Mężczyzna na saniach ciągnięty przez psi zaprzęg

Psi zaprzęg – co warto wiedzieć? Jak zacząć?

Interesuje Cię przejażdżka psim zaprzęgiem? Zastanawiasz się, na czym polega ten sport? Sprawdź, co warto wiedzieć przed tą niezwykłą przygodą.

Marzy Ci się przejażdżka psim zaprzęgiem? A może zastanawiasz się, jak się przygotować do udziału w zawodach? Sprawdź, czym dokładnie są psie zaprzęgi i jak zacząć swoją przygodę z tym niesamowitym sportem. 

Czym są psie zaprzęgi?

Psi zaprzęg to poruszanie się po śniegu na saniach, które są ciągnięte przez psy. Może być ich nawet kilkanaście. Wszystko zależy od wielkości oraz ciężaru pojazdu, a także nierówności terenu i długości trasy. Dawniej psy zaprzęgowe były wykorzystywane do transportu ludzi i wyposażenia na Syberii, Alasce, Arktyce oraz Antarktyce, gdzie panują ciężkie warunki pogodowe. Z uwagi na dużą odporność czworonogów i możliwość ich odpowiedniego wytrenowania, dobrze sprawdzały się zimą. 

Taka forma transportu przerodziła się w sport. Już ponad 100 lat temu miały miejsce pierwsze wyścigi psich zaprzęgów na Alasce, w Nome. W Europie znaczenie tej dyscypliny zaczęło rosnąć w drugiej połowie XX wieku, szczególnie na północy, w krajach skandynawskich.

Choć polskie zimy charakterem odbiegają od tych w Arktyce czy na Syberii, w naszym kraju z powodzeniem można jeździć psimi zaprzęgami. W Polsce sport ten dotarł pod koniec XX wieku. Pierwsze zawody odbyły się w Szczypiornie w 1991 roku. Dobrymi terenami do jazdy są takie regiony jak Bieszczady, Beskidy oraz Mazury.

Mężczyzna na saniach ciągnięty przez zaprzęg psów

Jakie rasy psów są wybierane do zaprzęgów?

W zaprzęgach odnajdą się wytrzymałe, sile i odporne na mrozy psy, które dodatkowo lubią ruch i bieganie. Najlepsze rasy to przede wszystkim syberian i alaskan husky, alaskan malamute, psy grenlandzkie, a także samoyedy i akita nu. Wszystkie te czworonogi mają podobną budowę ciała, obfite futro i małe uszy. To pozwala na ograniczenie utraty ciepła. 

W zaprzęgu każdy pies zajmuje swoje odpowiednie miejsce, z którym wiążą się pewne obowiązki. Z przodu ustawiany jest lider, czyli pies jednocześnie aktywny i spokojny. Powinien być też inteligentny i uważny, aby mógł w porę rozpoznać wszelkie niebezpieczeństwa na trasie i prowadzić swoich towarzyszy. Za liderem biegnie swing, uczący się od lidera i mogący go w przyszłości zastąpić. Pozostałe psy to zazwyczaj początkujące i dość młode osobniki. Na końcu jest wheel, czyli pies na pozycji, która wymaga od czworonoga najwięcej siły, gdyż to on bierze na siebie ciężar sań. Wszyscy psi zawodnicy w zaprzęgu to kennell.

Ostatnim członkiem drużyny jest maszer, czyli człowiek, który przewodzi. Na nim spoczywa odpowiedzialność powożenia, a także dbania o komfort i bezpieczeństwo czworonogów. Wykorzystuje on specjalne komendy, na które wyszkolone psy powinny odpowiednio reagować. 

Mężczyzna na saniach ciągnięty przez zaprzęg psów

Psi zaprzęg – zawody

Sezon wyścigowy dzieli się na dryland, gdzie panują warunki bezśnieżne oraz on-snow, czyli zawody na śniegu. Te pierwsze odbywają się wczesną wiosną i jesienią. Wówczas mają miejsce też Mistrzostwa Świata, Europy i Polski. W zawodach można wyróżnić następujące dystanse:

– sprinterskie (od kilku do kilkunastu kilometrów),
– średniodystansowe (midy, od 40 do 100 km),
– długodystanswe (longi, powyżej 100 km).

Zawody psich zaprzęgów są też podzielone na klasy. Pierwsze to monoklasy. Wyróżnia się tu bikejoring (jazda na rowerze z psem), canicross (bieganie z psem) oraz scooter (jazda na hulajnodze z psem). Udział bierze maszer oraz jeden czworonóg. Kolejna klasa to oczywiście zaprzegi i tutaj można wyodrębnić scooter, czyli jazdę na hulajnodze z dwoma psami. Następna, czyli wyścigi z wózkami, to:

– DR4, z 3-4 psami,
– DR6, z 5-6 psami,
– DR8, z 7-8 psami.

Zwycięzcą zostaje maszer, który ukończy trasę w najkrótszym czasie. W długodystansowych zawodach czasem bierze się także pod uwagę czas na odpoczynki czy troskę o psy.

Psie zaprzęgi – jak zacząć?

Do zaprzęgów używa się 3- lub 4-kołowych wózków, a psy podpina się do specjalnych lin zaprzęgowych. W klasie scooter wykorzystywane są hulajnogi z dużymi kołami i smycz z amortyzatorem. Z kolei do bikejoringu potrzebujesz roweru górskiego. Dodatkowo przydatna będzie antena rowerowa, która zapobiegnie wkręceniu się smyczy w przednie koło. Do wszystkich dyscyplin możesz użyć specjalnych szelek zaprzęgowych sled. Jeśli dopiero chcesz zacząć lub Twój psiak niezbyt chętnie ciągnie, możesz spróbować nieco krótszych, typu guard.

A jak zrobić wózek do psiego zaprzęgu? Potrzebujesz solidnej, ale lekkiej ramy wykonanej z aluminium lub stali, oraz kół o średnicy 20-26 cali, jak w rowerach górskich. Można użyć trzech lub czterech kół – trzy zapewniają zwrotność, a cztery stabilność. Układ kierowniczy wykonaj z wykorzystaniem rowerowej kierownicy, a do kontrolowania prędkości sprawdzą się hamulce tarczowe. Wózek powinien mieć zaczep do liny mocowany z przodu, który wytrzyma siłę ciągnięcia psów. Konstrukcja wymaga również miejsca na podest lub siedzenie.

Aby zacząć trenować psy do psich zaprzęgów, należy stopniowo wprowadzać je do pracy w zespole, ucząc podstawowych komend, wzmacniając ich kondycję fizyczną poprzez bieganie na smyczy lub w uprzęży, a następnie stopniowo przyzwyczajać je do ciągnięcia lekkiego ładunku, jednocześnie dbając o ich zdrowie i motywację. Ważne, aby treningi były regularne, ale niezbyt intensywne na początku, aby psy mogły rozwijać swoje umiejętności w naturalnym tempie, a także, by budować zaufanie.

Otoczenie natury, możliwość przebywania z psami i szybkie przemieszczanie się to niewątpliwe zalety aktywności, jaką są psie zaprzęgi. Sport ten lub zwykła przejażdżka to niesamowite przeżycie, którego z pewnością długo nie da się zapomnieć. Jeśli chcesz zacząć trenować swoich czworonożnych przyjaciół, pamiętaj, aby zadbać nie tylko o ich kondycję, uprawiając sport z psem, ale też siłę. Warto aby nie zapominać o odpowiednim odpoczynku i zdrowym żywieniu. 

Przeczytaj także:

Kobieta zastanawiająca się jakie legowisko dla psa kupić

Jakie legowisko dla psa wybrać? Sprawdź, jak wybrać legowisko

Legowisko dla psa to miejsce, w którym pupil może odpocząć. Sprawdź, jak wybrać idealne legowisko dla psa i dowiedz się, na co zwrócić uwagę.

Pies siedzący w transporterze czekający na przewóz samochodem

Jak przewozić psa w samochodzie? Aktualne przepisy przewozu

Zastanawiasz się, jak bezpiecznie przewozić psa w samochodzie? Sprawdź, jak zadbać o bezpieczeństwo pupila podczas transportu.

Mężczyzna jadący na rowerze trzymający na smyczy psa

Jaka smycz dla psa? Sprawdź, jaką smycz wybrać

Smycz dla psa to obowiązkowy element wyposażenia pupila. Sprawdź, jaka smycz dla psa będzie odpowiednia, jaki rodzaj smyczy dla psa wybrać.

Kobieta mocująca psu szelki

Jak założyć szelki psu – instrukcja krok po kroku

Szelki to potrzebne akcesorium dla Twojego pupila. Sprawdź, jak założyć szelki dla psa i jak przyzwyczaić psa do szelek. Poznaj instrukcję krok po kroku

Kobieta mocująca psu szelki

Szelki czy obroża dla psa – jakie akcesorium wybrać?

Co wybrać dla psa, obrożę czy szelki? Co będzie lepsze dla szczeniaka i dorosłego psa? Poznaj wady i zalety obu akcesoriów.