joga hormonalna – jak joga może wpływać na hormony?

Joga hormonalna to praktyka i naturalna terapia wykorzystująca ćwiczenia jogi do zachowania równowagi hormonalnej. Sprawdź, jak działa.

Nie od dziś wiadomo, że praktykowanie jogi jest bardzo korzystną aktywnością zarówno dla naszego ciała, jak i umysłu. Pozwala odprężyć się, rozluźnić, oczyścić myśli i skupić się na przepływie dobrej energii. To jednak nie wszystko – regularne praktykowanie określonych asan jogowych, może skutecznie wspomóc nas w wypracowywaniu równowagi hormonalnej. Sprawdź, czym charakteryzuje się joga hormonalna, na czym polega i dowiedz się, jakie efekty może przynieść. Poznaj sekwencję asan do ćwiczenia jogi hormonalnej, która pomoże Ci w regulacji poziomu Twoich hormonów.

Joga hormonalna – czym jest i na czym polega?

Joga to specyficzna aktywność fizyczna, która skupia się nie tylko na ciele, ale także na sferze psychicznej. Niewiele osób jednak ma świadomość, że praktykowanie jogi ma pozytywny wpływ również na układ hormonalny człowieka. Dzięki temu jej wpływ jest jeszcze bardziej korzystny i może być wykorzystywany przez osoby, które mierzą się z różnego rodzaju zaburzeniami hormonalnymi. Nadnercza, tarczyca, jajniki czy przysadka – wszystko to są gruczoły dokrewne, na których działanie masz okazję w pewnym stopniu wpłynąć.

Joga hormonalna to metoda, która wykorzystuje określone asany, czyli pozycje jogiczne, ale także medytację, kontrolę oddechu i metody relaksacji ciała oraz umysłu. Jak działa? Poprzez swój wpływ na relaksowanie ciała i natlenianie tkanek, joga pomaga regulować poziom hormonów, wpływa na funkcjonowanie narządów, które je produkują i wspomaga wydzielanie endorfin (hormonu szczęścia, który odpowiada za zmniejszanie stresu i poprawę nastroju) oraz serotoniny (hormonu, który również reguluje nasze samopoczucie, wzmaga koncentrację i wspiera funkcje poznawcze naszego organizmu).

Praktykując więc jogę, możesz liczyć nie tylko na większą elastyczność i mobilność ciała, ale także na poprawione samopoczucie i lepsze funkcjonowanie układu dokrewnego.

Kobieta w odzieży sportowej ćwicząca jogę na macie

Na co pomaga praktyka jogi hormonalnej? Efekty

Joga hormonalna – na co pomaga? Jakie efekty może nieść w obrębie układu hormonalnego?

– Pomaga w walce z nieprzyjemnymi objawami menopauzy.
– Potrafi załagodzić PMS, czyli zespół napięcia przedmiesiączkowego.
– Usprawnia działanie narządów odpowiedzialnych za wydzielanie estrogenu.
– Jest elementem wspierającym podczas okresu leczenia niepłodności.
– Wspomaga kobiety, u których po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych nie powróciły regularne miesiączki.
– Pomaga regulować innego rodzaju zaburzenia cyklu.
– Pomaga zlikwidować problem niskiego libido.
– Wspomaga w łagodzeniu ostrego bólu miesiączkowego.
– Wspomaga kobiety zmagające się z PCOS, czyli zespołem policystycznych jajników.

Wbrew pozorom joga hormonalna nie jest przeznaczona jedynie dla kobiet. Równie dobrze mogą spróbować tej praktyki także mężczyźni, którzy zmagają się z różnego rodzaju problemami z regulacją hormonów. Ta skuteczna metoda pozwoli wielotorowo wpłynąć pozytywnie na organizm i zapewnić mu właściwe warunki do powrotu do równowagi.

Wiele osób zastanawia się, czy joga hormonalna na tarczycę również może pomóc. Otóż może okazać się pomocna, gdyż niektóre z jej pozycji mogą równoważyć wydzielane przez nią hormony. Na pewno pomagają w eliminacji stresu, który jest jednym z wielu przyczyn problemów właśnie z tym gruczołem.

Mężczyzna ćwiczący jogę na macie

Wskazania i przeciwwskazania do wykonywania jogi hormonalnej

Czy joga tego rodzaju jest odpowiednią praktyką dla każdego? Niestety nie wszyscy, z uwagi na troskę o swoje zdrowie, powinni się jej poddawać. O jakich sytuacjach mowa? Joga hormonalna – przeciwwskazania:

– nowotwory, głównie narządów dokrewnych,
– endometrioza,
– epilepsja,
– nadciśnienie tętnicze,
– stan zapalny wyrostka robaczkowego,
– niedawne operacje bądź zabiegi,
– osteoporoza w zaawansowanym stopniu,
– nadczynność tarczycy,
– ciąża (kobietom w ciąży zaleca się jogę skomponowaną specjalnie dla nich).

Kto może ją praktykować? Komu jest przede wszystkim wskazana? Będą to osoby cierpiące na dolegliwości związane z brakiem równowagi hormonalnej, zmagające się na przykład z niepłodnością i innymi zaburzeniami hormonalnymi niezależnie od wieku. Joga to naturalna terapia dla całego ciała, która może okazać się naprawdę skuteczna.

Asany jogowe wykorzystywane w jodze hormonalnej

Zastanawiasz się, jak właściwie powinna wyglądać sesja jogi hormonalnej? Poniżej przedstawiamy kilka podstawowych asan wykorzystywanych właśnie w tym rodzaju praktyki.

1. Bhujangasana, czyli pozycja kobry – to etap sekwencji Powitania Słońca. Polega na rozciągnięciu kręgosłupa poprzez wygięcie się w tył, leżąc przodem.
2. Mahasana, czyli skręty w bok – uklęknij, ręce spleć za głową, utrzymując wyprostowane ramiona, pochylaj tułów naprzemiennie w prawą i lewą stronę,
3. Ustrasana, pozycja wielbłąda – polega na wygięciu się w tył podczas pozycji klęczącej i przeniesieniu ramion tak, by dłonie opierały się o stopy bądź o podłoże tuż za nimi,
4. Viparita Karani, pozycja świecy przy ścianie – połóż się na plecach, nogi oprzyj o ścianę i dosuń biodra tak, by całe nogi spoczywały właśnie na ścianie.

Joga postrzega człowieka jako całość, która wymaga harmonijnego rozwoju i dążenia do równowagi. Różne asany, techniki oddechowe i relaksacyjne, które składają się na jogę hormonalną, są w stanie pomóc nam w osiągnięciu właśnie tej równowagi w obrębie układu dokrewnego. Dzięki temu możemy świadomie wpływać na nasze ciało i samopoczucie. Spróbuj jogi hormonalnej i na własnej skórze przekonaj się, jak wiele potrafi zdziałać.

Przeczytaj także:

Kobieta leżąca na macie z zamkniętymi oczami przykryta kocykiem wykonująca trening autogenny schultza

Trening autogenny Schultza – na czym polega ten rodzaj relaksacji

Trening autogenny Schultza to technika relaksacyjna łącząca medytacje i autosugestię. Sprawdź, na czym dokładnie polega i jak go wykonać.

Para leżąca na matach wykonująca trening jacobsona

Trening Jacobsona – metoda relaksacji ciała i umysłu

Trening Jacobsona to sposób na relaksację i redukcję stresu przez serię napięć mięśniowych. Sprawdź, jak działa i jak go wykonać.

Kobieta w odzieży sportowej ćwicząca poranną jogę na dworze

Poranna joga – zdrowie a regularna, poranna praktyka jogi

Poranna praktyka jogi to sposób na rozpoczęcie dnia i dawkę dobrej energii na całą jego resztę. Sprawdź, co może dać Ci poranna joga.

Kobieta leżąca na poduszce na macie ćwicząca jogę restoratywną

Zyskaj spokój, czyli joga restoratywna – na czym polega?

Joga restoratywna to praktyka, która ma zrelaksować ciało i umysł, rozluźnić i pomóc w uzyskaniu spokoju. Sprawdź, na czym polega i jak ją praktykować

Kobieta ćwicząca jogę na depresję na świeżym powietrzu

Joga na depresję – czy asany pomagają w walce z depresją?

Osoby z depresją, które regularnie ćwiczą, mogą skutecznie złagodzić jej objawy. Regularna praktyka jogi będzie w tym pomocna. Sprawdź, jak to działa!