Kobieta leżąca z wyciągniętymi rękami za głową na macie ćwicząca metodę fukutsudzi

Metoda Fukutsudzi – na czym polega? Co daje?

Metoda Fukutsudzi to japońskie ćwiczenie odchudzające, zapewniające płaski brzuch. Zapobiega też bólom kręgosłupa. Na czym polega? Sprawdź!

Chcesz zmniejszyć obwód brzucha i zarazem pozbyć się bólu kręgosłupa? Sprawdź metodę Fukutsudzi. Nie jest ona czasochłonna i nie wymaga specjalistycznych akcesoriów. Oto wszystko, co warto o niej wiedzieć.

Na czym polega metoda Fukutsudzi?

Metoda Fukutsudzi została opracowana przez doktora Toshiki Fukutsudzi, japońskiego fizjoterapeutę. Zaobserwował on, że u osób otyłych występuje nieprawidłowe położenie miednicy względem kręgosłupa. Przez to brzuch jest wypięty w przód i wydaje się większy, niż jest w rzeczywistości. Opracował on więc ćwiczenie, które koryguje położenie miednicy. Kiedy wróci ona do prawidłowej pozycji, napną się mięśnie brzucha, przez co stanie się on bardziej płaski i mniejszy. 

Dodatkowo metoda tego fizjoterapeuty pomaga rozluźnić mięśnie pleców i przywraca fizjologiczne krzywizny kręgosłupa. Pozwala to usunąć ból krzyża oraz pozbyć się napięcia w lędźwiowym odcinku. Ćwiczenie trwa zaledwie około 5-10 minut, więc łatwo można wpleść je w swój codzienny harmonogram trzy razy w tygodniu. Jest także proste do wykonania, nie wymaga ani specjalnego sprzętu, czy umiejętności, więc jest dostępne dla osób o różnym poziomie sprawności. 

Mężczyzna leżący na macie ćwiczący oddychanie

Metoda Fukutsudzi – efekty

Przy dłuższym praktykowaniu metody, pierwsze efekty pojawią się już po kilku tygodniach. Będzie to nie tylko mniejszy obwód pasa, ale także redukcja bólu pleców, poprawa elastyczności i mniejszy stres. Układanie się w spokojnej pozycji na kilka minut pomaga rozluźnić ciało i umysł, co może być korzystne dla osób zabieganych i zestresowanych. Ćwiczenie pomaga też lepiej zrozumieć, jak układa się ciało, co może poprawić świadomość postawy i ruchu na co dzień. Warto pamiętać, że metoda nie spowoduje utraty tkanki tłuszczowej, natomiast pozwoli wysmuklić sylwetkę przez wyrównanie położenia miednicy w stosunku do kręgosłupa.

Dla kogo japońskie ćwiczenia na brzuch?

Metoda jest przede wszystkim dla tych osób, które chcą pozbyć się wystającego brzucha. Niezależnie od tego, czy ma się małą nadwagę, czy jest się otyłym, waga nie ma dużego znaczenia w kontekście efektywności ćwiczenia. Metoda sprawdzi się także u tych, którzy chcą poprawić postawę ciała i ukształtować sylwetkę tak, by optycznie ją wysmuklić. Do tego też, jak już było wspomniane, pozwala zniwelować ból lędźwi. 

Para zwijająca matę do ćwiczeń

Metoda Fukutsudzi – przeciwwskazania

Japońskie ćwiczenie odchudzające nie jest dla osób, które mają zdiagnozowane poważne wady kręgosłupa lub zwyrodnienia stawów. Podobnie w przypadku tych, które walczą z mocnymi bólami pleców o niewiadomym pochodzeniu. Oprócz tego ćwiczenie nie jest odpowiednie dla osób, które mają:

– świeże urazy lub stany zapalne w okolicy pleców, miednicy lub kończyn dolnych,
– osteoporozę,
– problemy z krążeniem,
– problemy z oddychaniem.

Co jest potrzebne w ćwiczeniu Fukutsudzi?

Do wykonywania ćwiczenia potrzebne będzie niewiele. Najważniejszy jest zrolowany ręcznik na przykład gruby, kąpielowy. Należy go zwinąć w ciasny rulon o średnicy około 7-10 cm i zabezpieczyć gumką lub cienkim sznurkiem, aby nie mógł się rozwinąć. Oprócz tego niezbędna będzie płaska, twarda powierzchnia. Tutaj sprawdzi się podłoga. Możesz rozłożyć cienką matę do jogi, aby zapewnić sobie nieco większy komfort. Unikaj miękkich powierzchni, takich jak łóżko. 

Japoński sposób na płaski brzuch – jak wygląda ćwiczenie?

Usiądź na podłodze z wyprostowanymi nogami przed sobą. Zwiń ręcznik i przyłóż do odcinka lędźwiowego mniej więcej na wysokości pępka. Trzymając go, przejdź do leżenia. W takiej pozycji nogi są cały czas wyprostowane. Pięty powinny być lekko skierowane na zewnątrz, a duże palce u stóp stykać się ze sobą. Spokojnym ruchem przenieś wyprostowane ramiona za siebie i połóż je odwrócone na podłodze tak, aby małe palce u dłoni się ze sobą stykały, a kciuki były na zewnątrz. 

Staraj się leżeć swobodnie, bez napinania mięśni. Koncentruj się przede wszystkim na oddechu. Po upływie 5-10 minut, przenieś ręce powoli do przodu i wyjmij spod pleców ręcznik. Przetocz się na bok, podciągnij kolana do brzucha i wstań do góry. Pamiętaj, aby nie podrywać się dynamicznie lub nie szarpać, gdyż może się to skończyć naderwaniem mięśni.

Podczas wykonywania ćwiczenia pamiętaj, aby ręcznik dokładnie przylegał do lędźwi. Unikaj napinania mięśni, oddychając powoli i głęboko oraz starając się rozluźnić całe ciało. Stopniowo zwiększaj czas trwania ćwiczenia. Możesz zacząć od 2-3 minut i stopniowo wydłużać do 5-10. Jeśli poczujesz zawroty głowy lub ból, przerwij ćwiczenie. 

Metoda Fukutsudzi to prosty sposób na poprawę postawy i zmniejszenie obwodu w pasie. Choć nie spala kalorii, regularne stosowanie tej techniki może wizualnie wysmuklić talię, poprawiając proporcje ciała. Warto ją sprawdzić, szczególnie jeśli masz problem z kręgosłupem lub chcesz spłaszczyć brzuch.

Przeczytaj także:

Mężczyzna w odzieży do jogi przygotowujący się do wykonania Hamsasany pozycji łabędzia w jodze

Joga – pozycja łabędzia (Hamsasana). Jak wykonać tę sekwencję jogi?

Pozycja łabędzia, Hamsasana, to asana z jogi, która pozwala dobrze się rozciągnąć. Jak ją wykonać? O czym pamiętać przy tej pozycji jogi? Sprawdź!

Kobieta praktykująca jogę w pracy na krześle przy biurku

Joga na krześle – jak praktykować jogę na siedząco? Wskazówki

Czy joga przy biurku jest możliwa? Owszem! Nawet siedząc na krześle, można ćwiczyć. O czym pamiętać? Jak wygląda joga na siedząco? Oto porady.

Kobieta w odzieży do jogi wykonująca na macie Kurmasanę pozycję żółwia w jodze

Joga – pozycja żółwia (Kurmasana). Jak ją poprawnie wykonać?

Pozycja żółwia, czyli Kurmasana, to niezwykle ciekawa asana. Dowiedz się, jak ją poprawnie wykonywać.

Kobieta w legginsach do jogi wykonująca pozycję szczeniaka Uttana Shishosanę na macie do jogi

Joga – pozycja szczeniaka (Uttana Shishosana)

Pozycja szczeniaka w jodze, czyli Uttana Shishosana, to pozycja jogi odmiany vinyasa. Sprawdź, jak ją wykonać.

Kobiety w odzieży do jogi wykonujące Marjaryasanę pozycję kota na macie w plenerze

Joga – pozycja kota (Marjaryasana). Poznaj jej niesamowite właściwości

Joga – pozycja kota (Marjaryasana). Poznaj jej niesamowite właściwości