kobieta i mężczyzna siedzący na podłodze w strojach do trenowania sportów walki

Najpopularniejsze sztuki walki w Polsce i nie tylko które warto trenować

Sztuki walki powodują poprawę formy fizycznej i wpływają na umysł i ciało. Poznaj najpopularniejsze sztuki walki w Polsce!

Wiele osób pragnie rozpocząć przygodę ze sztukami walki, ale często pojawia się dylemat, która dyscyplina jest najlepsza i najskuteczniejsza. Techniki walki uczą zadawania ciosów, wpływają na psychikę oraz poprawiają formę fizyczną. Stąd też tego rodzaju aktywność cieszy się dużym zainteresowaniem także wśród kobiet. Jaki styl uważany jest za najpopularniejszy? Odpowiedź znajdziecie w poniższym artykule. 

Sztuki walki — czym są? Czy warto trenować?

Sztuki walki mają swój początek już w starożytności, ale współcześnie kojarzone są głównie ze sportowym współzawodnictwem. Na pewno każdy z Was chociaż raz widział pojedynek MMA, który polega na rywalizacji zawodników operujących różnymi technikami. Treningi wymagają od zawodnika przede wszystkim dużo dyscypliny i systematyczności. Ta aktywność posiada wiele zalet, choć dla niektórych może wydawać się nieco drastyczna. Walka wręcz to forma, która uczy również zwinności, wyprowadzania ciosów w postaci uderzeń i jest jednocześnie metodą samoobrony. Ponadto tego rodzaju dyscyplina kształtuje sylwetkę i uczy zasad fair play. Znajdziemy w niej takie elementy jak:

- kopnięcia,

- uderzenia pięścią lub łokciem,

- chwyty,

- podduszanie,

- dźwignię, 

- rzuty,

- walkę bronią białą.

Popularne sporty walki  — tajski boks (muay thai)

Poszczególne style są bardzo zróżnicowane, ale mają jeden cel: używanie siły fizycznej w mądry sposób. Jedną z popularniejszych sztuk jest boks tajski (muay thai), który nazywany jest powszechnie „sztuką ośmiu kończyn”, ponieważ ciosy zadawane są: pięściami, łokciami, kolanami oraz goleniami. Sport ten wywodzi się z Tajlandii, jest brutalny, ale stanowi jednocześnie jeden z najskuteczniejszych stylów z tego kraju. Zawodnicy podczas pojedynku używają bardzo dużo siły, tak żeby, jak najszybciej pokonać swojego przeciwnika. Najważniejsza jest szybkość i zwinność, które polegają na unikaniu przeciwnika, a potem zadawania ciosów łokciem i kolanem. Dlatego też muay thai (boks tajski) zaliczany jest bardziej do sportów niż sztuk walki.

osoby trenujące muay thai

Sztuki walki: karate, judo

Karate to kolejna dyscyplina, popularna w Polsce. Jej istotą jest to, aby zawodnik pokonał przeciwnika, używając wyłącznie siły swojego ciała. Wywodzi się z Japonii (Okinawy), a współcześnie obejmuje ponad sto różnych stylów. Jest to sport, który nie może być wykorzystywany jako forma agresji, a ma być jedynie narzędziem do kształtowania swojej prawości. W karate istotna jest sprawność fizyczna, a zawodnik ma wyprzedzać ruchy przeciwnika. Osoby trenujące karate dążą do samodoskonalenia.

Z kolei judo to sztuka walki pochodząca z Japonii i wywodzi się tak naprawdę od samoobrony. Sport ten opiera się na rzutach i chwytach, a zawodnicy nie mogą w celu samoobrony stosować uderzeń i kopnięć, które mogłyby być niebezpieczne dla zdrowia lub życia przeciwnika. Najważniejsza jest szybkość i zręczność. Treningi judo poleca się nawet dla dzieci, które marzą o rozpoczęciu przygody ze sportem kontaktowym. Dlatego rodzice, którzy zastanawiają się, czy zapisać swoje dziecko na judo, powinni zrobić dobre rozeznanie — na treningi składają się ćwiczenia akrobatyczne, gimnastyczne, siłowe i ogólnorozwojowe.

Krav maga, jiu-jitsu, grappling

Krav maga to system opracowany dla Sił Obronnych Izraela. Nazywana jest nowoczesnym sposobem samoobrony i walki wręcz, czyli w bezpośrednim kontakcie z przeciwnikiem. Jest to jedna z popularniejszych sztuk walki na świecie, stworzona przez izraelską szkołę walki IKMA, która łączy w sobie boks, zapasy, muay thai oraz jiu-jitsu. Krav maga to skuteczny system samoobrony, na który składają się techniki mające uniemożliwić atak przeciwnika. Trening polega na wyprowadzaniu ciosów w sposób, który umożliwi obronę przed nieuzbrojonym lub uzbrojonym napastnikiem (w pozycji: stojącej, siedzącej, leżącej). 

Z koeli jiu-jitsu to japońska metoda walki wręcz, z której wywodzi się judo. Podczas starcia zawodników dopuszcza się użycie małego oręża, a system walki opiera się na szacunku zarówno do przeciwnika, jak i osób wyższych stopniem.  Oprócz sprawności fizycznej duże znaczenie ma tutaj rozwój psychiczny i zręczność. Zawodnicy nie stosują bezpośrednich ciosów, ale wykorzystują techniki, które pozwalają powalić przeciwnika na ziemię. Popularne jest również brazylijskie jiu-jitsu, w którym dominuje walka w pozycji leżącej. 

Inna sztuka walki to grappling, czyli rywalizacja na chwyty (tj. dźwignie, duszenia, obalenia), w której zabronione jest używanie ciosów. Walki grapplerów polegają na tym, że zawodnicy najpierw próbują się złapać, a potem powalić przeciwnika na ziemię i założyć mu duszenie. 

Taekwondo, kickboxing, keysi fighting method, czyli style, w których dopuszczane są kopnięcia

Taekwondo — należy do sportów, w których wykorzystuje się uderzenia nogą lub ręka w określone miejsca na ciele przeciwnika. Walczący, aby móc się uwolnić z uchwytu, może uderzyć, wyślizgnąć się lub wykręcić. Ponadto trenerzy wpajają swoim uczniom zasady moralne, które powinni stosować nie tylko podczas rozgrywki, ale i w życiu codziennym.

Kick-boxing — to jedna z najpopularniejszych sztuk walki w Polsce i na świecie. Sport ten łączy w sobie kopnięcia z różnymi technikami boksu, a jedyne czego potrzebują zawodnicy to odpowiednie rękawice. Adept rozpoczynający swoją przygodę z kickboxingiem musi regularnie ćwiczyć swoją siłę oraz szybkość. Regularny trening poprawia kondycję całego ciała i dodaje pewności siebie.

Keysi Fighting Method — czyli sztuka samoobrony, która koncertuje się głównie na obronie przed przeciwnikiem, przez co wpływa na ciało i umysł. Zawodnicy używają łokci, kolan oraz czoła.

W ofercie sklepu Decathlon znajdziecie najpotrzebniejsze akcesoria do uprawiania sportów kontaktowych, m.in. rękawice bokserskie, ochraniacze na zęby oraz owijki bokserskie.

Przeczytaj także

mężczyzna ubrany w dobok wykonujący kopnięcie taekwondo

Historia taekwondo - korzenie sztuki walki

Dowiedz się więcej, na temat taekwondo, sztuki walki, która stała się dyscypliną olimpijską. Poznaj historię i początki taekwondo sportowego.

kobieta i mężczyzna trenujący judo

Judo – rzuty i chwyty wykorzystywane na treningu

Techniki judo (rzuty, chwyty i uderzenia) wymagają znajomości konkretnych ruchów. Trzeba znać układy ciała, zarządzać siłą i wykorzystać równowagę.

mężczyzna w stroju do judo

Jaki strój do judo wybrać? Judoga czy kimono?

Jaki strój do judo? Tzw. judoga to wcale nie to samo co kimono, w którym trenuje się karate. Sprawdź, czym się od siebie różnią.

Pasy w karate – znaczenie kolorów i stopni

Pasy w karate – znaczenie kolorów i stopni

Pasy w karate dają informacje na temat poziomu zaawansowania ucznia. Długie treningi pozwalają awansować z białego pasa nawet do brązowego.

kobieta i mężczyzna w dobokach trenujący taekwondo

Sztuki walki - wszystko co musisz wiedzieć o walkach.

Sztuki walki stały się bardzo atrakcyjną dyscypliną sportu i trenuje je coraz więcej osób. Jakie są najpopularniejsze sztuki walki?