mężczyźni z wędkami łowiący ryby nad rzeką

Na co bierze amur? Jaki sprzęt wędkarski pomoże złowić amura?

Na co bierze amur? Jak łowić te duże ryby? Sprawdź, jak powinien przygotować się wędkarz do połowu tego gatunku ryb!

Na co bierze amur? Jeśli chcesz zdobyć wiedzę na temat wędkowania na amura, dobrze trafiłeś. Sprawdź, jaki zestaw wędkarski wybrać, jakie są najlepsze przynęty i która metoda będzie skuteczna. Przeczytaj i zacznij łowić amury!

Zapamiętaj!

- Amur pochodzi z Azji, do Polski został przywieziony.

- Ryba może osiągnąć znaczne rozmiary.

- Amur biały jest ceniony ze względu na walory smakowe.

- Najlepiej łowić rybę od maja do września.

- Nie ma okresu ani rozmiaru ochronnego amura.

- Istnieje kilka metod połowu amura.

- Amura łowi się podobnie jak karpia.

- Ryby można nęcić kukurydzą, grochem, owocami.

Amur – charakterystyka, środowisko życia

Amur jest rybą słodkowodną należącą do rodziny karpiowatych. Gatunek pochodzi z Azji Wschodniej, ale rozprzestrzenił się także w Europie, w tym w Polsce, gdzie można go spotkać głównie w rzekach, starorzeczach i jeziorach. W polskich warunkach nie występuje jednak naturalnie, a pochodzi ze sztucznych zarybień. Traktowany jest jako wędkarska atrakcja. Na połów amurów najlepiej udać się w okresie od wiosny do wczesnej jesieni (zwłaszcza czerwiec-wrzesień). Ryba może osiągnąć imponujące rozmiary (rekord Polski to 132 cm i 39,20 kg). Ciało amura jest wydłużone, ma cylindryczny kształt i pokryte jest dużymi łuskami. Ryba ta ma dużą głowę, silne szczęki. Grzbiet ma kolor brunatnozielony, boki są koloru złotego. Charakterystyczne są nisko położone (tuż przy pysku) oczy. Amur żywi się głównie pokarmem pochodzenia roślinnego. Młode osobniki preferują zooplankton. Amur nazywany jest trawiastym karpiem. Nie dotyczy go ani wymiar ochronny, ani okres ochronny. 

Na jaką przynętę najlepiej złowić amura?

Złowienie amura to marzenie wielu wędkarzy. Aby zwiększyć swoje szanse powodzenia, należy wybrać odpowiednią przynętę. Na co bierze amur? Doświadczeni wędkarze wiedzą, że szczególnie upodobał sobie słodkie aromaty i smaki. Standardową przynętą na ten gatunek ryb jest kukurydza naturalna oraz kukurydza aromatyzowana (smak truskawkowy, waniliowy, ananasowy). Na zanętę najczęściej wybierana jest kukurydza ugotowana (wcześniej należy ją namoczyć). Trzeba jednak pamiętać, że amury słyną ze swojej żarłoczności, nieposkromionego apetytu (w ciepłe dni ryba potrafi zjeść ilość pokarmu odpowiadającą masie jej ciała), dlatego bardzo ważne jest przygotowanie odpowiedniej ilości zanęty. Innym rodzajem przynęty jest pellet wędkarski o rozmiarze 10-12 mm – musi jednak mieć słodki smak.

Wśród innych przynęt, na które można złapać amura, znalazł się orzech tygrysi. Aby nie zaszkodzić rybom, należy go wcześniej dobrze ugotować, a następnie sporą jego ilość wsypać do wody w miejscu żerowania amurów. Jako zanętę można stosować również:

- kulki proteinowe tonące i pop-up;

- gotowane ziarna na ryby;

- śliwki, wiśnie, sałata;

- skórka od chleba;

- białe i czerwone robaki.

Amura można łowić, korzystając ze sztucznych przynęt, takich jak woblery czy gumowe imitacje ryb i innych organizmów wodnych.

kulki pop-up

Jak wybrać sprzęt wędkarski na amura?

Jeśli chcesz złowić amura, musisz przygotować odpowiedni sprzęt wędkarski. Pamiętaj, że ten gatunek może osiągać spore rozmiary i ciężar. Do połowu możesz wybrać wędziska karpiowe, najlepiej o długości 3,60-3,90 m. Najlepiej zacząć od wędki 360 cm. Wędkarz musi jednak pamiętać, że rodzaj wędki musi być dostosowany do typu łowiska, a także do preferencji i umiejętności wędkującego. Ważnym parametrem wędki na amura jest krzywa ugięcia – najlepiej wybrać te z parametrem mieszczącym się w zakresie 2.5-3.5 lbs. Mocniejsze wędziska niezbędne są w miejscach, gdzie jest dużo zaczepów. Jeśli chodzi o ciężar wyrzutu, najlepsze będą kije solidne, o ciężarze od 100 do 120 g. Kołowrotek powinien być dostosowany do rodzaju wędziska, ale również warunków panujących na łowisku. Kołowrotek na amura także musi być solidny, z dużą szpulą; wybór kołowrotka z wolnym biegiem lub bez jest w tym przypadku kwestią indywidualną.

Amura można łowić na żyłkę i na plecionkę. Większość wędkarzy wybiera żyłkę – warto wybrać tę o średnicy 0,20-0,25 mm. Z pomocą takiej żyłki można łowić techniką Method Feeder. Łowienie na dalekie odległości wymaga zastosowania przyponu strzałowego, którego długość powinna oscylować w granicach 2,5-3 długości wędki.

Równie ważnym elementem zestawu na amura jest haczyk. Powinien być mocny i ostry. Najlepsze są modele z szerokim łukiem kolankowym oraz krótkim trzonkiem. Wiesz już, na co bierze amur i czym go łowić. A jak dostosować sprzęt do metody wędkowania?

Jaką metodą łowić amury?

Amura łowi się podobnie jak karpia, stosując metodę spławikową, gruntową lub karpiową. Bardzo powszechną metodą łowienia tych dużych ryb jest metoda spławikowa. Zestaw spławikowy należy wyrzucać daleko. Jaki sprzęt wybrać do tej metody?

- wędzisko o długości 2,7-3,2 m;

- stabilny, mocny kołowrotek;

- gruba żyłka 0,35-0,40 mm;

- haczyk o numeracji 1-5, ostrze dogięte do środka;

- spławik.

Łowienie techniką gruntową wymaga zastosowania specjalnego sprzętu, który umożliwia połów ryb z dna zbiornika. Podstawowe elementy zestawu to wędka gruntowa. kołowrotek, ciężarek umieszczany na dnie oraz żyłka o wysokiej wytrzymałości. Metoda gruntowa może być stosowana jedynie z brzegu.

Karpiowa metoda połowu ryb to technika połowu ryb, która jest stosowana głównie do łowienia karpia, ale może być skuteczna również w przypadku innych gatunków ryb. Podstawowym elementem tej metody jest specjalny zestaw wędkarski, który składa się z mocnej wędki, kołowrotka, żyłki i haczyków o odpowiedniej wielkości i kształcie. Haczyki stosowane w karpiowej metodzie zwykle są wyposażone w dodatkowe kolce, które utrudniają rybie oderwanie się z haczyka.

Podczas połowu tą metodą rybak umieszcza przynętę (najczęściej jest to kulka zanęty lub ciasto) na haczyku, a następnie rzuca zestaw wędkarski w wybrane miejsce w wodzie. Po zaczepieniu ryby na haczyku wędkarz delikatnie ciągnie żyłką. Wędkarstwo karpiowe wymaga cierpliwości i umiejętności obserwacji wody. Metoda ta może być stosowana zarówno z brzegu, jak i z łodzi, a jej skuteczność zależy od wielu czynników, takich jak pora dnia, pogoda i właściwe dobranie przynęty.

Najlepszy zestaw na amura

Jeśli chcesz złowić amura, marzy ci się udany połów, potrzebujesz dobrej jakości sprzętu. Masz już wiedzę, na co bierze amur i w jaki sposób go łowić, więc ruszaj na zakupy. Przyda Ci się np.:

Caperlan XTREM 900 – wędka karpiowa o dobrych właściwościach rzutowych i wytrzymałości, akcji półparabolicznej; wędki o długości 300-390 cm i ciężarze wyrzutu 3,25-3,75 lbs; wytrzymałe, solidne, trzystopkowe przelotki;

Shimano Tribal TX1A – wędka karpiowa do połowu metodą gruntową, o świetnych właściwościach rzutowych, dużej wytrzymałości, krzywej ugięcia 3 lbs;

Caperlan X-TREM 5 – wędka karpiowa teleskopowa, umożliwia rzuty na średnie odległości; akcja półparaboliczna, ciężar wyrzutu 3 lbs, wykonana z włókna szklanego i węglowego, z przelotkami trójstopkowymi;

Caperlan Sensitiv-500 – wędka karpiowa feeder, umożliwia używanie obciążeń o wadze 60-120 g; akcja progresywna, długość 3,90 m, 14 przelotek, wykonana z włókna węglowego; kolorowe zakończenie szczytówki;

Caperlan Ellerton – zestaw do metody odległościowej, spławikowej; akcja półparaboliczna zapewnia dalekie i precyzyjne rzuty; ciężar wyrzutu 10-25 g, długość 3,90 m, z hamulcem tylnym.

wędka caperlan oparta o torbę wędkarską

Jak nęcić amura?

Szykując się do nęcenia amura, trzeba przygotować sporo zanęty, ponieważ te ryby dużo jedzą. Amury najlepiej nęcić dywanowo, czyli rozrzucając przynętę na dość sporym obszarze. Takie nęcenie daje złudzenie, że pokarmu jest bardzo dużo w danym miejscu. Jedną z najpopularniejszych zanęt jest gotowana kukurydza. Na pierwsze nęcenie można użyć kukurydzy, przy kolejnym można zastosować mieszankę kukurydzy, kulek proteinowych i pelletu – dwa ostatnie składniki mogą stanowić około 20% mieszanki. Zanętę można przygotować, sięgając również po innego rodzaju ziarna – groch, łubin, fasolę. Trzeba pamiętać, że amury lubią słodkie aromaty, dlatego warto eksperymentować z zapachem pomarańczy lub tutti-frutti. Aby zwiększyć szanse na udany połów, należy powtarzać zanęcanie przez pewien czas. W ten sposób przygotowuje się łowisko ryby. To proces, który należy rozpocząć 3-5 dni przed planowanym połowem.

Ponieważ istnieje ryzyko wyjadania zanęty przez inne gatunki ryb, do nęcenia lepiej używać większych kawałków zanęty. Mogą to być np. większe fragmenty gotowanych ziemniaków. Jako przynętę wędkarze najczęściej wybierają pokarm roślinny, np. sałatę, pędy białej kończyny, kłącze tataraku, wiśnie, śliwy. Z przynęt zwierzęcych stosowane są robaki, rosówki, żywiec.

Jak bierze amur? Co wędkarz musi wiedzieć?

Wiesz już, na co bierze amur. A kiedy powinno się go łowić? Najlepiej bierze od maja do końca września. Amur biały jest przedstawicielem gatunku karpiowatych, zamieszkuje stawy, jeziora, płytkie zbiorniki wodne obfite w roślinność. Ryby te żyją w stadach, zamieszkują wody i temperaturze 12 stopni. Amur jest rybą, którą niełatwo złapać na przynęty, jest ostrożny i nie rzuca się od razu na pokarm. Jego łowienie wymaga od wędkarza dużo czasu i cierpliwości. Amur jest też bardzo silną rybą, dlatego trzeba przygotować się na siłowanie podczas holowania i wyciągania ryby z wody. Amur w stawie jest trudniejszy do złowienia niż w rzece. 

Amur jest ceniony ze względu na swoje walory smakowe, przypomina nieco karpia. Bardzo często podaje się go w okresie Bożego Narodzenia. Mięso jest mało kaloryczne, za to bogate w białko.

Choć łowienie amurów nie należy do łatwych zadań, wielu wędkarzy stawia sobie za cel upolowanie tej sporej ryby. Podstawą jest wybór właściwego sprzętu oraz prawidłowe nęcenie ryby.

Przeczytaj także

Zarzucona wędka z kołowrotkiem i żyłką

Łowienie na metodę feeder - wszystko co chciałbyś wiedzieć!

Metoda feeder pochodzi z Wielkiej Brytanii i jest wariacją łowienia z koszyczkiem zanętowym, w której nęcimy punktowo. Sprawdź wszystko na jej temat!

haczyk do łowienia ryb

Rozmiary haczyków wędkarskich - rodzaj a metoda łowienia

Jak wybrać haczyk do metody połowu ryb? Jakie są rozmiary haczyków? Zobacz nasz poradnik wędkarski z najlepszymi podpowiedziami dla wędkarza.

mężczyzna w czapce i okularach przeciwsłonecznych łowiący wędką ryby

Łowienie ryb - jak zacząć, jakie są metody, na co łowić ?

Jak wygląda rekreacyjne łowienie ryb ⭐ Dowiedz się jak zacząć łowić ryby i jakie są metody połowu ✨ Sprawdź na co łowić ryby

mężczyzna wędkujący przy namiocie

Na co biorą karpie? Przynęty, które lubią najbardziej

Zastanawiasz się, na co biorą karpie? Jak je nęcić? Sprawdź, jaka jest odpowiednia przynęta na karpia!