Kobieta i mężczyzna w odzieży do jogi wykonujący asany na matach do jogi w plenerze nad wodą

Rodzaje jogi – czym się różnią i jak wpływają na ciało?

Jakie są rodzaje jogi? Czym jest ashtanga, hatha joga? Poznaj odmiany i style jogi oraz dowiedz się, czym się różnią od siebie.

Narodziła się około 5000 lat temu w dolinie Indusu. Od tego czasu jej odmiany ewoluowały. Dzisiaj istnieje imponująca liczba rodzajów jogi. Sprawdź, jakie są klasyczne rodzaje jogi, jaki mają wpływ i czym się między sobą różnią.

Kilka słów o jodze

Właściwą wiedzę o jodze można nabyć poprzez intensywną lekturę książek, praktykę i odwiedzenie miejsc najbliższych filozofii z nią związanej. Jest to dziedzina niezmiernie szeroka, a jej korzenie sięgają nawet kilku tysięcy lat przed naszą erą. Co ciekawe, do dziś nie zdążyła ona „wyjść z mody” – wręcz przeciwnie, współczesny świat czerpie z niej pełnymi garściami.

Głównym założeniem tej filozofii jest rozwój duchowy, osiągany na wiele sposobów. Wiele rodzajów jogi nie polega tylko na siedzeniu na macie i zatapianiu się w medytacji – to także dynamiczna, sportowa aktywność, której przykładem może być ashtanga. Dla wielu praktykujących ją osób jest to solidny bodziec w walce ze stresem i świetny motywator. Joga także przynosi relaks, poprawia samopoczucie i pozytywnie wpływa na zdrowie. Jej praktykowanie buduje naszą kondycję i wydolność fizyczną.

Osoby w odzieży do jogi praktykujące spokojny styl jogi

Różne rodzaje jogi – na co pomagają?

Oprócz skomplikowanego, indyjskiego nazewnictwa, rodzaje jogi można sklasyfikować w sposób nieco bardziej przystępny, w zależności od obszaru działania:

– na odchudzanie – raczej nie w postaci szybkiego spalania kalorii, a bardziej jako wsparcie mentalne i ćwiczenie samoakceptacji,

– na stres
 – zdrowy ruch, wyciszenie i możliwość oczyszczenia umysłu w komplecie wpływają na łagodzenie skutków stresu,

na silny brzuch oraz na kręgosłup – szczególnie polecana dla tych, którzy z racji wykonywanego zawodu przebywają często w pozycji siedzącej,

dla dzieci – to zabawa, połączona z uspokojeniem, szczególnie zalecana dla małych pociech, które „rozpiera energia”.

Poza tym warto wyróżnić też specjalną jogę twarzy, która skupia się na mięśniach w tym rejonie ludzkiego ciała, zapewniając naturalny lifting.

Hatha Joga

Hatha Joga koncentruje się na wysiłku fizycznym, pozycjach jogicznych (asanach) i oddychaniu (pranajamie). Nie jest to styl, ale osobna kategoria, która pod swoją nazwą kryje różne typy jogi i podejścia. Hatha oznacza w sanskrycie „siła”, ale jest także odniesieniem do Słońca (Ha) i Księżyca (Tha) oraz do równowagi między nimi.

Kierowana jest do początkujących joginów. Nie koncentruje się więc na sferze filozofii, ale swoją uwagę przenosi na część fizyczną. Jej celem jest zyskanie kontroli nad ciałem poprzez pozbycie się fizycznych ograniczeń. Służą temu różne pozycje, które zwiększają siłę i kondycję organizmu. Praktykowanie hatha jogi poprawia napięcie mięśniowe i zwiększa wydolność płuc. Redukuje także stres. Należy jednak ćwiczyć ją pod opieką nauczyciela, który zadba o detale wykonywanych przez nas pozycji.

Style dynamiczne

Dynamiczne style jogi łączą ze sobą elementy intensywnego treningu oraz medytacji. Tego typu praktyki wymagają wysiłku, angażując wiele grup mięśniowych przy wykonywaniu poszczególnych asan. Poniżej przedstawiamy typy dynamiczne tego sportu:

Mężczyzna w odzieży sportowej wykonujący asanę dynamicznego stylu jogi na macie do jogi

Ashtanga

Jest to jedna z najbardziej wymagających fizycznie praktyk wzmacniających całe ciało. Wymaga siły i kondycji. Dlatego też przeznaczona jest dla zaawansowanych joginów, preferujących dynamiczne ćwiczenia. Styl ten koncentruje się na rozciąganiu i płynnym ruchu składającym się ze stałej sekwencji pozycji. We własnym tempie musimy przechodzić z jednej z nich do następnej, synchronizując ruch z oddechem. Dzięki temu zwiększymy wydolność i elastyczność organizmu. Uspokoimy też umysł. Osoby, które nie znają podstaw tej jogi, powinny trenować ją pod okiem opiekuna.

Vinyasa

Vinyasa polecana jest początkującym joginom. Ten dynamiczny styl koncentruje się na oddychaniu oraz łączeniu oddechu z ruchem. Pozwala też doświadczyć medytacji w ruchu. Podobnie jak ashtanga, polega na płynnym przechodzeniu pozycji, jednak nie wymaga wysokiej kondycji fizycznej. Vinyasa, nazywana też bardzo często „power jogą”, relaksuje, pozytywnie męczy, poprawia kondycję i zostawia spore pole do popisu dla osób kreatywnych, ponieważ nie ma jasnej struktury. W tym rodzaju jogi możemy dowolnie dobierać asany. Styl ten przynosi relaks i wyciszenie oraz uczy kontroli nad ciałem. Podczas wykonywania ćwiczeń należy skupić się na jednym punkcie i wyzbyć gonitwy myśli.

Joga Iyengara

Ten dynamiczny rodzaj jogi przeznaczony jest dla początkujących joginów oraz dla osób, którym zależy na poprawie wytrzymałości. To także dobry styl dla tych, których nie interesuje mistyczna strona jogi. Przy wykonywaniu pozycji ważne są: precyzja ustawienia ciała, dbanie o detale asan oraz o jakość wejścia i wyjścia z/do pozycji. Ich prawidłowe wykonywanie polega na ich dłuższym utrzymywaniu. Joga Iyengara pozwala odzyskać wewnętrzną równowagę, poprawić elastyczność ciała i zwiększyć siłę. Jej charakterystyczną cechą jest korzystanie z akcesoriów do jogi takich jak: koce, wałki, kostki i paski do jogi.

mężczyzna w odzieży do jogi wykonujący pozycję jogi przy użyciu klocka i paska do jogi na macie do ćwiczeń

Kundalini joga

Ten rodzaj jogi powinny wybrać te osoby, które szukają duchowego oczyszczenia i głębokiego wyciszenia. Joga ta usuwa z organizmu złe emocje i powinna być praktykowana samotnie. Joga Kundalini polega na wykonywaniu ćwiczeń oddechowych, łączonych z mantrą i medytacją. Kundalini jest odmianą dość statyczną, gdzie większość asan skupia się na pozycji siedzącej. Bardzo ważne jest w niej tworzenie odpowiednich układów przy pomocy dłoni, ramion i palców. Jest jedną z najbardziej mistycznych odmian jogi. Polecana osobom żyjącym w stresie i nieustannym biegu.

Hot

To półtoragodzinne sesje w pomieszczeniu nagrzanym do niemal 40 stopni Celcjusza. Praktyka w takiej temperaturze pozwala ciału na głębsze rozciąganie i szybsze pozbywanie napięcia. Jest to mocna i wymagająca metoda.

Acro

To mniej znany odłam. Acro, tak jak może to sugerować nazwa, dość mocno łączy się z akrobatyką. Co więcej, nie jest to zabawa solo, a w parze. Praktykować ją powinny osoby już o pewnym stopniu wtajemniczenia w jogę, pragnące poćwiczyć przede wszystkim równowagę ciała.

Style spokojne

Spokojne style jogi charakteryzują się mniejszą dynamiką, wolniejszym tempem oraz stosunkowo prostymi asanami. Wśród spokojnych odmian jogi możemy znaleźć:

Kobieta w staniku sportowym i legginsach do jogi wykonująca asanę spokojnego stylu jogi na macie do jogi

Yin Yoga

Te osoby, które cenią spokojne i powolne ćwiczenia, odnajdą się w Yin Joga. Daje ona ukojenie i relaks. Jest to wyjątkowo łagodna praktyka, polegająca na rozluźnieniu, pracy z powięzią i grawitacją. Celem jest całkowite odprężenie i usunięcie napięć nerwowych powodujących stres. Zasadą jest poruszanie się jak najmniej i utrzymywanie postawy przez długi czas. Zasadą w jej praktykowaniu jest ograniczenie poruszania się i utrzymywanie danej pozycji przez dłuższy czas. Jest przeznaczona dla osób po kontuzjach, które pragną przywrócić elastyczność swojemu ciału.

Sivananda

Ten spokojny rodzaj jogi polecany jest tym osobom, które pragną zagłębić się w jej filozoficznej części. Sivananda jest rodzajem praktyki, w której dążymy do głębokiego relaksu. Jej filarem jest 5 zasad: prawidłowe ćwiczenie, prawidłowe oddychanie, właściwy odpoczynek, właściwa dieta, pozytywne myślenie i medytacja. Joga ta łączy w sobie mantrę i medytację, kładąc duży nacisk na odprężenie. Dodatkowo rozwija naszą warstwę emocjonalną i duchowość.

Prenatalna

Zawiera bezpieczne elementy ćwiczeń fizycznych i oddechowych. Przeznaczona dla kobiet w ciąży. Nie praktykujemy tutaj mocnych rozciągnięć, skoków, leżenia na brzuchu, leżenia na plecach z wyprostowanymi nogami, pozycji odwróconych i wstrzymywania oddechu. Joga dla kobiet w ciąży pozwala przede wszystkim na utrzymanie jednolitych poziomów energii, z naciskiem na stały dopływ lekkiej, acz niezwykle skutecznej aktywności fizycznej. Przed skorzystaniem z tego rodzaju jogi, należy skonsultować się z lekarzem. W niektórych sytuacjach, na przykład gdy występują częste krwawienia, ciąża jest zagrożona lub gdy w związku z nią pojawiły się inne choroby, specjalista może doradzić wstrzymanie ćwiczeń.

Kobiety w ciąży w legginsach medytujące podczas trenowania jogi prenatalnej

Inne rodzaje jogi

Powyższe rodzaje jogi to oczywiście nie koniec jej odmian. Oprócz nich możemy praktykować na przykład Bikram joga. Odmiana ta polega na wykonywaniu asan z Hatha jogi, ale w temperaturze 40°C i przy 40% wilgotności. Pozwala ona schudnąć i rozluźnia mięśnie. Odmiany tego sportu są tak różne, że każdy znajdzie coś dla siebie. Mogą być to zarówno szybkie i dość wymagające sekwencje (style dynamiczne), ale też lekkie i relaksujące sesje (style spokojne), które pozwolą zachować formę i zwinność nawet w starszym wieku.

Praktykowanie jogi pozwala na wypracowanie harmonii między ciałem a umysłem. Może zniwelować stres i napięcia, pomoże zrelaksować się, a czasami porządnie zmęczyć.

Dzięki platformie Decathlon GO możesz łatwo znaleźć zajęcia jogi dostosowane do swojego poziomu, niezależnie od tego, czy szukasz intensywnego treningu, czy relaksacyjnej sesji na wyciszenie.

Przeczytaj także

Kobiety ćwiczące jogę

Co daje joga – regularna praktyka wzmacnia ciało i umysł

Poznaj dobroczynny wpływ jogi na ciało i ducha. Sprawdź, co daje joga i jak codzienna praktyka może poprawić Twoją elastyczność i siłę.

kobieta w pozycji jogi

Joga czy pilates - co wybrać?

Joga i pilates to sporty, które trenuje się na macie. Czym się różnią? Co jest efektywniejsze: joga czy pilates? Wszystko zależy od potrzeb.

kobieta medytująca  na macie do jogi w domu

Joga na bezsenność i spokojny sen – czy joga pomaga zasypiać?

Wieczorna praktyka asan jogi na bezsenność? Joga pomaga zasnąć dzięki zwiększeniu produkcji melatoniny – warto spróbować przed pójściem spać

kobieta wykonująca asanę na macie do jogi  z pomocą instruktorki

Podstawy jogi dla początkujących - jak zacząć ćwiczyć

W czym może Ci pomóc praktyka jogi – podstawowe pozycje jogi dla początkujących. Czym jest joga i jak zacząć ćwiczyć

Kobieta i mężczyzna w odzieży do jogi robiący wspólną praktykę z aplikacją do jogi

TOP9 najlepszych płatnych i darmowych aplikacji do jogi

Joga to świetny sposób na relaks. Szukasz aplikacji do jogi? Nie wiesz, jaką wybrać? Oto najlepsze aplikacje do ćwiczenia jogi.