Stęp
Stęp to podstawowy (i najwolniejszy) sposób poruszania się konia. Jest to chód czterotaktowy i symetryczny. Kolejność stawiania nóg zwierzęcia jest następująca: lewa tylna, lewa przednia, prawa tylna, prawa przednia. Ten chód konia jest jedynym, w którym trzy kopyta jednocześnie pozostają na ziemi.
W jeździectwie wyróżnia się aż 5 rodzajów stępa:
stęp zebrany;
stęp pośredni;
stęp wyciągnięty;
stęp swobodny (na długiej wodzy);
krok hiszpański.
Kłus
Kłus to chód dwutaktowy, również symetryczny. Koń poruszający się w tym tempie odbija się od ziemi dwoma przeciwległymi nogami, czyli np. prawą przednią i lewą tylną lub prawą tylną i lewą przednią. Gdy naprzemienne pary kończyn uderzają o ziemię, dla jeźdźca jest odczuwalne raczej niewygodne podskakiwanie w siodle. Z tego powodu, a także w celu odciążenia konia, stosowany jest kłus anglezowany. Polega on na unoszeniu się w strzemionach w rytmie odbijania konia.
Istnieją cztery rodzaje kłusa:
kłus roboczy;
kłus pośredni;
kłus wyciągnięty;
kłus zebrany.
Galop
Galop to niesymetryczny chód trzytaktowy, a właściwie bieg konia. Wierzchowiec może galopować z prawej lub lewej nogi. Zależne jest to od tego, która para kończyn bardziej wysuwa się do przodu. Większość zwierząt zaczyna od wewnętrznej pary nóg. W odwrotnym przypadku taki chód konia nazywany jest kontrgalopem. W galopie występują też skoki.
Ten chód również ma cztery rodzaje:
galop roboczy;
galop pośredni;
galop zebrany;
galop wyciągnięty.
Cwał
Cwał to najszybszy sposób poruszania się wierzchowców – forma galopu wyciągniętego. Ten chód konia jest niesymetryczny, czterotaktowy. Kopyta dotykają podłoża w następującej kolejności: lewe tylne, prawe tylne, lewe przednie, prawe przednie, po czym następuje tzw. faza lotu. Podczas niej żadna noga nie styka się z ziemią.