Praktyka jogi na przeziębienie – jaką wybrać?
W trakcie przeziębienia joga może wspierać regenerację i łagodzić objawy, ale tylko wtedy, gdy dobierzesz odpowiedni jej styl. Pomocne będą też ćwiczenia takie jak pranajama. Jest to zestaw technik oddychania, które mają na celu kontrolę i regulację oddechu. To, jakie wybierać metody, zależy przede wszystkim od etapu przeziębienia.
– Pierwsze objawy – gdy czujesz lekkie osłabienie, zatkany nos czy drapanie w gardle, możesz wykonywać oddychanie naprzemienne, które pomoże Ci odblokować drogi oddechowe, uspokoić ciało i poprawić koncentrację lub przeponowe, bardzo głębokie, które dotleni organizm.
– Pełne przeziębienie – ważne tutaj będzie wspieranie płuc i redukcja stresu. Warto sprawdzić oddech pszczoły (Bhramari), który pomaga w łagodzeniu napięcia. Delikatne wibracje w trakcie wydechu dodatkowo mogą zmniejszyć uczucie zatkanego nosa. Dobrym wyborem będzie też ujjayi, czyli oddech zwycięzcy. Są to lekko wydłużone, kontrolowane oddechy, które pomagają uspokoić układ nerwowy.
– Zdrowienie – pranajama wspomaga przywracanie energii i wzmocnienie układu immunologicznego. Typowe techniki, które warto sprawdzić to kapalabhati, nadi shodhana oraz oddychanie przeponowe.
Oprócz pranajamy warto też zainteresować się różnymi stylami jogi. Bezpieczne podczas przeziębienia będą:
– joga regeneracyjna (restorative joga) – skupia się na głębokim odprężeniu i regeneracji organizmu. Używa się tutaj pomocy takich jak wałki, koce czy paski, by delikatnie podtrzymać ciało w pozycjach sprzyjających odpoczynkowi,
– joga yin – powolna joga, która koncentruje się na długim utrzymywaniu pozycji i pracy nad rozluźnieniem tkanek głębokich. Działa uspokajająco na układ nerwowy, co wspiera proces zdrowienia,
– łagodna hatha joga – obejmuje proste asany, które delikatnie poprawiają przepływ krwi i rozluźniają napięte mięśnie.