Ile kilometrów ma maraton i dlaczego dokładnie tyle?
Dla biegaczy – rzecz oczywista, dla osób zaczynających swoją przygodę ze sportem – wielka zagadka. Ile kilometrów ma maraton i dlaczego nie jest to równa liczba, którą łatwo zapamiętać? Maraton to dystans liczący sobie 42,195 km. Początkowo maraton miał 40 km, jednak dystans ten zwiększono o ponad dwa kilometry podczas igrzysk w Londynie. Powodem było przesunięcie mety w pobliże miejsca, w którym trybunach siedział brytyjski król. W ten sposób obecnie wszyscy biegacze muszą pokonywać 42,195 km.
Sama nazwa “maraton” pochodzi od nazwy greckiej miejscowości. Jak zawsze w takich przypadkach, historia powstania maratonu ma swoją własną legendę. Podobno w 490 p.n.e. Grecy po zwycięskiej bitwie z Persami pod Maratonem zauważyli, że armia perska wypłynęła w kierunku bezbronnych Aten. Wtedy Grecy pobiegli do miasta, pokonując niecałe 40 km (dystans między Maratonem a Atenami wynosi 37 km), aby dotrzeć tam równo z okrętami wroga. Dzisiaj nikt nie musi ostrzegać nikogo przed atakiem wroga, ale pokonanie maratonu stało się wyczynem, którym chce się pochwalić większość biegaczy. Chociaż raz w życiu!
Maraton można przebiec w czasie od dwóch do czterech godzin. Rekord świata należy do Kenijczyka Eliuda Kipchoge, który w 2018 roku w Berlinie uzyskał czas 2:01.39. Rok później złamał tę magiczną barierę dwóch godzin i osiągnął czas 1:59:40, jednak organizacja World Athletics nie uznała tego za oficjalny wynik, ponieważ został uzyskany na specjalnych warunkach.