Kobieta wykonująca masaż balijski kobiecie

Masaż balijski – na czym polega? Wskazania i korzyści

Masaż balijski to połączenie aromaterapii, akupresury oraz refleksologii. Na czym polega? Jakie techniki się stosuje? Sprawdź!

Chcesz się odprężyć, zadbać o kondycję skóry oraz zredukować napięcie mięśniowe? Dobrym wyborem będzie masaż balijski. Jak wygląda? Jakie korzyści niesie i dla kogo będzie odpowiedni? Oto czym jest masaż balijski i wszystko, co warto o nim wiedzieć.

Masaż balijski – co to? 

Masaż balijski pochodzi z Indonezji, a konkretnie z wyspy Bali. Zgodnie z legendą, sztukę jego wykonywania przekazała Lakshmi, czyli bogini dobrobytu, bogactwa, szczęścia i piękna. Miała ona cztery ramiona, które odgrywały niebagatelną rolę w trakcie zabiegu.

Początkowo, wykonując masaż na Bali, wykorzystywano techniki balijskie i jawajskie, uzyskując orientalny, indonezyjski system uzdrawiania, poprzez głębokie oddziaływanie dłoni, akupresury, refleksologii oraz elementów jogi. Sprawia on, że głębokie warstwy mięśni się rozluźniają, a organizm wprowadzany jest w stan harmonii. W trakcie zabiegów korzystano również z przypraw oraz korzeni roślin, które działały uspokajająco i rozgrzewająco. Jest to intensywny rodzaj masażu, który oferuje uzdrowicielski i odprężający efekt.

Masażystka masująca leżącego mężczyzne

Techniki masażu balijskiego

Podczas masażu balijskiego wykorzystuje się różne techniki.

Akupresura – polega na wywieraniu nacisku na określone punkty ciała, by stymulować przepływ energii i uwalniać napięcia. Dzięki temu możliwe jest rozluźnienie mięśni i poprawa krążenia krwi.

Rozcieranie i ugniatanie – używając dłoni, kciuków lub pięści, rozciera się i ugniata mięśnie, pracując głęboko na tkankach. Takie masowanie pozwala rozluźnić mięśnie i eliminuje bóle pleców oraz karku.

Rozciąganie – delikatne rozciąganie różnych partii ciała, dzięki czemu zwiększa się zakres ruchu w stawach i rozluźnia mięśnie. Łagodzi to sztywność i sprzyja relaksowi.

Refleksoterapia – jest to masaż stóp, dłoni lub uszu, oparty na teorii, że określone punkty na tych częściach ciała są połączone z organami wewnętrznymi. Wspiera równowagę energetyczną w ciele.

Gładzenie – długie, płynne ruchy wykonywane dłońmi, które mają uspokajający efekt. Pozwalają zmniejszyć stres, poprawiają krążenie limfy i krwi oraz wprowadzają w stan relaksacji.

Aromaterapia – stosuje się olejki eteryczne, które pomagają się zrelaksować lub pobudzić, w zależności od wybranego zapachu.

Tapping – delikatne oklepywanie opuszkami palców lub dłonią, by stymulować układ nerwowy, co energetyzuje ciało.

Uciskanie dłońmi i łokciami – tutaj wykorzystuje się ciężar ciała masażysty do głębokiego ucisku na większe partie mięśniowe, co uwalnia napięcia. 

Masaż punktów energetycznych – masaż skupia się na punktach witalnych, które wpływają na przepływ energii w organizmie. Przywraca to równowagę energetyczną.

Techniki rozgrzewające – tarcie oraz uciskanie w szybkim tempie odpręża i poprawia elastyczność tkanek.

Na czym polega masaż balijski? Przebieg 

Masaż relaksacyjny zazwyczaj odbywa się w zacisznym miejscu, przy dźwiękach relaksacyjnej muzyki. Często stosuje się aromaterapię, by wprowadzić atmosferę, która sprzyja odprężaniu się. Masowana osoba kładzie się w pozycji leżącej na łóżku do masażu, najczęściej nago z ręcznikiem dla większego komfortu.

Rytuał rozpoczyna się od delikatnych ruchów głaskania i wcierania olejków. Pomaga to rozgrzać skórę i przygotować ciało do dalszych etapów. Następnie przechodzi się do głębszych technik, takich jak uciskanie, ugniatanie, rolowanie oraz rozciąganie mięśni, przy okazji stymulując punkty energetyczne. Masaż obejmuje wszystkie partie ciała, czyli stopy, nogi, ramiona, plecy, kark, głowę, twarz i dłonie. Na koniec wykonywane są delikatne, relaksacyjne ruchy, by uspokoić ciało i zakończyć sesję.

Osoba masująca plecy kobiecie leżącej na macie

Co daje masaż balijski?

Balijski masaż niesie ze sobą wiele korzyści. Jako holistyczny rytuał, wpływa całościowo na ludzki organizm, pomagając odzyskać siły fizyczne i poprawić nastrój. Oto jego zalety:

– głębokie relaksowanie się,
– niwelacja stresu i napięcia mięśni,
– zmniejszenie uczucia zmęczenia,
– wsparcie w radzeniu sobie z bezsennością,
– poprawa sprawności ruchowej,
– redukcja bólu pleców, barków i szyi,
– oczyszczenie organizmu,
– lepsze krążenie oraz praca układu limfatycznego,
– unormowanie przemiany materii,
– regulacja układu hormonalnego,
– nawilżenie, odżywienie i wygładzenie skóry,
– redukcja cellulitu,
– poprawa nastroju,
– łagodzenie bólów głowy i migreny,
– wyciszenie emocji i równowaga wewnętrzna.

Masaż bali – wskazania i przeciwwskazania

Masaż balijski można polecić przede wszystkim osobom, które są przemęczone i żyją w przewlekłym stresie. Sprawdzi się także u tych, którzy narzekają na częste bóle głowy, w tym migrenowe. To także dobry pomysł dla osób, które mają problemy z zasypianiem lub śpią mało z powodu bezsenności. Masaż będzie też stanowić wsparcie dla cierpiących na spadki nastroju, spędzających wiele godzin w pozycji siedzącej i sportowców, którzy przeciążyli mięśnie. Warto też się nim zainteresować, jeśli masz bóle kręgosłupa lub jesteś po kontuzji kończyn.

Choć zabieg ten wpływa pozytywnie na ciało i umysł, nie wszyscy mogą się na niego wybrać. Przeciwwskazania do masażu obejmują:

– świeże złamania (w tym także te zrośnięte),
– nowotwory,
– schorzenia układu krążenia,
– świeże rany i problemy ze skórą,
– ciąża,
– miesiączka,
– hemofilia,
– zakażenia wirusowe i bakteryjne.

Kobieta masująca kobiecie głowę

Jak często można chodzić na masaż balijski?

Jeśli Twoim celem jest głównie relaks i redukcja stresu, możesz wybierać się na masaż raz w tygodniu lub co dwa tygodnie. Dzięki temu regularnie obniżysz napięcie w ciele. W przypadku intensywnej aktywności fizycznej na masaż można się zapisać raz w tygodniu, by poprawić krążenie krwi i przyspieszyć regenerację. Jeśli chcesz leczyć przewlekłe dolegliwości, terapeuta może Ci zalecić sesje początkowo nawet 2-3 razy w tygodniu, a potem nieco rzadsze wizyty, raz na tydzień lub miesiąc.

Pamiętaj, aby dać organizmowi czas na regenerację po masażu balijskim. Jest on głęboki i intensywny, dlatego też może powodować lekkie bóle mięśniowe, które ustąpią po 1-2 dniach.

Masaż balijski – jak się przygotować?

Zanim umówisz się na sesję, pamiętaj, aby sprawdzić, czy w danym miejscu są certyfikowane masażystki z Bali lub masażyści. Profesjonalizm oraz spełnianie standardów higieny i bezpieczeństwa to podstawa. Przed rozpoczęciem masażu zostanie przeprowadzony z Tobą krótki wywiad, podczas którego możesz wyrazić swoje preferencje oraz poinformować o ewentualnych problemach zdrowotnych, które mogą mieć wpływ na zabieg.

Godzinę przed masażem zjedz lekki posiłek, by uniknąć głodu. Upewnij się też, że jesteś dobrze nawodniony. Przed samą sesją spróbuj się zrelaksować i uspokoić myśli. Pomoże Ci to osiągnąć pełne korzyści z masażu.

Masaż balijski to holistyczna technika, która przynosi mnóstwo korzyści dla zdrowia ciała i ducha oraz głęboki relaks. Pamiętaj, aby odpowiednio się do niego przygotować, a po sesji dać sobie czas na odpoczynek. 

Przeczytaj także:

Kobieta wykonująca masaż lomi lomi twarzy młodej dziewczynie

Hawajski masaż lomi lomi – na czym polega? Jakie są efekty?

Interesuje Cię hawajski masaż lomi lomi? Jak wpływa na ciało? Czy warto się na niego wybrać? Sprawdź, na czym polega masaż z wysp hawajskich.

Masażysta wykonujący masaż sportowy pleców młodemu mężczyźnie

Masaż sportowy – na czym polega, jakie są wskazania i techniki?

Masaż klasyczny i masaż sportowy wspomagają rehabilitację. Jak je wykonywać, by leczyć kontuzje i pomóc sobie w treningu i sporcie? Sprawdź techniki.

Osoba wykonująca masaż kobido młodej kobiecie

Masaż Kobido – czym jest japoński lifting twarzy?

Chcesz wybrać się na masaż Kobido? Jakie techniki są stosowane i co dają? Sprawdź, jak się przygotować na japoński masaż twarzy.

Kobieta wykonująca masaż tajski kobiecie

Na czym polega masaż tajski? Efekty i przeciwwskazania

Odkryj, na czym polega masaż tajski – unikalne połączenie akupresury i jogi, które przynosi relaksacyjne efekty. Sprawdź techniki i przeciwwskazania!

Osoba wykonująca drenaż limfatyczny dłoni

Drenaż limfatyczny – na czym polega masaż limfatyczny na obrzęki

Drenaż limfatyczny to specjalny rodzaj masażu, który pobudza krążenie limfy. Zmniejsza obrzęki i cellulit. Sprawdź, jak działa.