osoba uprawiająca kitesurfing

Kitesurfing – jak zacząć? Pływanie na kajcie

Zastanawiasz się, jak nauczyć się kitesurfingu? Jaki sprzęt jest niezbędny oprócz deski? Oto wskazówki, jak uprawiać ten sport!

Kitesurfing to wodny sport ekstremalny, którego nie da się nauczyć samodzielnie. Konieczne jest wykupienie szkolenia albo indywidualnych lekcji. Sprawdź, jaki sprzęt do kitesurfingu będzie ci potrzebny i poznaj podstawy przyjmowania pozycji na desce.

Co to jest kitesurfing?

To sport wodny, który polega na ślizganiu się po wodzie na specjalnej desce. Do surfowania wykorzystywana jest siła wiatru, a sterowanie odbywa się samodzielnie za pomocą baru (drążka z linkami przymocowanymi do deski). Z kolei deska kite posiada footstrapy, czyli mocowania do włożenia stopy. Kitesurfing często jest mylony z windsurfingiem, ale te dwie dyscypliny różnią się między sobą.

Do kitesurfingu potrzebny jest latawiec, a do windsurfingu żagiel. Inna jest także technika oraz sposób prowadzenia deski na wodzie. Kite'a można uprawiać na różnych akwenach, rzekach i w morzach, a także oceanach. Chętnie wybierane  są morza i oceany. Czy kitesurfing jest trudny? Jeśli zaczniesz naukę z instruktorem, z pewnością taki nie będzie.

mężczyzna na desce do kitesufringu trzymający latawiec

Kitesurfing – podstawy – jak zacząć?

Jeśli chodzi o podstawy kitesurfingu, naukę zaczyna się od sterowania latawca z lądu. Zanim staniesz na desce na wodę, musisz mieć to opanowane. Podczas pływania kite będziesz na tym całkowicie skupiony, a dodatkowo będziesz musiał w tym samym czasie panować nad deską do kitesurfingu. Sterowanie warto poćwiczyć pod okiem instruktora w miejscu, w którym będzie to bezpieczne (może być to na przykład mało uczęszczana plaża czy łąka). Ważne, aby trafić na wietrzny dzień.

Kiedy już poznasz ruchy, jakie wykonuje Twój sprzęt pod wpływem wiatru i nauczysz się świadomie na nie wpływać, będziesz mógł zacząć ćwiczenia w wodzie. Start kitem odbywa się z płytkiej wody. Start latawca powinien odbyć się w stronę wody (należy go ustawić w taki sposób). Po wejściu do wody nałóż deskę na nogi.

Następnie skieruj latawiec do kitesurfingu na pozycję „godzina 12”. Złap za lewy footstrap deski (stojąc plecami do wiatru) i połóż się na plecach. Potem włóż prawą nogę w prawy footstrap deski, a lewą w lewy. Lewą rękę przełóż na drążek (bar). Taka pozycja pozwoli ci na dryfowanie z wiatrem. Przed startem ugnij tylną nogę w kolanie, a przednią zostaw wyprostowaną. Kiedy uda ci się przyjąć prawidłową postawę, spróbuj zanurkować do pozycji 45°.

Pamiętaj, że znajomość podstaw teoretycznych, jak pływać na kitesurfingu, jest ważna w trakcie poznawania aktywności, jaką jest kitesurfing. Zwroty, które poznasz podczas nauki pod okiem doświadczonych osób, będzie nieodzowne.

Osoba pływająca na kitesurfingu

Dlaczego warto iść na kurs kitesurfingu, zamiast uczyć się samodzielnie?

Jedną z najważniejszych porad dla początkujących amatorów kite'a jest to, aby... zapisać się na kurs podstawowy do jednej ze szkółek kitesurfingowych. Tak, zdecydowanie nie polecamy samodzielnej nauki, ponieważ może to skutkować utratą zdrowia lub w skrajnych przypadkach nawet życia. Poza tym można nałapać złych nawyków, których potem trudno się pozbyć. Poza tym, zapisując się na lekcje z instruktorem PZKite lub cały obóz kitesurfingowy, jako kursant nie musisz się martwić o potrzebny sprzęt. Dostajesz zarówno porady, najnowszą wiedzę teoretyczną i praktyczną jak i wszystkie niezbędne elementy sprzętu kitesurfingowego. 

Kitesurfing – Ile trwa nauka kite?

Pojedyncza lekcja kite'a trwa od dwóch do trzech godzin. Tyle mniej więcej jest się w stanie wytrzymać na wodzie. Podczas uprawiania tego sportu pracuje bowiem większość mięśni. Aby nie przedobrzyć, nie należy rzucać się od razu na głęboką wodę i uczyć się podstaw więcej niż trzy godziny dziennie.

Kiteboarding to sport, który najpierw poznaje się na lądzie. W pierwszej kolejności jest czas na teorię, w drugiej na praktykę na plaży, a dopiero w trzeciej rusza się na podbój otwartego morza. Aby zostać kitesurferem, należy więc poświęcić minimum tydzień szkolenia. Jeśli po tym czasie pokochasz kitesurfing, nauka samemu pójdzie Ci szybciej. 

Możesz też zapisać się na kolejne, doszkalające spotkanie. Jeśli nie uda Ci się załapać podstaw podczas pierwszych prób, nie martw się i staraj się dalej. Jak wspomnieliśmy wcześniej, jednym naturalny talent pozwala na sterowanie kitem w sposób automatyczny, innym zapoznanie z zasadami zajmuje dłużej. Jeśli po tygodniu nie czujesz się ani trochę pewnie, polecamy skorzystanie z dodatkowych kilku-kilkunastu godzin zajęć.

Kitesurfing – jak zacząć? Niezbędny sprzęt

Jeśli marzysz o spróbowaniu kitesurfingu, na pewno zastanawiasz się nad tym, jaki sprzęt jest do tego niezbędny. Który jest potrzebny, niezależnie od poziomu zaawansowania?

Deska
Jest to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia każdego kitesurfera. Sprzęt ten dobiera się do wzrostu oraz masy ciała użytkownika. Na rynku dostępne są modele jednokierunkowe i dwukierunkowe, czyli tak zwane twintipy. Na zajęciach kitesurfingu korzysta się z desek o dużej wyporności, aby łatwiej utrzymywać się na powierzchni wody.

Latawiec
Latawce również występują w dwóch wersjach do wyboru. Dostępne są bowiem latawce pompowane oraz komorowe. Te drugie szyte są na wzór paralotni. Posiadają komory, które pompują się samoczynnie podczas pływania. Te pierwsze osobiście pompuje użytkownik latawca. Do ich obsługi potrzebna jest więc specjalna pompka. Kite'y występują w różnych kształtach i wymiarach. Wielkość latawca oraz jego kształt dopasowuje się do stopnia zaawansowania użytkownika, stylu jazdy, który reprezentuje oraz do panujących warunków pogodowych. Zazwyczaj w zależności od siły wiatru, korzysta się z dwóch różnych wielkości kite'a.

Bar
Bar to nic innego jak kierownica do latawca. Połączony jest z kitem poprzez długie linki. Lin jest 4 lub 5. W zależności od ich producenta mają one około 20-30 metrów długości. Bar łączy się także z trapezem, który opisaliśmy w poniższym akapicie.

Trapez
Trapez jest niezwykle istotnym elementem wyposażenia. Posiada postać uprzęży, którą zakłada się wokół pasa użytkownika. Trapez wyposażony jest w specjalnie profilowany hak umożliwiający założenie na niego linek baru. W ten sposób kite surfer połączony jest z latawcem.

Ubranie
W ofercie producentów sprzętu kitesurfingowego wyróżnić można dwa typy odzieży. Jeden wykonany jest z cienkiej lycry i służy ochronie przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Drugi uszyty jest z pianki neoprenowej i poza ochroną przed słońcem, zapewnia także komfort termiczny. Pianki neoprenowe mogą mieć długie lub krótkie nogawki i rękawy. Mogą być grube, średnie lub cienkie. Należy dopasować je do indywidualnych potrzeb użytkownika.

Kask i kamizelka
Oba te elementy pomogą uchronić surfera przed różnego typu urazami, dlatego nie wolno ich ignorować. Niektórzy twierdzą, że jeśli umieją pływać, nie muszą zakładać kamizelki asekuracyjnej. Jest to duży błąd, ponieważ kamizelka w wielu przypadkach może uratować przed utonięciem nawet świetnych pływaków. Kask natomiast jest akcesorium obowiązkowym we wszystkich sportach, które skończyć się mogą uderzeniem głowy o twardy sprzęt. W kite'cie niestety nie trudno o taki wypadek, dlatego zalecamy zakładanie go za każdym razem, gdy wsiada się na deskę.

Kitesurfing – od czego zacząć? Od bezpieczeństwa

IKO, czyli International Kiteboarding Organization to międzynarodowa organizacja zajmująca się kitesurfingiem, czyli obecnie jednym z najbardziej ekscytujących rodzajów sportu. Jako eksperci w dziedzinie tej aktywności, IKO stworzyła zbiór zasad bezpieczeństwa, do których powinien się stosować każdy kitesurfer. Oto, jak brzmią zasady:

– na kite'a idź tylko wtedy, gdy panują dogodne warunki pogodowe;
– poznaj dokładnie swój własny sprzęt, zanim wejdziesz z nim do wody;
– zawsze używaj leasha, ale tylko do latawca, nigdy zaś do deski;
– nigdy nie wypływaj na odległość, której nie byłbyś w stanie przepłynąć przy pomocy własnych rąk i nóg;
– stosuj się do zasad ruchu wodnego;
– nigdy nie staraj się przelatywać swoim latawcem nad latawcami innych uczestników ruchu wodnego;
– nie próbuj skakać nad żadnymi przeszkodami;
– zanim oderwiesz się od tafli wody, rozejrzyj się czy nikomu nie zagrażasz. To samo dotyczy lądowania;
– zawsze trzymaj odpowiedni dystans od innych uczestników sportów wodnych i jednostek pływających.

Pływanie na desce z latawcem – zalety

Nauka pływania na kajcie, który jest sportem ekstremalnym, może powodować liczne urazy czy kontuzje, jeśli nie stosuje się zasad bezpieczeństwa. Kitesurfing to sport, który jednak ma także ważne zalety, którym warto się przyjrzeć:

– wzmacnia siłę mięśni, ponieważ podczas balansowania na desce i sterowania latawcem pracuje praktycznie całe nasze ciało,
– pozwala obniżyć poziom stresu i wyciszyć umysł, ponieważ wymaga pełnego skupienia myśli na technice poruszania się,
– zapewnia dostęp do zdrowego, świeżego powietrza,
– daje możliwość rozwoju, ponieważ znając podstawy samodzielnego pływania na desce przy użyciu latawca można nie tylko
– doskonali technikę ślizgu, ale również uczyć się licznych ewolucji.

Interesuje Cię kitesurfing? Pierwsze kroki mogą być trudne, jednak zapisując się na zajęcia grupowe i szkolenia kitesurfingowe, szybko staniesz się samodzielnym kitesurferem. Mamy nadzieję, że wiesz już wszystko o kitesurfingu!

Przeczytaj także:

kobieta stroju pływackim uprawiająca kitesurfing

Gdzie na kitesurfing zimą? Najlepsze miejsca na wyjazdy

Lubisz kitesurfing? Niestety w Polsce nie da się go uprawiać cały rok, a więc wyjazdy będą konieczne. Gdzie warto pojechać na kitesurfing?

mężczyzna uprawiający kitesurfing w piance kitesurfingowej

Jaki wiatr na kitesurfing jest odpowiedni?

Jakie są kierunki wiatru? Jaka siła wiatru jest najbezpieczniejsza dla kitesurfera? Jak czytać prognozę pogody? Sprawdź, kiedy uprawiać kitesurfing.

Kobieta pływająca na kitesurfingu

Gdzie na kitesurfing? Spoty na kita

Aby uprawiać kitesurfing, potrzebna jest miejscówka spełniająca kilka warunków. Sprawdź zestawienie najlepszych spotów kitesurfingowych!

Mężczyzna pływający na kitesurfingu

Kitesurfing – budowa latawca i jego rodzaje

Budowa latawca wpływa na wybór stylu pływania. Latawiec do kitesurfingu może być komorowy lub pompowany i mieć różny kształt. Poznaj jego rodzaje.

osoba na morzu na kitesurfingu

Kitesurfing - kursy IKO 1,2,3 - czym się różnią

Poznaj trzy podstawowe poziomy kursów kitesurfingu - IKO1, IKO2 oraz IKO3. Wejdź i dowiedz się jak łatwo możesz zacząc przygodę z tym wodnym sportem!