Wyścigi w kolarstawie przełajowym
Wyścigi przełajowe są rozgrywane na rundach, ilość rund dla każdej kategorii wiekowej jest różna. O ilości rund decyduje czas, w jakim została pokonana pierwsza runda. Minimalny czas jazdy u mężczyzn elity to 50 min, u kobiet tej samej kategorii 40 minut. O miejscu na starcie decyduje ranking. Punkty do rankingu są zdobywane na każdych zawodach, im więcej punktów tym bliżej kreski startowej stoisz. Trasa jest bardzo urozmaicona. Elementy, które muszą być na trasie, to przeszkody, przez które się przeskakuje lub przebiega, ciężkie podjazdy, pod które często się podbiega, schody, oraz specjalny punkt, gdzie można wymienić rower lub naprawić defekt. Bardzo kręta droga, piach i błoto, to wszystko ma wyjawić najmocniejszych i najbardziej technicznych kolarzy. Po wyścigu, zarówno rower, jak i jego posiadacz, są nie do poznania. Na szczęście większość organizatorów zapewnia strefy do mycia rowerów.
Przełaj to bardzo wymagająca dyscyplina, ale także bardzo techniczna. Możesz być najlepszym na świecie szosowcem, ale w przełaju nie wygrasz ze słabszym, ale bardziej technicznym cyklistą. Technika w przełaju daje bardzo dużą przewagę.
Ustawka rowerowa to ciekawa forma treningu, ale też możliwość sprawdzenia się. Aby znaleźć, gdzie są ustawki rowerowe w Twoim mieście, warto skorzystać z wyszukiwarki Decathlon GO.