Unselected
mężczyźni trzymający wędki nad wodą

Poradnik wędkarski: jak złowić płoć - metody połowu, kalendarz brań, zestawy do łowienia płoci i nie tylko

Płoć jest bardzo popularna w naszych wodach. Jak możemy łowić ryby skutecznie? Jakie metody wędkarskie stosować? Sprawdź nasz poradnik wędkarza!

Unselected

Dla jednych płoć stanowi jedynie niezbyt upragniony przyłów, dla innych gatunek ten jest celem połowu. Ryba ta budzi wśród wędkarzy naprawdę skrajne uczucia. Jeżeli należysz do tej drugiej grupy i zależy Ci na tym, by znaleźć odpowiedź na pytanie: jak łowić płocie, jesteś w odpowiednim miejscu. W naszym poradniku podjęliśmy się tematów takich jak:

czym charakteryzuje się płoć,
jak odróżnić tę rybę od wzdręgi i jazia,
kiedy najlepiej łowić płoć,
jak nęcić płotki,
jaką przynętę stosować do łowienia płoci,
która metoda wędkarska sprawdzi się w tym przypadku najlepiej,
jaki sprzęt wędkarski wybrać w zależności od techniki łowienia.

Unselected

Charakterystyka - podstawowe informacje na temat płoci

Płoć to gatunek ryby, należący do rodziny karpiowatych. Rutilus rutilus, bo tak po łacinie brzmi nazwa tego stworzenia, w Polsce występuje w większości wód słodkich, takich jak stawy, jeziora i rzeki. Nie spotkamy jej w zasadzie tylko na terenach górskich. Poza wodami słodkimi, Rutilus rutilus bytuje także w wodach słonych, jednak takich, których zasolenie nie jest zbyt wysokie. Przybrzeżne wody Bałtyku również należą do terenów zamieszkałych przez ten gatunek ryby. Dorosłe płocie osiągają długość od około 30 do około 40 centymetrów. Rekordowa płoć cechowała się co prawda długością około 50 centymetrów, jednak taka wielkość zdarza się stosunkowo rzadko. Małe płocie ważą około pół kilograma, a większe osobniki nawet 2 kilogramy. Płoć lubi żywić się pokarmem zarówno zwierzęcym jak i roślinnym. W zależności od wieku ryby, do jej menu wchodzą: plankton, skorupiaki, larwy owadów, mięczaki i różnego rodzaju glony.

Unselected
płoć

Morfologia - jak odróżnić płoć od wzdręgi i jazia

Z racji licznych podobieństw, płoć często mylona jest z jaziem i wzdręgą. Taka pomyłka zdarza się nawet doświadczonym wędkarzom, ponieważ ryby te są do siebie niezwykle podobne. A więc jak można rozróżnić wymienione gatunki? Przyglądając się ich cechom charakterystycznym.

Unselected

Płoć posiada:

-
czerwoną tęczówkę oka,
- od 39 do 40 łusek w linii bocznej,
- zaokrąglony brzuch na odcinku od płetwy ogonowej do płetw brzusznych,
- symetrycznie ułożoną względem płetw brzusznych płetwę grzbietową (oba rodzaje płetw znajdują się na tej samej wysokości),
- skierowany na wprost otwór gębowy.

Jaź cechuje się:

-
żółtą tęczówką oka,
- łuskami w linii bocznej w liczbie od 55 do 66,
- skierowanym na wprost otworem gębowym.

Wzdręga posiada:

-
złotawożółtą tęczówką oka,
- łuski w linii bocznej w liczbie od 40 do 42,
- ostry kształt brzucha na odcinku od płetwy ogonowej do płetw brzusznych,
- płetwę grzbietową ułożoną na wysokości, na której kończą się płetwy brzuszne (płetwy brzuszne są położone zdecydowanie bliżej głowy niż płetwa grzbietowa),
- skierowany do góry otwór gębowy.

Unselected

Kalendarz - kiedy najłatwiej złowić płoć

Rutilus rutilus można łowić przez cały rok. Wiosną bywają nawet takie sytuacje, w których płotki wypływają na rozlewiska rzek i pozostają tam, nie mając możliwości powrotu. Można więc je wtedy po prostu... zbierać. Płocie można łowić zarówno wiosną, jak i latem, jesienią oraz zimą. Możemy łowić je więc spod lodu, z brzegu i z łodzi. Najkorzystniejsze warunki do połowu cechują się jednak niezbyt dużym nasłonecznieniem i optymalną temperaturą powietrza, oscylującą w granicach 20 stopni Celsjusza. Wtedy można liczyć na złapanie naprawdę dużej płoci, która spełni wymagania zarówno wędkarza, jak i Polskiego Związku Wędkarskiego.

Unselected

Nęcenie - jaka jest najlepsza zanęta na płoć

Każdy doświadczony wędkarz wie, że zanętę dobierać się powinno do specyfiki łowiska. Taką wiedzę nabywa się jednak z czasem, dlatego osoby początkujące mogą mieć z wyborem zanęty na płoć nieco problemów. Mimo wszystko są pewne cechy wspólne różnych rodzajów tego produktu, które sprawiają, że płoć się nimi interesuje. Aby zanęcić rybę, należy trafić z zapachem i smakiem zanęty. Rutilus rutilus interesują się na przykład egzemplarzami sypkimi, w których skład wchodzą między innymi: białe robaki, pinki, jokers i kukurydza a w ramach aromatu także wanilia i kolendra. Dobrą zanętą będzie też gotowane lub prażone konopie. Można przyrządzić je osobiście, lub udać się do dobrego sklepu wędkarskiego i nabyć gotowy produkt. Wielu zaawansowanych miłośników wędkowania twierdzi, że płoć najbardziej zainteresuje mieszanka, występująca w kolorze czarnym, bądź w innych ciemnych barwach. Informacja ta potwierdza się zwłaszcza wtedy, gdy temperatura na dworze jest niska. 

Unselected
mężczyźni łowiący  wędkami ryby nad wodą

Przynęta - na co bierze płoć

Na pytanie "na co bierze płoć" nie ma jednej odpowiedzi. Zależna jest ona bowiem od wieku konkretnego okazu. O ile mniejsze ryby chętnie interesują się pinkami, białymi robakami i ochotką, o tyle większe osobniki znacznie trudniej zadowolić. Oczywiście posilą się one tymi samymi potrawami, jednak w przygotowanie przynęty należy włożyć znacznie więcej trudu. Łowienie ryb o długości większej niż wymagają wymiary ochronne (15 centymetrów), wymaga bowiem łączenia ze sobą kilku elementów przynęty. Przykładem może być podanie naraz dwóch lub trzech ziaren kukurydzy, dwóch-trzech pinek albo kilku ochotek. Płotkom można także przygotowywać tak zwane kanapki, czyli połączenie kukurydzy z białym robakiem. Skuteczność danej przynęty oczywiście zależy też od pory roku, dlatego zawsze warto mieć przy sobie kilka różnych rodzajów tego produktu.

Unselected

Metoda - jak łowić płocie

Jak wspomnieliśmy wyżej, płoć należy do jednego z najpopularniejszych gatunków ryb w naszym kraju. Można ją spotkać w różnego typu wodach - od rzek, przez jeziora, stawy i zbiorniki zaporowe, po kanały. Także i taktyki łowienia tych zwierząt są zróżnicowane. Można bowiem stosować tradycyjną metodę spławikową, która należy do najbardziej popularnych, ale istnieją również inne skuteczne metody połowu. Jakie? Na przykład łowienie na bata albo na tyczkę czy metodą gruntową. Wędka spławikowa, na przykład bolonka, wyposażona w dobry kołowrotek będzie jednak dla większości początkujących wędkarzy najlepsza.

Unselected

Zestaw - jaki sprzęt wędkarski jest potrzebny do złowienia płoci

To, jaki zestaw wybierzemy, zależy od tego jaką metodą mamy zamiar łowić. Aby ułatwić Ci nieco wybór, postanowiliśmy podzielić ten temat na dwie kategorie. W pierwszej z nich, znajdziesz informacje na temat tego, jaki sprzęt jest najlepszy do łowienia metodą spławikową. W drugiej natomiast, poznasz nasze propozycje sprzętu, dedykowanego metodzie gruntowej.

Metoda spławikowa

Warunki, jakie panują w danej wodzie oraz w jej otoczeniu wywierają bardzo duży wpływ na wybór sprzętu. Należy więc zwrócić uwagę na czynniki, takie jak: wymagana odległość rzutu, uciąg wody, głębokość i siła wiatru. Jako, że podpowiadamy tutaj produkty, które sprawdzą się w metodzie spławikowej, to właśnie spławik będzie elementem, od którego zaczniemy. Spławik powinien więc mieścić się w zakresie od 2 do 4 gramów. Żyłka główna musi się cechować średnicą od 0.16 do 0.18 milimetra, przypon natomiast od 0.10 do 0.12 milimetra. Płocie to ryby płochliwe, więc należy zwrócić uwagę na to, by średnica przyponu była mała. Co zaś tyczy się haczyka, to najlepszym rozwiązaniem będzie wybór egzemplarza w rozmiarze od 14 do 18. Wielkość haczyka dopasowuje się oczywiście do wielkości przynęty.

Metoda gruntowa

W metodzie gruntowej najlepiej sprawdzi się tradycyjny feeder albo picker. Wędzisko powinno cechować się długością od 3 do 3.6 metra. Tak duża różnica wynika z faktu, że wartość tę należy dopasować do warunków panujących na konkretnym łowisku. Średnica żyłki powinna oscylować w granicach od 0.18 do 0.20 milimetra, przyponu natomiast od 0.10 do 0.12. Należy przy tym pamiętać, że przypon powinien być dłuższy niż 50 centymetrów. Haczyk dobieramy tak, jak w przypadku metody spławikowej. Dobrze, jeśli będzie on występował w rozmiarze od 14 do 18.

Unselected

Przeczytaj także

płetwa grzbietowa lina

Jak złowić lina na spławik? Na co bierze lin? Kiedy łowić tę rybę?

Co warto wiedzieć o linie? Przede wszystkim to o jakiej porze najlepiej go łowić, na co bierze lin, jakiej przynęty użyć, czym się charakteryzuje

Jak złowić suma? Poradnik wędkarski dla początkujących!

Jak złowić suma? Poradnik wędkarski dla początkujących!

Jak złowić suma? Wędkarze, którzy szukają sposobu na tę rybę, powinni pamiętać o kilku kwestiach. M.in. o miejscu połowu i sprzęcie!

mężczyźni z wędkami łowiący ryby nad rzeką

Na co bierze amur? Jaki sprzęt wędkarski pomoże złowić amura?

Na co bierze amur? Jak łowić te duże ryby? Sprawdź, jak powinien przygotować się wędkarz do połowu tego gatunku ryb!

mężczyzna kucający przy wodzie obok rozłożonego stojaka karpiowego

Poradnik karpiarzy - jak łowić karpie na spławik i grunt, jak je nęcić

Chcesz złowić karpia? Przeczytaj o czym pamiętać chcąc złowić karpia na spławik lub metodą gruntową. Sprawdź jak łowić karpia i jak nęcić tę rybę.