Kobieta w odzieży sportowej ćwicząca poranną jogę na dworze

Poranna joga – zadbaj o zdrowie i nastrój regularną praktyką jogi!

Poranna praktyka jogi to sposób na rozpoczęcie dnia i dawkę dobrej energii na całą jego resztę. Sprawdź, co może dać Ci poranna joga.

Poranna aktywność fizyczna dla wielu wydaje się czymś niemożliwym do zrealizowania. Wbrew pozorom pobudka kilka minut wcześniej zupełnie wystarczy, by zafundować sobie zdrowe rozbudzenie, dawkę aktywności i świetny nastrój na całą resztę dnia. Sprawdź, co dokładnie poranna joga na dzień dobry może Ci zapewnić. Dowiedz się, gdzie ją praktykować, jak się przygotować i zyskaj przydatne wskazówki do praktykowania jogi o poranku.

Joga – ćwiczenia poranne. Czym to właściwie jest?

O jodze z pewnością większość z nas miała już okazję słyszeć. Kojarzy się z aktywnością fizyczną skupioną na rozciąganiu, oddechu, często ćwiczy się ją w grupach, na warsztatach i wyjazdach, w specjalnych salach do jogi. Jednak to nie jedyne oblicze tej specyficznej aktywności – równie dobrze i równie skutecznie można ją praktykować w zaciszu własnego domu. Co więcej, jest świetnym sposobem na odrobinę gimnastyki o poranku.

Poranna joga to sekwencje określonych ruchów, które można wykonywać tuż po przebudzeniu. Dużym jej plusem jest fakt, że można ją dowolnie dostosowywać do naszego poziomu zaawansowania – wcale nie musi składać się ze skomplikowanych sekwencji, więc osoby początkujące równie dobrze mogą jej spróbować. Joga rano przynosi wiele korzyści dla ciała i umysłu, które pozytywnie wpływają na nas przez całą resztę dnia.

Mężczyzna ćwiczący poranną jogę na macie

Poranna praktyka jogi – dlaczego warto?

Wiele osób może zadać sobie to pytanie. W końcu o poranku każdy z nas jest mniej lub bardziej zabiegany, a aktywność fizyczna to w większości ostatnia rzecz, o której jesteśmy skłonni pomyśleć na początku dnia. I to jest wielki błąd! Poranna joga rozciągająca może być lepszym sposobem na rozpoczęcie dnia niż filiżanka świeżo zaparzonej kawy. Dlaczego?

Poprawia elastyczność i uaktywnia ciało po nocy – po nocy spędzonej w całości w pozycji leżącej, ciało jest sztywne i zastane. By je rozruszać i wpłynąć na poprawę ruchów czy pozbyć się spięć w mięśniach, joga jest dobrym rozwiązaniem.

Usprawnia metabolizm i wpływa na świadome jedzenie – joga naturalnie stymuluje układ trawienny do lepszego funkcjonowania i pozwala nie kierować się emocjami podczas posiłków, co korzystnie wpływa na naszą świadomość jedzenia.

Wzbudza pozytywną energię na resztę dnia – joga to trening uważności, koncentracji i odprężenia. Dawka takich bodźców z rana pozwoli nastawić się w pozytywny sposób na zbliżający się dzień.

Relaksuje, odpręża i pozwala nastawić się na wyzwania codzienności – skupienie się na właściwym oddychaniu i na własnym wnętrzu wprowadza nas w stan relaksu. Takie wkroczenie w dzień daje nam siłę do stawiania czoła wszystkim wyzwaniom, jakie życie dla nas na dany dzień przygotowało.

Jak się przygotować do porannej jogi w domu? Sprzęt, czas, wybór miejsca

Chcesz spróbować rozpoczynać dzień z jogą? W takim razie zostało już tylko właściwie się do tego przygotować. Zastanawiasz się, co może okazać się potrzebne? Wbrew pozorom nie jest tego wiele i w większości przypadków nie będzie wymagało od nas wiele.

Sprzęt: tak naprawdę sprzętem, który będzie nam potrzebny, jest jedynie nasze własne ciało. Dla komfortu możesz zaopatrzyć się w matę do jogi, dzięki której wyznaczysz swoją przestrzeń do jej praktykowania. Wedle własnego uznania możesz z czasem dodać akcesoria do jogi na przykład klocki czy paski.

Przestrzeń: jest tak naprawdę dowolna, ważne jest jedynie to, by umożliwiała swobodne ruchy. By wprowadzić się w stan odprężenia i relaksu, możesz wyposażyć otoczenie w lampy bądź świece czy kadzidełka. Delikatna, harmonijna muzyka również może się dobrze sprawdzić.

Strój: ubrania do jogi powinny być przede wszystkim wygodne, by nie ograniczały ruchów i nie uwierały w żaden sposób. Niech będą komfortowe, przyjemne w dotyku i funkcjonalne.

Czas: poranna yoga, jak sama nazwa mówi, powinna odbywać się o poranku. Jej czas dopasuj do własnych potrzeb i swojego harmonogramu dnia. Ważne, byś chociaż przez kilka minut miała czas na spokojne wykonanie kilku asan w skupieniu.

Para w odzieży sportowej ćwicząca poranną jogę

Poranna joga – asany. Jak zadbać o ciało i umysł z rana?

Pora przejść do działania! Poniżej przedstawiamy kilka asan, czyli pozycji, do porannej jogi dla początkujących w domu.

1. Powitanie Słońca – jak sama nazwa wskazuje, to dobra sekwencja na poranną praktykę jogi. Powitanie Słońca składa się z różnych sekwencji asan, które należy wykonywać płynnie, przechodząc z jednego ruchu w drugi. Jak ją wykonać?
Tadasana – pozycja góry, stanie w wyprostowanej pozycji,
Urdhva-hastasana – unoszenie rąk do góry, ponad głowę,
Uttanasana – kładzenie rąk przed stopami z wyprostowanymi kolanami,
Adho Mukha Svanasana – pies z głową w dole (utrzymując stopy na macie i wyprostowane kolana, oprzyj się o ziemię całymi dłońmi i opuść głowę, plecy powinny być proste),
Urdhva Mukha Svanasana – pies z głową w górze (połóż się na brzuchu, oprzyj się rękoma i wierzchołkami stóp o podłoże, a następnie unieś tułów, wyprostowując ramiona. Nie dotykaj kolanami podłoża),
Chaturanga Dandasana – pozycja kija (plank ze zgiętymi łokciami znajdującymi się jak najbliżej ciała),
Urdhva Mukha Svanasana – ponownie pies z głową w górze,

2. Supta Matsyendrasana – skręt kręgosłupa w pozycji leżącej na plecach (połóż się na wznak, ramiona utrzymuj dociśnięte do podłoża, a kolana złączone lub każde pojedynczo przełóż tak, by dotykały podłoża po jednej ze stron Twojego ciała).

3. Savasana – pozycja trupa (połóż się na plecach i rozluźniaj całe ciało od czubka głowy do palców u stóp, to pozycja dla całkowitego zrelaksowania się).

Poranna joga w 5 minut – przydatne wskazówki dla początkujących i zaawansowanych

Przygotowujesz się do swojej pierwszej jogi o poranku? A może już regularnie ją praktykujesz? Poniżej przedstawiamy kilka przydatnych wskazówek, które przydadzą się zarówno początkującym, jak i zaawansowanym amatorom jogi:

skup się na oddechu – to właśnie on jest jednym z bardziej kluczowych elementów w jodze. Oddychaj świadomie, kontroluj wdechy i wydechy,
postaw na regularność – praktykowanie jogi regularnie, każdego dnia o tej samej porze pomoże Ci wyrobić nawyk i będzie miało dobry wpływ na Twoje ciało oraz umysł na dłuższy czas,
dopasuj intensywność – początkujący mogą wykonywać poszczególne asany po 2-3 razy, zaawansowani mogą wprowadzić na przykład 7-8 powtórzeń. Wszystko też zależy od dostępnego o poranku czasu,
każdą sesję jogi zaczynaj rozgrzewką – może to być kilka skłonów, podskoków czy rozciągnięć. To ważne, by mieć większy zakres ruchów podczas przystępowania do asan.

Poranna joga to sposób na to, by wkroczyć w nowy dzień z dawką pozytywnej energii i dobrego nastawienia. Spróbuj przeznaczyć kilka minut o poranku na parę rozciągających asan i przekonaj się, jak zmieni się Twój nastrój!

Przeczytaj także:

Kobieta leżąca na poduszce na macie ćwicząca jogę restoratywną

Zyskaj spokój, czyli joga restoratywna – na czym polega?

Joga restoratywna to praktyka, która ma zrelaksować ciało i umysł, rozluźnić i pomóc w uzyskaniu spokoju. Sprawdź, na czym polega i jak ją praktykować

Kobieta ćwicząca jogę na depresję na świeżym powietrzu

Joga na depresję – czy asany pomagają w walce z depresją?

Osoby z depresją, które regularnie ćwiczą, mogą skutecznie złagodzić jej objawy. Regularna praktyka jogi będzie w tym pomocna. Sprawdź, jak to działa!

Kobiety w odzieży sportowej ćwiczące yin jogę na macie

Yin joga, czyli joga powięziowa – praktyka elastyczności

Yin joga to praktyka, pozwala zwiększyć elastyczność mięśni, ścięgien i powięzi. Sprawdź, jaki wpływ ma na ciało i umysł ta praktyka jogi.

Sproszkowane zioła w miseczce ważny element diety jogina

Dieta jogina – joga, jedzenie i zasada Trzech Gun

Joga to prawdziwa filozofia życia, którą jogini biorą pod uwagę nawet w przypadku jedzenia. Sprawdź, jak wygląda wegetariańska dieta jogina.

Kobieta w odzieży do jogi wykonująca na macie Kurmasanę pozycję żółwia w jodze

Joga – pozycja żółwia (Kurmasana). Jak ją poprawnie wykonać?

Pozycja żółwia, czyli Kurmasana, to niezwykle ciekawa asana. Dowiedz się, jak ją poprawnie wykonywać.