Terapia PNF – co to jest? Na czym polega?
Metoda terapii PNF stworzona została z myślą o pacjentach, którzy cierpią na mózgowe porażenie dziecięce. Dziś wykorzystywana jest w leczeniu wszelkich zaburzeń w obrębie mięśniowo-kostnym. Jej zadaniem jest poprawienie jakości życia pacjenta poprzez ułatwienie mu wykonywania codziennych czynności i doprowadzenia do jak największej możliwej samodzielności. Pionierami w stosowaniu PNF byli Herman Kabat, Dorota Voss i Maggie Knott.
Terapia PNF w dużym skrócie polega na stymulowaniu receptorów ruchu przez terapeutę i wypracowywaniu różnych pozycji ciała, co z kolei przekłada się na tworzenie nowego wzorca ruchowego u pacjenta. PNF rehabilitacja ma za zadanie usprawnić reakcję zwrotną od układu nerwowego.
W języku polskim skrót PNF rozwijamy następująco: proprioceptywne nerwowo-mięśniowe torowanie ruchu, co oznacza kolejno:
– proprioceptywne – czyli stymulujące główne receptory ruchu,
– nerwowo-mięśniowe – działa przy zaangażowaniu wspólnych części dla mięśni i nerwów,
– torowanie ruchu – czyli inaczej ułatwienie; ma działać poprzez wzbudzanie motywacji w pacjencie i nauki z pomocą określonych technik funkcjonalnych wzorców ruchu.
Można ją także tłumaczyć jako reedukację nerwowo-mięśniową. Terapia ta skupia się na wydobyciu najmocniejszych stron pacjenta i pracy bez bólu. Ma na celu nauczenie na nowo utraconych funkcji i wzorców ruchowych. Bardzo ważne jest w niej kontakt fizyczny z terapeutą – jego właściwy chwyt ma nakierować pacjenta i pomóc mu w wykonywaniu określonego ruchu. Równie istotny jest opór, który wywiera terapeuta na pacjenta, by uświadomić mu tor ruchu, a także rozciąganie mięśni czy pobudzanie ich skurczów. Do praktykowania metody nie trzeba stosować specjalistycznych sprzętów. Na pewno jednak warto wyposażyć się w odpowiednią matę do ćwiczeń.