Polska himalaistka wędrująca w śniegu po górach

Najsłynniejsze polskie himalaistki – himalaizm w polskim, kobiecym wydaniu

Jakie są najsławniejsze polskie himalaistki? Z czego zasłynęły Wanda Rutkiewicz i Anna Czerwińska? Jakie najwyższe szczyty zostały zdobyte przez Polki

Polski himalaizm bezsprzecznie dużo zawdzięcza wspinaczom płci męskiej, jednak wspaniałe osiągnięcia i wyprawy Polek również zasługują na uznanie. Tatry, Himalaje, Mount Everest czy K2 – we wszystkich z tych miejsc stanęła polska, kobieca stopa! Sprawdź, jakie dokonania mają na swoim koncie polskie himalaistki.

Pierwsze kobiety w górach

Nie sposób nie przyznać racji stwierdzeniu, że początki himalaizmu były zdominowane przez mężczyzn i choć kobiety często brały udział w pionierskich wyprawach, rzadko się o ich dokonaniach wspomina. Pierwsze kobiety zdobywały szczyty już w XVIII wieku. Jeśli zaś mowa o polskim himalaizmie kobiecym, ten zrodził się dopiero w latach 70. XX wieku, czyli w czasach najprężniejszego rozwoju wspinaczki wysokogórskiej.

W 1975 roku, który został uznany Rokiem Kobiet, zorganizowano pierwszą kobiecą wyprawę na Gaszerbrumy. Była to duża, zorganizowana wyprawa. Brali w niej udział także mężczyźni, jednak w oddzielnym zespole. Ta ekspedycja była momentem przełomowym w himalaizmie i postawiła zespoły kobiece na równi z męskimi.

Dziś himalaistki polskie również tworzą legendę światowego himalaizmu, podążając śladami narodowych pionierek. Odwaga, siła i ciekawość świata pomagają Polkom zajrzeć na sam dach świata.

Kobieta w odzieży alpinistycznej z latarką czołową na głowie stojąca w ośnieżonych górach

Wybitna himalaistka Wanda Rutkiewicz

Gdy mowa o dokonaniach Polek himalaistek, nie sposób nie wspomnieć na pierwszym miejscu o Wandzie Rutkiewicz. To właśnie ona jest ikoną i legendą, za którą podążają nowe pokolenia kobiet, osiągające najwyższe szczyty świata. Z czego zasłynęła Wanda Rutkiewicz?

Na początku swojej przygody ze wspinaczką wielokrotnie wędrowała po Tatrach i Alpach. Z czasem jednak zaczęła mierzyć znacznie wyżej. 16 października 1978 roku Wanda Rutkiewicz jako pierwsza Polka i zarazem pierwsza Europejka oraz trzecia kobieta na świecie, stanęła na wierzchołku najwyższej góry świata – Mount Everest. Była także pierwszą kobietą, której stopa stanęła na szczycie K2. W tym osiągnięciu wyprzedziła nawet polskich himalaistów z Kukuczką i Wielickim na czele.

Do osiągnięć Rutkiewicz można zaliczyć także zdobycie Gaszerbrum III, które dotąd było najwyższą niezdobytą jeszcze górą na świecie. Na koncie jej dokonań warto także odznaczyć wejście na Nanga Parbat w składzie składającym się jedynie z kobiet. Wanda Rutkiewicz zginęła na zboczach Kanczendzongi w 1992 roku, jej ciała nie udało się odnaleźć. 

Zdobywczyni sześciu ośmiotysięczników i Korony Ziemi – Anna Czerwińska

Anna Czerwińska to wybitna polska himalaistka i taterniczka. Swoje pierwsze podejścia rozpoczynała właśnie w Tatrach, z czasem jednak zdecydowała się na eksplorację gór wysokich. Debiutowała w wyprawie w 1975 roku, której przewodziła wspomniana wcześniej Wanda Rutkiewicz, jednak z powodu kontuzji nogi nie udało jej się osiągnąć założonego wówczas celu.

Jednak nie poddała się i niedługo potem mogła cieszyć się swoimi sukcesami. Do jej osiągnięć można zaliczyć fakt, że jako pierwsza Polka zdobyła Koronę Ziemi, czyli najwyższe szczyty kontynentów. Jako druga Polka stanęła na Mount Everest, będąc wówczas najstarszą z kobiet, która ten szczyt osiągnęła.

Himalaistka Anna Czerwińska to także kobieta, która zdobyła sześć z czternastu ośmiotysięczników. Zmarła w 2023 roku w Warszawie i spoczywa w Alei Zasłużonych na warszawskich Powązkach Wojskowych.

Polska himalaistka wędrująca po górach zimą

Pierwsza kobieta, która zdobyła Broad Peak – Krystyna Palmowska

Krystyna Palmowska była nieodłączną towarzyszką Anny Czerwińskiej. Stanowiły zgrany zespół i na większość wypraw na ośmiotysięczniki udawały się razem. Nie zawsze jednak los pozwalał im wspólnie cieszyć się ze zdobytego szczytu, choć drogę często przemierzały wspólnie.

Krystyna Palmowska to pierwsza kobieta na świecie, która postawiła swoją stopę na Broad Peak. Wydarzyło się to w 1983 roku. Wówczas również towarzyszyła jej Czerwińska, jednak przed wierzchołkiem wycofała się z dalszego ataku. Palmowska brała udział również w kobiecej wyprawie na Nanga Parbat, który atakowała wspólnie z Anną Czerwińską i Wandą Rutkiewicz.

Pierwsza Europejka na ośmiotysięczniku – Halina Krüger-Syrokomska

Mawia się, że to właśnie ona przecierała szlaki Wandzie Rutkiewicz. Była propagatorką kobiecego himalaizmu i wspinała się głównie w zespołach złożonych z samych kobiet. W 1975 roku wspólnie z Anną Okopieńską jako pierwsze Europejki w kobiecym zespole zdobyły Gaszerbrum II. To było przełomowe wydarzenie i niemała sensacja. W tym samym roku wspólnie z Rutkiewicz wspięły się wschodnią stroną na norweską ścianę Trollryggen. 

Halina Krüger-Syrokomska zmarła podczas jednej z wypraw na K2 najprawdopodobniej na skutek obrzęku mózgu spowodowanego chorobą wysokościową. Została pochowana na cmentarzu dla poległych wspinaczy w pobliżu niezdobytej góry.

Pierwsza Polka na trzech najwyższych górach na świecie – Kinga Baranowska

Kinga Baranowska przyszła na świat w roku, w którym Rutkiewicz i Czerwińska zdobywały swoje pierwsze rekordowe szczyty. To alpinistka, która na swoim wspinaczkowym koncie może odnotować rekordową, jeśli chodzi o kobiety, liczbę zdobytych ośmiotysięczników. Weszła bowiem na dziewięć z nich. Na trzech, a mianowicie na Kanczendzondze, Manaslu i Dhaulagiri, była pierwszą Polką w historii wspinaczki. Gdy je zdobyła, na koncie polskich alpinistek pojawiły się wszystkie ośmiotysięczniki.

Kinga Baranowska wspinaczkę wysokogórską uprawia bez wspomagania tlenem z butli oraz bez pomocy Szerpów. Warto podkreślić ten fakt, który tylko jeszcze bardziej udowadnia siłę i determinację współczesnej polskiej himalaistki.

Historia polskiego himalaizmu wiele zawdzięcza kobietom. Znane polskie himalaistki nie tylko pokonywały trudności w górach najwyższych, ale także przecierały szlaki nowym pokoleniom kobiet alpinistek, dla których do dziś są wzorami do naśladowania.

Przeczytaj także:

Mężczyzna wspinający się w Himalajach

Najwybitniejsi polscy himalaiści – ikony polskiego himalaizmu

Kim są najwybitniejsi polscy himalaiści? Poznaj polskich wspinaczy, dowiedz się, kto zdobył szczyt K2 i najwyższy szczyt Himalajów.

Mężczyzna w kasku i odzieży alpinistycznej uprawiający himalaizm zimowy

Himalaizm – wpinaczka górska w Himalajach

Czym jest himalaizm? Czym różni się od alpinizmu? Dowiedz się jakie wyzwania ma przed sobą himalaista oraz jakie są style wspinaczkowe w himalaizmie.

Mężczyzna wspinający się po Tatrach Wysokich

Ośmiotysięczniki i Korona Ziemi. Jakie są najwyższe góry świata?

Najwyższe góry na Ziemi to duże wyzwanie. Gdzie się znajdują najwyższe szczyty? Czym jest Korona Ziemi? Oto najważniejsze informacje.

Mężczyzna wspinający się po Tatrach Wysokich

Jaki jest najwyższy szczyt Europy? Poznaj góry Korony Europy

Jaki jest najwyższy szczyt Europy? Czym jest Korona Europy i jakie góry się do niej zaliczają? Mont Blanc i Elbrus – który jest wyższy?

Mężczyzna wspinający się w Himalajach

Rejony wspinaczkowe w Polsce – wspinaczka skałkowa

Jakie są najlepsze rejony wspinaczkowe w Polsce? Gdzie udać się na wspinaczkę w Tatry? Gdzie wspinać się po skałach?