Mężczyzna w odzieży i butach do biegania wykonujący trening biegowy dzięki wynalezieniu biegania

Kiedy wynaleziono bieganie? Historia biegania

Bieganie to jedna z podstawowych aktywności fizycznych człowieka. Poznaj historię biegania oraz dowiedz się jak przebiegał rozwój tej dyscypliny.

Bieganie jest dziś powszechną czynnością, jednak nie zawsze tak było. Jego historia jest niezwykle ciekawa, dlatego zachęcamy Cię do zapoznania z nią. Kto wie, może nabierzesz ochoty na uprawianie tego sportu?

Bieganie w czasach starożytności

Bieganie było jedną z pierwszych dyscyplin, jakie pojawiły się podczas igrzysk olimpijskich, organizowanych w 776 p.n.e. Miało to miejsce w starożytnej Grecji i początkowo rywalizacja odbywała się jedynie na krótkim dystansie.

Z czasem jednak biegi były coraz bardziej zróżnicowane. W kolejnych igrzyskach mogliśmy wyróżnić już zawody na trzech dystansach. Było to 190 metrów, 384 metry, a także długi bieg zwany dolichosem, przekraczającym nieco dystans 4,5 kilometra.

W późniejszych edycjach pojawiły się również biegi w pełnej zbroi. Taka rywalizacja miała nie tylko urozmaicić zawody, ale również przygotować sportowców do ewentualnej wojny. Pełne uzbrojenie ważyło aż 30 kilogramów. Igrzyska były organizowane do 393 roku naszej ery. Wówczas zostały one zniesione przez cesarza Teodozjusza I Wielkiego.

Starożytny Rzym i gladiatorzy

Choć kultura rzymska chętnie czerpała od innych nacji, to jednak bieganie nigdy nie cieszyło się w Wiecznym Mieście dużą popularnością. Niemniej jednak Rzymianie nie zrezygnowali z tej dyscypliny i cały czas była ona częścią igrzysk olimpijskich, aż do czasu ich zniesienia.

Tak naprawdę ten sport na kilkaset lat utracił powszechne zainteresowanie społeczności. Nie oznacza to jednak, że przestał być praktykowany. Dla żołnierzy był to element treningu, który miał na celu poprawę ich kondycji. Do tego organizowano także biegi gladiatorów. Co ciekawe, na pamiątkę tego wydarzenia w Polsce odbywają się współcześnie zawody określane właśnie taką nazwą. Są to długodystansowe biegi z przeszkodami, do których uczestnicy muszą się dobrze przygotować.

Biegacze w strojach do biegania biegnący ulicą po zapoznaniu się z historią biegania

Początki nowoczesnego sportu w nowożytności

Od 1896 roku ponownie organizowane są igrzyska olimpijskie. Pierwsze z nich, na pamiątkę ich genezy, zostały zorganizowane w Atenach. XIX wiek to również zwiększenie się popularności biegania jako dyscypliny sportowej.

Przyczyniła się do tego w dużej mierze Wielka Brytania, która zaczęła organizować oficjalne zawody. Co więcej, podczas pierwszych nowożytnych igrzysk olimpijskich postanowiono wprowadzić dystans zwany maratonem. Wynosił on nieco powyżej 42 kilometrów, a taka długość nawiązywała do legendy o greckim posłańcu Pheidippidesie, który po bitwie pod Maratonem w 490 r. p.n.e przemierzył ten sam dystans do Aten, aby przekazać dowództwu wiadomość o zwycięstwie. Niestety, choć udało mu się podzielić wieściami, to mężczyzna niebawem miał umrzeć z wycieńczenia.

Co ciekawe, w rzeczywistości odległość między Maratonem a Atenami wynosiła 37 kilometrów. Jednak gdy setki lat później w Londynie organizowano maraton, meta została nieco wydłużona, aby było ją dobrze widać z królewskiej loży. Od tego momentu długość tego biegu wynosi dokładnie 42,195 km.

Moda na maratony

Z roku na rok bieganie stawało się coraz popularniejsze. W XX wieku była to czynność, którą wykonywali nie tylko sportowcy, ale również amatorzy po godzinach pracy. Organizowano również coraz więcej zawodów, w których udział mógł wziąć każdy, co dodatkowo spopularyzowało biegi.

Tyczyło się to także maratonów. Te zyskały duży rozgłos, a dla wielu biegaczy-amatorów, były one celem, który chciano zrealizować. Przebiegnięcie tak długiej trasy było bowiem sporym wyzwaniem, ale w wielu przypadkach jak najbardziej realnym do zrealizowania.

Ciekawe jest również to, że początkowo metody treningowe były bardzo zróżnicowane. Wielu sportowców nie korzystało z porad profesjonalnych trenerów. Do historii przeszedł między innymi zawodnik z Czech, Emil Zatopek, który na ćwiczenia zakładał ciężkie wojskowe obuwie. Na początku XX wieku ta metoda przynosiła mu ogromne sukcesy, ponieważ biegacz aż 18 razy zdołał pobić rekord świata. Do dziś uchodzi on za jednego z najlepszych lekkoatletów wszech czasów.

Bieganie wchodzi do kultury masowej

Dziś bieganie można uznać już za część kultury masowej. Wszak biegaczy możemy zobaczyć w filmach, pojawiają się w książkach, a nawet podczas teledysków ci sportowcy są pokazywani jako metafora dążenia do sukcesu.

Przyczyniły się do tego również social media, które potrafią zwrócić uwagę na to, że bieganie ma również czynniki prozdrowotne. Dla niektórych osób opinia influencerów jest istotna, dlatego wskazywanie zalet uprawiania tego sportu również przyczynia się do popularyzacji pewnych trendów.

Kobieta i mężczyzna w odzieży i okularach do biegania biegnący mostem

Bieganie to już nie tylko sport

Istotne jest również to, że bieganie nie jest już wyłącznie sportem. Dla niektórych jest to forma rekreacji, która pozwala odstresować się po ciężkim dniu lub odwrotnie, dobrze ten dzień rozpocząć. Również świat psychologii wskazuje kilka zalet biegania, które mogą sprawić, że będziesz lepiej się czuć.

Oczywiście nie jest tak, że ta aktywność rozwiązuje wszelkie problemy. Natomiast rzeczywiście, dla części społeczeństwa jest to forma ruchu z niskim progiem wejścia, która niesie ze sobą korzyści nie tylko pod kątem fizycznym.

Dodajmy również, że coraz częściej bieganie łączy się z pewnymi szczytnymi ideami. Na przykład organizowane są biegi charytatywne, z których dochód przekazuje się na określony cel. Dzięki temu ta aktywność może stać się czymś więcej, niż tylko sportem. Na swój sposób może łączyć ona ludzi i budować więzi społeczne.

Bieganie nie jest już jedynie rywalizacją podczas zawodów lub formą treningu. To także rodzaj rekreacji, hobby i zajęcie dla amatorów sportu. Jest to także aktywność, którą można uprawiać w towarzystwie. To sprawia, że interesuje się nią coraz więcej osób.

Jeśli zastanawiasz się, czy bieganie jest czymś dla Ciebie, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby samemu się przekonać. Warto zaplanować sobie trasę, ubrać buty i zacząć bieg. Kto wie, może stanie się ona Twoim nowym hobby?

Przeczytaj także:

Kobieta i mężczyzna w odzieży do biegania wykonujacy trening biegowy w terenie

Zakwasy po bieganiu – jak się ich pozbyć po treningu?

Bieganie może wiązać się z niedogodnościami. Intensywny trening powinien zakładać również rozciągnie i rozgrzewkę. Oto nasze sposoby na zakwasy.

Kobieta w odzieży do biegania zakładająca kamizelkę obciążeniową przed treningiem biegowym

Bieganie z obciążeniem – wady i zalety takiego rozwiązania

Czy bieganie z dodatkowym obciążeniem to sposób na szybsze wyniki? Sprawdź, jakie są wady i zalety tego rozwiązania dla biegaczy.

Sportowcy biorący udział w maratonie w butach treningowych

Jakie buty do maratonu wybrać? Charakterystyka butów startowych

Dobrze wybrane buty na maraton to klucz do sukcesu. Ułatwiają bieganie i pozwalają uniknąć wielu kontuzji. Dowiedz się jak wybrać buty do biegania.

dzieci podczas rywalizacji biegowych

Bieganie z dzieckiem – od kiedy zacząć?

Obserwujesz, jak Twoja pociecha dorasta i coraz chętniej uprawia sport? Jeśli chcesz zarazić ją bieganiem, sprawdź, kiedy najlepiej rozpocząć treningi

Rowerzyści jadący na rowerach w zawodach triathlonowych

Jakie zawody wybrać na początku przygody z triathlonem?

Pływanie, rower i bieganie? Jaki rodzaj zawodów będzie dla nas odpowiedni, aby czerpać ze startu przyjemność i wciągnąć się na dobre? Sprawdź!