Kobieta leżąca na macie do akupresury czytająca gazetę

Joga w łóżku na dobry początek i miłe zakończenie dnia

Joga w łóżku to świetny sposób, aby zacząć dzień lub wyciszyć organizm przed snem. Sprawdź, jakie ćwiczenia i asany można wykonywać w łóżku.

Joga to bardzo odprężająca aktywność, która pozwala świetnie rozluźnić spięte ciało, a także skołatany i rozkojarzony umysł. Często jednak wiele osób narzeka, że w ciągu dnia nie ma wystarczającej ilości czasu na to, by spokojnie i bez przeszkód praktykować jogę. A może warto dać szansę jodze w łóżku? Choć może to brzmieć zaskakująco, jest to bardzo dobre rozwiązanie, zarówno o poranku tuż po przebudzeniu, jak i wieczorem przed pójściem spać. Sprawdź, co może dać taka forma praktykowania jogi, kto z niej najbardziej skorzysta i dowiedz się, które z asan możesz bezpiecznie wykonać w swoim łóżku!

Joga w łóżku – jak ją praktykować? Co daje?

Jesteś osobą, która ma duże problemy z tym, by rano wstać i opuścić ciepłe łóżko? Masz kłopoty z zasypianiem i nie możesz w nocy wystarczająco wypocząć? A może po prostu brakuje Ci czasu, by wygospodarować kilkadziesiąt minut w ciągu dnia na porządny trening albo praktykę jogi na zorganizowanych zajęciach? W takim razie joga w łóżku może być rozwiązaniem Twoich problemów.

Jak ją praktykować? To właściwie nic skomplikowanego, gdyż wystarczy kilkanaście minut po przebudzeniu bądź przed snem, by odprężyć się i dać swojemu ciału i umysłowi możliwość na wejście w stan równowagi. Wystarczy kilka asan, techniki oddechowe i relaksacyjne, a wkroczysz w nowy dzień pełen pozytywnej energii, lub zaśniesz spokojnie bez męczących głowę natrętnych myśli.

Zastanawiasz się, co możesz zyskać? Zalet jest naprawdę wiele: świetny humor o poranku, łatwiejsze wkroczenie w aktywny dzień, lepsze dotlenienie tkanek i usprawnione krążenie krwi. W przypadku wieczornej jogi z kolei możesz liczyć na wyciszenie, odprężenie i wsparcie w utrzymaniu głębokiego snu. Na dodatek oszczędzasz czas w ciągu dnia.

Kobieta leżąca z zamkniętymi oczami

Joga bez wychodzenia z łóżka – dla kogo? Wskazania i przeciwwskazania

Tak naprawdę joga w łóżku będzie odpowiednia dla każdego, kto czuje, że taka aktywność będzie odpowiedzią na potrzeby jego ciała i psychiki. Z jogi w łóżku na dobry początek dnia skorzystają osoby, którym trudno jest się wybudzić o poranku, nie cieszą się po nocy dobrym nastrojem – joga pomoże im uaktywnić układ nerwowy, a wydzielana podczas jogi serotonina odpowie za lepsze samopoczucie.

Z kolei joga na dobranoc w łóżku będzie dobrym wyborem dla zestresowanych osób, które mają trudności ze znalezieniem spokoju po długim dniu w pracy. Sprawdzi się także na bezsenność – głębokie oddychanie i wzmożone wydzielanie melatoniny łagodzi stres i wprowadza organizm w błogi stan, który z kolei przekłada się później na mocny i nieprzerywany sen.

Czy są do jogi na materacu jakieś przeciwwskazania? W tym przypadku nie zaleca się jogi osobom zmagającym się z osteoporozą i urazami kręgosłupa. Osoby z zaburzeniami równowagi, zawrotami głowy czy niedawno odbytymi zabiegami również powinny się od tej aktywności wstrzymać. Warto skonsultować ten pomysł z lekarzem, który po ocenie stanu zdrowia pomoże podjąć ostateczną decyzję.

Joga w łóżku – jak się przygotować, przykładowe asany i wskazówki

Chcesz spróbować jogi w łóżku, ale nie wiesz, jak się za to zabrać i jak właściwie do tego przygotować? Oto kilka wskazówek, które mogą Ci w tym pomóc:

– przed jogą z rana możesz wstać na chwilę, by przewietrzyć pokój czy napić się wody, to wpłynie na jej większą efektywność. Wieczorem zrób to samo, zanim położysz się do łóżka,
zadbaj o to, by mieć chwilę dla siebie, by nikt Ci nie przeszkadzał,
wykonuj tylko te asany, które są bezpieczne przy tak miękkim podłożu, jakim jest materac,
pamiętaj o głębokim i świadomym oddechu – to bardzo istotny element jogi,
– dla większego komfortu możesz wykorzystać akcesoria do jogi, lub to, co masz pod ręką – kołdrę, poduszkę lub złożony koc,
– na koniec zrób sobie kilka minut odpoczynku, by dać ciału i umysłowi chwilę na odetchnięcie.

Czas przejść do praktyki. Poniżej przedstawiamy przykładowe asany na poranne i wieczorne sesje jogi w łóżku.

1. Balasana – pozycja dziecka; usiądź na piętach, kolana rozstaw szeroko i ułóż między nimi tułów, pochylając się do przodu. Ręce możesz położyć wzdłuż tułowia. Asana na rozluźnienie ciała i wyciszenie.

2. Matsayasana – pozycja ryby; połóż się na plecach, ręce zegnij w łokciach i oprzyj je o podłoże. Następnie unieś do góry klatkę piersiową i ramiona, głowę pozostaw przy podłożu. Upewnij się, że ciężar ciała spoczywa na łokciach. Świetna asana na pobudzenie.

3. Apanasana – pozycja uwolnienia wiatru; połóż się na plecach, nogi zegnij w kolanach i przyciągnij do klatki piersiowej. Opleć kolana dłońmi. Pomaga zrelaksować umysł i rozciąga dolne partie pleców.

4. Bhujangasana – pozycja kobry; połóż się na brzuchu, ręce oprzyj o materac, a głowę i tułów unieś do góry, wyprostowując łokcie. Staraj się, by kolana nie dotykały podłoża, a ciężar opierał się na wierzchu stóp. Rozciąga mięśnie, odpręża, wycisza.

5. Savasana – pozycja trupa; połóż się na plecach, możesz zamknąć oczy. Wyobraź sobie, że rozluźniasz całe swoje ciało po kolei, zaczynając od czubka głowy, aż po palce u stóp. Ta asana pozwoli się odprężyć i skupić na głębokim oddychaniu.

Joga w łóżku pozwala na uspokojenie umysłu, dotlenienie organizmu. Wykonywana rano pomoże obudzić się, zaś wieczorna przygotuje ciało na wypoczynek i zapewni głęboki, niezakłócony sen. Spróbuj poświęcić kilka minut na jogę w łóżku, a dostrzeżesz, jak wiele może Ci zaoferować.

Przeczytaj także:

Kobieta ćwicząca jogę na barki i ramiona w plenerze

Joga na barki i ramiona – rozluźniająca sesja i zdrowy styl życia

Sesja rozluźniająca kark i barki pozwoli pozbyć się napięcia z karku i ramion. Sprawdź, jak wykonywać ćwiczenia i co daje joga na barki i ramiona.

Kobieta ćwicząca jogę z kołem na macie w plenerze

Joga z kołem – jakie ćwiczenia z tym akcesorium będą skuteczne?

Chcesz sprawdzić, jak ćwiczy się z kołem do jogi? Jak pomaga to akcesorium? Dowiedz się więcej na temat zalet ćwiczenia jogi z kołem!

Kobieta w odzieży sportowej ćwicząca jogę na rwę kulszową na trawie

Joga na rwę kulszową – ćwiczenia

Rwa kulszowa może powodować duży dyskomfort. Co przyniesie ulgę w bólu? Dobrym wyborem będzie joga na rwę kulszową. Sprawdź sekwencje asan!

Kobieta w odzieży sportowej ćwicząca jogę która ma wpływ na mózg

Wpływ jogi na mózg – medytacja a funkcje poznawcze i nie tylko

Regularna praktyka jogi ma znaczący wpływ na mózg i jego funkcje poznawcze. Sprawdź, jak medytacja i joga wpływa na mózg i zdrowie psychiczne.

Kobieta leżąca na poduszce na macie ćwicząca jogę restoratywną

Zyskaj spokój, czyli joga restoratywna – na czym polega?

Joga restoratywna to praktyka, która ma zrelaksować ciało i umysł, rozluźnić i pomóc w uzyskaniu spokoju. Sprawdź, na czym polega i jak ją praktykować