kobieta medytująca  na macie do jogi w domu

Joga na bezsenność - koniec problemów z wieczornym zasypianiem

Wieczorna praktyka asan jogi na bezsenność? Joga pomaga zasnąć dzięki zwiększeniu produkcji melatoniny – warto spróbować przed pójściem spać

Wszyscy lubimy długie wieczory. Jeśli jednak oznacza to przewracanie się z boku na bok w ciągłym oczekiwaniu na nadejście snu, to już nie ma się czym cieszyć. Czy w poszukiwaniu sposobu na dobry sen pomyślałeś kiedyś, by praktykować jogę? Ta starożytna, wywodząca się z dalekich Indii praktyka ćwiczeń fizycznych i umysłowych, wykonywanych w celu osiągnięcia równowagi i spokoju psychicznego może być skuteczniejsza niż tabletki i herbatki. Praktyka jogi nie tylko korzystnie wpływa na samopoczucie, ale krótka sekwencja asan może uspokoić umysł, obniżyć kortyzol i przynieść wiele dodatkowych korzyści Twojemu organizmowi. Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się, jak wiele możesz zyskać dzięki jodze.

Czy wykonywanie asan jogi może pomóc na bezsenność?

Joga nie wpływa bezpośrednio na nasz sen. Pomaga zestresowanemu i zaniepokojonemu umysłowi i ciału rozluźniać się i uspokoić, a kiedy ciało jest zrelaksowane, a umysł wolny od napięcia i niepokoju, można łatwiej zasnąć i poprawić jakość snu. Chroniczne zmęczenie, stres i niepokój zakłócają cykl snu, a świadomość, że tak się dzieje, sprawia, że czujesz się jeszcze bardziej zaniepokojony i zjawisko się nasila.

Dlatego po męczącym dniu, tuż przed pójściem spać, warto wykonać delikatny masaż, a po nim kilka relaksujących asan. W ten sposób możesz szybko poczuć ulgę, rozluźnić się i zebrać utraconą energię ciała i w rezultacie szybciej zasnąć i lepiej spać. Wiele osób, które zaczęły praktykować jogę, szukając rozwiązania problemu bezsenności, wykazało wyraźną poprawę jakości snu przed i po rozpoczęciu praktykowania wieczornych asan.

Wiele osób cierpi na zaburzenia snu, a dane wskazują, że problem ten dotyczy szczególnie kobiet w wieku 25-35 lat, które cierpią na problemy z zasypianiem częściej niż mężczyźni. Długotrwała praktyka jogi z pewnością będzie pomocna w poprawie jakości snu.

kobieta w legginsach i staniku sportowym

Jaki wpływ ma wieczorna joga na bezsenność i wydzielanie melatoniny?

Joga poprawia uważność i pozwala odseparować się od niepokojących myśli. Jej praktykowanie zwiększa poziom melatoniny. Wydzielanie tego hormonu ma kluczowe znaczenie  w usuwaniu zaburzeń snu. Technika głębokiego oddychania obniża napięcie mięśni i działa niezwykle relaksująca i usypiająca. Kluczem do wydłużenia czasu snu są regularne ćwiczenia połączone z jogą. Już po kilku dniach praktyki możesz zauważyć, że:

– Yoga i połączona z nią medytacja pomagają Ci się odstresować.

– Odprężają Twój układ nerwowy i pozwalają na dłuższy i nieprzerwany sen.

– Odżywia nasz organizm, poprawia samopoczucie i działa odprężająco.

kobieta wykonująca asanę na macie do jogi

Sekwencja asan jogi, które ułatwią zasypianie i pozytywnie wpłyną na jakość snu

Oto kilka asan jogi na dobry sen. Praktykuj je tuż przed snem, aby zwiększyć produkcję melatoniny i dzięki temu szybciej zapaść w zdrowy sen. 

– Uttanasana, czyli rozciąganie w głębokim skłonie: stań na wyprostowanych i złączonych nogach. Zegnij górną część ciała w dół, aby dotknąć podłogi dłońmi. Celem tej asany jest zmniejszanie poziomu niepokoju. Oddychaj równomiernie podczas wykonywania asany i kontynuuj ćwiczenie przez 30-60 sekund.

Halasana – czyli pozycja pługa: przed snem połóż się na łóżku (lub na macie albo karimacie) na plecach. Ręce wyprostowane i wyciągnięte wzdłuż tułowia. Stopniowo unoś nogi do góry (ruch ma być możliwie powolny), wypychając je do tyłu nad głowę, aby dotknęły podłoża za Tobą. Spróbuj pozostać w tej pozycji od 1 do 5 minut, trzymając ręce na łóżku. Ta asana pomoże Ci szybciej zasnąć i zapobiega budzeniu się w środku nocy.

Shishuasana – czyli pozycja dziecka: uklęknij i klęcząc, usiądź na piętach. Pochylaj górną część ciała do przodu i wyciągaj ręce do przodu, aż dotkniesz głową podłogi przed sobą. Ta asana pomaga uspokoić układ nerwowy i uzyskać znaczną poprawę jakości snu.

Viparita Karani – czyli pozycja uniesionych nóg opartych na ścianie: ta asana działa podobnie jak salamba (świeca). Połóż się na plecach (dla ułatwienia możesz asanę wykonywać z podparciem przy ścianie) i unieś nogi w górę. Pozostań w tej pozycji przez kilka minut. Jest to dość prosta asana, ale świetnie sprawdzi się jako pomoc w różnych sytuacjach: zmniejsza napięciowy ból pleców, usuwa kłopoty z zaśnięciem, redukuje problemy związane z układem trawiennym, wycisza umysł i przynosi spokojny sen.

Savasana – czyli pozycja nieboszczyka: ta asana jogi pomaga zasnąć i jest najlepszą pozycją do łagodzenia bólu pleców. Jest najprostsza do wykonania, a cała procedura polega na tym, aby położyć się na plecach w dogodny sposób, wdychać i wydychać powietrze, rozluźnić ramiona i plecy i uwolnić się od wszelkich zmartwień i napięć.

Supta baddha konasana – czyli pozycja odwrócona motyla: ta asana jest zbliżona do siedzącej pozycji motyla. Aby wykonać ją poprawnie, połóż się na plecach, ugnij nogi w kolanach i złącz skierowane do siebie stopy. Odchylaj powoli kolana na bok, bez rozłączania stóp i bez wywierania nacisku na kolana. Ważne, by cały kręgosłup równo przylegał do podłoża. Wytrzymaj z rozłożonymi w kształcie rombu nogami kilka minut.

Kiedy dojdziesz do wprawy, już po 6 miesiącach możesz wykonać 15-minutową sekwencję asan, a potem dodać 15 minut pranajamy i pół godziny medytacji. Po kilku tygodniach regularnej praktyki uprawiania jogi wyregulujesz rytm serca, poprawisz ukrwienie całego ciała i kondycję naczyń krwionośnych. W rezultacie uzyskasz trwale lepsze samopoczucie.

Dlaczego cierpimy na bezsenność i jak medytacja i oddychanie wpływają na zdrowy sen?

Bezsenność jest tak powszechna, że zyskała status choroby cywilizacyjnej. Coraz więcej osób cierpi na bezsenność lub brak snu, od dzieci po osoby starsze. Bezsenność może być zaburzeniem, które dotyka osoby, które nigdy nie miały trudności z zasypianiem. Ten stan może spowodować poważne konsekwencje, od drażliwości po zwiększone ryzyko wypadków na drodze i w pracy. Nieregularny sen może też prowadzić do depresji, lęku i wielu innych problemów psychicznych. Warto poświęcić trochę czasu na zadbanie o jakość snu – jest  to niezwykle ważne, jeśli chcesz prowadzić zdrowy tryb życia.

Bezsenność jest często spowodowana wieloma czynnikami, najczęściej różnymi zaburzeniami stanu spokoju psychicznego. Winowajcami najczęściej są: nadmierne pobudzenie, depresja, niepokój, stres, zmęczenie, niezdrowy tryb życia, nadmierne korzystanie z urządzeń elektronicznych, nadmierne spożycie kofeiny i alkoholu, problemy neurologiczne, przewlekłe choroby fizyczne itp.

kobieta medytująca na macie do jogi

Inne zalety i korzyści z praktykowania jogi

– Joga poprawia siłę fizyczną, zwiększa elastyczność całego ciała.

– Może pomóc w łagodzeniu bólu pleców.

– Poprawia standard życia.

– Utrzymuje w dobrym zdrowiu układ krążenia.

– Pomaga obniżyć parametry życiowe – tętno, ciśnienie, częstotliwość oddechu.

– Pomaga zredukować stres, zwalczyć rozdrażnienie i zniechęcenie.

– Pomaga zachować zdrowe stawy.

Joga sprzyja poprawie zdrowia i samopoczucia w wielu aspektach życia, ponieważ pomaga osiągnąć równowagę i uspokajająco wpływa na umysł. Jeśli oddajesz się praktyce jogi, stres fizyczny i psychiczny zostaje zredukowany, a Ty pozostajesz w szczęśliwym, pozytywnym stanie umysłu, którego efektem jest wyraźnie większe zadowolenie z życia.

Jeśli jesteś fanem jogi i szukasz akcesoriów do uprawiania tej dyscypliny, sprawdź ofertę sklepu Decathlon. W asortymencie znajdują się maty, odzież do jogi, dodatkowe rekwizyty takie jak klocki, wałki, koce oraz wiele innych ciekawych produktów. A dla osób, które chcą zacząć chodzić na zajęcia z jogi warto odwiedzić wyszukiwarkę Decathlon GO. Na tej stronie umieszczane są ciekawe wydarzenia i aktywności z podziałem na miasta i rodzaj sportu.

Przeczytaj także:

Kobieta w odzieży sportowej ćwicząca jogę która ma wpływ na mózg

Wpływ jogi na mózg – medytacja a funkcje poznawcze i nie tylko

Regularna praktyka jogi ma znaczący wpływ na mózg i jego funkcje poznawcze. Sprawdź, jak medytacja i joga wpływa na mózg i zdrowie psychiczne.

Kobieta ćwicząca jogę na kolana asan wzmacniający

Joga na kolana – jakie pozycje wykonywać podczas praktyki?

Zastanawiasz się, jak poradzić sobie z bólem kolan? Sprawdź pozycje jogi, które pomagają przy stawach i urazach. Dowiedz się więcej o praktyce!

Kobieta w odzieży sportowej ćwicząca jogę na zatoki na macie

Joga na zatoki – jakie techniki na katar i zapalenie zatok?

Zastanawiasz się, jak działa joga na zatoki? Czy oszyszcza układ oddechowy? Sprawdź, jakie techniki jogi stosować na zatoki!

ludzie siedzący w pozycji kwiatu lotosu

Joga Kundalini dla początkujących - jak zacząć praktykę?

Joga Kundalini to popularna odmiana jogi. Wykonuje się w niej ćwiczenia fizyczne, które świetnie wpływają na umysł. Wyjaśniamy, jak zacząć praktyki.

Mężczyzna wykonujący pozycję odwróconą z użyciem paska do jogi

Joga – pozycje odwrócone. Jak działają? Przykłady asan

Joga – pozycje odwrócone w praktyce. Czym są pozycje odwrócone? Jak ćwiczyć je z pozycji stojącej? Przykłady asan: pies z głową w dół i inne.