Kobieta ćwicząca jogę na nadciśnienie

Joga na nadciśnienie tętnicze – czy joga może obniżyć ciśnienie krwi i wspomóc układ krążenia?

Nadciśnienie tętnicze to jedno z najczęstszych schorzeń. Sprawdź, jak praktyka jogi może obniżyć wysokie ciśnienie krwi.

Joga jest praktyką, która niesie różnego rodzaju korzyści dla ciała i umysłu człowieka. Pozwala nam nie tylko się odprężyć, wyciszyć gonitwę myśli w głowie i rozciągnąć ciało, ale także... wspomóc obniżenie ciśnienia krwi przy nadciśnieniu tętniczym. Sprawdź, w jaki sposób działa joga na nadciśnienie i poznaj propozycje asan, które mogą okazać się pomocne w walce z chorobą nadciśnieniową.

Joga, a nadciśnienie – czy joga rzeczywiście pomaga obniżyć ciśnienie krwi? Działanie jogi a hipertensja

Nadciśnienie tętnicze to w dzisiejszym społeczeństwie niestety jedno z najczęściej występujących schorzeń. Mówi się o nim „cichy zabójca”, gdyż na samym początku może nie dawać żadnych objawów, zaś z czasem manifestować się różnymi dolegliwościami, które czasami trudno z nim połączyć (na przykład bóle i zawroty głowy, kłopoty ze snem czy szybkie męczenie się podczas wysiłku). Nadciśnienie powodować mogą różne czynniki, a jednym z najczęstszych jest niezdrowy tryb życia, zbyt duża masa ciała, palenie papierosów czy uwarunkowania genetyczne. Dlaczego jest tak niebezpieczne? Nieleczone może doprowadzić do bardzo poważnych konsekwencji, które bezpośrednio zagrażają życiu: zawału serca, niewydolności nerek czy udaru mózgu.

Czy więc joga, która wydaje się bardzo niepozorną aktywnością fizyczną, ma szansę wspomóc nas w walce z nadciśnieniem? Otóż tak! Według badań naukowców z Kanady nawet 15 minut dziennie przeznaczonych na praktykę jogi, może już po miesiącu znacznie obniżyć tętno spoczynkowe, co jest niezwykle cenne w walce z nadciśnieniem. Dlaczego się tak dzieje?

Joga wykorzystuje w swojej praktyce ułożenia ciała, które mają bardzo dobry wpływ na układ sercowo-naczyniowy. Pomaga usprawnić jego pracę i tym samym wpłynąć na uregulowanie poziomu ciśnienia krwi. Z uwagi na fakt, że joga wykorzystuje także techniki relaksacyjne, jej odprężający wpływ pozwala się wyciszyć i skupić na oddychaniu, co też skutecznie reguluje tętno.

Kobieta leżąca na macie na poduszce z oczami zamkniętymi

Joga na obniżenie ciśnienia – czy warto?

Zastanawiasz się, czy korzyści, jakie niesie joga na wysokie ciśnienie, są wystarczająco zachęcające, by wdrożyć tę formę wysiłku fizycznego do swojej codzienności? Poniżej znajdziesz listę plusów, które powinny Cię do tego wystarczająco przekonać.

Działanie jogi na kontrolowanie wysokiego ciśnienia krwi zostało potwierdzone przez badania naukowe, nie ma więc wątpliwości co do jej rzeczywistego działania.

Joga pozwala także na poprawę składu biochemicznego krwi, w tym na zmniejszenie poziomu cholesterolu, a to z kolei przyczynia się do zapobiegania bądź łagodzenia objawów takich chorób jak cukrzyca czy miażdżyca.

– Joga to także medytacja i konieczność skupienia się na tym, co dzieje się tu i teraz. Takie podejście także pozwala na ukojenie nerwów i wyciszenie myśli. Ćwiczenia jogi pozwalają odprężyć umysł, wyciszyć układ nerwowy i tym samym obniżyć poziom kortyzolu – hormonu „uciekaj albo walcz”, który nie tylko odpowiada za wysoki poziom stresu, ale także przyspieszoną akcję serca, co przy nadciśnieniu jest bardzo niekorzystne.

– Praktyka jogi według badań okazała się bardziej efektywna w obniżaniu ciśnienia niż klasyczne ćwiczenia aerobowe.

Kto powinien praktykować taką wersję jogi? Tak naprawdę mogą się nią zainteresować wszyscy, którzy chcą obniżyć ciśnienie krwi bądź wprowadzić działania profilaktyczne, by do nadciśnienia nie doprowadzić. Czy są jakieś przeciwwskazania? Zawsze warto skonsultować się z lekarzem w przypadku jakichkolwiek wątpliwości. Ważne jest, by asany wykonywać prawidłowo i stawiać tylko na te, które przeznaczone są dla osób mierzących się ze zbyt wysokim ciśnieniem. Wszelkie formy dynamicznej jogi, która w szybki sposób zmienia pozycje ciała bądź przyjmuje wiele asan z głową poniżej poziomu serca, mogą być niewskazane.

Asany na nadciśnienie – które praktykować, a które lepiej odpuścić?

By joga była bezpieczna i przede wszystkim efektywnie działała na obniżenie poziomu ciśnienia tętniczego, powinno się wziąć pod uwagę kilka aspektów, które mogą mieć znaczący wpływ na jej działanie. Przede wszystkim warto wybierać bardzo spokojne wersje jogi, które nie będą nadmiernie nadwerężać układu krążenia i zmuszać go do nagłych i dynamicznych zmian ciśnienia. Bardzo dobrą propozycją będzie na przykład pranayama, czyli praktyka, która w głównej mierze opiera się na kontroli oddechu. Zastanawiasz się, jakie sekwencje asan będą korzystne dla osób zmagających się z wysokim ciśnieniem tętniczym krwi? Oto kilka propozycji:

sukhasana – pozycja łatwa; usiądź w siadzie skrzyżnym, ręce połóż na kolanach, a plecy wyprostuj, Skup się na oddechu – oddychaj powoli i miarowo, cały czas robiąc to świadomie,

bloki Baddha Konasana – bloki pozycji związanego kąta; pozycja wyjściowa taka sama. Pod uda podłóż kostki do jogi, stopy złącz ze sobą i przytrzymaj dłońmi. Następnie odchylaj kolana, „trzepocząc” udami i oddychaj miarowo,

paschimottanasana z wałkiem i kocem – usiądź na macie do jogi z wyprostowanymi nogami. Na kolanach ułóż wałek i koc, a następnie pochylaj tułów do przodu, opierając czoło na wałku, a dłońmi sięgając stóp,

savasana – pozycja trupa; połóż się na wznak, rozluźnij całe ciało. Pod kark i kolana możesz położyć koc. Wyobraź sobie, że rozluźniasz ciało od czubka głowy po palce u stóp. Oddychaj spokojnie i miarowo.

Czego wystrzegać się w jodze podczas leczenia nadciśnienia? Tak jak wspominaliśmy wcześniej, niekorzystne będą pozycje z głową poniżej poziomu serca, dynamiczne praktyka asan jak w przypadku Ashtanga Visaya Yoga. Nie zaleca się takich asan jak: Uttanasana (pełny skłon w staniu), Prasarita Paddotanasana (skłon z szeroko rozstawionymi nogami) – mogą one prowadzić do nagłego skoku ciśnienia.

Ćwiczenia jogiczne na nadciśnienie jest naprawdę pomocną praktyką. Wystarczy kilkanaście minut każdego dnia, by wpłynąć na swój układ krążenia i nieco go odciążyć. Pozytywne efekty, które poza tym towarzyszą uprawianiu jogi, jeszcze bardziej mogą Cię do tej aktywności zachęcić. Będziesz mógł cieszyć się sprawnym ciałem i wypoczętym umysłem.

Przeczytaj także:

Kobieta ćwicząca na macie jogę na dne miednicy

Joga dna miednicy – czy trening wspiera mięśnie dna miednicy?

Chcesz ćwiczyć mięśnie dna miednicy? Zastanawiasz się, czy joga pomoże? Jak wygląda trening? Sprawdź wskazówki!

Kobieta ćwicząca jogę na cellulit wykonująca pozycję krzesła

Joga na cellulit – jak joga może pomóc w walce z cellulitem?

Czy joga pozwala pozbyć się cellulitu? Jakie ćwiczenia wykonywać, by zobaczyć efekty? Oto kilka wskazówek o jodze na cellulit.

Kobieta w odzieży sportowej ćwicząca jogę na zatoki na macie

Joga na zatoki – jakie techniki na katar i zapalenie zatok?

Zastanawiasz się, jak działa joga na zatoki? Czy oszyszcza układ oddechowy? Sprawdź, jakie techniki jogi stosować na zatoki!

Kobieta ćwicząca jogę na kolana asan wzmacniający

Joga na kolana – jakie pozycje wykonywać podczas praktyki?

Zastanawiasz się, jak poradzić sobie z bólem kolan? Sprawdź pozycje jogi, które pomagają przy stawach i urazach. Dowiedz się więcej o praktyce!

Kobieta ćwicząca jogę na ból głowy

Joga na ból głowy. Czy asany pomagają przy migrenie?

Często odczuwasz ból głowy i migreny? Jak sobie z tym poradzić? Sprawdź, jak może Ci pomóc praktyka jogi na ból głowy.