Dzieci bawiące się w kabaddi

Kabaddi – co to za gra? Na czym polega ten nietypowy berek?

Kabaddi to sport narodowy Bangladeszu i kilku indyjskich stanów. Na czym polega ta gra? Co musi robić zawodnik? Oto wszystko o meczu kabaddi.

Kabaddi to sport, który zdobył rozpoznawalność nie tylko w Azji, ale także na całym świecie, w tym w Polsce. Choć może przypominać berka, to jest zdecydowanie bardziej złożony. Na czym polega rywalizacja? Oto najważniejsze informacje o kabaddi. 

Czym jest kabaddi?

Kabaddi to zespołowa gra indyjska, której tradycja sięga 4 tysiące lat wstecz. Nazwa pochodzi od słowa oznaczającego w języku hindi „utrzymać oddech”. To sport narodowy w Bangladeszu i stanach Indii, takich jak Andhra Pradesh, Pendżab i Maharasztra. Jest ceniony w południowej Azji, południowo-wschodniej, a także Iranie oraz Japonii. Co ciekawe, grano w niego nawet za czasów okupacji Indii przez Wielką Brytanię, aby utrzymać sprawność żołnierzy i zachęcić Hindusów do wstępowania do armii brytyjskiej. 

W roku 1950 powstała oficjalna Indyjska Federacja Kabaddi, która spisała zasady tego sportu. W Polsce pojawił się dzięki inicjatywie zapoczątkowanej przez Abhisheka Sharmę. Kabaddi Poland ma na swoim koncie sporo sukcesów na arenie międzynarodowej. Polska reprezentacja zagrała między innymi w Mistrzostwach Świata Kabaddi w 2016 roku, gdzie zasłynęła sensacyjnym zwycięstwem nad ówczesnymi mistrzami, Iranem. Polska drużyna zajęła wówczas czwarte miejsce w swojej grupie. 3 lata później zdobyła mistrzostwo Europy, pokonując w finale Holandię.

Dzieci bawiące się na piasku w berka

Kabaddi – zasady gry

Choć na pierwszy rzut oka rozgrywka może przypominać berka, to reguły są znacznie bardziej złożone w kabaddi. Sport ten rozgrywać można zarówno na hali, jak i boisku kołowym o średnicy 23-24,5 m albo prostokątnym (12,5 x 10 m w przypadku mężczyzn i 11 x 8 m dla kobiet). Często też walka odbywa się na plaży.

W grze biorą udział dwa zespoły, które złożone są z 10-12 zawodników, z czego na boisku występuje po 7 osób z każdego. Czas meczów to 2 rundy po 20 minut lub do czasu wyeliminowania wszystkich przeciwników. 

Na czym polega kabaddi? Mecz składa się z naprzemiennych ataków drużyn. Zawodnik jednej z nich wchodzi na połowę przeciwnika, aby dotknąć jak największą liczbę obrońców, po czym szybko wraca na swoją połowę. W trakcie ataku musi cały czas powtarzać słowo kabaddi, co stanowi dowód, że nie wziął oddechu w trakcie rajdu. Jeśli przestanie lub nie wróci na swoją połowę przed złapaniem chociaż jednego obrońcy, traci punkt i schodzi z boiska. 

Oprócz tego warto wiedzieć, że:

– zespół broniący musi wykluczyć sahi (atakującego) z gry, przez uniemożliwienie mu powrotu do zespołu,
– jeśli zawodnik zostanie złapany przez obrońców i nie wróci na czas, punkt zdobywa drużyna broniąca,
– na atak przeznaczone jest 30 sekund lub, w odmianach ludowych, jeden oddech,
– walka nadzorowana jest przez dwóch sędziów.

Dziewczyny bawiące się w kabaddi

Kabaddi – zawody

W kabaddi organizowane są różne zawody, na poziomie krajowym, międzynarodowym oraz ligowym. Najważniejszym z nich są Mistrzostwa Świata Kabaddi. Są to najbardziej prestiżowe zawody, które pierwszy raz odbyły się w 2004 roku. Organizowane są także turnieje w krajach azjatyckich, w tym Mistrzostwa Azji Kabaddi i Puchar Azji Kabaddi. W Indiach w 2014 roku powstała także profesjonalna liga Pro Kabaddi League. Dla drużyn z Europy organizowane są z kolei Mistrzostwa Europy Kabaddi.

Odmiany kabaddi

Istnieje kilka odmian tej dyscypliny, które różnią się regułami oraz stylem gry. Oto najważniejsze z nich:

surjeevani – wersja organizowana przez Indyjską Federację, w której zawodnicy wyeliminowani mogą wrócić na boisko, jeśli ich zespół wyeliminuje kogoś z zespołu przeciwnego. Rozgrywka toczy się na czas, a punkty zdobywa zespół, który wyeliminuje więcej graczy, 
gaminee – mecz toczy się do momentu, gdy cała drużyna zostanie wyeliminowana,
omer – zawodnicy nie są eliminowani, a punkty są przyznawane za skuteczne dotknięcia drużyny przeciwnej. Kto zdobędzie więcej punktów w określonym czasie, ten wygrywa. 

Kabaddi, choć może wydawać się prostą grą przypominającą berka, to w rzeczywistości jest dyscypliną o głęboko zakorzenionej tradycji i złożonych regułach. Jej wielowiekowa historia, wywodząca się z Indii, oraz globalne zainteresowanie pokazują, że jest to sport pełen wyzwań, wymagający nie tylko fizycznej sprawności, ale także sprytu i wytrzymałości. Do takiej gry warto ubrać się na sportowo, w Decathlon znajdziesz duży wybór, butów  czy ubrań przeznaczonych do biegania i innych dyscyplin sportowych.

Przeczytaj także:

Kobieta trzymająca w ręku piłkę do piłki ręcznej przygotowująca się do rzutu zgodnego z zasadami podczas treningu

Piłka ręczna – jakie są najważniejsze zasady rzutów?

Jakie są najważniejsze zasady rzutów w piłce ręcznej? Szczypiorniści między innymi muszą rzucać z wyskoku. Zgłębiamy tajniki tej dyscypliny sportowej!

piłki do piłki ręcznej

W jakim wieku dziecko może rozpocząć naukę gry w piłkę ręczną?

Wiele rodziców marzy, aby ich dziecko osiągnęło sukces w sporcie. Twoje dziecko interesuje się piłką ręczną? Dowiedz się kiedy rozpocząć treningi

mężczyźni w strojach sportowych grający w piłkę ręczną

Historia piłki ręcznej – jak powstała ta dyscyplina?

Zastanawiasz się, jak powstała piłka ręczna? Kiedy zaczęto uprawiać tę dyscyplinę? Oto historia piłki ręcznej, którą warto poznać!

mężczyźni grający w piłkę ręczną na boisku w strojach sportowych

Ile trwa mecz piłki ręcznej?

Piłka ręczna - ile trwa mecz i ile wynosi przerwa podczas gry? Dowiedz się więcej o czasach obowiązujących podczas meczu piłki ręcznej.

kobiety w odzieży do gry w piłkę ręczną stojące na boisku

Jak zacząć grać w piłkę ręczną? Co jest niezbędne?

Chcesz zacząć grać w piłkę ręczną? Nie wiesz jak się przygotować? Dowiedz się jakie znaczenie ma w piłce ręcznej kondycja i sprawność fizyczna.