Kobieta ćwicząca jogę sivanandy na macie z widokiem na góry

Joga Sivananda – sekwencje asan dla ciała i umysłu. Na czym polega metoda Sivanandy?

Joga Sivananda to klasyczna zintegrowana joga, która skupia się nie tylko na asanach, ale też na medytacji i stylu życia. Sprawdź, na czym polega ta j

Dla wielu z nas joga to całkiem modna w ostatnich czasach aktywność fizyczna, która w zrównoważony sposób pozwala na rozwój ciała, jego wzmocnienie, lepszą mobilność i rozciągnięcie. Niektórzy jednak zapominają o duchowym wymiarze jogi i jej filozoficznym podłożu. Najbardziej klasyczną wersją jogi, która jednoczy w sobie zarówno angażowanie ciała, jak i ducha, ale także stawia sobie za cel zmianę stylu życia i podejścia do świata, jest właśnie Sivananda joga. Przekonaj się, co ją charakteryzuje, jakie ma założenia, u kogo się sprawdzi i jak właściwie ją praktykować.

Joga Sivananda – co to jest? Charakterystyka, zasady

Joga Sivananda powstała dzięki pewnemu nauczycielowi jogi, który nazywał się Swami Sivananda. Jak nietrudno zauważyć, nazwa praktyki bierze się od jego nazwiska. Był on człowiekiem, który od zawsze czuł wielką potrzebę bezinteresownej pomocy bliźniemu. Był lekarzem, który po latach pracy postanowił oddać się ascezie i przeniósł się w Himalaje. To właśnie tam zaczęła gromadzić się wokół niego grupka uczniów, z którą rozpoczął praktykowanie najbardziej pierwotnej i klasycznej wersji jogi.

Czym ona się charakteryzuje? Przede wszystkim tym, że nie jest naznaczona w żaden sposób przez wpływy europejskie czy amerykańskie. Jest to joga w najczystszej postaci, taka, jaką praktykowano w starożytności. Rządzi nią pięć zasad:

asany, czyli pozycje jogi, dla ciała fizycznego,
pranajama – prawidłowe oddychanie, zastosowywanie technik oddechowych,
relaks zarówno dla ciała, jak i dla umysłu,
dieta sattwiczna, czyli w dużym uproszczeniu dieta wegetariańska,
pozytywne myślenie, medytacja i modlitwa.

W tych kilku zasadach jogi wg Sivanandy zawiera się to, co w jodze najważniejsze – nie chodzi w niej jedynie o pracę z ciałem, ale o kształtowanie umysłu i duszy, o harmonijne życie z samym sobą i innymi istotami, o styl życia pełen otwartości na świat, potrzeby wszystkich stworzeń.

Mężczyzna ćwiczący jogę na podeście z widokiem na morze

Dlaczego warto praktykować jogę Sivanandy?

Joga Swamiego Sivanandy jest najbardziej kompleksową wersją jogi, która dba o rozwój człowieka w sensie fizycznym i mentalnym. Dlaczego warto zainteresować się tą praktyką? Oto najważniejsze korzyści:

– sivananda joga dostrzega człowieka holistycznie, jako pełną całość i skupia się na jego całościowym rozwoju, dlatego może zapewnić zdrowe ciało i umysł,

– połączenie pozycji z oddychaniem, relaksem i medytacją pozwala zapanować nad swoimi emocjami, wycisza, wspiera koncentrację umysłu i pomaga w walce ze stresującymi momentami w życiu,

– ta wersja jogi zwiększa świadomość człowieka, otwiera go na potrzeby innych, wprowadza styl życia idący w zgodzie z naturą,

– pomaga uelastycznić ciało, usprawnić jego funkcjonowanie, wspomaga układ krążenia i odpowiada za lepsze natlenienie tkanek,

wspiera stawy, pomaga w walce z bezsennością, wspomaga procesy trawienne, reguluje poziom hormonów, łagodzi bóle napięciowe w ciele,

– pozwala się maksymalnie zrelaksować, poczuć spokój i osiągnąć upragniony balans w życiu.

Mężczyzna ćwiczący jogę na macie

U kogo sprawdzą się sekwencje według Sivanandy? Wskazania i przeciwwskazania

Klasyczna zintegrowana joga w wersji Sivanandy jest odpowiednia tak naprawdę dla każdego, kto czuje potrzebę wprowadzenia do swojego życia równowagi. Będzie bardzo dobra dla osób szukających swojego miejsca w świecie, dla osób zmagających się ze stresem, chronicznie zmęczonych i przepracowanych. Przypaść do gustu może także tym, którzy nie godzą się na to, jak wygląda współczesna konsumpcyjna rzeczywistość.

Komu nie będzie służyć? Przede wszystkim osobom, które mają kłopoty z kręgosłupem, cierpią na osteoporozę czy choroby oczu jak na przykład jaskra. Nadciśnienie tętnicze również może być wyraźnym przeciwwskazaniem. W kwestiach zdrowotnych warto skonsultować się z lekarzem, by mieć pewność, że nasz organizm jest we właściwej formie i nie wykazuje żadnych przeciwwskazań. 

Trudność w praktykowaniu Sivananda jogi mogą mieć także osoby głęboko zakorzenione w swojej religii, którym trudno może być otworzyć się na hinduskie tradycje. Także osoby ceniące współczesny bieg świata mogą nie wyciągnąć z niej tego, co Sivananda joga ma najważniejszego do przekazania.

Pozycje Sivananda jogi – asany i przygotowanie

Jak przygotować się do praktyki Sivanandy? Najważniejsze będzie otworzenie umysłu i wsłuchanie się w samego siebie. Jeśli chcesz spróbować tej wersji jogi, musisz też mieć świadomość, że jej praktyka nie kończy się na sali jogi – sposób postępowania, styl życia i prawidłowa dieta również wchodzą w skład Sivananda jogi.

Jeśli jednak chcesz przygotować się głównie do zajęć, warto byś zaopatrzył się w wygodny strój do jogi, który zapewni Ci komfort ruchów podczas ćwiczeń. Weź ze sobą także swoją matę do jogi.

Praktyka Sivananda jogi ma zazwyczaj określony przebieg, który wygląda następująco:

1. relaksacja – czyli Savasana, inaczej pozycja trupa. Leżąc na plecach, starasz się odprężyć i rozluźnić całe ciało od głowy po palce stóp,
2. śpiewanie OM trzy razy,
3. modlitwa na początek,
4. pranajama – czyli techniki oddechowe, mające na celu uświadomienie sobie kontroli nad wykonywanymi wdechami i wydechami,
5. rozgrzewka – najczęściej jest to jedna z odmian sekwencji Powitania Słońca,
6. główna sekwencja jogi – składa się zazwyczaj z 12 asan wykonywanych kolejno po sobie. Pierwszą z nich może być Salamba Sivasana (stanie na głowie), ostatnią zaś Trikosanasana (pozycja trójkąta). 
7. relaks – ponownie pozycja trupa przez około 10 minut,
8. modlitwa na zakończenie.

Sivananda yoga to niezwykle cenna wersja praktykowania jogi, która zachowała tradycyjny rys aż do współczesnych czasów. Warto wypróbować tę praktykę z uwagi na korzyści fizyczne i psychiczne, które można dzięki niej osiągnąć. Daj szansę Sivananda jodze i odzyskaj spokój umysłu oraz duszy, a także swoją energię życiową.

Przeczytaj także:

Kobieta z zamkniętymi oczami leżąca na macie z głową leżącą na klocku do jogi

Meridiany, czyli praca z ciałem w celu poprawy zdrowia

Meridiany, znane jako kanały energetyczne, są ważnym pojęciem w medycynie chińskiej. Dowiedz się, w jaki sposób pomogą odzyskać harmonię.

Kobieta trzymająca szczeniaczka na rękach ćwicząca puppy yogę

Puppy Yoga to nowy trend – poznaj jogę ze szczeniakami

Puppy yoga to nowy trend, który łączy jogę ze szczeniakami! Dołącz do zajęć z uroczymi pieskami i odkryj radość ćwiczeń w towarzystwie zwierząt

Kobieta medytująca w ciąży siedząca na kamieniu w plenerze z plecakiem

Medytacja dla kobiet w ciąży – czy jest wskazana i jak medytować?

Medytacja w ciąży to doskonała praktyka dla przyszłej mamy. Dowiedz się, jak wpływa na ciało i umysł, jakie są przeciwskazania. Poznaj techniki.

Ludzie siedzący na podłodze ćwiczący jogę mula bandha

Mula bandha – czym jest i jak wykonywać? ABC jogi

Zacznij pracę z mięśniami dna miednicy i mięśniem poprzecznym brzucha. Ćwicz mula bandha! Jak zacząć? Joga dla początkujących i zaawansowanych.

Mężczyzna ćwiczący jogę w plenerze na macie

Joga dla mężczyzn – kompleksowy poradnik dla panów

Joga dla mężczyzn to dobry pomysł, jeśli chcesz rozciągnąć ciało, a także nauczyć się cierpliwości. Sprawdź, jak zacząć!