Kobieta w odzieży sportowej ćwicząca jogę menstruacyjną

Joga menstruacyjna – co daje praktyka jogi podczas menstruacji?

Nie wiesz, czy warto praktykować jogę podczas menstruacji? Czy praktyka zmniejsza bóle menstruacyjne? Sprawdź dobre asany w trakcie miesiączki!

Ból miesiączkowy w trakcie menstruacji może być uciążliwy. Na szczęście jest ciekawy i skuteczny sposób, by wspomóc swoje ciało. Sprawdź, jakie korzyści daje joga podczas miesiączki!

Joga w czasie miesiączki – czy można?

Miesiączka to naturalny proces fizjologiczny, który wiąże się z cyklicznym złuszczaniem błony śluzowej macicy. Objawy menstruacji mogą być różnorodne i zależą od organizmu, ale najczęściej obejmują bóle w dolnej części brzucha, które mogą promieniować do pleców i nóg oraz zmęczenie i osłabienie, spowodowane spadkiem poziomu żelaza i hormonów. Do tego mogą pojawić się zmiany nastroju, wzdęcia oraz napięcia mięśniowe.

Joga może być pomocna w łagodzeniu wielu objawów w czasie menstruacji i jest bezpieczna, ale pod pewnym warunkiem. Należy zawsze słuchać potrzeb swojego ciała i dostosowywać intensywność praktyki do swojego samopoczucia. Warto w tym czasie skupić się na delikatnych pozycjach relaksacyjnych, rozciągających lub takich, które mogą przynieść ulgę w bólu. Praktyka powinna być łagodna, a nie forsowna, aby nie nadwyrężać organizmu w czasie, gdy potrzebuje regeneracji.

Kobieta ćwicząca pozycję kobry w jodze

Joga a okres – korzyści z praktyki jogi na ból menstruacyjny

Praktyka jogi przynosi sporo korzyści w pierwszych dniach napięcia miesiączkowego oraz w trakcie trwania menstruacji. Są to:

redukcja bólu – delikatne pozycje rozciągające, takie jak poza dziecka czy kota-krowy pomagają rozluźnić napięte mięśnie w dolnej części pleców i brzucha,
relaksacja i redukcja stresu – ćwiczenia oddechowe oraz asany relaksacyjne pomogą Ci wyciszyć układ nerwowy, oraz zmniejszyć napięcie psychiczne,
poprawa przepływu krwi – delikatne skłony lub skręty mogą wspierać naturalne procesy organizmu, poprawiając krążenie i redukując uczucie ciężkości,
łagodzenie napięcia mięśniowego – joga pomaga rozciągnąć napięte obszary, przywracając komfort.

Kobiety w odzieży sportowej ćwiczące jogę na poduszkach

Joga podczas menstruacji – przeciwwskazania do praktyki

Choć joga na bóle menstruacyjne jest bezpieczna dla większości kobiet, istnieją pewne przeciwwskazania, które warto wziąć pod uwagę. Lepiej zrezygnować z praktyki, jeśli pojawiają się bardzo silne skurcze i ból. Można wówczas odczuwać spory dyskomfort w pozycji stojącej lub wymagającej głębokiego rozciągania. W takim przypadku lepszym rozwiązaniem będzie całkowity odpoczynek lub tylko bardzo delikatne, wspierające pozycje relaksacyjne.

Praktykować asan nie warto także przy bardzo obfitym krwawieniu. Joga może nasilać objawy, szczególnie gdy jest dość intensywna. Pozycje odwrócone mogą utrudniać naturalny przepływ krwi i potencjalnie zwiększać ryzyko osłabienia.

Również problemy zdrowotne związane z macicą, takie jak mięśniaki czy endometrioza, sprawiają, że lepiej zrezygnować z wykonywania sekwencji jogi lub wcześniej skonsultować się z lekarzem i uzyskać jego zgodę. Pamiętaj też, że jeśli w trakcie menstruacji odczuwasz wyraźne osłabienie lub zawroty głowy, lepszym pomysłem będzie medytacja.

Joga podczas okresu – przydatne wskazówki

Joga na PMS czy menstruację powinna być praktykowana z odpowiednią dozą odpowiedzialności. Przede wszystkim nie ignoruj dyskomfortu. Jeśli podczas praktyki odczuwasz ból, przerwij ćwiczenia. Nie forsuj się, szczególnie w bardziej wymagających asanach. Chcąc praktykować jogę, warto pamiętać, że ma ona wspierać ciało, a nie dodatkowo je obciążać. Oprócz tego:

zwracaj uwagę na oddech – dbaj o regularne, spokojne oddychanie podczas praktyki. Skup się na głębokich, równych wdechach i wydechach, co może pomóc w łagodzeniu bólu,
unikaj nagłych ruchów – unikaj gwałtownych przejść między pozycjami, wybieraj powolne ruchy, by uniknąć dodatkowego napięcia.
korzystaj z akcesoriów do jogi – używaj wałków, klocków i poduszek, aby zapewnić sobie większy komfort w pozycjach relaksacyjnych,
pij wodę i nawadniaj organizm – pamiętaj, aby zadbać o odpowiednią ilość płynów przed i po praktyce, by wspierać ogólną regenerację,
uważaj na intensywne skręty – choć delikatne mogą być korzystne, to intensywne mogą powodować ucisk w mięśniach brzucha, który nasili ból,
zadbaj o odpowiednią temperaturę otoczenia – praktykuj w ciepłym, przyjemnym otoczeniu. Zimno może zwiększać napięcie mięśniowe i potęgować dyskomfort,
dostosuj długość praktyki – nie musisz wykonywać długich sesji podczas napięcia przedmiesiączkowego czy w trakcie menstruacji. Wystarczy tylko kilkanaście minut, by poprawić samopoczucie. 

Kobieta ćwicząca pozycję kota krowy w jodze

Joga na menstruację – jak się przygotować do praktykowania?

Wykonywanie asan powinno odbywać się w spokojnym miejscu, w którym możesz się swobodnie zrelaksować. Wybierz wygodne ubranie, które nie spowoduje u Ciebie dyskomfortu. Pod ręką miej szklankę wody, aby nawodnić organizm w razie potrzeby. Zanim przejdziesz do pozycji leżących czy siedzących, zrób delikatną rozgrzewkę. Mogą to być na przykład unoszenia rąk na wdechu, by rozluźnić ciało i uspokoić umysł.

Joga w trakcie okresu – przykładowe asany

Jaka pozycja na ból miesiączkowy lub inne nieprzyjemne objawy będzie odpowiednia? Oto kilka propozycji wraz z instrukcją wykonania.

Pozycja motyla w leżeniu (Supta Baddha Konasana) – usiądź na macie, złącz stopy, a kolanom pozwól opaść na boki. Powoli połóż się na plecach, układając pod nimi poduszkę lub wałek, jeśli potrzebujesz wsparcia. Przedramiona rozłóż swobodnie na boki, oddychaj głęboko, nie napinaj mięśni.

Pozycja nóg uniesionych na ścianie (Viparita Karani) – usiądź bokiem do ściany, a następnie połóż się na plecach, unosząc nogi. Oprzyj je na ścianie. Biodra mogą być podparte wałkiem lub poduszką dla większego komfortu. Rozluźnij ramiona i oddychaj spokojnie, pozwalając ciału odpocząć.

Pozycja kobry (Bhujangasana) – połóż się na brzuchu, dłonie ustaw pod barkami, łokcie blisko tułowia. Na wdechu unieś klatkę piersiową, prostując ramiona, ale nie unosząc miednicy. Otwórz klatkę piersiową i spójrz przed siebie, oddychając spokojnie.

Pozycja dziecka (Balasana) – uklęknij na macie, złącz stopy i rozszerz kolana na szerokość barków. Powoli opuść tułów na uda, wyciągając ręce przed siebie lub układając je wzdłuż ciała. Oddychaj spokojnie, pozwalając plecom się rozluźnić.

Pozycja kota-krowy (Marjaryasana-Bitilasana) – przyjmij pozycję na czworakach, z nadgarstkami pod ramionami i kolanami pod biodrami. Podczas wdechu unieś klatkę piersiową i biodra, wyginając plecy w łuk. Z wydechem zaokrąglij plecy, przyciągając brodę do klatki piersiowej. Powtarzaj wygięcia płynnie.

Pozycja szczęśliwego dziecka (Ananda Balasana) – połóż się na plecach, unieś nogi do góry jak przy świecy i ugnij kolana, trzymając się za zewnętrzne krawędzie stóp. Przyciągnij kolana w stronę pach, delikatnie kołysząc się z boku na bok, aby rozmasować dolną część pleców.

Joga na bolesne miesiączki to doskonały sposób, by przywrócić komfort oraz poczuć przypływ energii. Pamiętaj o powyższych wskazówkach, a z pewnością praktyka będzie bezpieczna i skuteczna.

Przeczytaj także:

Kobieta w odzieży sportowej ćwicząca jogę na płaski brzuch

Joga na płaski brzuch – jakie asany wykonywać?

Chcesz uzyskać płaski brzuch i silne mięśnie brzucha? Pomocna będzie w tym joga. Jakie asany możesz wykonać? Sprawdź!

Kobieta ćwicząca jogę na plaży w okresie menopauzy

Joga na menopauzę – czy pomaga?

Symptomy menopauzy, takie jak uderzenia gorąca czy poty, można zniwelować dzięki ćwiczeniu jogi. Jak wpływa na życie kobiety w tym okresie? Zobacz!

Kobieta w odzieży sportowej ćwicząca jogę hormonalną na macie

Joga hormonalna – czym jest, jak działa, przykładowe asany

Joga hormonalna to praktyka i naturalna terapia wykorzystująca ćwiczenia jogi do zachowania równowagi hormonalnej. Sprawdź, jak działa.

Kobieta w odzieży sportowej ćwicząca poranną jogę na dworze

Poranna joga – zdrowie a regularna, poranna praktyka jogi

Poranna praktyka jogi to sposób na rozpoczęcie dnia i dawkę dobrej energii na całą jego resztę. Sprawdź, co może dać Ci poranna joga.

Kobieta leżąca na poduszce na macie ćwicząca jogę restoratywną

Zyskaj spokój, czyli joga restoratywna – na czym polega?

Joga restoratywna to praktyka, która ma zrelaksować ciało i umysł, rozluźnić i pomóc w uzyskaniu spokoju. Sprawdź, na czym polega i jak ją praktykować