Historia kombinacji norweskiej
Historia tej dyscypliny sięga XIX wieku i wywodzi się z Norwegii. To w tym państwie w 1879 roku za sprawą Christiania Skiklub, który zdecydował się na zorganizowanie pierwszych zawodów. Wówczas rywalizacja polegała na oddaniu jednego skoku na nartach oraz biegu na 4 kilometry. Co istotne, w tamtym czasie nie mierzono długości skoku, a jedynie oceniano jego styl w skali od 1 do 5. Szybko okazało się, że nowy sport zimowy przyjął się również w innych krajach skandynawskich, a także alpejskich.
Z biegiem lat reguły ulegały zmianom, czyniąc dyscyplinę coraz bardziej rozpoznawalną. Gdy w Chamonix odbyły się pierwsze zimowe Igrzyska Olimpijskie, kombinacja norweska znalazła się wśród innych sportów. Wówczas zawodnicy oddawali jeden skok na skoczni, a następnie ścigali się na trasie mierzącej 18 kilometrów. Zwycięzcą, a także zdobywcą pierwszego złotego medalu okazał się Thorleif Haug, zawodnik reprezentujący Norwegię.
Do organizacji pierwszego Pucharu Świata w kombinacji norweskiej trzeba było czekać aż do 1983 roku, gdy zdecydowała się na niego Międzynarodowa Federacja Narciarska (FIS). W sezonie 1983/1984 na najwyższym stopniu podium stanął Norweg Tom Sandberg.