Sportowcy trenujący do pięcioboju nowoczesnego

Pięciobój i pięciobój nowoczesny – poznaj te dyscypliny!

Zastanawiasz się, na czym polega pięciobój i co wchodzi w skład pięcioboju nowoczesnego? Sprawdź, czym charakteryzuje się ta dyscyplina.

Pięciobój to jedna z najstarszych i według wielu najtrudniejszych dyscyplin olimpijskich. Obejmuje konkurencje z bardzo różnych od siebie dziedzin aktywności, co wymaga od sportowca wszechstronnego przygotowania. Czy jednak obecne zawody pięcioboju są takie same jak dawniej? Na czym polega pięciobój olimpijski obecnie? Sprawdź, czym jest pięciobój nowoczesny i jakie konkurencje obejmuje.

Pięciobój – czym właściwie jest?

Pięciobój jako dyscyplina sportowa obecny był już w antycznej Grecji. W skład konkurencji olimpijskich wchodził już od 708 r. p. n. e., jego historia jest więc naprawdę długa. Wówczas w skład pięciu konkurencji wchodziło:

– stadion, czyli przebiegnięcie dystansu równego obwodowi stadionu,
– rzut dyskiem,
– rzut oszczepem,
– skok w dal,
– zapasy.

Co ciekawe, zwycięzcą pięcioboju mógł zostać ten, kto zwyciężył w trzech konkurencjach, wówczas nie było potrzeby rozgrywania dwóch ostatnich, którymi zwykle były biegi i zapasy. Jeżeli jednak nie udało się wyłonić najlepszego po trzech z nich, wówczas walka o zwycięstwo toczyła się dalej.

Przez lata pięciobój ewoluował. Do igrzysk w 1980 roku zawodnicy rywalizowali w pięcioboju lekkoatletycznym składającym się z biegu na 200 i 1500 metrów, rzucie dyskiem, oszczepem i skoku w dal w przypadku mężczyzn i biegu na 100 m i 200 m przez płotki, skoku wzwyż, skoku w dal i pchnięciu kulą w przypadku kobiet.

Kobieta trenująca do pięcioboju

Czym jest pięciobój nowoczesny? Dyscyplina olimpijska z czasów starożytnych

Pięciobój nowoczesny to dyscyplina, która wchodzi w skład konkurencji olimpijskich od 1912 roku aż do dnia dzisiejszego. Składa się z zawodów lekkoatletycznych z różnych dziedzin, wymagających od pięcioboisty wszechstronnej sprawności. Pięciobój nowoczesny nawiązywał do tego z czasów starożytnych – miał bowiem składać się z aktywności niezbędnych w wojskowym przeszkoleniu, jednak nie był bliźniaczo do niego podobny, stąd dodanie w nazwie określenia „nowoczesny”.

Losy pięcioboju nowoczesnego na igrzyskach były różne, postulowano nawet o wykreślenie go z dyscyplin olimpijskich, jednak nie doszło to do skutku. Ważną zmianą jest fakt, że od roku 1992 nie rozgrywa się już pięcioboju drużynowo, mogą wziąć w nim udział jedynie indywidualnie, a każdy kraj może wystawić do igrzysk maksymalnie po dwóch zawodników i dwie zawodniczki.

O wyniku zawodów decyduje suma punktów zdobyta przez zawodnika podczas wszystkich pięciu konkurencji. Niekiedy istotny jest czas, lecz nie jest to jedyny wskaźnik przyznawania punktów.

Pięciobój nowoczesny – dyscypliny

Zastanawiasz się, z jakich dyscyplin obecnie składa się 5-bój nowoczesny? Oto one:

szermierka – czyli walka na szpady na zasadzie „każdy z każdym”. Każda walka trwa do jednego trafienia i nie dłużej niż minutę. W przypadku, gdy nikt nie zostaje trafiony do tego czasu, obaj zawodnicy odnotowują na swoim koncie porażkę. Wygranie 75% starć daje 250 punktów, a każda kolejna wygrana lub przegrana to odpowiednio plus, lub minus 5 punktów.
pływanie – zawodnicy pokonują 200 metrów stylem dowolnym. W tej konkurencji liczy się czas. Jeśli zawodnik (mężczyzna) pokona dystans w ciągu 2,5 minuty, a zawodniczka 2 minut 40 sekund, otrzymuje 1000 punktów. Każde 0,33 sekundy to odpowiednio 4 punkty straty lub zysku.
jeździectwo – czyli parkour, skoki przez przeszkody. To jedna z najmniej przewidywalnych konkurencji pięcioboju, gdyż nie zależy tylko od umiejętności sportowca. Konie są przydzielane zawodnikom losowo, a każdy z pięcioboistów ma tylko kilkanaście minut na oswojenie się ze zwierzęciem. Na trasie każdy ma do pokonania 12 przeszkód, z czego jedna jest podwójna i jedna potrójna. Za każdy błąd jak na przykład spadnięcie z konia czy zbyt długi czas przejazdu, punkty są odejmowane. Zawodnicy startują zależnie od sumy punktów zdobytych w poprzednich konkurencjach – ci z najmniejszą liczbą zaczynają jako pierwsi.
bieg przełajowy i strzelanie – czyli kombinacja biegu liczącego 3000 m i strzelania do celu. Zawodnicy przystępują do strzelania w czterech sesjach: pierwsza tuż po starcie i każda kolejna po przebiegnięciu 800 metrów. Co ciekawe, nie ma kar za niecelne strzały. By uzyskać punktowe wynagrodzenie, zawodnik musi pokonać cały dystans w przeciągu do 12,5 minuty.

Rywalizacja w pięcioboju to bardzo wymagający wysiłek, do którego trzeba się odpowiednio przygotować. Wymaga nie tylko dobrej sprawności i wytrzymałości, ale też skupienia i taktyki, która pomoże zachować siły do samego końca zawodów.

Przeczytaj także:

Trzy kobiety w strojach sportowych trenujące razem bieganie redukujące objawy depresji

Bieganie a depresja – czy bieganie wpływa na zdrowie psychiczne?

Bieganie przynosi korzyści związane z układem krążenia, ale i zdrowiem psychicznym. Sprawdź, co warto wiedzieć o zagadnieniu bieganie a depresja.

Trzy dziewczyny w strojach sportowych trenujące bieganie metodą POSE

Bieganie metodą POSE – na czym polega technika Romanova?

Nicholas Romanov opracował technikę biegania zwaną POSE. Na czym polega metoda POSE? Jak się poruszać? Odpowiadamy!

Kobieta trzymająca dłoń na brzuchu odczuwająca dyskomfort jelit po bieganiu

Bieganie a jelita. Problemy żołądkowo-jelitowe podczas treningu

Dolegliwości żołądkowo-jelitowe to dosyć częsta przypadłość biegacza podczas treningu. Bieganie a jelita, czyli o problemach z przewodem pokarmowym

kobieta i mężczyzna biegnący w odzieży do biagnania

Bieganie - rano czy wieczorem? Kiedy najlepiej biegać?

Czy poranne bieganie jest lepsze od wieczornego treningu? Kiedy jest najlepszy czas na to, aby wyjść pobiegać? Wejdź i dowiedz się więcej na Decathlon

kobieta w odzieży i butach do biegania biegnąca w parku

Slow jogging czyli japoński sposób na bieganie.

Slow jogging to japoński sposób na zdrowie. To bieganie chroniące przed chorobami cywilizacyjnymi, które warto włączyć w plan treningowy.