Osoby ćwiczące przeciąganie liny

Przeciąganie liny – na czym polega? Zasady, techniki, kategorie wagowe

Przeciąganie liny to zabawa dla dzieci i dorosłych. Ta gra obecna była nawet na olimpiadzie! Sprawdź, jakich umiejętności potrzeba do tej dyscypliny.

Wiele osób może zdziwić fakt, że przeciąganie liny było kiedyś dyscypliną... olimpijską! Zabawne zawody, które większość osób zna z dzieciństwa, mogą być poważną rywalizacją. Sprawdź, na czym polega ten sport.

Przeciąganie liny – na czym polega i dla kogo jest?

Przeciąganie liny było często uprawianą dyscypliną już od XIX wieku, ale pierwsze wzmianki o niej pochodzą nawet z XV wieku. Początkowo, według danych historycznych, przeciąganie liny było sposobem na rozwiązywanie konfliktów pomiędzy grupami sąsiadującymi ze sobą w Korei. Z czasem sport ten zyskał na znaczeniu w cesarstwie chińskim. Istnieją przesłanki, że gra ta była znana już w czasach starożytnych.

Wielu osobom ze szkołą, dniem sportu czy koloniami kojarzy się właśnie przeciąganie liny. Zabawa dla dzieci w istocie jednak na początku XX wieku była dyscypliną olimpijską. Pięć razy zawodnicy mieli okazję stanąć w szranki w tej dyscyplinie. Obecnie jest to sport – organizowane są nawet Mistrzostwa Polski w przeciąganiu liny. Prócz tego jest to też świetna zabawa na świeżym powietrzu, również dla dzieci!

Grupa ludzi ciągnąca line

Przeciągania liny – zasady dla dzieci i dorosłych

Każda drużyna liczy 8 osób. Drużyny startują przeciwko sobie w tych samych kategoriach wagowych przeciągania liny. Olimpiada czy zawody międzynarodowe mają ten sam podział, który znajdziesz poniżej. Jakie zasady warto znać, aby wprowadzić je do swoich własnych rozgrywek albo zacząć trenować do zawodów?

Przeciąganie liny polega na tym, że dwie drużyny ciągną za dwa końce liny. Jest ona oznaczona trzema markerami. Jeden oznacza środek, który w momencie rozpoczęcia musi znajdować się tuż nad środkową linią oznaczoną również na podłożu, zazwyczaj trawie. Dwa pozostałe znaczniki na linie znajdują się 4 metry od środka w stronę jednej i drugiej drużyny. Wygrywa ta drużyna, która przeciągnie znacznik przeciwników ponad linią środkową. Częściej jednak koniec rozgrywki jest efektem faulu – ten następuje wówczas, gdy zawodnik usiądzie albo przewróci się.

Technika trzymania liny

To jednak nie wszystko. Ta dawna olimpijska dyscyplina lekkoatletyczna jest również sportem wymagającym od zawodników odpowiedniej taktyki trzymania liny. Ta powinna być trzymana w odpowiedni sposób:

– wnętrze dłoni należy kierować ku górze,
– lina idąca do kolejnego zawodnika z drużyny powinna przebiegać między ramieniem a tułowiem.

Bardzo ważną rolę gra ostatni uczestnik, zwany też kotwiczącym. W jego przypadku lina jest dodatkowo przeciągnięta przekątnie przez plecy, a potem zwisa luźno z drugiego ramienia.

Młodzież przeciągająca linę

Jak gruba lina do przeciągania?

Lina używana do przeciągania na zawodach jest zwykle długa na około 35 metrów. Używa się zazwyczaj uniwersalnych lin, które mają 1 cal, czyli około 2,54 cm. Ich grubość może jednak sięgać nawet 3,5 cm. 

Aby uprawianie tego sportu było komfortowe, warto zaopatrzyć się w odpowiednie obuwie i odzież sportową. Wygodne, oddychające koszulki – zarówno koszulki męskie, jak i damskie – zapewnią swobodę ruchów i komfort podczas aktywności. Szeroki wybór ubrań sportowych znajdziesz w ofercie Decathlon.

Przeciąganie liny – kategorie wagowe

Warto wiedzieć, że jako że ciągnąć linę ma cała drużyna, limit wagowy również dotyczy ośmiu osób liczonych razem. Oznacza to, że cała ósemka zawodników jest ważona i przyporządkowywana do konkretnej kategorii wagowej. Te są następujące:

– do 480 kg – waga superpiórkowa,
– do 520 kg – waga piórkowa,
– do 560 kg – waga lekka,
– do 600 kg – waga lekkośrednia,
– do 640 kg – waga średnia,
– do 680 kg – waga lekkociężka,
– do 720 kg – waga ciężka.

Dodatkowo występują również dwie klasyfikacje dla dzieci i dorosłych, które mają nieco inne ograniczenia lub nie mają ich wcale. Są to:

– kategoria mieszana – ponad 600 kg,
– kategoria otwarta – bez ograniczeń wagowych.

Dłonie osoby trzymające linę

Techniki przeciągania liny

W przeciąganiu liny taktyka jest bardzo istotna. Choć jest to emocjonująca rozgrywka, która wciąga cały zespół i przynosi sporo radości, to wymaga jednak też odpowiedniego sposobu przeciągania liny. Jak wygrać? Każda drużyna ma swój sposób. Zazwyczaj w momencie, gdy jedna drużyna ciągnie, druga powinna zaprzeć się o ziemię. Trzeba jednak uważać, bo jeśli przeciągnie się w ten sposób linę na swoją stronę, to można prosto stracić równowagę. A przewrócenie czy siad na ziemi zostanie uznany przez sędziego za faul i przegraną.

Warto też zwrócić uwagę na całkowitą masę drużyny, bo musi się ona zawierać w pewnych widełkach. W ten sposób temu zespołowi, który sumarycznie jest cięższy na przykład przy górnej granicy wagowej, łatwiej jest przeciągnąć środek liny w swoją stronę, a potem znacznik przeciwników ponad środek pola. Taka drużyna ma też lepsze kotwiczenie i tarcie, dlatego trudniej wyciągnąć ją z jej pola gry.

Jakie błędy możesz popełnić przy przeciąganiu liny? Na to uważaj!

Jak każdy sport, również przeciąganie liny może być kontuzjogenne. Największe błędy to brak techniki i jednostajnego rytmu, co sprawia, że drużynę łatwo jest pokonać. Prócz tego trzeba pamiętać o odpowiednim treningu. Dzięki wzmocnieniu pleców i ramion możesz zapobiegać kontuzji. Postaw na trening budujący siłę, bo największą pracę podczas przeciągania liny wykonują te właśnie partie. Wybierz też odpowiednią strategię, ustawiając najsilniejszych członków załogi na początku, na końcu, a także w rozproszeniu na całej długości liny.

Na co warto uważać? Przede wszystkim na samą linę, zwłaszcza gdy trenujesz na własną rękę. Jeśli zapomnisz ją sprawdzić przed treningiem, a będzie uszkodzona, może to doprowadzić do pęknięcia. Takie przypadki miały miejsce między innymi w Tajwanie w 1997 roku, gdzie dwie osoby straciły ręce. Wcześniejszy wypadek wydarzył się w Pensylwanii. Uczniowie chcieli pobić rekord Guinnessa. Niestety lina pękła, przez co obrażenia, od uszkodzeń oka do straty palców, odniosło ponad 200 osób.

Zawody w przeciąganiu liny wydają się proste: wygrywa drużyna, która przeciągnie przeciwników na swoją część. W rzeczywistości ta znana nie tylko w Europie, ale również na całym świecie dyscyplina wymaga odpowiedniej techniki. Co ciekawe, możliwe jest też przeciąganie liny samochodami, w co czasem bawią się fani motoryzacji!

Przeczytaj także:

Kobieta w stroju sportowym ćwicząca face pull na siłowni

Face pull, czyli ćwiczenie z wyciągiem. Jak ćwiczyć?

Face pull to ćwiczenie polegające na przyciąganiu liny do twarzy. Sprawdź, jakie są warianty ćwiczenia i co daje taki trening Twojemu ciału.

Kobieta leżąca na macie wykonująca dead bug ćwiczenie martwy robak

Dead bug, czyli martwy robak – ćwiczenie na brzuch

Dead bug, czyli martwy robak, ćwiczenie na mięśnie brzucha. Sprawdź, jak jest prawidłowa technika treningowa i jakie mięśnie angażuje ta pozycja.

Instruktora pomagająca dziewczynce w ćwiczeniu na równoważni stać na rękach

Jakie ćwiczenia na równoważni, by poprawić nie tylko równowagę?

Zastanawiasz się, jakie ćwiczenia na równoważni są skuteczne? Które najlepiej poprawiają równowagę i stabilność ciała? Sprawdź!

Kobieta w stroju sportowym ćwicząca skok przez skrzynię

Skok przez skrzynię – jak się nauczyć tego ćwiczenia?

Zastanawiasz się, jak nauczyć się skoku przez skrzynię? Jak poprawnie wykonać to ćwiczenie gimnastyczne? Sprawdź!

Mężczyzna ćwiczący wyciskanie hantli nad głową siedząc na ławce

Wyciskanie hantli nad głowę siedząc (dumbell seated shoulder press)

Zastanawiasz się, jak wykonywać wyciskanie hantli nad głowę siedząc? Jak wyglada prawidłowa technika? Sprawdź wskazówki dotyczące ćwiczenia!