kobieta strzelająca z łuku siedząc na koniu

Łucznictwo konne – co to za sport, jak trenować strzelanie na koniu?

Na czym polega łucznictwo konne? Czy ta dyscyplina jest popularna w Polsce? W jakich zawodach mogą wziąć udział zawodnicy naszego kraju? Sprawdź!

Niewiele osób w Polsce w ogóle zdaje sobie sprawę z istnienia tego sportu, choć Polacy zajmują w międzynarodowych zawodach łucznictwa konnego wysokie miejsca. Jeśli chcesz zapoznać się nieco z tą dyscypliną, zapraszamy do lektury.

Łucznictwo konne – jak ta dyscyplina sportu podbiła serca Polaków?

Jeździectwo konne jest w naszym kraju dość popularnym sportem, choć większość naszych rodaków nawet nie kojarzy nazwisk naszych najlepszych zawodników. Nie jest to bowiem dyscyplina szeroko promowana w mediach. Nie mówiąc już o łucznictwie konnym, o którym w ogóle mało kto słyszał. A szkoda, ponieważ jest to nie tylko świetny sposób na urozmaicenie jazdy na koniu, ale i dyscyplina, która liczy sobie aż 2800 lat. Z upływem lat, po rozpowszechnieniu się broni palnej, strzelanie z łuku w czasie jazdy konnej, powili zaczęło wychodzić z mody. Aż do przełomu lat 80. i 90. ubiegłego wieku, kiedy to Lajos Kassai założył swoją pierwszą szkołę współczesną, w której uczył własnej techniki łucznictwa konnego. To właśnie ten mieszkaniec Węgier przyczynił się do powrotu tego sportu na arenę międzynarodową. Prawie 10 lat później łucznictwo na koniu trafiło do Polski, jednak nasi rodacy nie stosowali technik Kassai'ego, a postawili na pełną rekonstrukcję. W roku 2007 zorganizowane zostały pierwsze w kraju oficjalne warsztaty łucznictwa konnego. Trzy lata później powołano do życia Polskie Stowarzyszenie Łucznictwa Konnego, które wprowadziło do życia nową konkurencję – Tor Polski. PSŁK organizowało również liczne zawody o randze międzynarodowej. Odbywają się one po dziś dzień. Wśród najlepszych polskich zawodników, którzy zajmują najwyższe miejsca na międzynarodowych zawodach łucznictwa na koniu, należy między innymi Norbert Kopczyński, Michał Sanczenko i Anna Sokólska, która przez wiele wiele lat była najlepszą łuczniczką konną na świecie.

kobieta trzymająca łuk siedząc na koniu

Zawody w łucznictwie konnym – na czym polegają

Zawody sportowe w konnym łucznictwie, odbywają się na torze o długości od 100 do 150 metrów. Porozstawiane są na nim tarcze, do których należy trafić strzałą jadąc konno galopem. Zależnie od konkurencji, tarcze znajdują się od 6 do 10 metrów od osi toru. Łucznicy muszą trafiać zarówno do przodu, jak i do tyłu, w bok oraz pionowo w dół. Na zawodach jeździeckich, które połączone są ze strzelectwem, wyróżnia się 4 konkurencje.

Konkurencja węgierska

Tę konkurencję stworzył wspomniany wcześniej Kassai Lajos. Rozgrywana jest ona na zawodach w Polsce i na świecie. Tor, po którym porusza się łucznik na koniu, ma 99 metrów długości. W odległości 9 metrów od osi, znajduje się obrotowa tarcza, do której należy trafić strzałą. Na przejazd w konkurencji węgierskiej przeznaczone jest 18 sekund. Łucznicy konni mają do pokonania 9 przejazdów.

Konkurencja koreańska

Konkurencja koreańska cechuje się szybkimi przejazdami oraz strzelaniem z odległości od 6 do 9 metrów. Tarcze są stosunkowo małe, więc aby osiągnąć w tej konkurencji sukces, należy intensywnie trenować celność. Na konkurencję koreańską składają się trzy podkonkurencje: Double shot, Triple shot oraz Multiple shot. Każdy z zawodników musi przejechać po dwa razy każdą konkurencję, co w sumie daje aż 6 przejazdów.

Konkurencja kabak

Konkurencja kabak, znana również jako gabak, polega na strzelaniu do tarczy, która umieszczona jest na wysokości od 8 do 20 metrów. Każdy zawodnik może oddać jeden strzał. Poza celnością, liczy się tu także styl jazdy konnej.

Tor Polski

Tor Polski to konkurencja, która stworzona została przez Polaka – Michała Choczaja. Odtwarza ona polowanie z łukiem bądź jazdę bojową. Tor, po którym poruszają się zawodnicy ma od 400 do 700 metrów. Obfituje w zakręty (co wyróżnia go spośród pozostałych) i przeszkody, które należy ominąć lub przeskoczyć. Jest to więc konkurencja niezwykle widowiskowa. Strzela się podczas niej do dużej ilości tarcz. Jest ich bowiem od 5 do nawet 12. Aby nie było za łatwo, stoją one po obu stronach szlaku. Znaleźć je można zarówno na zakrętach, jak i w dołkach, a niektóre położone są aż 50 metrów od osi. To właśnie w tej konkurencji najlepsi łucznicy konni mogą pokazywać co tak naprawdę znaczy ten sport.

Przeczytaj także

Mężczyzna w toczku i sztylpach jeżdżący konno

Co to są sztylpy i czapsy? Podobieństwa i różnice

Swoją przygodę z jeździectwem dobrze zacząć od wyposażenia do jazdy konnej. Czapsy i sztylpy jeździeckie to ochraniacze na łydki. Jakie wybrać?

koń stojący w stajni

Ile kosztuje koń? Sprawdź, ile kosztuje utrzymanie konia

Ile kosztuje koń? Sprawdź, jakim wydatkiem jest zakup własnego wierzchowca oraz ile kosztuje utrzymanie konia.

Dlaczego warto jeździć konna? Jakie są zalety tego sportu?

Dlaczego warto jeździć konno? Jakie są zalety tego sportu?

Dowiedz się jakie są zalety jazdy konnej. Jak wpływa ona na zdrowie fizyczne ale także psychiczne.

Czy jazda konna to bezpieczny sport?

Czy jazda konna to bezpieczny sport?

Dowiedz się czy jazda konna to bezpieczny sport.