Unselected
Pies na psim fitnessie biegający między pachołkami

Fitness dla psów – jak wygląda trening psiego fitnessu?

Czym jest psi fitness? To ćwiczenia dla każdego psa, także dla Twojego pupila! Sprawdź, jak wygląda fitness dla piesków i jak go wykonywać.

Unselected

Odpowiednia ilość ruchu i aktywności fizycznej to klucz do zachowania zdrowia na długo nie tylko w przypadku człowieka. Nasi psi przyjaciele również tego potrzebują, by móc cieszyć się pełną sprawnością i dobrą kondycją w życiu codziennym. Odpowiedzią na te potrzeby może być właśnie fitness dla psa. Sprawdź, na czym to polega, jakie niesie korzyści i w jaki sposób można ćwiczyć ze swoim pupilem.

Unselected

Psi fitness – czym to właściwie jest? Zalety i korzyści

Wielu być może zastanawia się nad tym, czym jest psi fitness? Ta aktywność skierowana do czworonogów pojawiła się w naszym kraju stosunkowo niedawno, ale coraz szybciej zyskuje na zainteresowaniu. Są to po prostu ćwiczenia fitnessowe dla psów, które mają na celu zwiększenie ich sprawności. Czworonogi wykonują treningi przy wykorzystaniu różnego rodzaju akcesoriów treningowych dla psa i pracują między innymi nad skocznością, zwrotnością czy świadomością ciała.

Dzięki ćwiczeniom pies będzie w stanie lepiej rozbudowywać swoje mięśnie, dbać o ruchomość stawów, kontrolować swoje ciało, budować kondycję, a co za tym idzie – minimalizować ryzyko różnych urazów i kontuzji. To oczywiście nie wszystkie zalety. Psi trening fitness wpływa także na polepszenie nastroju psa dzięki stymulacji psychofizycznej.

Kolejnym plusem takich ćwiczeń jest nawiązywanie bliższej relacji czworonoga z jego właścicielem. Wspólny czas przeznaczony na trening zbliży Was i pozwoli Wam lepiej się komunikować oraz wzajemnie rozumieć. Brzmi dobrze, prawda?

Pies stojący na równoważni
Unselected

Czy każdy pies może ćwiczyć?

Tutaj pojawia się kolejne pytanie: czy każdy pies może trenować psi fitness? Ćwiczenia ruchowe dla czworonogów posłużą przede wszystkim psom sportowym. Dzięki takiemu treningowi będą miały szansę pracować nad obszarami, które są szczególnie ważne w ich dyscyplinie. Jednak to nie jest warunek konieczny. 

Tak naprawdę każdy piesek potrzebuje aktywności fizycznej i każdy może spróbować swoich sił w ćwiczeniach. Mogą to być zarówno psi seniorzy, jak i psiaki, które nieskore są do wychodzenia z domu jesienią czy zimą, a także szczeniaczki. Warto jednak pamiętać o pewnych regułach i zasadach, które mają przede wszystkim dbać o bezpieczeństwo psa.

Ćwiczenia powinno się dobierać do kondycji psa, jego wieku i możliwości. Możesz udać się na początku na konsultację z weterynarzem czy zoofizjoterapeutą, by określić, czy Twój pupil ma jakieś przeciwwskazania i co właściwie jest mu najbardziej potrzebne. Dopasowanie ćwiczeń to klucz do zdrowego i skutecznego treningu.

Warto pamiętać, że szczeniaki nie powinny wykonywać niektórych ćwiczeń ze względu na niezakończony wzrost. Dobrze jest jednak wdrażać aktywności, które pozwolą im poznać różne faktury podłoża. Z kolei w przypadku starszych psów warto zwrócić uwagę na ich możliwości – być może cierpią na jakieś choroby czy zwyrodnienia stawów, które uniemożliwiają im wykonywanie pełnych zakresów ruchów w niektórych ćwiczeniach.

Mimo wszystko warto podkreślić jedną rzecz – z pewnością każdy psiak znajdzie w treningu fitness coś, co spełni jego oczekiwania i sprawdzi się w udoskonalaniu jego możliwości (ćwiczenia można dowolnie modyfikować i dopasowywać je do potrzeb pupila).

Unselected
Pies stojący na piłce do balansowania

Psi fitness – akcesoria

Na samym początku treningów z psem nie będziemy potrzebowali zbyt dużej liczby akcesoriów do treningu. Pierwsze treningi są wprowadzające i przebiegają bez wykorzystania sprzętów. Skupiają się przede wszystkim na podążaniu za smakołykiem – przysmaki dla psa będą tym, czego będziecie potrzebować. Dzięki temu psiak nauczy się wielu ruchów, które będzie później wykonywał.

Z czasem jednak przyjdzie czas, by wykonywać ćwiczenia nieco bardziej zaawansowane. Wówczas przydadzą się między innymi pachołki, niskie podesty, piłki rehabilitacyjne czy jeżyki. Z czasem przydatne mogą okazać się także różnego rodzaju elementy równoważne.

Najważniejszym elementem, o który warto zadbać, jest podłoże. Nie powinno być śliskie, dlatego zaleca się trenowanie na specjalnych matach ćwiczeniowych.

Unselected

Przykładowe ćwiczenia dla psa

Na samym początku przygody ze sportem dla psów, warto skonsultować się ze specjalistą i razem z nim spróbować wdrażać pierwsze treningi. Pozwoli to na dobranie odpowiednich aktywności do indywidualnych potrzeb Twojego pupila i wyeliminowanie ewentualnych błędów. Z czasem będziesz mógł przenieść treningi do domu. Jakie ćwiczenia możesz wziąć pod uwagę:

proste ćwiczenia zmiany pozycji – zacznijcie trening od prostych komend typu „siad-waruj”, slalom między nogami czy cofanie się. Zwróć uwagę, czy pies utrzymuje prawidłową postawę ciała, a jego łapy pozostają w jednym miejscu,
target przednimi łapami – polega na nakłonieniu psa, by na komendę wchodził przednimi łapkami na podwyższenie. Dzięki temu ćwiczeniu stanie się bardziej mobilny i w prostszy sposób będzie potrafił przenosić ciężar ciała, co może okazać się przydatne na przykład podczas spacerów, gdy nadepnie na coś ostrego,
slalom między pachołkami – to kolejne ćwiczenie, które trenuje elastyczność i zwrotność. Wystarczy, że zachęcisz psiaka smakołykiem do pokonania przeszkody,
pivoty – czyli obchodzenie przedmiotu tylnymi łapkami, podczas gdy przednie znajdują się na przedmiocie. Pivoty świetnie wpływają na stawy biodrowe, a także świadomość ciała psa.

Warto pamiętać, że każde z ćwiczeń trzeba wykonać symetrycznie – taka sama określona liczba powtórzeń na obie strony ciała. Przed treningiem warto udać się na krótki spacer, by rozgrzać psiaka i przygotować go do aktywności.

Fitness dla psów to świetny sposób na zachowanie sprawności fizycznej pupila i zmniejszenie wystąpienia u niego ryzyka kontuzji. Zaopatrz się w przysmaki dla psów i spróbuj zachęcić Twojego psiaka do odrobiny ruchu.

Unselected

Przeczytaj także:

Pies bawiący się frisbee jako początek nauki aportowania

Jak nauczyć psa aportować? Aport dummy

Nauka aportowania to rodzaj zabawy z psem, która pozwala zacieśniać więzi. Sprawdź, jak nauczyć psa aportować.

Kobieta mocująca psu szelki

Jak założyć szelki psu – instrukcja krok po kroku

Szelki to potrzebne akcesorium dla Twojego pupila. Sprawdź, jak założyć szelki dla psa i jak przyzwyczaić psa do szelek. Poznaj instrukcję krok po kroku

Kobieta mocująca psu szelki

Samodzielna tresura psa, szkolenie – jak zacząć tresować psa?

Jak zacząć tresurę psa? Jak efektywnie tresować psa, nauczyć go komend? Dowiedz się, jak zacząć szkolenie psa i zbudować silną więź z pupilem.

Mężczyzna gwiżdżący w gwizdek dla psa

Jak działa gwizdek dla psa? Jaki gwizdek na psa wybrać?

Zastanawiasz się, jak działa gwizdek dla psa? Sprawdź, jak nauczyć psa przywołania na gwizdek i ja ten gadżet sprawdzi się w tresurze?

Osoba kąpiąca psa  nakładająca szampon na niego

Jak często kąpać psa i jak robić to prawidłowo? Wszystko o kąpieli

Higiena i pielęgnacja to ważne obszary życia psa. Czy można myć psa szamponem? Czym kąpać psa? Sprawdź, jak powinna przebiegać kąpiel!