Kobieta masujaca dłoń na miłeczce stosująca metodę pnf

Metoda PNF – na czym polega ten rodzaj rehabilitacji? Sprawdź, kiedy wykorzystywać ćwiczenia PNF

Metoda PNF, czyli inaczej proprioceptywne nerwowo-mięśniowe torowanie, to specjalny rodzaj rehabilitacji bez bólu. Sprawdź, jak działa i na czym poleg

Metoda rehabilitacji PNF (z angielskiego proprioceptive neuromuscular facilitation) to specjalny rodzaj kinezyterapii, który zakłada bezbolesny i w pełni naturalny sposób ćwiczenia i powracania do sprawności. Tę metodę fizjoterapii wykorzystuje się głównie w schorzeniach neurologicznych i ortopedycznych, które znacznie ograniczają ruchomość ciała. Dowiedz się, czym dokładnie jest metoda PNF, na czym polega i jakie są jej podstawowe założenia. Poznaj także efekty, jakie może nieść.

Terapia PNF – co to jest? Na czym polega?

Metoda terapii PNF stworzona została z myślą o pacjentach, którzy cierpią na mózgowe porażenie dziecięce. Dziś wykorzystywana jest w leczeniu wszelkich zaburzeń w obrębie mięśniowo-kostnym. Jej zadaniem jest poprawienie jakości życia pacjenta poprzez ułatwienie mu wykonywania codziennych czynności i doprowadzenia do jak największej możliwej samodzielności. Pionierami w stosowaniu PNF byli Herman Kabat, Dorota Voss i Maggie Knott.

Terapia PNF w dużym skrócie polega na stymulowaniu receptorów ruchu przez terapeutę i wypracowywaniu różnych pozycji ciała, co z kolei przekłada się na tworzenie nowego wzorca ruchowego u pacjenta. PNF rehabilitacja ma za zadanie usprawnić reakcję zwrotną od układu nerwowego. 

W języku polskim skrót PNF rozwijamy następująco: proprioceptywne nerwowo-mięśniowe torowanie ruchu, co oznacza kolejno:

proprioceptywne – czyli stymulujące główne receptory ruchu,
nerwowo-mięśniowe – działa przy zaangażowaniu wspólnych części dla mięśni i nerwów,
torowanie ruchu – czyli inaczej ułatwienie; ma działać poprzez wzbudzanie motywacji w pacjencie i nauki z pomocą określonych technik funkcjonalnych wzorców ruchu.

Można ją także tłumaczyć jako reedukację nerwowo-mięśniową. Terapia ta skupia się na wydobyciu najmocniejszych stron pacjenta i pracy bez bólu. Ma na celu nauczenie na nowo utraconych funkcji i wzorców ruchowych. Bardzo ważne jest w niej kontakt fizyczny z terapeutą – jego właściwy chwyt ma nakierować pacjenta i pomóc mu w wykonywaniu określonego ruchu. Równie istotny jest opór, który wywiera terapeuta na pacjenta, by uświadomić mu tor ruchu, a także rozciąganie mięśni czy pobudzanie ich skurczów. Do praktykowania metody nie trzeba stosować specjalistycznych sprzętów. Na pewno jednak warto wyposażyć się w odpowiednią matę do ćwiczeń.

Mężczyzna siedzący na fotelu z poduszką masująca pod plecami

Metoda PNF – wskazania, przeciwwskazania

PNF wykorzystuje się w różnych schorzeniach, które wywołują zaburzenia umiejętności ruchowych. Należą do nich między innymi:

– mózgowe porażenie dziecięce,
– urazy rdzenia kręgowego,
– choroba Parkinsona,
– udary mózgu,
– stwardnienie rozsiane, stwardnienie zanikowe boczne,
– po wszczepieniu endoprotezy biodra lub kolana,
– wady postawy (na przykład skolioza),
– przy zaburzeniach oddychania, żucia i przełykania,
– po wszelkich złamaniach i poważniejszych kontuzjach.

Co w przypadku przeciwwskazań?
Tak naprawdę PNF fizjoterapię wspiera w niemal każdym urazie wymagającym usprawnienia narządów ruchu, więc przeciwwskazań tak naprawdę nie ma. Jedynym utrudnieniem może być praca z pacjentem, który nie nawiązuje wystarczającego kontaktu z fizjoterapeutą – jest to konieczne podczas nauki wykonywania czynności ruchowych. Jako przeciwwskazanie można wymienić także stan wymagający hospitalizacji pacjenta, wysoka gorączka i silne stany zapalne w organizmie.

Mężczyzna rolujący nogę rollerem

Rehabilitacja metodą PNF – efekty i zalety

Terapia metodą PNF ma na celu po pierwsze odpowiadać na potrzeby zgłaszane przez pacjenta, ale również uczyć od nowa prawidłowych wzorców ruchu organizmu bez obaw o wystąpienie bólu. Terapeuta skupia się na nieuszkodzonych częściach ciała, choć jednocześnie stara się szukać przyczyn jego ograniczeń. Nie robi jednak niczego na siłę, pacjent więc nie odczuwa podczas terapii dyskomfortu i dolegliwości bólowych. PNF ćwiczenia aktywizują mięśnie należące do tego samego łańcucha mięśniowego, dzięki czemu słabsze obszary ciała wspierane są przez te mocniejsze.

Terapia PNF to metoda kompleksowej kinezyterapii, która skutkuje:

– odtworzeniem utraconych funkcji ruchu i zwiększeniem ich zakresu,
– zredukowaniem napięcia mięśniowego,
– poprawą koordynacji ruchowej oraz równowagi ciała,
– zwiększeniem siły mięśni,
– zwiększeniem pewności siebie pacjenta i motywacją do dalszej rehabilitacji.

Jest to metoda, która świetnie sprawdzi się w rehabilitacji pacjentów z zaburzeniami w obrębie układu kostno-mięśniowego różnego pochodzenia. Warto więc spróbować jej skuteczności.

Metoda PNF – wzorce ruchowe i techniki

W PNF wyróżnia się dwa schematy ruchowe: z odwiedzenia i z przywiedzenia. Każdy z nich zawiera w sobie wzorce, które określa się za pomocą ustalenia położenia danej kończyny i ustawienia jej stawów. I tak na przykład w kończynie górnej mamy do czynienia z trzema początkowymi i trzema końcowymi wzorcami ruchu. 

Mówiąc dalej o PNF, techniki jego wykonywania to kolejny ważny punkt. Możemy mówić o trzech głównych technikach:

agonistycznych (działających wyłącznie na daną grupę mięśni, która zaangażowana jest w ruch),
antagonistycznych (oddziałujące nie tylko na tę grupę mięśni, która wykonuje ruch, ale także na mięśnie jej przeciwne),
rozluźniających (mają za zadanie rozluźnić mięśnie, zmniejszyć ich napięcie i zwiększyć zakres ich ruchu).

Koncepcja PNF to metoda mająca usprawniać układ ruchu pacjenta, by poprawić jakość jego życia codziennego. Proces usprawniania jest zgodny z potrzebami pacjenta, opiera się na technikach uczących prawidłowych wzorców ruchowych i odbywa się bezboleśnie przy współpracy z terapeutą. To sposób na powrót do pewnego poziomu sprawności, bez bólu i dyskomfortu.

Przeczytaj także:

Kobieta leżąca z wyciągniętymi rękami za głową na macie ćwicząca metodę fukutsudzi

Metoda Fukutsudzi – na czym polega? Co daje?

Metoda Fukutsudzi to japońskie ćwiczenie odchudzające, zapewniające płaski brzuch. Zapobiega też bólom kręgosłupa. Na czym polega? Sprawdź!

Grupa biegaczy którzy wprawdzili tapering czyli trucht po mieście przed biegami

Tapering – czym jest i jak wykonać ostatni trening przed zawodami?

Czym jest tapering i jak trenować kilka dni przed startem w zawodach czy maratonie? Trening przed startem biegowym.

Kobieta wykonująca ćwiczenia na nietrzymanie moczu na macie

Jakie ćwiczenia na nietrzymanie moczu? Ćwiczenia mięśni Kegla

Ćwiczenia mięśni Kegla, czyli mięśni dna miednicy, to skuteczne ćwiczenia na nietrzymanie moczu. Warto zadbać o trening mięśni głębokich.

Mężczyzna w odzieży do jogi przygotowujący się do wykonania Hamsasany pozycji łabędzia w jodze

Joga – pozycja łabędzia (Hamsasana). Jak wykonać tę sekwencję jogi?

Pozycja łabędzia, Hamsasana, to asana z jogi, która pozwala dobrze się rozciągnąć. Jak ją wykonać? O czym pamiętać przy tej pozycji jogi? Sprawdź!

Kobieta w stroju sportowym siedząca na macie na plaży patrząca w morze praktykująca metodę wim hofa

Wim Hof – metoda, która poprawia jakość życia

Metoda Wima Hofa to przede wszystkim technika oddechowa i ekspozycja na zimno. Jak to działa? Sprawdź, co opracował Wim Hof.