mężczyzna łowiący ryby nad wodą z psem

Łowienie ryb jesienią - gdzie wędkować, jakie ryby łowić jesienią, o jakim zaopatrzeniu warto pamiętać jesienną porą

Gdzie wędkować jesienną porą? Jakie ryby łowić jesienią? O czym pamiętać przygotowując się na jesienny połów? W co się ubrać o tej porze roku?

Największa liczba wędkarzy decyduje się na realizowanie swojego hobby latem. Nic dziwnego. O tej porze roku jest zazwyczaj ciepło i przyjemnie, dlatego spędzanie czasu na świeżym powietrzu wydaje się być wręcz naturalne. Ze swoich zainteresowań nie trzeba jednak rezygnować wraz z końcem pory letniej. Odpowiednie przygotowanie do sezonu jesiennego sprawi, że wędkowanie nadal sprawiać będzie nie tylko radość, ale i ogromną satysfakcję. Jeśli zastanawiasz się, jak najlepiej przygotować się na łowienie ryb jesienią, zapraszamy do zapoznania się z naszym poradnikiem. Podpowiadamy w nim:

jak wraz ze zmianą pory roku zmieniają się warunki do łowienia,
gdzie warto szukać ryb jesienną porą,
jakie przynęty warto wtedy stosować,
jaki sprzęt wędkarski będzie najlepszy do jesiennego połowu,
jak powinien ubrać się wędkarz, aby zapewnić sobie wysoki komfort cieplny,
jakie gatunki ryb biorą w trudnych warunkach atmosferycznych,
jakiej techniki najlepiej używać w jesienne miesiące.

Łowienie ryb jesienią - jak zmieniają się warunki do łowienia ryb

Inny kąt padania promieni słonecznych oraz niższa temperatura wody, zwłaszcza wieczorem, nocą i rankiem sprawia, że ryby również wyczuwają nadchodzącą zimę. Zmiana warunków pogodowych skutkuje przygotowaniem do gromadzenia pokarmu. Możemy liczyć więc na to, że wiele gatunków aktywnie polować będzie na swoje przyszłe pożywienie. Drapieżniki najłatwiej złowić właśnie w takich warunkach. Ryby chętniej i częściej żerują, dlatego można bez problemu spotkać je przez cały dzień, nie zaś tylko w określonych porach doby.

Miejsce - gdzie najlepiej łowić ryby jesienią

Na co warto zwrócić uwagę wybierając miejsce do połowu? Przede wszystkim na to, by nie było one pokryte lodem. Późną jesienią zdarza się bowiem dość często, że stawy i jeziora pokrywa, pierwsza w danym sezonie, warstwa lodu. Planując realizację swojego hobby, można wziąć pod uwagę wspomniane jeziora i stawy, ale również zbiorniki zaporowe, rzeki oraz morza. Przebywając nad rzeką, należy wybierać głębsze partie, ponieważ woda jest tam znacznie spokojniejsza. Wybierając się nad jezioro, warto poszukać sobie miejsca w pobliżu trzcinowisk, załamań dna, kęp roślinności podwodnej a także górek podwodnych. Morze to w zasadzie oddzielny temat, ale w skrócie podpowiedzieć możemy, że aktywność ta wymaga najczęściej korzystania z kutra.

namiot i meble wędkarskie rozłożone przy wodzie

Przynęta - na co łowić jesienią

Dość spora liczba doświadczonych wędkarzy zwraca uwagę na fakt, że jesienią najlepiej łowi się na duże przynęty. Drapieżne ryby preferują bowiem jedzenie dużych posiłków z dość małą częstotliwością. Jest to zdecydowanie bardziej efektywny sposób żywienia się. Ryba marnuje bowiem mniej energii na polowanie a najada się mocniej, niż w przypadku, gdy musi polować często i żywić się drobnicą. Duże gumy będą więc najlepszym rozwiązaniem. Aby przynęta była widoczna na większych głębokościach, należy wybrać egzemplarz występujący w kolorach wyrazistych dla danego otoczenia. W przejrzystej wodzie lepsza będzie więc przynęta ciemna, natomiast w wodach mętnych taka, która cechuje się kolorem jaskrawym.

Wyposażenie - jaki sprzęt wędkarski sprawdzi się jesienią

Wybór sprzętu do wędkowania jesienią powinien być zależny od warunków panujących o tej porze roku. Wędka, kołowrotek, plecionka i przypon to najważniejsze elementy, na które warto zwrócić uwagę szykując się do sezonu. We wrześniu, październiku i listopadzie woda jest zazwyczaj przejrzysta, co sprawia, że ryby są w stanie przejrzeć nasze zamiary. Przypon fluocarbonowy stanowi w takich warunkach świetną alternatywę dla przyponu wolframowego i stalowego. Materiał te jest bowiem praktycznie niewidoczny, nawet w wodzie o dużej przejrzystości.

Odzież - w co powinien ubrać się aktywny wędkarz jesienią

Niska temperatura, silne podmuchy wiatru i opady deszczu sprawiają, że jesień to stosunkowo trudna pora roku dla miłośników wędkarstwa. Aby zapewnić sobie komfort termiczny, warto zaopatrzyć się w odpowiednią odzież. W ciągu dnia jest znacznie cieplej niż wieczorem i w nocy, więc planując długie wędkowanie, powinno się stosować ubiór na cebulkę. Bielizna termoaktywna, ciepły polar i kurtka z membraną będą najlepszym rozwiązaniem. Jeżeli chodzi o spodnie, można wybrać model softshellowy i całość uzupełnić o ocieplane kalosze. Jeżeli zamierzasz łowić w zaroślach, najlepszą opcją będą wodery. Nie można także zapomnieć o ciepłej czapce i kominie oraz o rękawiczkach ze zdejmowanymi palcami.

Szczupaki, okonie, leszcze i inne gatunki - jakie ryby łowić jesienią

Jesienią łowić można między innymi: płocie, węgorze, okonie, leszcze, bolenie, szczupaki, klenie, karasie, sandacze, miętusy, ukleje i dorsze. Należy jednak pamiętać o okresie ochronnym konkretnych gatunków ryb. Jesienią zabroniony jest połów ryb takich jak: sum, sieja, certa, troć czy łosoś.

Technika - jak łowić ryby jesienną porą

Jeżeli chcesz, aby przebywanie nad wodą skończyło się sukcesem, przynętę należy prowadzić wolno i spokojnie. W okolicach jesieni, ryby stają się bardziej powolne i spokojniejsze, dlatego zbyt szybkie prowadzenie przynęty może zakończyć się brakiem zainteresowania drapieżnika. Co zaś tyczy się techniki, jest to w dużej mierze kwestia indywidualna. Zależy bowiem od specyfiki łowiska. Na niektórych lepiej sprawdzi się ruch jednostajny, na innych lekkie podbijanie, a na jeszcze innych metoda opadu. Należy więc zrezygnować z dynamicznego prowadzenia gumy.

Jezioro, morze, rzeka - jakie techniki stosować w zależności od warunków

Osoby, które gustują w spokoju i ciszy, zazwyczaj wybierają stosunkowo kameralne miejsca zasiadek. Dobrym rozwiązaniem dla amatorów takich miejsc jest poszukanie ich nad jeziorem. Bez względu na to, czy łowić będą wędką gruntową czy spławikową, liczyć mogą na połów leszczy i płoci a także karpia. Jeżeli jednak celem połowu są okonie i szczupaki, warto pomyśleć o wędce żywcowej. Nie jest to jednak warunek konieczny, ponieważ skutecznie można polować na nie zarówno z łodzi jak i z brzegu. Jazie, leszcze, klenie i płocie łowić można na feeder i metodą na przepływankę. Wybierając się nad rzekę, najlepiej zaopatrzyć się w muchówkę, ponieważ wędkując z brzegu a także brodząc, można szykować się na lipienie, a nocą także na miętusy. Morze to natomiast opcja do połowu dorszy z kutra a także płastugi i leszcza z plaży.

Pełne wyposażenie do łowienia ryb jesienią znajdziesz w sklepach Decathlon i w naszym sklepie internetowym.

Przeczytaj także

mężczyzna w czapce i okularach przeciwsłonecznych łowiący wędką ryby

Łowienie ryb - jak zacząć, jakie są metody, na co łowić ?

Jak wygląda rekreacyjne łowienie ryb ⭐ Dowiedz się jak zacząć łowić ryby i jakie są metody połowu ✨ Sprawdź na co łowić ryby

mężczyzna w okularach przeciwsłonecznych trzymający wędkę

Zestaw dla początkującego wędkarza - jak dobrać sprzęt wędkarski

Chcesz rozpocząć swoją przygodę z wędkarstwem? Sprawdź jak dobrać sprzęt wędkarski i wędkę oraz jak skompletować swój zestaw dla początkującego.

mężczyźni łowiący ryby stojąc w łódce

Wędkarstwo podlodowe – jak łowić, akcesoria podlodowe

Wędkarstwo podlodowe wymaga od wędkarza nie tylko ubioru, ale akcesoriów podlodowych. Jakie wędki i przynęty wybrać?

mężczyzna wędkujący przy namiocie

Na co biorą karpie? Przynęty, które lubią najbardziej

Zastanawiasz się, na co biorą karpie? Jak je nęcić? Sprawdź, jaka jest odpowiednia przynęta na karpia!