dzieci w odzieży sportowej unoszące piłkę gimnastyczną

Poranna gimnastyka dla dzieci. Dlaczego warto wykonywać ćwiczenia?

Warto zachęcić dzieci do porannych ćwiczeń, ponieważ gimnastyka przed śniadaniem poprawia samopoczucie i wpływa pozytywnie na koncentrację.

Nic tak dobrze nie wpływa na maluchy, jak poranne ćwiczenia. Każdy rodzic powinien zadbać o to, aby jego dziecko miało jak najwięcej aktywności w ciągu dnia, szczególnie w dobie smartfonów i komputerów. Mogą to być zwykłe pajacyki, czy taniec. Poranna rozgrzewka pozytywnie wpływa cały na organizm: poprawia koncentrację i dodaje energii. Pamiętaj, jednak aby nie wykonywać zbyt intensywnych ćwiczeń. Jak powinna wyglądać gimnastyka poranna, jakie inne zalety niesie ze sobą ten rodzaj aktywności i w końcu...jak zachęcić dziecko do ćwiczeń tuż po przebudzeniu? Odpowiedź znajdziesz w poniższym artykule.

dziewczynka w odzieży sportowej poruszająca się na macie

Poranne ćwiczenia dla dzieci. Jakie korzyści płyną z tej aktywności fizycznej?

Poranne ćwiczenia nie tylko wpływają dobrze na dzieci, ale także nas — dorosłych. Wiek nie gra roli, każdy z nas po całej nocy potrzebuje dobrego pobudzania. Twoje dziecko zaczyna mieć problemy z prawidłową postawą, brakiem koncentracji, nawagą lub koślawi stopy? To sygnał, że dzieje się coś niedobrego i należy wdrożyć do Waszej codzienności ćwiczenia (czasem nawet korekcyjne). Jakie zalety ma gimnastyka dla dzieci?


- Poranna gimnastyka poprawia nastrój, a to wszystko dzięki wydzielaniu endorfin (hormonów szczęścia).

- Ćwiczenia o poranku dodają energii na resztę dnia.

- Maluchy, które regularnie uprawiają poranną aktywność, lepiej funkcjonują w ciągu dnia i nie są tak nadmiernie pobudzone, np. w przedszkolu, szkole.

- Gimnastyka poranna przyspiesza metabolizm i pobudza organizm, co sprawia, że u dziecka istnieje mniejsze ryzyko nadwagi.

- Ćwiczenia usprawniają oddychanie.

Tak naprawdę, gimnastyka poranna może być wdrożona już u dwuletnich dzieci. Takie pociechy są doskonałymi obserwatorami, więc z chęcią będą naśladować stanie na jednej nodze czy obroty. Pozytywne zmiany w zachowaniu dzieci, które regularnie ćwiczą — widzą nie tylko rodzice, ale i opiekunowie oraz wychowawcy.

Poranna gimnastyka dla dzieci — jak zachęcić dziecko do ćwiczeń? 

Pierwsze zasada porannych ćwiczeń: nie należy zmuszać dziecka! Oczywiście, fajnie by było, gdyby każdy maluch bez problemu wykonywał poranny trening, ale rzeczywistość bywa brutalna. Pociechy często mają problem ze wstaniem z łóżka, żeby iść do szkoły, a co dopiero zacząć dzień od treningu. Możesz zachęcić dziecko do wspólnej gimnastyki, puszczając ulubioną piosenkę i podsuwając interesujące akcesoria, np. hula hop. Dywan to świetne miejsce na poranną gimnastykę. Poniżej znajdziesz przykładowe ćwiczenia, które należy wykonywać o poranku. 

dziewczynka wykonująca ćwiczenie na macie

Rozgrzewka to podstawa!

Gimnastyka poranna dla dzieci musi być poprzedzona rozgrzewką. Na początek możesz poprosić dziecko, aby usiadło po turecku, z wyprostowanymi plecami. Następnie maluch może złączyć dłonie na wysokości klatki piersiowej i powoli przyciągać je do ciała. Z kolei jego łokcie powinny jednocześnie kierować się coraz bardziej do tyłu. Na koniec dziecko powinno wyprostować ręce do góry i rozluźnić ciało.

Ćwiczenia poranne mogą wykonywać nawet dwuletnie pociechy. Dzieci w tym wieku doskonale rozumieją polecenia, a to jakie my wzorce im przekazujemy — odgrywa ważną rolę. Poranna gimnastyka dla dzieci rozluźnia mięśnie szyi i prostuje plecy. Wystarczy podłoga i trochę chęci.

Jakie ćwiczenia można wykorzystać?

Poniżej znajdziecie kilka przykładowych ćwiczeń, które może wykonywać dziecko w ramach w porannej gimnastyki.

- Pierwsze ćwiczenie przypomina chód wielbłąda. Dziecko przyjmuje pozycję na czworakach w lekkim rozkroku, z wyprostowanymi nogami i wypiętą pupą. Następnie porusza się w ten sposób po pokoju. Dobrze, żeby wytrzymało w tej pozycji przynajmniej 20 sekund. To ćwiczenie angażuje całe ciało, m.in. barki i mięśnie ud.

- Kolejne ćwiczenie przypomina pływanie w basenie, ale bez wody. Dziecko kładzie się na podłodze (w pozycji na brzuchu) i udaje, że pływa tzw. żabką — używając wyłącznie rąk! Wystarczy 10 powtórzeń.

- Innym pomysłem jest poranna gimnastyka z użyciem sznurka, który wystarczy rozciągnąć na całej długości. Zadaniem dziecka jest spacerowanie wzdłuż linii (od jednej do drugiej strony), ale z wysoko uniesioną głową i wyprostowanymi plecami. Dziecko podczas tego ćwiczenia powinno napinać mięśnie brzucha.

- Świetnym rozwiązaniem będą podskoki naprzemienne. Dziecko skacze raz na jednej, a potem na drugiej stopie. To ćwiczenie polepsza między innymi koordynację.

- W dalszej kolejności możecie zastosować wymachy ramion (raz jedna, raz druga ręka).

- Pajacyki — to aktywność, którą zna każde dziecko, bez wyjątku. Możecie zastosować 20 powtórzeń. To ćwiczenie angażuje mięśnie całego ciała i można się przy nim nieźle spocić!

- Taniec. Nie ma nic lepszego na dobre rozpoczęcie dnia jak taniec w rytm ulubionej muzyki. Taka aktywność dodaje energii, poprawia humor, a przy okazji rozluźnia całe ciało. Taniec to również element zabawy, dlatego dziecko chętnie będzie uczestniczyło w takiej gimnastyce.

- Na koniec proponujemy klasyczne przysiady, czyli coś dla wzmocnienia kolan i pośladków (zaangażowane są dolne partie ciała). U dorosłych, przysiady pomagają spalić kankę tłuszczową i redukują cellulit. Czego chcieć więcej?

Poranna gimnastyka dla dzieci nie jest niezbędnym elementem codzienności, ale na pewno potrzebnym. Regularne ćwiczenia wpływają na funkcjonowanie całego organizmu i pomagają, gdy dziecko o poranku jest zaspane i bez chęci do życia. Dajcie znać, czy praktykujecie ze swoimi dziećmi poranne ćwiczenia.

W ofercie sklepu Decathlon znajdziesz różnorodne akcesoria oraz odzież do uprawiania gimnastyki.

Przeczytaj także

dziewczynka wykonująca mostek na macie do gimnastyki

Jak zrobić mostek krok po kroku? Poradnik dla początkujących

Wykonanie mostka wymaga odpowiedniego przygotowania. Dowiedz się jak zrobić mostek? Jakie ćwiczenia należy wykonać aby przygotować mięśnie kręgosłupa.

kobieta pokazująca dzieciom ćwiczenia gimnastyczne z piłką

Gimnastyka korekcyjna dla dzieci - na czym polega?

Gimnastyka korekcyjna pozwala zniwelować wady postawy u dzieci i młodzieży. Jakie ćwiczenia wykonywać na poprawę

Dziewczynka przechodzi przez tunel do zabawy

Ćwiczenia dla dzieci w domu - ćwiczenia dla 6-latków i nie tylko

Szukasz zestawu ćwiczeń dla dzieci w domu? Sprawdź propozycje ćwiczeń ogólnorozwojowych dla dzieci. Poranne ćwiczenia w domu czekają!

dziewczynka skacząca na trampolinie ogrodowej

Jaka trampolina dla dzieci będzie najlepsza?

Trampolina ogrodowa to marzenie niejednego dziecka. . Jaka trampolina dla dzieci będzie jednak najlepsza? Jaki model wybrać ?