pomieszczenie z akcesoriami do ćwiczeń

Historia Josepha Pilatesa - jak powstały zasady? Metody treningu dla ciała i umysłu, zwane pilatesem

Na czym polega trening pilates? Jak Joseph Pilates, cyrkowiec i bokser, który chciał zostać gimnastykiem, stworzył metodę aktywacji mięśni głębokich.

Pilates to metoda treningu, którą dziś zna większość osób interesujących się sportem i szeroko pojętym fitnessem. Jej zasady bliskie są zarówno zawodowym sportowcom, jak i miłośnikom aktywności fizycznej na całym świecie. Niewiele osób wie, że do powstania tej metody przyczynił się pobyt w obozie dla internowanych w czasie I Wojny Światowej jeńców i... koty. Historia pilatesu jest niezwykle ciekawa i wręcz niewiarygodna. Jeśli chcesz ją poznać, zapraszamy do zapoznania się z dalszą częścią tego artykułu.

Joseph Pilates - historia twórcy zasad metody ćwiczeń pilates

Joseph Pilates urodził się w Niemczech, a dokładniej w Mӧnchengladbach - miejscowości położonej w pobliżu Düsseldorfu, w roku 1883 (choć inne źródła podają, że był to rok 1880). Należał do dzieci bardzo chorowitych. Cierpiał na reumatyzm, krzywicę i astmę. Choroby przewlekłe nie przeszkodziły mu jednak w aktywnym życiu. Młody Pilates czynnie uprawiał gimnastykę i kulturystykę. Marzył o zostaniu zawodowym gimnastykiem. W wieku 14 lat praca z ciałem zaowocowała ciekawym zajęciem. Jako, że mięśnie, które rozwinęły się w skutek efektywnych treningów, były niezwykle okazałe, nastolatek pozował do rysunków anatomicznych. To chorowite dziecko, które cierpiało na astmę i inne choroby przewlekłe, tak bardzo wzmocniło swój układ ruchu i pozostałe mięśnie, że zostało zawodowym sportowcem. Hobbystycznie uprawiał on m.in. jazdę na nartach, nurkowanie oraz gimnastykę, zawodowo został natomiast cyrkowcem. W 1912 roku Pilates podróżował po Anglii, gdzie podejmował się różnych zajęć. Wszystkie oparte były oczywiście o aktywność fizyczną. Młody Joseph występował w cyrku, był zawodowym bokserem a także nauczał służby Scotland Yardu samoobrony. Interesowała go szeroko pojęta filozofia Wschodu - od medytacji Zen, po jogę, co wyraźnie widać w metodzie jego ćwiczeń. Nie wiadomo, jak potoczyłaby się jego przyszłość, gdyby nie został on w internowany do obozu w 1914 roku.

mężczyzna trenujący pilates na macie do ćwiczeń

Internowanie - pobyt w obozie początkiem powstania metody pilates

W czasie, gdy wybuchła I Wojna Światowa, młody Joseph wraz ze swoją trupą cyrkową, przemierzał tereny Anglii. Jako, że był on Niemcem, szybko został aresztowany i zamknięty w obozie dla jeńców. Zamiast stracić zapał do ćwiczeń, kontynuował treningi, zachęcając do nich także współwięźniów. Nawet w niewoli propagował on aktywność fizyczną, co sprawiło, że współosadzeni nabrali nie tylko siły, ale i zdrowia. Według dostępnych informacji, Joseph Pilates i aktywne pod jego wpływem osoby, uniknęli zachorowania na grypę, gdy w obozie wybuchła jej epidemia. Był to rok 1918, w którym nie znano jeszcze siły, z jaką ruch wpływa na stan zdrowia człowieka. Można więc śmiało powiedzieć, że młody Joseph był swego rodzaju wizjonerem. Spośród tysięcy zmarłych na grypę więźniów obozu jenieckiego, nie było żadnych trenujących z Pilatesem.

Koniec wojny sprawił, że Joseph przeniesiony został do innego obozu, znajdującego się na brytyjskiej wyspie Man. W tamtejszym szpitalu pracował jako sanitariusz i pomoc medyczna dla rannych pacjentów. W wolnym czasie obserwował on koty, dzięki którym w jego głowie zaświtała pewna myśl - skoro zwierzętom tym rozciąganie ciała daje siłę i zwinność, być może metoda ta sprawdzi się także wśród ludzi. Zaczął więc przerabiać łóżka szpitalne, uzupełniając je o system sprężyn, którymi regulował ułożenie urządzenia, w celu rehabilitowania chorych żołnierzy. Metoda Pilatesa okazała się niezwykle skuteczna. Pomagała przywracać rannych do zdrowia, dlatego po wojnie Pilates rozwijał i jeszcze szerzej propagował swoją metodę w ojczyźnie, do której wrócił po odzyskaniu wolności.

Pierwsze studio do treningu pilates - balet, fitness i gwiazdy Hollywood

Marcie Graham, Hanya Holm, Rudolf von Laban i George Balanchine to nazwiska, które w świecie baletu należały i wciąż należą do niezwykle znanych. To właśnie oni sprawili, że metoda Pilatesa rozpowszechniła się wśród tancerzy baletowych. Jej założenia brali oni pod uwagę tworząc własne programy treningowe. Sława, jaką Joseph Pilates zaczął cieszyć się w Niemczech, zaowocowała propozycją pracy ze strony rządu. Sportowiec poproszony został o szkolenie nowej armii niemieckiej. Prawdopodobnie to wydarzenie przyczyniło się do podjęcia radykalnej decyzji o przeprowadzce za ocean. W 1926 roku Pilates wyemigrował do Stanów Zjednoczonych. Podczas podróży poznał on pielęgniarkę, Clarę, z którą wkrótce się ożenił. Żona podzielała pasję męża do aktywności opartej o anatomię ciała, dlatego wraz z nim w budynku New York City Ballet, założyła swój pierwszy zakład gimnastyki. Zajęcia znane były ówcześnie pod hasłem contrology. Po chwili kontrologię u państwa Pilates, trenowali tancerze, sportowcy i znani aktorzy. Zajęcia odbywały się na specjalnie skonstruowanych przez małżeństwo urządzeniach, pierwowzorach dzisiejszych reformerów. Joseph Pilates zmarł w 1967 roku. Aż do śmierci, nawet w zaawansowanym wieku, zajmował się kontrologią i konstruowaniem maszyn do ćwiczeń. Gdy zmarł, Klara kontynuowała nauczanie ich wspólnej metody trenowania przez kolejne 10 lat, aż do swojej śmierci. Wyszkoliła w tym czasie następców i spadkobierców tej wspaniałej aktywności fizycznej, która dziś należy do najbardziej znanych i polecanych metod treningowych na świecie.

Ćwiczenie pilatesu przynosi niezwykle dużo korzyści zdrowotnych, więc jeżeli jeszcze nie spróbowałeś, polecami Ci tę formę aktywności fizycznej. W ofercie sklepów Decathlon, jak i w naszym sklepie internetowym znajdziesz niezbędne wyposażenie, w tym m.in.: wygodną odzież do treningów, maty do pilatesu oraz akcesoria fitness.

Przeczytaj także:

Pilates - efekty ćwiczeń rozciągających

Pilates - efekty ćwiczeń rozciągających

Ćwiczenia pilates ⭐ Poznaj ćwiczenia rozciągające, aby wzmacniać kręgosłup, które pozwalają m.in. wyrzeźbić smukłą sylwetkę ⭐ Sprawdź

kobieta w odzieży sportowej trenująca pilates  na macie do ćwiczeń

Trening pilates - zestaw ćwiczeń na płaski brzuch i boczki

Pilates na brzuch: zestaw ćwiczeń na mięśnie głębokie i poprzeczne, które wykonywać może każda zdrowa osoba. Zapraszamy na trening na płaski brzuch

kobieta trenująca pilates na macie do pilatesu

Pilates dla początkujących – czy warto zacząć trenować?

Dlaczego warto ćwiczyć pilates w domu? Na czym polega trening pilates dla kobiety w ciąży? Sprawdź nasz zestaw ćwiczeń pilates dla początkujących!

kobieta wykonująca ćwiczenia na macie

Pilates - co to i na czym polega trening?

Pilates to ćwiczenia, które wpływają na poprawę nastroju, angażują wszystkie partie ciała, a także wzmacniają kręgosłup i rozciągają mięśnie.