Narciarz hamujący po skoku biorący udział w letnich skokach narciarskich

Letnie Grand Prix w skokach narciarskich. Co warto wiedzieć?

Letnie Grand Prix w skokach narciarskich to cykl rozgrywany latem na skoczniach pokrytych igelitem. Co warto wiedzieć o tej sportowej rywalizacji?

Skoki narciarskie to dyscyplina, która jednoznacznie kojarzy się z zimą. Jest to bardzo trafne skojarzenie, ponieważ co do zasady jest to sport zimowy. Ta pora roku ogranicza się jednak do kilku miesięcy, a skoczkowie muszą przecież trenować i mieć okazję do wspólnej rywalizacji. Z tego powodu utworzono cykl Letniego Grand Prix, które rozgrywane jest w miesiącach letnio-jesiennych. Jakim cudem możliwe jest w ogóle skakanie na nartach latem? Co warto wiedzieć o tym wydarzeniu? Odpowiedzi znajdziesz w poniższym tekście!

Czym jest Letnie Grand Prix w skokach narciarskich?

Letnie Grand Prix w skokach narciarskich to cykl, który powstał w 1994 roku. Celem jego utworzenia było zapewnienie skoczkom możliwości rywalizacji sportowej przez cały rok. Zawody odbywają się na skoczniach, które są przystosowane do wykorzystania latem, czyli posiadają zeskok wyłożony igelitem. Są to wyselekcjonowane obiekty, ponieważ nie każda skocznia go posiada.

Letni puchar w skokach narciarskich odbywa się zwykle pomiędzy lipcem a październikiem, czyli w miesiącach letnio-jesiennych. Cykl LGP liczy obecnie kilkanaście zawodów, na które składają się konkursy indywidualne, drużynowe oraz mieszane. Dla przykładu, w sezonie 2023 cykl obejmował 12 konkursów, czyli prawie trzykrotnie mniej niż w sezonie zimowym. Klasyfikacja generalna wygląda jednak identycznie jak w przypadku Pucharu Świata, czyli zawodnicy zdobywają punkty za miejsce w zawodach.

Skoczek skaczący ze skoczni

Co musi posiadać skocznia, aby móc rozegrać na niej konkurs letni?

Rozgrywanie zawodów latem jest możliwe dzięki pokryciu skoczni igelitem. To pierwszy i podstawowy warunek. Czym właściwie jest igelit? To tworzywo sztuczne uzyskiwane w procesie polimeryzacji chlorku winylu (80%) oraz estrów kwasu akrylowego (20%). Doskonale sprawdza się on jako imitacja śniegu, ponieważ ma niski współczynnik tarcia. Aby zapewnić dodatkowy poślizg, zraszany jest on wodą.

Pierwsza skocznia pokryta igelitem powstała w latach 50. w Niemczech. Stało się to za sprawą pomysłu pochodzącego z Turyngii trenera, Hansa Rennera. Jest on tym samym uważany za prekursora skoków letnich. Nie trzeba było długo czekać aż pierwsza skocznia pokryta igelitem powstanie w Polsce. Jeszcze w latach 50. igelitowe maty ułożono na nieistniejącym już obiekcie w Warszawie. Obecnie przystosowane do skoków latem są wszystkie najważniejsze skocznie w naszym kraju: w Zakopanem, Wiśle oraz Szczyrku.

Drugim warunkiem rozgrywania skoków latem jest wyposażenie skoczni w porcelanowe tory najazdowe. Są to specjalne, sztuczne tory, które umożliwiają zawodnikowi przyjęcie pozycji najazdowej. Dla lepszego poślizgu są one zraszane wodą. Warto wiedzieć, że nie każda skocznia posiada takie udogodnienie. Obiekty użytkowane tylko zimą mają lodowe tory tworzone tylko na potrzeby zawodów.

Skoczek jadący po skoczni

Na jakich skoczniach odbywa się rywalizacja w ramach cyklu Letniego Grand Prix?

Kilka słów warto również poświęcić obiektom, na których rozgrywane są zawody. Cechą charakterystyczną LGP jest dawanie szans lokalizacjom, których zwykle nie oglądamy w ramach zimowego Pucharu Świata. Letni cykl często gości na takich skoczniach jak między innymi: Hinterzarten, Oberhof, Courchevel, Hakuba, Villach, Einsideln, Ałmaty czy Hinzebach.

Wymienionych miejsc próżno szukać w zimowym kalendarzu. Nie oznacza to jednak, że Letnie Grand Prix nie jest rozgrywane na skoczniach znanych z cyklu Pucharu Świata. Regularnie w kalendarzu letnich skoków możemy znaleźć, chociażby nasze polskie Zakopane oraz Wisłę. Zawody równie często odbywają się na obiektach w Klingenthal i Rasnovie, również znanych z zimowych zmagań.

Kto najczęściej wygrywał Letnie Grand Prix?

Cykl letnich zawodów zawsze owocował w sukcesy Biało-Czerwonych. Szczególnie wyróżnić należy tutaj dwa nazwiska: Dawid Kubacki oraz Adam Małysz. Ten pierwszy jest rekordzistą pod kątem wygranych w klasyfikacji generalnej (4 razy) oraz liczby zwycięstw w poszczególnych konkursach (14 razy). Adam Małysz dzierży natomiast rekord w liczbie miejsc na podium w klasyfikacji generalnej (6 razy), a także liczby miejsc na podium w poszczególnych konkursach (28 razy). Warto dodać, że w 2016 roku zwycięzcą LGP został inny Polak, Maciej Kot.

Dobre wyniki reprezentantów Polski to znakomity powód, aby rozpocząć regularne śledzenie zawodów Letniej Grand Prix! Może to zainspiruje do początku przygody ze sportami zimowymi. Warto wtedy sprawdzić ofertę Decathlon aby uzupełnić niezbędny sprzęt narciarski.

Przeczytaj także:

Skoczek skaczący i biorący udział w skokach narciarskich

Skoki narciarskie – zasady, punktacja, punkty za belkę

Skoki narciarskie – punktacja sędziów, zasady przyznawania not, punkty za odległość, jakie noty może otrzymać skoczek podczas konkursu.

łyżwy zawieszone na haczyku

Jakie skoki są w łyżwiarstwie figurowym? Jak się nazywają?

Figury w łyżwiarstwie to nie wszystko, są jeszcze widowiskowe skoki! Jakie skoki łyżwiarskie można zobaczyć na zawodach? Co oznacza axel, a co toeloop

kobieta i mężczyzna w strojach narciarskich na nartach biegowych

Narciarstwo biegowe - jak zacząć uprawiać ten sport?

Narty biegowe, jak zacząć tę niezwykłą przygodę z narciarstwem biegowym? Poradnik dla początkujących, który pozwoli ci wejść w narciarskie szaleństwo!

narciarz w odzieży i goglach narciarskich uprawiający narciarstwo pozatrasowe

Narciarstwo pozatrasowe - na co uważać na trasach poza stokiem?

Freeride, czyli narciarstwo poza trasami, to sport ekstremalny. Na co uważać podczas takiej jazdy na nartach? Oto wskazówki dla narciarzy.

Mężczyzna zjeżdżający ze stoku na nartach

Na czym polega narciarstwo alpejskie? Konkurencje i zasady

Na czym polega narciarstwo alpejskie? Dowiedz się, jak je uprawiać, co jest do tego potrzebne i jakie są najważniejsze zawody tej dyscypliny sportu.