Kobieta robiąca trening kulturystyczny

Kulturystyka kobieca – jak wygląda trening w kulturystyce damskiej?

Kulturystyka kobieca to dyscyplina sportu sylwetkowego. Kulturystyka kobieca ma różne kategorie, w których zawodniczki mogą ją uprawiać. Poznaj je!

Kulturystyka kobieca cieszy się rosnącym zainteresowaniem, ale i budzi wiele kontrowersji. Warto je rozwiać, bo na dobrą sprawę budowaniem atrakcyjnej sylwetki zajmuje się... prawie każdy na siłowni! Co warto na ten temat wiedzieć?

Kulturystyka kobieca – rodzaje i kategorie

Jeśli chodzi o kulturystykę kobiecą, zawodniczki startują w kilku kategoriach:

bodyfitness – prezentacja przebiega w stroju kąpielowym, mięśnie mają być dobrze widoczne, ale nie nazbyt zaznaczone; istotniejsze są proporcje i symetria ciała,
klasyczna kulturystyka kobiet – prezentacja przebiega w stroju kąpielowym; oceniane są masa mięśniowa, sposób prezentacji, a także proporcje i symetria ciała; mięśnie są wyraźnie, mocno zaznaczone,

bikini fitness – jak sama nazwa mówi, prezentacja następuje w strojach bikini; to odpowiednik bodyfitness, tylko w innej wersji prezentowania ciała,

wellness – prezentacja następuje w stroju kąpielowym albo sportowym; oceniane są wygląd, forma przedstawienia ciała oraz kondycja, jednak mięśnie nie muszą być tak mocno zarysowane, jak w pozostałych kategoriach,

figure fitness – sylwetka prezentowana jest w stroju kąpielowym; kategoria ta stanowi połączenie kulturystyki oraz fitnessu, a zawodniczki ocenia się pod względem wbudowanej masy mięśniowej, symetrii, proporcji ciała i prezentacji, a także kondycji fizycznej; w tym przypadku zauważalna jest widoczna separacja mięśnia.

Kobieta podnosząca hantelki w rękawiczkach na siłownię przygotowująca się do zawodów bikini fitness

Jak zostać kulturystką?

Aby móc występować na zawodach w tej dyscyplinie sportowej, niezbędne jest ukończenie 16. roku życia. W zasadzie każda kobieta jest w stanie dojść do pewnego poziomu w kulturystyce, ponieważ do tego celu potrzebny jest trening siłowy połączony z właściwym odżywianiem. W kulturystyce kobiecej dieta gra niebagatelną rolę, bo wpływa zarówno na otłuszczenie sylwetki, jak i rozbudowę masy mięśniowej.

Sport ten amatorsko może uprawiać kobieta w dowolnym wieku. Niektóre z kategorii, jak na przykład wellness, nie wymagają tak wielkiego poświęcenia i treningów jak klasycznych bodybuilding. Nadal jednak warto mieć trenera, który przygotuje plan treningowy i będzie czuwał nad postępami.

Do skutecznego uprawiania kulturystyki potrzebny jest trener albo... zapał do tego, aby przeczytać jak najwięcej dobrych źródeł wiedzy. Treningi są niezbędne nawet do 4 razy w tygodniu. Dodatkowo ważna jest redukcja, aby zadbać o niski poziom tkanki tłuszczowej przy zachowaniu diety wysokobiałkowej. W ten sposób podnoszenie ciężarów wpłynie na uwydatnienie mięśni. Niemniej ważne są regularne badania; nie jest prawdą, że w kulturystyce kobiecej trening jest najistotniejszy. Bez dobrego zdrowia, między innymi zdrowego układu hormonalnego, nie można uzyskać zadowalających efektów!

Na koniec warto zdawać sobie sprawę z tego, że nie masz wpływu na karierę, która Cię czeka – a przynajmniej nie do końca. Choć sylwetki zawodniczek bikini czy fitness cieszą oko, to do niektórych kategorii trudno jest uzyskać umięśnioną sylwetkę nawet pomimo ciężkiej pracy. To efekt predyspozycji, które wpływają na poziom umięśnienia.

Trening dla kulturystki

Dla wielu zawodniczek kulturystyka nie jest opcjonalną drogą kariery, a raczej stylem życia. Wiele młodych kobiet decyduje się poprawić swoją sylwetkę i wystartować w zawodach właśnie dlatego, że podoba im się filozofia związana z tym sportem. Nie da się ukryć, że obok tego, co jedzą kulturystki, w kulturystyce kobiecej ćwiczenia są podstawą. Oto kilka z nich:

– martwy ciąg,
– wyciskanie sztangi na klatkę piersiową,
– przysiady z kettlebellem,
– podciąganie na drążku,
– wiosłowanie sztangą.

Tak naprawdę ta dyscyplina sportu opiera się o tradycyjny trening siłowy, który jest uzupełniany rozciąganiem mięśni. Ćwiczenia siłowe wykonuje się w seriach, których powinno być od 3 do 5. Liczba powtórzeń na poziomie amatorskim różni się od tej, która występuje na poziomie profesjonalnym. 

Mity o kulturystyce damskiej

Oto garść mitów na temat damskiej kulturystyki, które warto obalić raz na zawsze:

kulturystki są na rygorystycznej diecie redukującej – jest wręcz przeciwnie; to, co jedzą kulturystyki, to zdrowe, zbilansowane posiłki z dużą dawką kalorii i białka,

kobieta uprawiająca kulturystykę wygląda jak mężczyzna – to nieprawda, bo trening kobiecy zazwyczaj dąży do zachowania typowo damskiej sylwetki,

kulturystyka kobiet jest niezdrowa ze względu na obciążające ćwiczenia – ćwiczenia wyglądają dokładnie tak samo, jak te u osób chcących poprawić wygląd sylwetki; różni się jedynie ich intensywnością, a także stosowaną dietą,

kulturystki biorą sterydy – wiele kobiet podejrzewanych jest o przyjmowanie między innymi zastrzyków z testosteronem, aby mieć widoczniejszą muskulaturę; faktem jest, że takie sytuacje się zdarzają, nie są jednak standardem – przede wszystkim trzeba intensywnie trenować, aby mieć sukcesy w tym sporcie sylwetkowym.

Podsumowanie

Kulturystyka kobiet dzieli się na różne kategorie, w których mogą startować zawodniczki. Przygotowanie do zawodów opiera się na sesjach intensywnego treningu, współpracy z trenerem oraz kontrolowaniu diety. Uprawianie tego sportu łączy się z wieloma mitami, z których najbardziej kontrowersyjny jest ten o przyjmowaniu sterydów przez zawodniczki.

Przeczytaj także:

Kulturystyka naturalna – czym jest? Jakie ma zasady?

Kulturystyka naturalna – czym jest? Jakie ma zasady?

Czym jest kulturystyka naturalna? Jakie daje korzyści dla ciała? Co warto wiedzieć o jej zasadach, w tym dotyczących stosowania dopingu? Sprawdź!

mężczyzna w odzież sportowej trenujący na siłowni

Siłownia - suplementy. Jakie suplementy przed i po treningu?

Jeśli wykonujesz trening siłowy, przyda ci się także odpowiednia suplementacja. Jakie suplementy należy spożywać przed i po treningu?

kobiety i mężczyźni trenujący w odzieży fitness

Jaki rodzaj aktywności wybrać dla siebie - trening siłowy czy cardio?

Branża fitness podsuwa nam wiele pomysłów treningowych. Jaki rodzaj treningu wybrać dla siebie? W jaki sposób go wykonywać? Podpowiadamy!

Jak spalić 1000 kalorii dziennie? Wskazówki treningowe

Kompleks sztangowy – na czym polega? Plan treningowy

Zastanawiasz się, czy to możliwe spalić 1000 kalorii dziennie? Jak powinien wyglądać trening siłowy lub cardio? Oto wskazówki jak spalić 1000 kcal.

mężczyzna ćwiczący z pasami trenigowymi

Budowanie mięśni - jak zbudować masę mięśniową?

Rozpoczynasz budowanie masy mięśniowej i nie wiesz od czego zacząć? Najskuteczniejszy trening na masę to trening siłowy, który pozwoli zwiększyć siłę