Nurek przygotowujący się do zejścia pod wodę by nurkować z butlą pod lodem

Nurkowanie pod lodem. Co musi wiedzieć nurek?

Nurkowanie pod lodem – co należy o nim wiedzieć? Jak bezpiecznie nurkować pod lodem? Oto podręcznik nurka!

Nurkowanie może przybierać bardzo różne formy. Dla jednych osób jego atrakcyjność opiera się na zanurzaniu w przejrzystym morzu i podziwianiu różnobarwnych raf koralowych. Inni szukają ekstremalnych wyzwań, na przykład nurkując w jaskiniach. Istnieje jednak jeszcze jedna wyjątkowa forma tej aktywności. Jeżeli nurkujesz, a jednocześnie szukasz dreszczyku emocji, nurkowanie pod lodem może być dla Ciebie. Co warto wiedzieć o tej odmianie? Prezentujemy nasz przewodnik!

Nurkowanie pod lodem – czym się charakteryzuje?

Nurkowanie podlodowe ma dosyć prostą definicję. Jest to rodzaj nurkowania, w przypadku którego bezpośrednie wejście na powierzchnię wody jest ograniczone przez taflę lodową. Wejście do wody może się tutaj odbywać na dwa sposoby – z przerębla lub naturalnej przerwy w ciągłości lodu. Jest to jedno z najbardziej atrakcyjnych typów nurkowań. Dlaczego?

Przede wszystkim nurkowanie zimą ma zupełnie inny klimat. Schodząc pod lód, mamy uczucie, jak byśmy znajdowali się pod dachem. Do tego dochodzi świadomość ograniczenia możliwości wynurzenia. Sprawia to, że tego rodzaju nurkowanie jest dosyć ekstremalne. Nurkowanie pod lodem jest także atrakcyjne ze względu na widoczność. Zimą woda w jeziorach staje się bardziej przejrzysta, a widoczność zwiększa się nawet do 20 metrów. To zupełnie zmienia doznania.

Nurek zanurzający się w wodzie przed nurkowaniem pod lodem przez wyrąbany przerębel

Nurkowanie podlodowe – jaki sprzęt jest potrzebny?

Kilka słów warto również poświęcić sprzętowi potrzebnemu do nurkowania pod lodem. Część wyposażenia pokrywa się z nurkowaniem w normalnych okolicznościach, jednak nie wszystko. Specyficzna forma aktywności wymaga specyficznych rozwiązań. W co więc powinien być wyposażony nurek praktykujący zanurzanie się pod lodem? Przedstawiamy podstawowe elementy sprzętu:

1. Skafander do nurkowania suchy. Pierwsza różnica pomiędzy nurkowaniem latem a zimą leży w doborze skafandra. W tym drugim przypadku stosowany jest skafander suchy. Charakteryzuje się on właściwościami, które izolują ciało od zimnej wody, zapewniając nurkowi ciepło. Zazwyczaj jest on wykonany z neoprenu lub materiałów laminowanych. Oprócz tego posiada on specjalne uszczelnienia w okolicach szyi, nadgarstków oraz kostek.

2. Bielizna termiczna. Na chwilę warto jeszcze pozostać w wątku ubioru nurka. Pod skafandrem obowiązkowo powinno znaleźć się miejsce dla bielizny termicznej. Mowa tutaj o produktach wykonanych z wełny merino lub syntetycznych materiałów. Warstwa ta będzie stanowić dodatkowe źródło ciepła, co jest kluczowe w przypadku lodowatej wody.

3. Maska nurkowa. Maska jest przykładem elementu, który jest używany niezależnie od pory roku. Akcesorium to musi być dobrze dopasowane do twarzy, a także zapewniać doskonałe pole widzenia. Zimowe warunku wymagają jednak użycia specyficznego rodzaju maski. Takie modele są często wyposażone w silikonowy kołnierz, który zapewnia lepsze przyleganie do twarzy.

4. Regulator oddechowy. Ten element wyposażenia musi być dopasowany do zimowych warunków. Choć jest on również używany latem, modele przeznaczone do nurkowania zimą muszą być zaprojektowane w ten sposób, aby zapobiegać zamarzaniu w skrajnie niskich temperaturach. Jest to kluczowe dla zapewnienia sobie bezpieczeństwa pod wodą.

5. Butla do nurkowania z gazem. W tym przypadku spokojnie można sobie pozwolić na klasyczny model. Przeciętna butla dosyć dobrze radzi sobie nawet w skrajnych warunkach. Sam element jest jednak niezwykle istotny podczas praktykowania nurkowania podlodowego. Kontrolowanie zużywania mieszanki gazowej jest niezwykle ważne ze względu na brak możliwości wynurzenia się w dowolnym miejscu.

6. Płetwy. Płetwy również należy dostosować do warunków panujących pod lodem. Ich głównym zadaniem jest zapewniać dobrą manewrowość w wodzie. W przypadku nurkowania zimą zaleca się stosowanie płetw o większej powierzchni ze względu na większą wyporność skafandra suchego. Dzięki temu zabiegowi nasze poruszanie się będzie płynniejsze.

Ludzie w piankach neoprenowych w wodzie przygotowujący się do nurkowania pod lodem

Jakie dodatkowe akcesoria powinien posiadać nurek podczas nurkowania pod lodem?

Nie ulega wątpliwości, że nurkowanie podlodowe to jedna z najbardziej ekstremalnych odmian nurkowania. W takiej sytuacji bezpieczeństwo osoby zanurzającej się jest absolutnym priorytetem. Z tego powodu do nurkowania konieczne jest zaangażowanie dodatkowych akcesoriów oraz specjalistycznego sprzętu. Co jeszcze oprócz wymienionych wyżej rzeczy warto mieć w swoim wyposażeniu?

1. Liny asekuracyjne. To element charakterystyczny dla nurkowania pod lodem. Osoba schodząca pod wodę przez przerębel obowiązkowo musi być przymocowana do liny asekuracyjnej. Umożliwia ona kontakt z powierzchnią, a także zapewnia orientację pod lodem. Ze względu na używanie w ekstremalnych warunkach, liny takie muszą być odporne na ścieranie. Są one również produkowane w jasnych kolorach, aby być dobrze widoczne pod wodą.

2. Karabinki i zaciski. Są one używane do zabezpieczenia liny asekuracyjnej, a także innych elementów wyposażenia. Za ich pomocą można przypiąć linę do osoby schodzącej pod wodę.

3. Boje sygnalizacyjne. To następne akcesorium, którego zadaniem jest poprawić bezpieczeństwo nurków. Pozwalają one oznaczyć miejsce nurkowania, a także służą do komunikacji z powierzchnią w przypadku sytuacji awaryjnej.

4. Komputery nurkowe. Elektronika jest bardzo użyteczna podczas nurkowania pod lodem. Zadaniem komputera nurkowego jest monitorowanie czasu nurkowania, głębokości, temperatury wody, a także poziomu gazów oddechowych.

Nurkowanie techniczne pod lodem – jakie umiejętności są wymagane?

Nurkowanie pod lodem to niezwykle wymagająca aktywność. Aby ją uprawiać, trzeba przejść specjalistyczny kurs, na którym nabędziemy podstawową wiedzę na temat charakterystyki nurkowania podlodowego. Po jego odbyciu przejdziemy również trening, który pomoże wdrożyć wiedzę w praktyce. Co powinna wiedzieć osoba chcąca nurkować pod lodem? Co obejmują wykłady?

– wiedza dotycząca mechanizmu tworzenia się lodu;
– rozpoznawanie niebezpiecznych warunków lodowych;
– przygotowania miejsca do nurkowania;
– wymagania sprzętowe i ćwiczenia bezpieczeństwa;
– wiedza na temat korzystania z suchych skafandrów;
– informacje na temat izolacji termicznej;
– kontrola pływalności oraz balastowania;
– używanie lin ratunkowych;

Choć nauka nurkowania pod lodem wymaga czasu i cierpliwości, z całą pewnością jest ona warta zachodu. Doświadczenie zanurzenia się pod lodem to zdecydowanie co innego niż klasyczne nurkowanie. Spróbowanie tego typu aktywności powinno być „must be” dla każdego nurka. Jeżeli jesteś fanem nurkowania, sprawdź, co przygotowaliśmy dla Ciebie w ofercie Decathlon!

Przeczytaj także:

mężczyzna uprawiający freediving w płetwach i kombinezonie do freedivingu

Nurkowanie ekstremalne - czym jest freediving?

Czym jest nurkowanie ekstremalne? jak bezpiecznie uprawiać ten sport? Czym jest freediving? Jak zdrowo eksplorować duże głębokości? Poradnik nurka

Mężczyzna bijący rekord świata w nurkowaniu na wstrzymanym oddechu pod wodą w masce i płetwach

Freediving – rekord świata w nurkowaniu na wstrzymanym oddechu

Freediving to dyscyplina nurkowania, która polega na wstrzymaniu oddechu. Jak wygląda sprawa rekordów świata w tej dyscyplinie? Sprawdź!

mężczyzna nurkujący z butlą

Nurkowanie - jak zacząć nurkować?

Przeczytaj praktyczny poradnik, jak zacząć nurkować ✨ Poznaj technikę oraz podstawy nurkowania ⭐ Zobacz jak wybrać kurs nurkowania

kobieta nurkująca w masce i stroju do nurkowania

Nurkowanie bez uprawnień - czy uprawnienia to konieczność?

Marzy Ci się nurkowanie ale nie masz uprawnień? Czy musisz do tego przejść przez kurs dla nurka? Co jest potrzebne, żeby nurkować?

mężczyzna nurkujący z butlą w masce i stroju do nurkowania

Nurkowanie rekreacyjne - czy musisz zrobić kurs nurkowy?

Nurkowanie rekreacyjne to ciekawa przygoda i hobby. Czy musisz zrobić kurs nurkowy? Czy potrzebujesz sprzętu do nurkowania?