Dog diving – na czym dokładnie polega ta dyscyplina?
Dog diving, czyli skoki psów do wody, to w Polsce stosunkowo młoda dyscyplina, która narodziła się w USA w 1997 roku. Wówczas odbyły się tam pierwsze zawody w dog divingu. Sport ten w naszym kraju rozwija się od 2011 roku i dziś także możemy pochwalić się własnymi imprezami skupionymi wokół tego sportu z psem.
Zacznijmy jednak od wyjaśnienia, na czym dokładnie opiera się dog diving. Polega on na wskakiwaniu czworonogów do basenów z wodą. Brzmi dość banalnie i w dużej mierze takie jest. Dyscyplina ta skupia się głównie na dobrej zabawie psów oraz ich właścicieli. To właśnie oni współpracują ze swoim pupilem i rzucają nad taflą wody zabawki dla psa, które pies w locie powinien chwycić w zęby. W zależności od rodzaju rywalizacji liczyć się może to, jak daleko, czy jak wysoko psu udało się skoczyć. Z uwagi na dosyć widowiskowy charakter tych zawodów, często o ich uczestnikach mówi się „latające psy”, co brzmi naprawdę ekscytująco i ciekawie.
Zawody Latających Psów w Polsce odbywają się w Warszawie, Poznaniu, Gdyni i Wrocławiu. Można wyróżnić w nich kilka konkurencji:
– Freestyle – prezentacja różnych układów i figur z wykorzystaniem frisbee i podkładu muzycznego.
– ThrowNGo – zawody w aportowaniu, w których liczą się szybkość, dokładność i skuteczność.
– Frizgility – połączenie toru przeszkód z aportowaniem.
– Far Out – wyścig długodystansowy, w którym liczy się suma zdobytych punktów po trzech próbach.
– Dog Diving – czyli tak zwany psi skok w dal w wodzie.
Zwycięzcą i zdobywcą tytułu Latającego Psa Roku jest ten czworonóg, który uzyska jak największą liczbę punktów rankingowych. Lista najlepszych publikowana jest na stronie organizatora.