Kobieta ćwicząca jogę na barki i ramiona w plenerze

Joga na barki i ramiona – praktyka jogi na ból i rozluźnienie mięśni

Sesja rozluźniająca kark i barki pozwoli pozbyć się napięcia z karku i ramion. Sprawdź, jak wykonywać ćwiczenia i co daje joga na barki i ramiona.

W dzisiejszym świecie, gdzie codzienność wymaga od nas stawiania czoła coraz to nowym wyzwaniom przy wtórze ciągłego stresu i natłoku informacji, nietrudno o reakcję ciała w postaci bólu i spięć różnych mięśni. Bardzo często zbyt dużo zadań, natłok obowiązków i brak czasu na odpowiedni odpoczynek zbiera się w mięśniach karku i ramion. Joga może być tym, co zagwarantuje w takich sytuacjach chwilę wytchnienia i ulgi. Sprawdź, jakie daje efekty, dla kogo będzie najkorzystniejsza i jak wykonywać poszczególne asany jogi – ramiona będą Ci za to wdzięczne!

Barki i ramiona – joga. Korzyści i efekty

Ból barków i ramion to uciążliwa dolegliwość, która może skutecznie utrudniać codzienne funkcjonowanie i skutecznie odbierać dobry nastrój. Różnego rodzaju napięcia psychiczne, przytłoczenie obowiązkami, brak wytchnienia i narastający stres bardzo często objawiają się spięciem i męczącym bólem właśnie w okolicach karku i ramion. Praca przy komputerze, czy każda inna wykonywana w pozycji siedzącej z pochyleniem się do przodu również może skutkować podobnymi dolegliwościami.

Joga jest świetną aktywnością, która potrafi zaangażować całe ciało, rozluźnić je, a na dodatek zapewnić mentalny spokój i oczyszczenie umysłu z negatywnych myśli. Odpowiednio dobrane pozycje, techniki oddechowe i relaksacyjne, są w stanie także wpłynąć na redukcję napięć w obrębie ramion i barków. Dzięki temu mamy szansę pozbyć się nieprzyjemnych dolegliwości, a także powrócić do psychicznej równowagi.

Joga pozwala nam również na lepsze natlenienie tkanek, usprawnienie pracy układu krwionośnego, a także regulację funkcjonowania narządów dokrewnych, co przekłada się na poprawę równowagi hormonalnej w naszym organizmie. Poza tym, praktykując jogę, nie tylko rozluźniamy spięte mięśnie, ale także zyskujemy sposób, który pozwoli nam lepiej radzić sobie z sytuacjami stresowymi w przyszłości. Dzięki jodze na ramiona i barki mamy możliwość po prostu poczuć się lepiej – zarówno pod względem fizycznym jak i mentalnym.

Kobieta ćwicząca jogę na macie na pomoście

Joga na ból w obręczy barkowej – dla kogo? Wskazania i przeciwwskazania

Sesja jogi, nawet trwająca kilkanaście minut dziennie, może przynieść naprawdę dużą ulgę Twoim plecom, szyi, a także ramionom i barkom. U kogo sprawdzi się i da najbardziej dostrzegalne efekty? Tak naprawdę u każdego, kto zmaga się z napięciowym bólem wspomnianych okolic. Mogą to być, tak jak wspominaliśmy wyżej, osoby pracujące w pozycji siedzącej, ale także na przykład sportowcy i osoby trenujące na siłowni. Może to być każdy, kto czuje w swoich barkach, że są spięte i bolesne.

Czy są jakieś przeciwwskazania? Kto nie powinien praktykować tego rodzaju jogi? Nie zaleca się jej szczególnie osobom, które cierpią na poważne schorzenia bądź urazy kręgosłupa czy ramion. Joga wówczas niewskazana będzie także dla osób z osteoporozą czy zaburzeniami równowagi. W przypadku innych schorzeń warto zasięgnąć porady lekarza, który pomoże stwierdzić, czy joga w danym przypadku będzie dobrą propozycją aktywności fizycznej. Pamiętaj – zdrowie jest najważniejsze.

Praktyka jogi na barki i ramiona – przykładowe asany, przydatne wskazówki

Zastanawiasz się, jak może wyglądać sesja jogi na ramiona i barki? Poniżej prezentujemy ćwiczenia, które pomogą pozbyć się napięcia z karku i okolic ramion.

1. Gomukhasana – inaczej zwana pozycją krowiego pyska. Usiądź na macie do jogi, skrzyżuj uda w taki sposób, by pośladki znajdowały się pomiędzy piętami. Następnie skręć lewą rękę, układając ją od dołu za plecami, prawą zaś podnieś i ułóż za plecami od góry. Staraj się złączyć obie dłonie.

2. Garudasana – pozycja orła. Zegnij obie ręce w łokciach, unieś na wysokość mostka i spleć je ze sobą tak, by dotykały się wnętrzem dłoni. Pamiętaj, by wycofać łopatki.

3. Catur savansana – pozycja delfina, zwana też pozycją psa z głową w dół na przedramionach. Uklęknij na macie, ramiona zegnij w łokciach i oprzyj się nimi o podłogę. Następnie zacznij unosić tułów do góry, pilnując jednocześnie, by stopy przylegały całkowicie do maty. Głowa powinna być skierowana ku dołowi.

4. Bhujangasana – pozycja kobry. Połóż się na brzuchu, oprzyj się dłońmi o matę. Następnie unieś tułów tak, by kolana nie dotykały podłoża, a punktem podparcia była wierzchnia strona stóp. Wyprostuj ramiona w łokciach.

By prawidłowo wykonać jogę na ramiona i barki oraz pozbyć się bólu w tej okolicy, pamiętaj, by każdą z asan wykonywać bardzo uważnie. Słuchaj swojego ciała i reaguj na jego sygnały. Ważne jest także, by pamiętać o kontrolowanym i świadomym oddechu – to równie istotne. Przy wykonywaniu asan, zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych, przydać się mogą różne akcesoria, jak na przykład paski do jogi czy kostki. By na stałe pozbyć się napięć i nieprzyjemnych dolegliwości, warto pomyśleć nad zmianą stylu życia.

Joga na spięte barki i kark to świetne rozwiązanie, które pozwoli odetchnąć z ulgą i skutecznie się rozluźnić. Jeśli odczuwasz nieprzyjemne objawy spięcia tej okolicy, spróbuj zaproponowanych asan, a z pewnością poczujesz, jak zrzucasz ze swoich barków cały ciężar.

Przeczytaj także:

Kobieta ćwicząca jogę z kołem na macie w plenerze

Joga z kołem – jakie ćwiczenia z tym akcesorium będą skuteczne?

Chcesz sprawdzić, jak ćwiczy się z kołem do jogi? Jak pomaga to akcesorium? Dowiedz się więcej na temat zalet ćwiczenia jogi z kołem!

Kobieta w odzieży sportowej ćwicząca jogę na rwę kulszową na trawie

Joga na rwę kulszową – ćwiczenia

Rwa kulszowa może powodować duży dyskomfort. Co przyniesie ulgę w bólu? Dobrym wyborem będzie joga na rwę kulszową. Sprawdź sekwencje asan!

Kobieta w odzieży sportowej ćwicząca jogę która ma wpływ na mózg

Wpływ jogi na mózg – medytacja a funkcje poznawcze i nie tylko

Regularna praktyka jogi ma znaczący wpływ na mózg i jego funkcje poznawcze. Sprawdź, jak medytacja i joga wpływa na mózg i zdrowie psychiczne.

Kobieta ćwicząca jogę na nadciśnienie

Joga na nadciśnienie – czy joga może obniżyć ciśnienie krwi?

Nadciśnienie tętnicze to jedno z najczęstszych schorzeń. Sprawdź, jak praktyka jogi może obniżyć wysokie ciśnienie krwi.

Kobieta ćwicząca na macie jogę na dne miednicy

Joga dna miednicy – czy trening wspiera mięśnie dna miednicy?

Chcesz ćwiczyć mięśnie dna miednicy? Zastanawiasz się, czy joga pomoże? Jak wygląda trening? Sprawdź wskazówki!