koń z ochraniaczami na kończynach

Jakie są rodzaje chodów konia?

Chody konia to sposoby stawiania jego kończyn w różnym tempie. Rodzaje chodów obejmują stęp, kłus, galop i cwał oraz ich odmiany.

Chody konia to po prostu różne sposoby, w jakie zwierzę może się poruszać. Rozróżnia się nie tylko tempo, lecz także sekwencję i takt ruchów. Każdy jeździec musi je znać i wiedzieć, jak się przy nich zachowywać.

Chody konia to różne sposoby poruszania się wierzchowca. W różnym tempie zwierzę wykonuje pewną sekwencję ruchów. Co ciekawe, nie zawsze jest ona taka sama. Chody różnią się między sobą prędkością, ale też kolejnością i rytmem stawiania na ziemi poszczególnych kończyn. W celu dopasowania się do naturalnego ruchu konia i odciążenia jego grzbietu jeździec musi wiedzieć, jak zachowywać się w każdym rodzaju chodu. 

koń galopujący w derce

Rodzaje chodów konia – od stępa do cwału

Począwszy od najwolniejszego, a kończąc na najszybszym chodzie konia, wyróżnia się: stęp, kłus, galop i cwał. Poniżej znajdziesz dokładną charakterystykę każdego z nich. Istnieje jeszcze inochód i tölt, choć są one rzadko stosowane.

Stęp

Stęp to podstawowy (i najwolniejszy) sposób poruszania się konia. Jest to chód czterotaktowy i symetryczny. Kolejność stawiania nóg zwierzęcia jest następująca: lewa tylna, lewa przednia, prawa tylna, prawa przednia. Ten chód konia jest jedynym, w którym trzy kopyta jednocześnie pozostają na ziemi.

W jeździectwie wyróżnia się aż 5 rodzajów stępa:

stęp zebrany;

stęp pośredni;

stęp wyciągnięty;

stęp swobodny (na długiej wodzy);

krok hiszpański.


Kłus

Kłus to chód dwutaktowy, również symetryczny. Koń poruszający się w tym tempie odbija się od ziemi dwoma przeciwległymi nogami, czyli np. prawą przednią i lewą tylną lub prawą tylną i lewą przednią. Gdy naprzemienne pary kończyn uderzają o ziemię, dla jeźdźca jest odczuwalne raczej niewygodne podskakiwanie w siodle. Z tego powodu, a także w celu odciążenia konia, stosowany jest kłus anglezowany. Polega on na unoszeniu się w strzemionach w rytmie odbijania konia.

Istnieją cztery rodzaje kłusa:

kłus roboczy;

kłus pośredni;

kłus wyciągnięty;

kłus zebrany.


Galop

Galop to niesymetryczny chód trzytaktowy, a właściwie bieg konia. Wierzchowiec może galopować z prawej lub lewej nogi. Zależne jest to od tego, która para kończyn bardziej wysuwa się do przodu. Większość zwierząt zaczyna od wewnętrznej pary nóg. W odwrotnym przypadku taki chód konia nazywany jest kontrgalopem. W galopie występują też skoki.

Ten chód również ma cztery rodzaje:

galop roboczy;

galop pośredni;

galop zebrany;

galop wyciągnięty.

Cwał

Cwał to najszybszy sposób poruszania się wierzchowców – forma galopu wyciągniętego. Ten chód konia jest niesymetryczny, czterotaktowy. Kopyta dotykają podłoża w następującej kolejności: lewe tylne, prawe tylne, lewe przednie, prawe przednie, po czym następuje tzw. faza lotu. Podczas niej żadna noga nie styka się z ziemią.

kobieta jeżdżąca konno w toczku  i butach jeździeckich

Pozostałe rodzaje chodów

Istnieją jeszcze dwa rodzaje chodów konia, o których początkujący jeźdźcy mogą nie wiedzieć. Są to:

inochód – symetryczny, dwutaktowy chód, który polega na jednoczesnym unoszeniu dwóch nóg z tej samej strony ciała. Kolejność ruchu kończyn wygląda następująco: lewa przednia i lewa tylna, prawa przednia i prawa tylna;

tolt – szybki, czterotaktowy chód, w którym zawsze przynajmniej jedna kończyna znajduje się na ziemi. To rzadko spotykany sposób poruszania się koni, który jest dla nich męczący. Dla siedzącego na wierzchowcu jeźdźca okazuje się jednak wyjątkowo wygodny.

Wyróżnia się cztery podstawowe chody konia i ich podrodzaje oraz dwa rzadziej stosowane sposoby poruszania się tych zwierząt. To, w jaki sposób koń stawia nogi, wpływa na rytmikę jego ruchu, prędkość przemieszczania się, a także wygodę jeźdźca. Podczas nauki jazdy należy dobrze opanować techniczny dosiad w każdym z nich oraz sposób zmieniania tempa.

Jeśli jesteś fanem jeździectwa i szukasz akcesoriów do uprawiania tej dyscypliny, sprawdź ofertę sklepu Decathlon. W asortymencie znajdują się czapraki, siodła, wędzidła, odzież jeździecka oraz wiele innych ciekawych produktów.

Przeczytaj także

kobieta z dziewczynką siedzą na koniach bez siodła

Jazda konna na oklep - dlaczego warto jeździć bez siodła?

Na czym polega jazda na oklep? Jak jeździć bez siodła? Jakie są jej korzyści dla jeźdźca? Czy jazda konna na oklep jest zdrowa dla konia? Poradnik

Czy jazda konna to bezpieczny sport?

Czy jazda konna to bezpieczny sport?

Dowiedz się czy jazda konna to bezpieczny sport.

kobieta w stroju jeździeckim jadąca na koniu z siodłem i wodzami

Jak trzymać wodze? PORADNIK prawidłowego sterowania koniem

Jak trzymać wodze? Przeczytaj nasz poradnik, aby dowiedzieć się, jak prawidłowo trzymać wodze podczas jazdy na koniu.

Nauka jazdy konnej - jak zacząć jeździć konno?

Nauka jazdy konnej - jak zacząć jeździć konno?

Zastanawiasz się od czego zacząć naukę jazdy konnej? ???? Sprawdź podstawowe zasady i dowiedz się wszystkiego o jeździectwie ⭐ Zobacz więcej