Kobiety na nartach biorące udział w kombinacji norweskiej

Kombinacja norweska – co warto wiedzieć o tym sporcie?

Kombinacja norweska to sport zimowy, który gromadzi wokół siebie rzeszę fanów. Dowiedz się, jacy zawodnicy najczęściej sięgali po Puchar Świata.

Kombinacja norweska to sport, który zainteresowaniem cieszy się nie tylko w Europie. Z sukcesami uprawiają go również zawodnicy z Japonii oraz Stanów Zjednoczonych. Z artykułu dowiesz się, jaka jest historia tej dyscypliny, na czym polegają jej konkurencje, a także przeczytasz o jej najwybitniejszych reprezentantach.

Historia kombinacji norweskiej

Historia tej dyscypliny sięga XIX wieku i wywodzi się z Norwegii. To w tym państwie w 1879 roku za sprawą Christiania Skiklub, który zdecydował się na zorganizowanie pierwszych zawodów. Wówczas rywalizacja polegała na oddaniu jednego skoku na nartach oraz biegu na 4 kilometry. Co istotne, w tamtym czasie nie mierzono długości skoku, a jedynie oceniano jego styl w skali od 1 do 5. Szybko okazało się, że nowy sport zimowy przyjął się również w innych krajach skandynawskich, a także alpejskich.

Z biegiem lat reguły ulegały zmianom, czyniąc dyscyplinę coraz bardziej rozpoznawalną. Gdy w Chamonix odbyły się pierwsze zimowe Igrzyska Olimpijskie, kombinacja norweska znalazła się wśród innych sportów. Wówczas zawodnicy oddawali jeden skok na skoczni, a następnie ścigali się na trasie mierzącej 18 kilometrów. Zwycięzcą, a także zdobywcą pierwszego złotego medalu okazał się Thorleif Haug, zawodnik reprezentujący Norwegię.

Do organizacji pierwszego Pucharu Świata w kombinacji norweskiej trzeba było czekać aż do 1983 roku, gdy zdecydowała się na niego Międzynarodowa Federacja Narciarska (FIS). W sezonie 1983/1984 na najwyższym stopniu podium stanął Norweg Tom Sandberg.

Kobiety na nartach biorące udział w kombinacji norweskiej

Konkurencje w kombinacji norweskiej

Na przełomie lat mogliśmy obserwować zmagania w sześciu konkurencjach, które wchodziły w skład kombinacji norweskiej. Prezentują się one następująco:

Gundersen

Aktualnie jest to podstawowa konkurencja, która pojawia się zarówno w Pucharze Świata, jak i mistrzostwach świata oraz na Igrzyskach Olimpijskich. Jej nazwa wywodzi się od zawodnika, który opracował jej zasady – Gundera Gundersona. Pierwotnie w jej ramach oddawało się dwa skoki, a później biegło na 15 kilometrów. Z czasem jednak uznano, że taka forma nie jest wystarczająco atrakcyjna i od 2008 roku połączono ją ze sprintem. Najpierw zawodnicy oddają jeden skok na dużej skoczni, a później biorą udział w biegu na 10 kilometrów. Co ważne, podczas skoków liczy się nie tylko styl, ale również odległość (każdy pokonany metr na dużej skoczni to 1,5 punktu do klasyfikacji generalnej).

Sprint

Ta konkurencja po raz pierwszy została rozegrana w ramach Pucharu Świata w kombinacji norweskiej w sezonie 1996/1997. Uczestnicy oddawali jeden skok na skoczni, a później brali udział w biegu na 7,5 km na nartach. Jak pisaliśmy powyżej, dziś sprint i Gundersen są połączone w jedną konkurencję – zawodnicy oddają jeden skok i biegną 10 km.

Kobiety biegnące na nartach

Bieg masowy

W ramach biegu masowego rozgrywa się na początku zawodów bieg na 10 kilometrów. Zwycięzca tego etapu przystępuje do skoku na skoczni bez punktów ujemnych. Zawodnicy, którzy dojechali na metę po nim, otrzymują karę, gdzie każda minuta spóźnienia przekłada się na 15 punktów. Skoki ocenia pięcioosobowe jury, przyznając noty za styl. Zwycięzcą zostaje sportowiec, który uzyskał najwyższą punktację po odjęciu kary przeliczonej z czasu biegu.

Zawody drużynowe

Od sezonu 2010/2011 kibice mogą śledzić rozgrywki w dwuosobowym sprincie drużynowym. Rywalizacja odbywa się sztafetowo i po raz pierwszy zmagania w tej konkurencji mogliśmy śledzić podczas Pucharu Kontynentalnego w Kuopio. W ramach zmagań każdy z uczestników oddaje jeden skok, a później ściga się na trasie o długości 7,5 km.

Penalty race

Tę konkurencję włączono do kalendarza Pucharu Świata w sezonie 2011/2012. Po raz pierwszy zawody w niej odbyły się podczas konkursu LGP 2011 w Oberwiesenthal. Jest to ciekawa odmiana kombinacji norweskiej, ponieważ nie uwzględnia not sędziowskich oraz przelicznika wiatru i belki podczas oddawania skoków. Wszystko sprowadza się jedynie do tego, na jakiej odległości wyląduje zawodnik oraz czy lot udało mu się zakończyć telemarkiem i bez upadku. Im krótszy skok, tym więcej karnych rund uczestnik rywalizacji będzie musiał pokonać podczas biegu. Do tego brak telemarku to jedna dodatkowa runda, a upadek to kolejne trzy. Każda runda to 150 metrów.

Kompakt

Kompakt to duża nowość w świecie kombinacji norweskiej. Po raz pierwszy został przetestowany podczas LGP 2023 w Villach. Zasady są dość podobne do Gundersena, jednak różnica czasowa na starcie biegu jest stała i zależna tylko od zajmowanej przez zawodnika pozycji po konkursie skoków. Co również istotne, dla konkurencji kompakt prowadzona jest dodatkowa, oddzielna klasyfikacja generalna. Zwycięzca otrzymuje w ramach nagrody Małą Kryształową Kulę.

Kobiety biegnące na nartach biegowych

Klasyfikacja wybitnych zawodników w kombinacji norweskiej

Za najbardziej utytułowanego sportowca na świecie w kombinacji norweskiej uchodzi Norweg Jarl Magnus Riiber, któremu aż pięciokrotnie udało się sięgnąć po Kryształową Kulę. Ten wyczyn powtórzył Niemiec Eric Frenzel, który sięgał po to trofeum rok po roku.

Brak sukcesów wśród reprezentantów Polski

Choć w przypadku narciarstwa Polacy mają się czym pochwalić, to jednak kombinacja norweska nie jest naszą dyscypliną. Warto wyróżnić Stanisława Ustupskiego, któremu udało się wywalczyć drugi stopień podium w pojedynczym konkursie Pucharu Świata. Do tego w 1956 roku Franciszek Groń sięgnął po brąz podczas Igrzysk Olimpijskich, a na Mistrzostwach Świata w Falun z 1974 roku również brązowy krążek zdobył Stefan Hula. To właśnie ci mężczyźni są najbardziej utytułowanymi zawodnikami z naszego kraju.

Warto wspomnieć o Mistrzostwach Świata Juniorów, na których zdobyliśmy trzy srebrne medale (Jan Legierski w 1971 i 1972 oraz Stanisław Kawulok w 1973) oraz dwa brązowe (Andrzej Staszel w 1972 oraz Andrzej Zarycki w 1976).

Jak widać, z biegiem lat kombinacja norweska przeszła sporo przemian. Być może to właśnie dzięki nim ten sport aż po dziś dzień cieszy się zainteresowaniem kibiców.

Przeczytaj także:

Mężczyzna zjeżdżający ze stoku na nartach

Na czym polega narciarstwo alpejskie? Konkurencje i zasady

Na czym polega narciarstwo alpejskie? Dowiedz się, jak je uprawiać, co jest do tego potrzebne i jakie są najważniejsze zawody tej dyscypliny sportu.

narciarz w odzieży i goglach narciarskich uprawiający narciarstwo pozatrasowe

Narciarstwo pozatrasowe - na co uważać na trasach poza stokiem?

Freeride, czyli narciarstwo poza trasami, to sport ekstremalny. Na co uważać podczas takiej jazdy na nartach? Oto wskazówki dla narciarzy.

mężczyzna trenujący narciarstwo biegowe w odzieży do narciarstwa biegowego

Styl klasyczny a styl łyżwowy w narciarstwie biegowym

Narciarstwo biegowe to sport, który zyskuje coraz większe grono zainteresowanych. Do wyboru mamy dwa: klasyczny i łyżwowy. Sprawdź różnice!

kobieta i mężczyzna w strojach narciarskich na nartach biegowych

Narciarstwo biegowe - jak zacząć uprawiać ten sport?

Narty biegowe, jak zacząć tę niezwykłą przygodę z narciarstwem biegowym? Poradnik dla początkujących, który pozwoli ci wejść w narciarskie szaleństwo!

Kobieta i mężczyzna w kaskach i z kijkami jadący na nartorolkach

Nartorolki czyli jak przedłużyć bieganie na nartach latem

Bieganie na nartach latem? Nic prostszego – nartorolki spowodują, że latem również możesz uprawiać narciarstwo biegowe. Sprawdź!