kobieta siedząca na ziemi  w butach do biegania

Jak zmotywować się do biegania? Sprawdzone sposoby zwiększające motywację do biegania!

Motywacja do biegania - jak ją znaleźć? Jak zmotywować się do biegania w deszczowe albo upalne dni? Sprawdź nasze triki na biegową motywację!

Za zimno, za ciepło, deszcz za oknem albo brak czasu… Zazwyczaj łatwo jest nam znaleźć wymówkę, która przykrywa brak motywacji do biegania. Jeśli jednak postanowiliśmy trenować, to trzeba zrobić wszystko, żeby tę motywację znaleźć! Tylko jak to zrobić? Sprawdź nasze metody na zwiększenie motywacji do biegania.

Skąd wziąć motywację do biegania? Po pierwsze: wyznacz sobie cel!

Twoim celem może być redukcja wagi (bieganie świetnie odchudza), ogólna poprawa kondycji i zdrowia albo zwiększenie wydolności płuc w celach sportowych. Co biegacz, to inna motywacja. Najważniejsze, aby twój cel był realny, osiągalny i przede wszystkim atrakcyjny dla ciebie.

Na początek warto ustalić sobie małe dystanse, które chcesz przebiegać – jeśli dopiero zaczynasz i nie masz wyrobionej kondycji, to twoim maksymalnym dystansem powinno być 5 km. Nie musisz też od razu przebiegać całej trasy – możesz pokonać ją szybkim marszem przeplatanym z wolnym biegiem. W ten sposób przyzwyczaisz swój organizm do wysiłku i nie osłabisz swojej motywacji do biegania na starcie. Dowiedz się więcej na temat biegania dla początkujących, aby twoja motywacja nie osłabła po wykonaniu podstawowych błędów nowych biegaczy!

kobieta i mężczyzna biegnący w odzieży do biegania

Po drugie: ustal, co niszczy twoją motywację do biegania

Nikt nie jest tak świetnym sabotażystą naszych działań jak my sami. Dlatego zanim w ogóle założysz buty do biegania, przeanalizuj, co może niszczyć twoją motywację. Być może trening nie kojarzy ci się z niczym przyjemnym, ponieważ po prostu nie wiesz, jak biegać? Nieprawidłowy układ stopy bądź za szybkie tempo treningu mogą prowadzić do mikrourazów, a w konsekwencji kontuzji. Jeśli bieganie sprawia ci ból, nic dziwnego, że nie masz ochoty wyjść na trening. Wsłuchaj się w swoje ciało podczas biegania i sprawdź, czy np. nie borykasz się z typowym urazem przeciążeniowym biegacza. Jeśli tak, koniecznie skonsultuj swój plan biegowy z lekarzem i trenerem!

Czasem motywację do biegania zabija porównywanie się z innymi biegaczami. Nie warto tego robić! Zawsze znajdzie się ktoś, kto biegnie szybciej i lepiej. Pamiętaj, że zły trening to taki, który się nie odbył. Twoje ciało będzie mieć lepsze i gorsze dni. Dostosuj się do swojego rytmu, zamiast gonić za lepszymi biegaczami. Jeśli chcesz ulepszyć swój czas biegowy, to rób to dla siebie, a nie po to, aby udowodnić coś innym. Jeśli biegasz wolno, nie stresuj się tym – w końcu istnieją techniki biegania takie jak slow jogging, gdzie bardzo wolny bieg jest wręcz pożądany!

Niektórzy początkujący biegacze – nieprzyzwyczajeni do wysiłku – często zmagają się z kolką podczas biegania. To kłujący ból w dolnej części żeber, który może łatwo osłabić motywację do biegania. Na szczęście stosunkowo łatwo sobie z nim poradzić.

kobieta i mężczyzna stojący w bluzach do biegania

Po trzecie: szukaj dodatkowych powodów, które zwiększą motywację do biegania

Motywacja do biegania nie pojawia się sama. Zanim bieganie stanie się twoim nawykiem, będziesz musiał niejednokrotnie stoczyć walkę z samym z sobą, aby iść na trening. Wymówek może być mnóstwo: zła pogoda, brak czasu, ból głowy… Większość z tych rzeczy to sabotowanie własnego celu. A kiedy masz już ustalony cel i plan treningowy, to trzymaj się go mimo wszystko!

Jeśli potrzebujesz dodatkowej zachęty do biegania, to możesz próbować trenować z inną osobą albo grupą. Możesz także kupić nową odzież do biegania, ponieważ często mając nową rzecz, chcemy ją natychmiast wypróbować! Ponadto regularnie sprawdzaj swoje postępy w drodze do celu. Przykładowo, jeśli twoim celem jest redukcja wagi, to już po ok. miesiącu regularnego biegania zobaczysz efekty. Z pewnością zwiększą one twoją motywację do biegania!

Jak zmotywować się do biegania, jeśli nie chce ci się iść na trening?

Najprostszą metodą jest uświadomienie sobie, że robisz to dla siebie – bieganie nie jest karą ani obowiązkiem. Jednak jeśli to nie pomoże, to możesz spróbować… biegać dla kogoś. Istnieje mnóstwo biegów charytatywnych – wirtualnych i realnych – które dadzą ci poczucie, że poza treningiem pomagasz potrzebującej osobie. Przy okazji na twoją półkę trafi medal za bieg – a rosnąca kolekcja medali to także świetna motywacja do biegania!

Często zmieniaj trasy biegowe. Jedna szybko ci się znudzi, przez co możesz nie czerpać pełnej radości z treningu. Pamiętaj o rozgrzewce przed bieganiem, dzięki czemu unikniesz zniechęcających do ćwiczeń kontuzji. Jeśli lubisz słuchać muzyki, to zawsze miej przy sobie sprzęt z ulubioną muzyką. Najlepiej, aby była ona energetyczna – wtedy bieganie staje się łatwiejsze.

Pamiętaj, że przeciwwskazań do biegania jest naprawdę mało. W wielu przypadkach nawet bieganie w ciąży jest możliwe. Dlatego zamiast szukać wymówek, szukaj rzeczy, które będą stale zwiększać twoją motywację do biegania. Później sam sobie podziękujesz za efekty!

Przeczytaj także

mężczyzna biegnący po drodze asfaltowej w butach i odzieży do biegania

Co zjeść przed bieganiem? Co wolno a czego nie wolno jeść?

Odpowiednie jedzenie przed bieganiem to element strategii w zawodach. Co jeść przed bieganiem? Na co zwracać uwagę, wybierając posiłek przed bieganiem

kobieta i mężczyzna biegnący w odzieży do biegania

Trening siłowy dla biegacza – ćwiczenia siłowe, by biegać szybciej

Trening siłowy dla biegacza jest kluczowy w planie treningowym. Sprawdź, jak trenować na siłowni, by lepiej biegać.

kobieta i mężczyzna biegnący w bluzach do biegania

Efekty biegania – co daje bieganie? Trening a wpływ na zdrowie

Jogging to popularna forma aktywności fizycznej. Sprawdź, jakie efekty daje bieganie i na jakie sfery bieganie wpływa.

kobieta i mężczyzna biegnący w odzieży do biagnania

Bieganie - rano czy wieczorem? Kiedy najlepiej biegać?

Czy poranne bieganie jest lepsze od wieczornego treningu? Kiedy jest najlepszy czas na to, aby wyjść pobiegać? Wejdź i dowiedz się więcej na Decathlon