Joga Sivananda – co to jest? Charakterystyka, zasady
Joga Sivananda powstała dzięki pewnemu nauczycielowi jogi, który nazywał się Swami Sivananda. Jak nietrudno zauważyć, nazwa praktyki bierze się od jego nazwiska. Był on człowiekiem, który od zawsze czuł wielką potrzebę bezinteresownej pomocy bliźniemu. Był lekarzem, który po latach pracy postanowił oddać się ascezie i przeniósł się w Himalaje. To właśnie tam zaczęła gromadzić się wokół niego grupka uczniów, z którą rozpoczął praktykowanie najbardziej pierwotnej i klasycznej wersji jogi.
Czym ona się charakteryzuje? Przede wszystkim tym, że nie jest naznaczona w żaden sposób przez wpływy europejskie czy amerykańskie. Jest to joga w najczystszej postaci, taka, jaką praktykowano w starożytności. Rządzi nią pięć zasad:
– asany, czyli pozycje jogi, dla ciała fizycznego,
– pranajama – prawidłowe oddychanie, zastosowywanie technik oddechowych,
– relaks zarówno dla ciała, jak i dla umysłu,
– dieta sattwiczna, czyli w dużym uproszczeniu dieta wegetariańska,
– pozytywne myślenie, medytacja i modlitwa.
W tych kilku zasadach jogi wg Sivanandy zawiera się to, co w jodze najważniejsze – nie chodzi w niej jedynie o pracę z ciałem, ale o kształtowanie umysłu i duszy, o harmonijne życie z samym sobą i innymi istotami, o styl życia pełen otwartości na świat, potrzeby wszystkich stworzeń.