Narty carvingowe na śniegu

Narty carvingowe – co to znaczy i czym wyróżnia się ten rodzaj nart?

Poszczególne rodzaje nart zjazdowych wyróżniają się inną funkcjonalnością na stoku. Sprawdź, czym są narty carvingowe i czy warto je wybrać.

W narciarstwie zmieniają się nie tylko techniki jazdy, ale również sprzęt, który napędza ten sport do przodu. Kiedy w latach 90. ubiegłego wieku na stokach zaczęły pojawiać się carvingi, nikt nie spodziewał się, że w tak krótkim czasie zrewolucjonizują sposób, w jaki narciarze będą pokonywać górskie zbocza. Otworzyły one drzwi do zupełnie nowych doświadczeń, umożliwiając bardziej precyzyjną i płynną, a także szybką jazdę. Czym dokładnie są narty carvingowe, jak działają i czym różnią się od tych tradycyjnych? Podpowiadamy.

Co to są narty carvingowe i do czego służą?

Narciarstwo carvingowe i sprzęt mu dedykowany, cieszą się obecnie dużym zainteresowaniem. Wykorzystuje się tu specjalnie zaprojektowane narty, które umożliwiają bardzo precyzyjny skręt. Kluczem do ich działania jest unikalna geometria, a szczególnie tak zwane taliowanie. Jest to wyraźne zwężenie tego elementu w jego środkowej części, dzięki czemu podczas skrętu automatycznie prowadzone są na krawędziach. To sprawia, że ułatwiają narciarzowi pokonywanie takich terenów bez konieczności używania siły, która byłaby potrzebna w przypadku ich standardowych wersji.

Modele takie mają podobny profil do łuku. Wchodzą więc w kontakt z podłożem na całej długości krawędzi podczas skrętu. To właśnie dzięki temu, są one tak precyzyjne i efektywne na tego typu powierzchniach. Dodatkowo nie ślizgają się tak jak klasyczne modele, a "wgryzają się" w śnieg, gwarantując stabilność i kontrolę. Do najważniejszych ich parametrów zalicza się:

taliowanie – czyli wyraźne zwężenie na środku, pozwalające na efektywne prowadzenie po krawędziach;
szerokość – modele takie są szersze na dziobach i piętach, gwarantując stabilność podczas skrętów;
długość – są również krótsze od klasycznych wersji, co ułatwia nad nimi kontrolę,
promień skrętu – jest on znacznie mniejszy, dzięki czemu pozwala na wykonywanie dynamicznych i ciasnych zakrętów.

Osoba z plecakiem trzymająca narty w ręku patrzaca na stok

Jakie występują rodzaje nart carvingowych?

Różne rodzaje nart wykorzystywane są w każdej z zimowych dyscyplin zjazdowych. Często są one dopasowane nie tylko do stylu, zaawanasowania użytkownika, czy techniki, ale również elementów takich jak tor jazdy czy podłoże. Zazwyczaj wymagają też dedykowanego buta. Wyróżniamy wśród nich:

narty typu race – rozwijają duże prędkości i umożliwiają dynamiczną jazdę;
easy carve – są niezwykle lekkie i miękkie;
freeride – są przeznaczone do jazdy w puchu i głębokim śniegu;
allround – są idelne w każdych warunkach.

Narty klasyczne a carvingowe – czym się różnią?

Zwłaszcza początkujący miłośnicy białego szaleństwa na stokach, aby zrozumieć, czym naprawdę są narty carvingowe, powinni zwrócić uwagę na to, w jaki sposób różnią się one od swoich poprzedników. Przede wszystkim klasyczne narty zjazdowe, które dominowały na stokach w latach 90., projektowane były z myślą o technice jazdy, która wymagała znacznej pracy nad utrzymaniem równowagi od użytkownika. Skręty były wykonywane głównie przez ślizg na śniegu, co wiązało się z utratą prędkości, a także pewną niestabilnością. 

Dodatkowo klasyczne wersje są dłuższe, mają mniejszą różnicę w wysokości między dziobem a środkową częścią, czyli talię. To sprawia, że trudniej je prowadzić w zakrętach. Wymagają także większej siły i nie gwarantują tak dużej precyzji jak carvingowe. Skręt na tradycyjnych modelach opiera się na odchyleniu ciała i przesunięciu ciężaru, co przy złym ustawieniu może prowadzić do utraty kontroli.


Dzięki swojej specyficznej budowie, narty przeznaczone do carvingu, gwarantują łatwiejsze pokonywanie skrętów przy minimalnym zaangażowaniu siły. Są szerokie na dziobach i piętkach oraz krótsze, co pozwalają na lepszą kontrolę nad sprzętem, nawet przy dużych prędkościach. Dzięki temu są one bardziej responsywne i w przypadku niewielkich błędów technicznych, zapewniają komfort jazdy. Z tego powodu mogą to świetne narty dla początkujących, choć cenią je również doświadczeni użytkownicy.

Osoba w odzieży zimowej zjeżdżająca z górki na nartach

Jak dobrać narty carvingowe?

Wybór odpowiedniego sprzętu jest istotny nie tylko z punktu widzenia komfortu jazdy, ale przede wszystkim bezpieczeństwa. Jego dobór powinien być uzależniony od kilku różnych czynników, do których zalicza się elementy takie jak:

poziom umiejętności narciarza – początkujące osoby powinny postawić na modele o większym promieniu skrętu i bardziej elastycznej konstrukcji. Dzięki temu łatwiej będzie im je kontrolować i nie będą również dla nich tak wymagające w prowadzeniu. Zaawansowaniu użytkownicy z kolei stawiają na wersje o mniejszym promieniu skrętu, dzięki czemu z łatwością pokonują bardziej dynamiczne czy ciasne zakręty;

taliowanie – im większa różnica między szerokością dziobów, a środkiem narty, tym łatwiej wykonuje się skręty. Dlatego warto zwrócić uwagę na ich promień, ponieważ obecnie znajdziemy zarówno modele, w przypadku których może on wynosić kilka, jak i kilkanaście metrów. Im mniejszy promień, tym bardziej są zwrotne;

długość – ten parametr zawsze powinien być dobierany indywidualnie do wagi, wzrostu oraz umiejętności narciarza. Za krótkie narty o dużej elastyczności mogą nie oferować wystarczającej stabilności przy większych prędkościach;

typ śniegu i warunki na stoku – jeżeli preferujemy dobrze przygotowane trasy, wówczas bardziej efektywne będą w takim przypadku węższe modele. Natomiast do jazdy poza wyznaczonymi szlakami, najlepiej sprawdzą się szerokie narty. Warto je wybrać, ponieważ poradzą sobie na miękkim puchu;

elastyczność – twardość ma duże znaczenie, zwłaszcza dla profesjonalistów ze względu na to, że im dobre narty zawodowe są twardsze, tym będą bardziej stabilne przy dużych prędkościach, lecz jednocześnie także trudniejsze do kontrolowania. Miękkie modele będą bardziej elastyczne i wybaczą błędy. Dlatego są lepszą opcją dla niezbyt doświadczonych osób.

Nie zapomnijmy również, że talia w takich modelach wymaga zastosowania odpowiednich wiązań nart.

Jakie narty carvingowe dla początkujących wybrać?

Osoby, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z narciarstwem carvingowym, powinny postawić na sprzęt łatwy w obsłudze i wybaczający ewentualne błędy. Dlatego najlepiej sprawdzą się dla nich modele o większym promieniu skrętu, czyli około 13-14 m oraz miękkiej konstrukcji. To ułatwi nie tylko prowadzenie nart sportowych, ale również zmniejszy ryzyko upadków. 

Modele przeznaczone dla niedoświadczonych sportowców, muszą być krótsze. Ich długość powinna sięgać mniej więcej do wysokości nosa użytkownika lub nieco niżej, kończąc się między brodą a nosem. Dlaczego? Ponieważ krótsze modele są łatwiejsze do kontrolowania, co jest niezwykle istotne, jeżeli dopiero uczymy się podstawowych technik i oswajamy z jazdą. 

Dzięki temu manewrowanie w zakrętach jest bardziej intuicyjne i nie wymaga nadmiernego wysiłku. Dodatkowo bardziej elastyczne wersje carvingowe są też przewidywalne w reakcji na ruchy użytkownika. Miękki flex gwarantuje wygodną jazdę, redukując wibracje, a także uczucie sztywności pod stopami. To wszystko zwiększa komfort na mniej wymagających stokach.

Mężczyzna jeżdżący na nartach

Jakie narty carvingowe dla średnio zaawansowanych narciarzy?

Doskonałe narty zjazdowe dla bardziej doświadczonych narciarzy, które są przeznaczone do dynamicznej jazdy, mogą mieć nieco mniejszy promień skrętu, a więc około 10-14 metrów. To pozwoli nie tylko na szybsze, ale również bardziej precyzyjne pokonywanie zakrętów. Zaawansowany sprzęt zazwyczaj jest również nieco sztywniejszy. Dlatego gwarantuje większą stabilność, także przy dużych prędkościach.

Twardsze modele wymagają od użytkownika większego zaangażowania mięśni i znajomości techniki. Oferują jednak lepsze trzymanie na twardym podłożu, a także bardziej agresywny charakter w zakrętach. Długość dla średnio zaawansowanych użytkowników powinna być dobierana w taki sposób, by sięgały one do poziomu czoła lub wyżej, w zależności od preferencji dotyczących stylu jazdy.

Osoby, które mają już pewne doświadczenie, preferują narty z wyższym fleksem, co zapewnia lepsze trzymanie krawędzi na stromych stokach oraz gwarantuje wyższą precyzję w dynamicznej jeździe. Ważne jest jednak, by w takich modelach nadal został utrzymany pewien poziom elastyczności, aby były one komfortowe w użyciu i nie wymagały dużego wysiłku w trakcie zjazdu.

Jaka powinna być długość nart carvingowych?

Długość modeli carvingowych w większości przypadków nie przekracza 1,5 m. Dobór odpowiednich wymiarów tego elementu może mieć kluczowe znaczenie dla efektywności i komfortu jazdy. W przypadku tej dyscypliny długość, jest ściśle powiązana z poziomem zaawansowania użytkownika, ale również jego wzrostem czy wagą, a także preferowanym stylem jazdy. Ogólna zasada mówi jednak, że typy carvingowe muszą być krótsze niż klasyczne wersje, ponieważ wtedy ułatwią manewrowanie, a także skręty.

Modele o długości sięgającej im między brodę a nos to dobra opcja do nauki jazdy ze względu na to, że dłuższe wersje są zbyt trudne do prowadzenia, zwłaszcza na węższych trasach. Krótsze sprzęty to dobry wybór dla osób stawiających pierwsze kroki na stokach narciarskich.

Średnio zaawansowani użytkownicy nart biegowych mogą postawić na dłuższe, sięgające do poziomu nosa lub czoła modele, które zagwarantują im stabilność przy wyższych prędkościach i lepiej sprawdzą się na wymagających stokach. Wymagają one jednak większej siły oraz precyzji technicznej. Mogą sięgać nawet do poziomu wzrostu narciarza lub nieco niżej, co umożliwia bardziej agresywną jazdę na trudnych stokach.

Kobieta jeżdżąca na nartach

Jak jeździć na nartach carvingowych?

Poruszanie się na krótkich nartach damskich lub męskich o dużej elastyczności wymaga nieco innego podejścia niż tradycyjna technika narciarska. Kluczową różnicą jest tutaj sposób, w jaki elementy te prowadzą nas po stoku. W carvingu duży nacisk kładzie się na jazdę na krawędziach, a nie na płaskiej powierzchni, co pozwala na precyzyjne skręty bez poślizgu.

Żeby opanować tę technikę, musimy nauczyć się najpierw balansu nad własnym ciałem. Dlatego w przeciwieństwie do klasycznego stylu, gdzie nacisk kładzie się na przenoszenie ciężaru ciała na wewnętrzną część sprzętu, w carvingu istotne jest równomierne obciążenie obu jego cześci. Wchodząc w zakręt, narciarz musi więc przenieść ciężar ciała na krawędzie nart zawodniczych, co pozwala im "wgryźć się" w śnieg i sprowadzić zakręt bez poślizgu.

Ważnym aspektem jest również postawa. Należy utrzymywać lekko zgięte kolana, biodra wysunąć do przodu, a ręce rozłożyć w sposób zapewniający równowagę. Górna część ciała musi być skierowana w kierunku zjazdu, ponieważ pomoże nam to w płynnym prowadzeniu skrętu. Ważne jest też, aby zachować aktywną pozycję ze względu na to, że carving wymaga dynamicznej pracy całego ciała, a w szczególności nóg i bioder.

Na bardziej stromych trasach, technika ta pozwala na precyzyjne kontrolowanie prędkości. Dlatego w momencie, kiedy miękkie narty są ustawione pod odpowiednim kątem do stoku, zwiększa się ich przyczepność, co gwarantuje stabilną i bezpieczną jazdę. Zaawansowani narciarze wykorzystują ten aspekt do osiągania dużych prędkości bez utraty kontroli.

Jazda na nartach carving – dlaczego warto wybrać takie narciarstwo?

Jazda na nartach carvingowych to niesamowite doświadczenie dla każdego, kto lubi zimowe szaleństwo na stokach. Technika ta umożliwia bardziej dynamiczne ruchy. Jest precyzyjna i kontrolowana, co przekłada się na większą przyjemność z pokonywania zakrętów. Powody, dla których warto wypróbować tego sposobu to przede wszystkim:

lepsza kontrola – dzięki unikalnej konstrukcji nart carvingowych, mamy pełną kontrolę nad każdym zakrętem. Jazda na krawędziach pozwala na precyzyjne prowadzenie, minimalizujących ryzyko poślizgu, nawet na bardziej stromych trasach;

dynamiczna jazda – miłośnicy szybkiego pokonywania tras doceniają carving ze względu na to, że pozwala on im wykonywać płynne i precyzyjne ruchy, jednocześnie rozwijając wysokie prędkości, bez utraty kontroli;

większa efektywność – technika ta jest mniej męcząca niż klasyczna. Zużywamy mniej energii na skręty, co sprawia, że dłużej cieszymy się z pobytu na stoku;

większa stabilność – modele carvingowe oferują większą stabilność na różnych typach śniegu. Dzięki temu są komfortowe, nawet przy dużych prędkościach.

Carving to technika, która sprawia sporo radości. Dlatego może być satysfakcjonującym doświadczeniem i dawać frajdę z każdego zjazdu. To sport, który wciąga i pozwala na osiąganie nowych poziomów zaawansowania, a nowoczesne technologie otwierają przed narciarzami wiele możliwości.

Narciarstwo zjazdowe gwarantuje przyjemność z jazdy nie tylko na dobrze przygotowanych stokach. Wiele osób wybierając się w góry, decyduje się na jazdę poza trasami. Niezależnie od tego, jaki model nart turystycznych posiadamy, zastanówmy się, czy w naszym przypadku modele carvingowe nie będą dobrym rozwiązaniem.

Przeczytaj także:

Mężczyzna sprawdzający profil swoich nart rocker czy camber

Narty rocker czy camber? Przedstawiamy różne profile nart

Rocker i camber to różne profile nart, które występują w świecie narciarstwa. Narty rocker czy camber – które wybrać do jazdy na stoku? Sprawdź!

Mężczyzna szusujący na specjalnych nartach on piste na stoku

On Piste co to znaczy. Czyli narty do jazdy na stoku

Poszczególne trasy wymagają od narciarzy wybrania konkretnego rodzaju nart. Co to znaczy narty On Piste? Sprawdź w naszym artykule!

kobieta w kasku i goglach narciarskich jadąca na nartach z kijkami narciarskimi w rękach

Jak dobrać narty freestyle? ❄️ Jakie są rodzaje? Co to jest freestyle?

Jak dobrać narty freestyle? Co to jest freeride? Jak dobrać rodzaj nart do naszej aktywności na stoku? Dowiedz się tego z poradnika. Zapraszamy!

3 osoby na nartach w strojach narciarskich

Jak dobrać narty biegowe do wzrostu, wagi i umiejętności? PORADNIK

Jesteś amatorem narciarstwa, ale nie wiesz, jak dobrać narty biegowe? Zobacz, jak dostosować długość nart do twojego wzrostu!

3 osoby na nartach biegowych w górach

Rodzaje nart. Czym się różnią narty zjazdowe od pozostałych?

Rodzajów nart jest całkiem sporo. Czym się różnią od siebie? Sprawdź, jakie typy nart nadadzą się przy zjeździe na stoku!