Joga w łóżku – jak się przygotować, przykładowe asany i wskazówki
Chcesz spróbować jogi w łóżku, ale nie wiesz, jak się za to zabrać i jak właściwie do tego przygotować? Oto kilka wskazówek, które mogą Ci w tym pomóc:
– przed jogą z rana możesz wstać na chwilę, by przewietrzyć pokój czy napić się wody, to wpłynie na jej większą efektywność. Wieczorem zrób to samo, zanim położysz się do łóżka,
– zadbaj o to, by mieć chwilę dla siebie, by nikt Ci nie przeszkadzał,
– wykonuj tylko te asany, które są bezpieczne przy tak miękkim podłożu, jakim jest materac,
– pamiętaj o głębokim i świadomym oddechu – to bardzo istotny element jogi,
– dla większego komfortu możesz wykorzystać akcesoria do jogi, lub to, co masz pod ręką – kołdrę, poduszkę lub złożony koc,
– na koniec zrób sobie kilka minut odpoczynku, by dać ciału i umysłowi chwilę na odetchnięcie.
Czas przejść do praktyki. Poniżej przedstawiamy przykładowe asany na poranne i wieczorne sesje jogi w łóżku.
1. Balasana – pozycja dziecka; usiądź na piętach, kolana rozstaw szeroko i ułóż między nimi tułów, pochylając się do przodu. Ręce możesz położyć wzdłuż tułowia. Asana na rozluźnienie ciała i wyciszenie.
2. Matsayasana – pozycja ryby; połóż się na plecach, ręce zegnij w łokciach i oprzyj je o podłoże. Następnie unieś do góry klatkę piersiową i ramiona, głowę pozostaw przy podłożu. Upewnij się, że ciężar ciała spoczywa na łokciach. Świetna asana na pobudzenie.
3. Apanasana – pozycja uwolnienia wiatru; połóż się na plecach, nogi zegnij w kolanach i przyciągnij do klatki piersiowej. Opleć kolana dłońmi. Pomaga zrelaksować umysł i rozciąga dolne partie pleców.
4. Bhujangasana – pozycja kobry; połóż się na brzuchu, ręce oprzyj o materac, a głowę i tułów unieś do góry, wyprostowując łokcie. Staraj się, by kolana nie dotykały podłoża, a ciężar opierał się na wierzchu stóp. Rozciąga mięśnie, odpręża, wycisza.
5. Savasana – pozycja trupa; połóż się na plecach, możesz zamknąć oczy. Wyobraź sobie, że rozluźniasz całe swoje ciało po kolei, zaczynając od czubka głowy, aż po palce u stóp. Ta asana pozwoli się odprężyć i skupić na głębokim oddychaniu.
Joga w łóżku pozwala na uspokojenie umysłu, dotlenienie organizmu. Wykonywana rano pomoże obudzić się, zaś wieczorna przygotuje ciało na wypoczynek i zapewni głęboki, niezakłócony sen. Spróbuj poświęcić kilka minut na jogę w łóżku, a dostrzeżesz, jak wiele może Ci zaoferować.