Joga, a nadciśnienie – czy joga rzeczywiście pomaga obniżyć ciśnienie krwi? Działanie jogi a hipertensja
Nadciśnienie tętnicze to w dzisiejszym społeczeństwie niestety jedno z najczęściej występujących schorzeń. Mówi się o nim „cichy zabójca”, gdyż na samym początku może nie dawać żadnych objawów, zaś z czasem manifestować się różnymi dolegliwościami, które czasami trudno z nim połączyć (na przykład bóle i zawroty głowy, kłopoty ze snem czy szybkie męczenie się podczas wysiłku). Nadciśnienie powodować mogą różne czynniki, a jednym z najczęstszych jest niezdrowy tryb życia, zbyt duża masa ciała, palenie papierosów czy uwarunkowania genetyczne. Dlaczego jest tak niebezpieczne? Nieleczone może doprowadzić do bardzo poważnych konsekwencji, które bezpośrednio zagrażają życiu: zawału serca, niewydolności nerek czy udaru mózgu.
Czy więc joga, która wydaje się bardzo niepozorną aktywnością fizyczną, ma szansę wspomóc nas w walce z nadciśnieniem? Otóż tak! Według badań naukowców z Kanady nawet 15 minut dziennie przeznaczonych na praktykę jogi, może już po miesiącu znacznie obniżyć tętno spoczynkowe, co jest niezwykle cenne w walce z nadciśnieniem. Dlaczego się tak dzieje?
Joga wykorzystuje w swojej praktyce ułożenia ciała, które mają bardzo dobry wpływ na układ sercowo-naczyniowy. Pomaga usprawnić jego pracę i tym samym wpłynąć na uregulowanie poziomu ciśnienia krwi. Z uwagi na fakt, że joga wykorzystuje także techniki relaksacyjne, jej odprężający wpływ pozwala się wyciszyć i skupić na oddychaniu, co też skutecznie reguluje tętno.